İçeriğe Yönlendir

Focus III - Motoru Nasıl Yıkamalıyım.

Guest F?rat Konyal?o?lu

Recommended Posts

Burak Bozkurtt

lpg varsa lpg beyni kapatılır şarj dinamosu felan akü vs. gerekli şeyler kapatıldıktan sonra güzelce yıkanır bir problem olmaz yıkandıktan sonrada bi hava tutulur kablo soket başlarına felan silinir kurulanır olur biter (ama iyi bir yerde yıkatın sanayi felan)

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Yıkama temizleyici ile temizle sonra koruyucu sür. Yıkamadan daha güzel olur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Engin Okul

sağolun arkadaşar,artık su tutmadan temizlemeye çalışıcam,olmadı iyi bir yıkamacıya yaptırıcam,eyvallah saygılar.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Genelde motor yıkamada sorunlar yıkadım hop bozuldu çalışmadı şeklinde olmuyor.Oksitlenme yavaş gerçekleştiği için 1 hafta,ay,sene artık ne zaman denk gelirse başlıyor problemler.En iyisi motorlar için özel üretilen kir pas sökücülerle mümkün mertebe su kullanmadan temizlemek.

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Bir ktu ıslak mendil alıyorum bir demlikte çay demliyorum yavaş yavaş siliyorum.Bence su deydirmeyin...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Yıkayabilirsiniz, basınçlı su püskürtme makinasının namlu ağzını nereye ne kadar mesafeden tutacağımızı bildikten sonra bir problem olmaz.

Motorda yağlı kir varsa önce kimyasal sıkılıp kirler çözüldükten sonra yıkanır.

Motorda toz kiri var ise kimyasal sıkılmadan yıkanır.

Motora su gelmesi sakıncalı olsaydı sağı solu altı üstü açık olmaz su girmesine engel olacak şekilde muhafaza yapılırdı, sadece hava alacağı şekilde.

Ayrıca yağmurlu havalarda araçlarımızı kullanamaz, su birikintilerinin üzerinden geçemezdik.

Yorum bağlantısı

Beyinleri(ecu) motorda olan araclarda gelisiguzel yikama buyuk sorunlara yol acar. Motor yikamanin ben pratikte bir faydasini gormedigim icin risk almaya degmez diyorum. İki kez bilgim disinda motor yikandi. Mk2 bir gun boyunca tekledi, bujiler islandigi icin ki yikama otokocta arac teslim edilirken yapilmisti. İkincisi de neziroglundan Seat'i alirken standart olarak yaptiklari bir uygulamaymis. İkinci el araci tertemiz motorla teslim almak guzel oluyor ama 2 ay sonunda yavas yavas kirlenmeye basladi, bundan sonra da sadece wd40 gorur temizlik icin.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
(düzenlendi)

sağolun arkadaşar,artık su tutmadan temizlemeye çalışıcam,olmadı iyi bir yıkamacıya yaptırıcam,eyvallah saygılar.

Size sadece şu kadarını anlatayım;

İyi bir boya koruma sistemleri firmasının eski sahibi arkadaşımdı.

Bir gün aracın brirne motor koruma sattılar ama motor o kadar kirli ki ne yapsanız çare etmez.

Onlarda sıcak su ile yıkamaya karar verdiler.

Aracın motoru yıkandı temizlendi koruması yapıldı .

SonuçFirma tarafından servise ödenen 1500 tl. Karar sizin.

tarihinde Murat Ersel Çevik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ecu ile kontrol edilen ve üstünde 70-80 tane sensör olan bir motora su sıkmayı sakıncalı buluyorum... Hiç bir şart ile yıkanmamalı..

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
En sağlıklı motor yıkanmayan motordur, bende kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Doğru söze ne hacet bu yoruma tamamen katılıyorum. +26 Motor çok aşırı tozlu ya da kirli ise ve hoşunuza gitmiyorsa temizlik ürünleri var sprey vs. tarzı ile görünen yerleri silerseniz tertemiz olur.

Yorum bağlantısı
Engin Okul

Arkadaşlar bütün yorumlarınız için ayrı ayrı teşekkür ederim,valla dün oturdum iki saat motoru temizledim aldm iki paket ıslak mendil motor cirlop gibi oldu,bencede su tutmanın manası yok,hepinize iyi forumar dilerim saygılar. :good1:

Yorum bağlantısı
Mutlu Kanter
Bir ktu ıslak mendil alıyorum bir demlikte çay demliyorum yavaş yavaş siliyorum.Bence su deydirmeyin...

en güzeli birde cigara

Yorum bağlantısı
Hüseyin Erkek

Arkadaşlar, bu konu açılalı bayağı süre geçmiş, çoğu kişi de tahminen konuşmuş. Ben ise tecrübelerimi aktarayım sizlere. Doğru motorun her tarafı açık zaten suyla bozulacak olsa yağmur-çamur-kar vb. ile bozulur ya da etkilenir diye düşünüyor insan. Ben de pek yıkama taraftarı olmamama rağmen bir gün gaza geldim motoru yıkattım. 1- 2 gün sonra araç çalışmadı sonuç beyin arızası. Beyin değişecek yanlış hatırlamıyorsam 3.000TL. gibi, çıkma beyin buldum 800-1000TL arası birşey. Ben de söktürdüm beyni İzmir de beyincide 250TL ye yaptırdım. Bana söylenen oksitlenmeden devrelerin zarar gördüğü şeklindeydi. Neyse bir kaç yıl öyle bindikten sonra insanın basireti mi bağlanıyor, gaflete mi düşüyor nedir. Ya da yıkamadan dolayı olmamıştır düşüncesi mi. Arabaya pasta cila yaptıktan bir müddet sora yıkattığımda aracın dışı yanında motorunun çok pis kaldığını görünce motoru yıkattım. Sonuç araba gene aynı arızayı verdi. Allahtan beyinci var da yaptırttık. Şimdi hiç yorum yapmıyorum. İster motoru yıkatın, ister yıkatmayın. Ben mi? bir daha bırakın motorun kirlenmesini, kirden gözükmese bile su değirtmem.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Özet: motor yıkanır, banamsın demez, sensörler su geçirmezdir, şantiyede tüm araçlar düzenli olarak basınçlı suyla acemi yağcılar tarafından yıllardır yıkanır, sorun şimdiye dek hiç çıkmamıştır, ben 86 da aldığımız taunus u düzenli olarak hep yıkadım, sıfır sorunla hala tek marşta çalışmakta ve şimdiye dek hiç arıza yapmamıştır, 2006 da aldığım fiestamı da düzenli olarak yıkarım, sıfır sorun la halen çalışmakta, yıkamayı bileceksiniz, benzinli motoru yıkayıp sonrasında buji ıslandı çalışmıyor yıkama zararladır demek bence yanlış, bujinin su alacağı zaten belli, ayrıca bu motorlar zaten suya da çamurada kısmen maruz kalır, birşey olsa zaten zırt diye hemen bozulur.

Yıkayacaksanız, önce araç yıkama şampunanını köpük atan ucu olan mutfak temizleyici fısfıs şişesine koyun ve su ekleyin, sonra motora sıkın, (motor soğuk olsun)1-2 dk. bekleyip kurumadan hortumla durulayın ve silin, sonrasında motoru biraz çalıştırın tam kurusun, düzenli yapıldığında motor hiç kirlenmez, leş gibi motorda ise aynı işlemi yapın ama basınçlı su tabancası kullanın, sadece dikkat etmeniz gereken soketlerin dibine kadar tabancayı dayamamak, 30 cm. den fazla kablo soket vs. ye yaklaşmayın yeter.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sudan etkilenecek olan zaten sensörler değil ki, bilumum soketler. bir de tercih meselesi, çalışan motor tozlu olur :D

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Alp

O zaman işi bilmeyen silsin, işi bilen yıkasın diyelim :biggrin:

Benim açımdan da o zaman:

"İşi bilmeyen yıkasın, motorun yapısından anlayan silsin diyelim" :)

Kirli tozlu olduğu için bozulan motor hiç görmedim ki. Duymadım da.

Yıkandığı için bozulan veya daha kötüsü hemen bozulmayıp da daha sonraları hayalet gibi arızaları çıkıp düzen tutmayan motorlar gördüm. Zaten ıslanıyor deniyor yağmurda ama yağmur suyu motorun tamamına ulaşmıyor ki. Altta koruma var motor kapalı birde teker davlumbazları var o kadar su çıkmıyor ki motora doğru...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

İsteyen istediğini yapsın bari, ben kirlendimi yıkıyorum, nasıl yapılması gerektiğinide biliyorum ve 20 senedir bu sebeble tek arızam bile olmadı, aşırı kirlendimi yıkar geçerim, tozlanırsa silerim :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İsteyen istediğini yapsın bari, ben kirlendimi yıkıyorum, nasıl yapılması gerektiğinide biliyorum ve 20 senedir bu sebeble tek arızam bile olmadı, aşırı kirlendimi yıkar geçerim, tozlanırsa silerim :)

Bari çevreye acı...

Her damla yağ ile kaç metrekare toprağı kaç metreküp suyu kirlettiğini düşün...

Ben sadece görünen yerleri siliyorum... Cillop gibi..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Bari çevreye acı...

Her damla yağ ile kaç metrekare toprağı kaç metreküp suyu kirlettiğini düşün...

Ben sadece görünen yerleri siliyorum... Cillop gibi..

Aracın sağındaki solundaki yağ zaten toprağa karışmıştır yani atıktır yıkamamak yada yıkama sadece zaman farkı olmaz mı?

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Motoru yılda 2-3 defa yıkıyorum. Yağ kaçağı yok ama terleme var.

Kullanma kılavuzu yağ değişim aralığını 15 bin km olarak gösteriyor.

Motor yağını 7-8 bin km değiştireyim, motoru da yıkamayayım artık.

Yıkama yöntemi ile 10-15 ml yi doğaya bırakacağıma 4-5 litreyi bırakayım.

Yetkili servisler atık yağ imha parası alıp eski yağları ne yaptıkları belli değil, sanayi sitelerinde ki tamirciler de

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...