İçeriğe Yönlendir

C-Max-Sürücü Koltuğu Altında Gezen Modül

Guest Mert Boran

Recommended Posts

Guest Mert Boran

Merhaba abilerim,

Az önce arabanın paspaslarını çırparken gözüme takıldı. (Araç malum 2.el. kazasız diye biliyoruz.) Sürücü koltuğunun altında ,yerde gezinen, birsürü kablonun bağlı olduğu, üstünde ford logosu olan siyah bir modül var. Bu modülle bariz bir şekilde oynanmış plastik kelepçe ile tekrar toplanmış gibi. Ayrıca buraya giren kabloların birisinde elektrik bandı sarılı. Ne modülüdür sizce bu ? (araç ghia).

Aynı modülden diğer koltuktada var o koltuğa sabit(bundada elektrik bandı sarılı,bununlada oynanmış galiba.). Ama sürücü koltuğundaki hiçbir yere sabit değil sadece kablolar tutuyor. Ayrıca tüm kabloların içinden geçtiği bir boru var oda kesik. Orjinalindede böyle mi acaba?

Resimleri yükleniyor.

Teşekkürler şimdiden.

İşte fotograflar:

Sürücü koltuğu

j93cM.jpg?1

Di7il.jpg?1

lhSgh.jpg?1,

rOWti.jpg?1

ZP5xR.jpg?1

Bantlı kablo:

G9h66.jpg?1

YV5Ty.jpg?1

Buda diğer koltuktaki sabit olan

kUkxu.jpg?1

smFgX.jpg?1

Her iki koltuktada bu borular kesik.

pXrUi.jpg?1

Not:Resimler Galaxy Gio ile çekilip boyutları küçültülmüştür.

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Yani Mert :D , nerden buldun da çıkardın bilmemki, bizim araçta böyle birşey görmedim. Muhtemelen koltuğa sabit bir parça, onunu için bizimki görünmüyor. Sanki modül değilde çoklu soket gibi. Özellikle sürücü koltuğunda kemer ikazı, yükseltme motoru, hava yastıkları gibi elektrikle çalışan bir sürü donanım var. Onların kablolarının toplandığı soket gibi duruyor.

Dur bakalım birazdan uzma c-max cılar gelir.

Ha bir de o kabloları bir arada tutan spral şeklindeki hortum kesik değil, orijinali öyle, aracın motor kaputunu aç bak her yerde var ondan.

tarihinde Mükremin Kocataşkın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Cevap gelmiş ...Yan airbag bağlantı kabloları fazla kurcalamayın ışığı yakarsınız

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran
(düzenlendi)

Yani Mert :D , nerden buldun da çıkardın bilmemki, bizim araçta böyle birşey görmedim. Muhtemelen koltuğa sabit bir parça, onunu için bizimki görünmüyor. Sanki modül değilde çoklu soket gibi. Özellikle sürücü koltuğunda kemer ikazı, yükseltme motoru, hava yastıkları gibi elektrikle çalışan bir sürü donanım var. Onların kablolarının toplandığı soket gibi duruyor.

Dur bakalım birazdan uzma c-max cılar gelir.

Ha bir de o kabloları bir arada tutan spral şeklindeki hortum kesik değil, orijinali öyle, aracın motor kaputunu aç bak her yerde var ondan.

Abi yerine sabitkenden rahatlıkla görünebilen bir parça. Aynından yan koltukdada var o sabit. Senin arabadada vardırda incelemedin mi acaba ? Yoksa bizim arabada bir üçkağıt mı var? :angry:

Ha iyi bari hortumların orjinal olduğu anlaşıldı en azından. :)

Cevap gelmiş ...Yan airbag bağlantı kabloları fazla kurcalamayın ışığı yakarsınız

Büyük ihtimalle hava yastıklarının kablolarıdır..

2004 C-Max'lerde perde airbag airbag yokki abi. :(

Koltuklardakiler var o olabilir.

Airbag'se oynanmış mı yani bizim araçla ?

tarihinde Mert Boran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Evet resimleri görmeden yazıcaktım cevabımı yanılmamışım.o soketler koltukların airbag'i ile alakalıdır.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Burası airbag soketi..Ancak bant olmaması lazım.Kelepçe koltuk ileri geri hareketinden etkilenip ışık yakmasın diye sabitlenmiş.Yani burası daha önce bir elden geçmiş..Hortum hep böyle yırtık..Hortumda anormal bir durum yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Doğru koltuktakiler var sonrandan jeton düştüde düzelttim yukarıdaki mesajı. Yani bize kazasız diye satılan araçta birşeyler olmuş öyle mi ? Kılıf yok bu arada abi.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Doğru koltuktakiler var sonrandan jeton düştüde düzelttim yukarıdaki mesajı. Yani bize kazasız diye satılan araçta birşeyler olmuş öyle mi ? Kılıf yok bu arada abi.

Yok, hemen öyle düşünme basit bir airbeg arızası da olabilir. Ama soketlerin öyle orta yerde olmasından kötü bir tamirciye düşmüş olduğu anlaşılıyor.

Üzerindeki no. ile arama yatığımda parçanın "connector" olduğu anlaşılıyor.

tarihinde Mükremin Kocataşkın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

İnşallah öyledir. Artık tamirci önemli değil airbag sağlam çıksında gerisini yaptırırız burada Abi.

Ne işe yarıyorki bu zımbırtı ? Neden oynandı acaba?

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban
(düzenlendi)

İnşallah öyledir. Artık tamirci önemli değil airbag sağlam çıksında gerisini yaptırırız burada Abi.

Ne işe yarıyorki bu zımbırtı ? Neden oynandı acaba?

Önceden airbag ışığı yakmıştır o kablo ve soketle sabitleme yapılınca ışık sönmüştür..Diğer ihtimal kablo ucuna direnç bağlanarak ışık söndürülmüştür...Koltuk yanlarındaki airbag koltuğa dikilmiş küçük bir kumaş parçasına yazar ..

tarihinde Abdurrahman Balaban tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

kabloyu soyup diyot ara. patlaksa lamba sönsün diye diyot koyarlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Airbag ile ilgili olduğu çok bariz, ancak Ayhan abi müdahale edilmiş diyor. Mert kardeşim o bölümün detaylı bir incelenmesi şart. ;)

Yorum bağlantısı

Mert bence orayla kesinlikle oynama, çünkü katalogda hava yastıkları ile ilgili hatta ölçüm bile yapmanın hava yastığını açabileceği belirtilmiş. Bu işten iyi anlayan bir usta bulana kadar bekle.

Yorum bağlantısı
Ekrem Altaylı

Muhtemelen airbag ışığı yanmış ,bilgisayara bağlayıp söndürememişler,soketlerde gevşeme veya oksitlenme olduğu anlaşılıp temizlenip bir dahada oynamasın diye kelepçeleyip çırağa geri takması söylenmiş,çırakda sabitleyecek yeri bulamayınca takıştırıp öyle bırakmış ,senaryo bu ; inşallah olanı da budur ...

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Guest Mert Boran

Aaa ben buna yazmamış mıyım ? Baktırmıştık. Ve normal olduğu söylendi. Koltuk temizlenmek için sökülüp takıldığında yerine oturtmayıp böyle yapıyorlarmış. Bir sıkıntı yok. Aracın tesisatına ellenmemiş. :)

Yorum bağlantısı
Mustafa AYSAN

benim de tesisatı ellemişler. araçda darbe yok ama nasıl oluyor airbag açılıyor anlamıyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...