İçeriğe Yönlendir

Focus III - Motoru Nasıl Yıkamalıyım.

Guest F?rat Konyal?o?lu

Recommended Posts

Guest F?rat Konyal?o?lu

Merhaba aracımın ön tarafı (kaputun altında kalan bölüm motor vs. ) çok pis görünüyor.Bu bölgeyi yıkamanın bir yöntemi varmı?

Yorum bağlantısı
Arda Akbay

var tabiki hem temizlik için malzemeler satılıyor hem de oto kuaförlerinde bu işlemi yapıyorlar ama daha önce forumdaki arkadaşlardan motor yıkama nedeniyle sorun yaşayanlar olmuştu sanırım

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Üstü kolayda yanları falan çok çamur olduysa o zaman denildiği gibi motor temizleyici spreylerden alıp sıkın her yerine, sonra hortumu alıp fışkırtarak yıkayın, sadece beynin kablolarına sıkmayın yeter, hiçbişey olmaz ille koruyacağım derseniz, sonax mos2oil denen su itici spreyden alıp soketlere sıktıktan sonra yıkayın olsun bitsin, bundan sonra sadece silerek motoru sürekli temiz kalmasını sağlayabilirsiniz, bir daha uzun süre yıkamanıza gerek kalmaz.

Yorum bağlantısı
Abdülmecit Cirbil

ben moturu yıkatmayanlar tayfasındanım,,su ve benzeri hiçbir (sprey) malzemeyi motora sıkmam..havayı tutup,arada gözle görünen yerleri bezle silerim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ezginler

Motor bölümünü temizlemek için uygun temizlik malz. le birazda sabır ederek elle temizlemek gerekir, motoru yıkamacıda yıkatmak ileride oksitlenmeden dolayı arızalara sebeb oldudundan bir çok kişi elle temizlik yapmayı seçmektedir tabi sabır işi yavaş yavaş zaman alır fakat zevklidir ben şahsen motor kısmını elle temizlik yapmayı çok severim. :D

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Sedat Şeker
Merhaba aracımın ön tarafı (kaputun altında kalan bölüm motor vs. ) çok pis görünüyor.Bu bölgeyi yıkamanın bir yöntemi varmı?

Simdiki araçlarda elektronik aksam çok oldugu için hiç tavsiye etmiyorlar. kaş yapayım derken göz çıkarmayın hava ile temizleme en ideali :jedi:

Yorum bağlantısı
Mehmet Mercan

Şimdi bu motor yıkama olayında bir yanlışlık var sanırım. Ben C-MAX'i motorunu belli periyodlarda hep yikadım. Hiçbir problemde yaşamadım. Ayrıca servisdekiler mesela enjektör değişitmeden önce manifolt açılmadan önce motoru yıkıyorlar. yuvalara manfolt içine pislik düşmesin diye. Birşey olmuyor motora.i Ayrıca çok yoğun bir yağmurda otobanda araç kullanılınca özellikelde CMAX ve focus ailesinde motor tamamen su alıyor. Belki tazikli su değil ama sonuçta su giriyor. Motor koruma kapağı olmasın rağmen alttan yukarı doğru hep su sıçrıyor. Birşey olmuyor. Direk modüllerin olduğu yerdeki kapaklar yıkama yapılmadan önce kontrol edilmeli. bazen servis sırasında sökülüyor yada gevşiyor ozaman su alma riski var ona dikakt etmek gerekiyor sadece. onun dışında problem olacağını sanmıyorum.

Ama bu iş için ben 5 yıldır düzenli kullanıyorum Arexons Motor temizleyicisi çok başarılı 10 dk. motor ilk günkü gibi oluyor. Hemde suya gerek kalmıyor.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman
ben moturu yıkatmayanlar tayfasındanım,,su ve benzeri hiçbir (sprey) malzemeyi motora sıkmam..havayı tutup,arada gözle görünen yerleri bezle silerim

+1903

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Turkay Enez

Benim yöntemim, popo için kullanılan ıslak mendil...

Marketten 1 paket ıslak mendil alınır, kaliteli olması önemli. Yaklaşık 2-3 saat sürüyor ama ıslak mendille temizleyince pırıl pırıl oluyor. Hem su kullanılmamış oluyor, hem de ekonomik. Geçen hafta temizledim...

Yorum bağlantısı
Bedri Baki

Ben de hava ile temizliği uygun görenlerdenim. Ara sıra kompresörle hava ile temizliyorum görünen yerleri de hafif nemli bezle siliyorum.

Yorum bağlantısı
Adem Cengiz

Motorumun kalbi temiz olsun yeter, dışı parlamasın varsın...

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Emrah Arıcan

Bu uygulama için yapılanlar tamamen dogru.

Uygulamayı yapan beyefendiyi çok yakinen tanırım. Kendisi araç bakım ürünleri satan bir italyan firmasının Türkiye sorumlusu ve bu işte uzman.

Videoya gelince detaylı araç temizligi ve bakımı adı altında kurulmuş bir internet sitesinin buluşmasından görüntüler bunlar ve bende oradaydım.

Forum kurallarını tam bilmedigim için adres ve isim veremedim isteyene özel mesaj yoluyla daha çok bilgi verebilirim.

Yorum bağlantısı
Hasan Tahsin Şipit

Tertemiz olmuştur aaa. :) Motoru yıkayasım geldi. :) Bence birşey olmaz.

Yorum bağlantısı
Engin Ünal

focusun motorunu hiç yıkatmadım ama bundan önce polo classic vardı aynen bu şekilde yıkatmıştım , hatta su daha tazyikliydi 3 yıl kullandım hiç sorun yaşamadım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Benim motoru görseniz var ya :D

Suya sokup çıkarsam yeridir :) Korkuyorum.

Eski clio'da da osman usta suyu bi bastı, 3 senelik motor temizlendi valla. Bunda da bıraksam ben yokken kaşla göz arası :fiuw:

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Ne olucak, rahatça yıkarsın sen, nasıl olsa her yer naylon, motora birşey olmaz merak etme :D

arkadaşlar merhaba sizce bu uygulama doğrumu ?

Doğru bir uygulama, hiçte birşey olmaz, tek dikkat edilmesi gerek su tutarken soketin dibine kadar sokmamak, arabadaki soketler zaten su geçirmez, servisler bile şakıır şakıııır yıkıyor, korkmaya gerek yok.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Temiz motor, en sevdiğim şey. Aslında en güzeli, sıcak suyla yıkayacaksın yağ toz her şey akıp gidicek. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...