İçeriğe Yönlendir

Bu Yanan Esp Midir?

Mert Yeldan

Recommended Posts

Mert Yeldan

Bugün sabah dikkatimi çekti, önce ASR sandım ama ASR logosu sol tarafta bulunan devir göstergesinin orada yanıyor.

Peki bu nedir ESP mi? Aklıma ESP olsa kapatma butonu olur geldi ama, kullanma klavuzunu okurken ESP hiç bir şekilde kapatılamaz ibaresi vardı.

cc0mq.jpg

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

o işaret esp işareti.marka marka değişen özelliklerden dolayı.bazı markalarda esp düğmesi yok,hatta ben ford'da düğme görünce yadırgamıştım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Skoda sitesinde, donanımlar listesinde ESP yok diye işaretlemişler. Hatta DSG'de standart ama istenirse opsiyonel demişler ama çıkamadım işin içinden.

Yorum bağlantısı
Erden Bıyık

Evet ESP lambası bu araç vw galiba ama transporter ve carevelle kullandım onlarda esp kapıtılıp açılabiliyorbu gerçi bence kapatılmaması gereken bir özellik özellik yağmurlu havalarda çok işe yarıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Evet ESP lambası bu araç vw galiba ama transporter ve carevelle kullandım onlarda esp kapıtılıp açılabiliyorbu gerçi bence kapatılmaması gereken bir özellik özellik yağmurlu havalarda çok işe yarıyor

Araç Skoda Yeti.

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

ASR işareti ile ESP işareti VW de aynı. O sadece ASR'dir, 1.2 Tsi'da ESP olmaması lazım :)

Golf'de ESP yok mesela sadece ASR tuşu var ve basınca aynı simge yanıyor. Patinaj önleme sistemi aktif çalışırken yanar söner, ASR kapatılınca hep yanar o kayan araba.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Yan tarafta başka bi ASR işareti var. Kafamı karıştıran bu. Neden iki kere ASR lambası koysunlar ki?

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Biri kayma anında soldaki kayan araba simgesi yanıp sönüyor Insignia'da.

Sağdaki kayan araba off zaten esp kapalı demek, yine sağdaki TC off yani asr kapalı demek Opelde.

VW de aynı mantık, Skoda'yı bilemeyeceğim ama ESP yoktur 1.2 motorun 3 silindirlisinde, Tsi 105 lik olsa DSG olsa olabilir ama düzde olsun sanmam.

img_6398.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çoğu araçta asr ve esp lambası ortak.. senin arabada hem asr hem esp lambası yanıyorsa esp vardır denebilir..

Var mı yok mu, sorusunun cevabını çok aramaya gerek yok... Toprak bir yola çık ;)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
(düzenlendi)

Benim Golfte o isaret ASR lambası,Abi Asryi kapat o ısık surekli acık kalmıyor mu?

ASR lambası ayrı bir lamba olarak mevcut akşama fotosunu eklerim.ASR'yi kapattım mı solda bi lamba yanıyor ASR off diye.

Çoğu araçta asr ve esp lambası ortak.. senin arabada hem asr hem esp lambası yanıyorsa esp vardır denebilir..

Var mı yok mu, sorusunun cevabını çok aramaya gerek yok... Toprak bir yola çık ;)

Toprak bir alan hımm Gebze de var mı acep :D

tarihinde Mert Yeldan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Focus 2,5 larda ESP yol bilgisayarı menüsünden ayarlanıyor, kapatıldığında 20km hızın üzerine çıkınca da kendisi yeniden aktif oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Bende zaten bu olayı anlamıs degilim,bende esp yok asr var ne zaman zorlasam lastik sesiyle birlikte ASR ısıgı yanıp sonuyor,onden kaymayı falanmı duzeltiyor acaba o sırada?

ASR patinaj önleyici.siz gaza yüklenip zorlarsanız,tekerler boşa dönmeye başladığı an asr devreye girer(ışığı da yakar) patinajı keser,tekrar boşa dönme olursa aynı şekilde tekere giden gücü keser,teker boşa dönmez.bir nevi ABS nin tersi gibi :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Osman Tekindemir

kesinlikle eps. bu arada göstergelri cok güzelmiş aracınızın maşallah ışıl ışıl....

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Bugün sabah, yarı çakıllı bir yolda test ettim.

Araç arkadan ya da önden bir şekilde kayınca ilk resimde verdiğim ışık yanıp sönüyor. Ama bunun ESP olduğuna hala kanaat getiremedim. Çünkü patinaja düştüğünde de yanıyor, arkadan kayma olduğunda da yanıyor.

ASR off tuşuna 2 sn basmak suretiyle kapattığımda da sol tarafta şu aşşağıda ki yanıyor.

cdbr1.jpg

Neticede çözemedim :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Esp ışığı patinajda da yanar..

Çakıllı yolda kaydırdığında bu yanınca neler hissettin.. Bu önemli.. Mesela arka sola kayıyorsa sol öne fren yaptırdığını hissetmeliydin..

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

benim arabada ikiside var bakayım 2 si için farklı bir işık varmı göstergede....

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Esp ışığı patinajda da yanar..

Çakıllı yolda kaydırdığında bu yanınca neler hissettin.. Bu önemli.. Mesela arka sola kayıyorsa sol öne fren yaptırdığını hissetmeliydin..

Neler hissettim. Taşlar arka kapıya sıçradı bi kaç tanesi nokta iz yaptı bir an aklıma sen geldin :biggrin:

Lamba yandığında ayağım hala gazdaydı arka taraf kaymayı kesti ama gaza basmanın etkisimi bilemedim. ESP nasıl bir mudehale ediyor onuda bilmiyorum ki açıkcası.

benim arabada ikiside var bakayım 2 si için farklı bir işık varmı göstergede....

Abi bekliyorum. Gösterge panellerimiz aynıdır muhtemelen bir kaç kozmetik fark dışında. Fotoğraflarsan sevinirim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

1-Neler hissettim. Taşlar arka kapıya sıçradı bi kaç tanesi nokta iz yaptı bir an aklıma sen geldin :biggrin:

2-Lamba yandığında ayağım hala gazdaydı arka taraf kaymayı kesti ama gaza basmanın etkisimi bilemedim. ESP nasıl bir mudehale ediyor onuda bilmiyorum ki açıkcası.

1- Autoking ;)

2- Esp o anki kararına göre gerekli gördüğü lastiğe fren uygulayarak aracın kaymasını sonlandırmaya çalışır... Genelde de başarır bunu..

Yorum bağlantısı

Benim focustada esp bu şekilde yanıyordu fakat yoktu..

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

ASR işareti ile ESP işareti VW de aynı. O sadece ASR'dir, 1.2 Tsi'da ESP olmaması lazım :)

Golf'de ESP yok mesela sadece ASR tuşu var ve basınca aynı simge yanıyor. Patinaj önleme sistemi aktif çalışırken yanar söner, ASR kapatılınca hep yanar o kayan araba.

Benim golf de var mesela esp :p

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt
(düzenlendi)

bugün dikkat ettim evet 2 adet ışık var biri sol diğeri sağ kadranda, Ali arkadaşımızın dediği gibi soldaki(kadranın altında) asr yi kapattığımızda yanıyor, sağdaki asr çalıştığında yanıp sönüyor, esp çalıştığındada o yanıp sönüyor. Yani bu şekilde esp var mı yok mu anlayamassınız. Donanım listesinde gözükmesi lasım yada ıslak bir zeminde deneyin direksiyonu ani hareketlerle kırın , eğer yoksa anlarsınız zaten :D.img1054z.jpg

img1059qv.jpg

tarihinde Uğraş Özyurt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Sani Gerşon

Bende ESP varmı yok ama ne zaman atraksiyon olsa dediğim gibi yanıp yanıp sönüyor.Ön tekerleklerin farklı hızla döndüğünü algıladığında el atıyor ASR,tork dağıtıcı...vs.ESp olsa kütür kütür vurması lazım ama benimki vurmuyor hiç atraksiyonlarda :D

ESP de vurmaz, abs'de vurur.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...