İçeriğe Yönlendir

Otoparkta Yediğim Park Cezası

İbrahim Ersin

Recommended Posts

İbrahim Ersin

kemer altında ceza yemişim işin ilginç yanı otoparktan başka yere araç park etmemem zaten park etmekte mümkün değil

bu nasıl oluyor bir türlü anlamadım.

İtiraz etmeyi düşünüyorum daha önce itiraz etmiş arkadaşlar var mı ? prosedürü nedir acaba ?

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Trafik Mahkemesi varsa oraya yoksa Sulh Ceza Mahkemesine delilleriniz ve dilekçeniz ile ceza tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde itiraz edin...Geçmiş olsun, kolay gelsin...

Yorum bağlantısı
İbrahim Ersin

Trafik Mahkemesi varsa oraya yoksa Sulh Ceza Mahkemesine delilleriniz ve dilekçeniz ile ceza tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde itiraz edin...Geçmiş olsun, kolay gelsin...

sağlam bir dilekceyle itiraz edeceğim. teşekkürler

Yorum bağlantısı
İbrahim Ersin

Şaka gibi. Geçmiş olsun Abi.

teşekkürler işin ilginç yanı o tarihte kemeraltına hiç gitmemiş olmam

kemalpaşa da nazar köye falan gezmeye gitmiştik

Yorum bağlantısı
İbrahim Ersin

Plaka klonlanmış olmasın sakın

renk ve model aynı

açık adres yazmamış 853 sokak taş fırın önü,arkası, yanı gibi bir ibare var buda yalnız kemeraltı otoparkına uyuyor. Kemalpaşada böyle bir sokak yok

cezayı yazanın sicilinden nerede görev yapıyormuş öğrenirsem cezanın da nerede kesildiğini anlıyacağım

Yorum bağlantısı
İbrahim Ersin

Maddi delil yoksa sonuç çıkmaz :(

maddi delilden kasıt fiş fatura vs mi?

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

mobese görüntüsü, o adreste bulunan bir işyerinin kamera görüntüsü vb....

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Plakanız yazılarak kesilmiş otopark fişi gibi.Ama direk arabayla ilgili olacak bu deliller.Ben o gün şuradaydım olmaz,araba o gün şuradaydı olacak :(

Yorum bağlantısı
İbrahim Ersin

Plakanız yazılarak kesilmiş otopark fişi gibi.Ama direk arabayla ilgili olacak bu deliller.Ben o gün şuradaydım olmaz,araba o gün şuradaydı olacak :(

anlıyorum. :(

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Maddi delil yoksa sonuç çıkmaz :(

maddi delilden kasıt fiş fatura vs mi?

Mahkemeler trafik polisinin beyanına, ceza tutanağına itibar ediyor ilk olarak. Aksini kanıtlamak vatandaşa kalıyor. İtiraz edildiğinde hakim dosya üzerinden karar veriyor yani, duruşma açmıyor, tanık dinlemiyor. Orda olmadığınızı ispatlar her tür delil ile itiraz etmek gerekir. İtiraz ederken de 20 - 25 tl değerinde posta pulu vermek gerekiyor.

Ayrıca ceza tarihi ve cezanın postaya verilme tarihlerini(zarf üzerindeki postane teslim-tesellüm damgasında yer alır) bildirireseniz usul yönünden yapılacak birşey var mı diye bakayım ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Ceza tutanağında plakaya ek olarak aracın cinsi, markası, rengi gibi

ayırt edici unsurların da yazılması veya fotoğrafının ekkenmesi buna ek olarsk da 7 gün içerisinde tebliğe çıkartılması gerekiyor. Aksi takdirde trafik mahkemesi (yoksa sulh ceza mahkemesi) cezayı iptal ediyor.

Yorum bağlantısı
Hadi Küçükoğlu

Kemer altında ki otoparklarda durum biraz farklı. Bir çok kez oralara araç bıraktım, anahtarı üstünde bırakmanı istiyorlar. Otopark dolunca bazı araçları dışarı alıyorlar. polis gelince araç bizim deyip tansaşın ordan bir tur atıp geri geliyorlar. Söz konusu fahri beyler de sivil oldukları ve sorgu sual etmedikleri için otoparkçılar fark etmemiştir ceza yediğinizi. Ben çok kez kendi aracımı tur atarken yada kaldırıma parkedilmiş vaziyette buldum. "ne hakkınız var kaldırıma parketmek için mi para veriyorum?" diye çıkıştığımda "merak etme abi biz polisi kontrol ediyoruz" cevabını alıyordum.

Sizin yediğiniz ceza'da buna benzer bir durumdan öte gelmiş olabilir. Hatta ceza yediğiniz saat 11:00-15:00 arası ise kesin öyledir diyebilirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Necat Ertan
Ceza tutanağında plakaya ek olarak aracın cinsi, markası, rengi gibi ayırt edici unsurların da yazılması veya fotoğrafının ekkenmesi buna ek olarsk da 7 gün içerisinde tebliğe çıkartılması gerekiyor. Aksi takdirde trafik mahkemesi (yoksa sulh ceza mahkemesi) cezayı iptal ediyor.

Bu konuda bir yönetmelik değişikliği oldu. 7 iş gününden 10 iş gününe çıkartıldı süre ;)

TRAFİK PARA CEZALARININ TAHSİLİNDE ve TAKİBİNDE UYGULANACAK ESAS ve USULLER İLE KULLANILACAK BELGELER HAKKINDA YÖNETMELİK

Araçların tescil plakasına göre tutanak düzenlenmesi

MADDE 9 – (1) Karayolları Trafik Kanunu gereğince yetkili kılınmış personel tarafından, Karayolları Trafik Kanununun ilgili maddelerinde belirtilen kural ihlallerinde bulunan araçların tescil plakaları üzerinden, araç veri tabanında bulunan bilgisayar kayıtları veya araç tescil dosyasındaki bilgiler esas alınarak sahiplerine cezai işlem uygulanır.

(2) Bu şekilde düzenlenen tutanaklar, gereği yapılmak üzere görevlilerin bağlı bulundukları kuruluşun ilgili birimine teslim edilir.

Araçların tescil plakasına göre düzenlenen tutanaklar hakkında yapılacak işlemler

MADDE 10 – (1) Karayolları Trafik Kanunu gereğince yetkili kılınmış personel tarafından araçların tescil plakasına göre düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanakları;

a) Kural ihlalinin tespit edildiği tarihteki araç sahibi ve gerekli bilgiler, araç veri tabanında bulunan bilgisayar kayıtlarından tespit edilerek tutanağın ilgili bölümleri doldurulur. Araç sahibi ve gerekli bilgilerin bilgisayar kayıtlarından tespit edilememesi halinde, bilgiler aracın tescil dosyasının bulunduğu trafik tescil kuruluşundan yazılı olarak veya elektronik sistemle temin edilir.

b) Tutanağın tebligat işlemlerine ihlalin tespit edildiği tarihten itibaren on iş günü içinde başlanarak, Karayolları Trafik Kanununun 116 ncı maddesi hükümleri uyarınca araç sahibine, sahibi birden fazla ise tescil kaydının ilk sırasındaki sahibine posta yoluyla tebligat yapılır.

c) Tutanağın birinci nüshası Mazbatalı Tebligat Zarfı (Ek–6) içine konularak ilgilisine tebliğ için gönderilir. Yapılan tebligatta idarî para cezasına ilişkin idarî yaptırım kararına karşı, kararın tebliğ veya tefhimi tarihinden itibaren 30/3/2005 tarihli ve 5326 sayılı Kabahatler Kanununun ilgili maddelerinde belirtilen süre ve şartlar doğrultusunda yetkili sulh ceza mahkemesine başvurulabileceği ve bu süre içerisinde başvurunun yapılmamış olması halinde idarî yaptırım kararının kesinleşeceği belirtilir. Tutanağın ikinci nüshası kurumda muhafaza edilir, dipkoçanı ise bittikten sonra tutanakların teslim alındığı kurumun ilgili birimine teslim edilmek üzere bağlı olunan kurumun muhasebe yetkilisi mutemedine verilir.

ç) Karayolları Trafik Kanununun ilgili maddeleri gereğince araç sürücüsü ile birlikte ayrıca araç sahibine/işletenine/yük gönderene de idari para cezası öngörülen durumlarda, aracın tescil belgesi ve diğer belgelerdeki bilgiler esas alınarak, araç sahibine/işletenine/yük gönderenine tescil plakası üzerinden Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı düzenlenir. Bu şekilde araç sahibi/işleteni/yük göndereni adına tanzim edilen tutanaklar, görevlilerin bağlı oldukları kuruluşun ilgili birimine (a) bendi hükümleri uyarınca işlem yapılmak üzere teslim edilir.

(2) Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağının sabit/masa üstü cihazlarla elektronik ortamda (Ek–2) üretilerek düzenlenmesi halinde;

a) Tutanak iki nüsha olarak düzenlenir ve düzenleyen/düzenleyenler tarafından tüm nüshaları imzalanır.

b) Tebligat işlemlerine on iş günü içinde başlanılır. Tutanağın birinci nüshası Mazbatalı Tebligat Zarfı (Ek–6) içine konularak, Karayolları Trafik Kanununun 116 ncı maddesi hükümleri uyarınca araç sahibine, sahibi birden fazla ise tescil kaydının ilk sırasındaki sahibine posta yoluyla tebligat yapılır. Yapılan tebligatta idarî para cezasına ilişkin idarî yaptırım kararına karşı, kararın tebliğ veya tefhimi tarihinden itibaren Kabahatler Kanununun ilgili maddelerinde belirtilen süre ve şartlar doğrultusunda yetkili sulh ceza mahkemesine başvurulabileceği ve bu süre içerisinde başvurunun yapılmamış olması halinde, idarî yaptırım kararının kesinleşeceği belirtilir.

c) Tutanağın ikinci nüshası ilgili birimde muhafaza edilir.

(3) Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağının taşınabilir cihazlarla elektronik ortamda (Ek–3) üretilerek düzenlenmesi halinde;

a) Tutanak iki nüsha olarak düzenlenir ve düzenleyen/düzenleyenler tarafından tüm nüshaları imzalanır.

b) Tebligat işlemlerine on iş günü içinde başlanılır. Tutanağın birinci nüshası Mazbatalı Tebligat Zarfı (Ek–6) içine konularak, Karayolları Trafik Kanununun 116 ncı maddesi hükümleri uyarınca araç sahibine, sahibi birden fazla ise tescil kaydının ilk sırasındaki sahibine posta yoluyla tebligat yapılır. Yapılan tebligatta idarî para cezasına ilişkin idarî yaptırım kararına karşı, kararın tebliğ veya tefhimi tarihinden itibaren Kabahatler Kanununun ilgili maddelerinde belirtilen süre ve şartlar doğrultusunda yetkili sulh ceza mahkemesine başvurulabileceği ve bu süre içerisinde başvurunun yapılmamış olması halinde, idarî yaptırım kararının kesinleşeceği belirtilir.

(4) Tebliğ edilen tutanaklara ilişkin bilgiler, cezanın kesinleşmesinden sonra takip ve tahsili için yedi iş günü içinde elektronik ortamda Maliye Bakanlığına gönderilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Bir kaç yıl önce, 3 dakika ara ile arası 20 Km mesafe olan iki ayrı noktada ceza yazmışlar arkamdan. Gidip araştırdım önce cezaları yatırmamı daha sonra itiraz etmemi söylediler, itiraz sonucu da ne zaman belli olur belli değil dediler, ödediğimizle kaldık yani. Umarım size böyle bir şey olmaz, geçmiş olsun.....

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Geçen yıl başı diğer aracıma OGS den kaçak geçtin diye ceza gönderdiler bende makbuzun arkasındaki numarayı aradım ben burdan geçmedim hatta o gün arabayı garajdan hiç çıkarmadım dedim... Tamam dediler siz ruhsat fotokopisini fakslayın bakalım dediler onuda faksladım sonra geri dönüş yapıp cezayı iptal ettiklerini söylediler... :)

Yorum bağlantısı
İbrahim Ersin

Mahkemeler trafik polisinin beyanına, ceza tutanağına itibar ediyor ilk olarak. Aksini kanıtlamak vatandaşa kalıyor. İtiraz edildiğinde hakim dosya üzerinden karar veriyor yani, duruşma açmıyor, tanık dinlemiyor. Orda olmadığınızı ispatlar her tür delil ile itiraz etmek gerekir. İtiraz ederken de 20 - 25 tl değerinde posta pulu vermek gerekiyor.

Ayrıca ceza tarihi ve cezanın postaya verilme tarihlerini(zarf üzerindeki postane teslim-tesellüm damgasında yer alır) bildirireseniz usul yönünden yapılacak birşey var mı diye bakayım ;)

sevinirim şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
İbrahim Ersin

Kemer altında ki otoparklarda durum biraz farklı. Bir çok kez oralara araç bıraktım, anahtarı üstünde bırakmanı istiyorlar. Otopark dolunca bazı araçları dışarı alıyorlar. polis gelince araç bizim deyip tansaşın ordan bir tur atıp geri geliyorlar. Söz konusu fahri beyler de sivil oldukları ve sorgu sual etmedikleri için otoparkçılar fark etmemiştir ceza yediğinizi. Ben çok kez kendi aracımı tur atarken yada kaldırıma parkedilmiş vaziyette buldum. "ne hakkınız var kaldırıma parketmek için mi para veriyorum?" diye çıkıştığımda "merak etme abi biz polisi kontrol ediyoruz" cevabını alıyordum.

Sizin yediğiniz ceza'da buna benzer bir durumdan öte gelmiş olabilir. Hatta ceza yediğiniz saat 11:00-15:00 arası ise kesin öyledir diyebilirim.

kemeraltında lokantaların falan olduğu yerde iki otopark var onlara koyuyorum anahtarı da daha hiç vermedim. zaten otopark olarak işletilen bir yer

işin asıl garip tarafı o gün gün boyu kemalpaşada olmamız.

cezada açık adres yazmamışlar 853 sokak taşfırın yanı demiş hangi ilçe belli değil tam adres vermeleri gerekmiyor mu ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...