İçeriğe Yönlendir

Bu Yanan Esp Midir?

Mert Yeldan

Recommended Posts

Sani Gerşon

Sonuçta ESP arka tekere fren yaptığında kütürdü gelmeyecekmi,yada ön tekerlere fren yaptığında kütürtü gelicek.Sonuçta Esp devredeykende abs iş görmüyormu ?

ABS nin iş görmesi için sizin de frene basıyor olmanız gerekiyor.

Kaç defa denedim ESP'yi, hatta forumda da denemeler yaptık, hiç vuruntu yaptığını hatırlamıyorum.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Sonuçta ESP arka tekere fren yaptığında kütürdü gelmeyecekmi,yada ön tekerlere fren yaptığında kütürtü gelicek.Sonuçta Esp devredeykende abs iş görmüyormu ?

ABS sadece fren pedalına bastığınızda devreye giren balatayı pompalamak sureti ile tekerin kilitlenmesini engelleyen bir sistem.

Oysa ESP viraj ya da savrulma esnasında tekerin dönüş devrini ayarlayan fazla dönü yapan yani savrulan tekerin dönüsünü kısarak savrulmayı engelleyen bir sistemdir.

Yani ESP frene basmak ile değil tekerin savrulma oranı ile devreye giren bir sistemdir ve vuruntu yapmaz.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

ABS nin iş görmesi için sizin de frene basıyor olmanız gerekiyor.

Kaç defa denedim ESP'yi, hatta forumda da denemeler yaptık, hiç vuruntu yaptığını hatırlamıyorum.

ABS sadece fren pedalına bastığınızda devreye giren balatayı pompalamak sureti ile tekerin kilitlenmesini engelleyen bir sistem.

Oysa ESP viraj ya da savrulma esnasında tekerin dönüş devrini ayarlayan fazla dönü yapan yani savrulan tekerin dönüsünü kısarak savrulmayı engelleyen bir sistemdir.

Yani ESP frene basmak ile değil tekerin savrulma oranı ile devreye giren bir sistemdir ve vuruntu yapmaz.

Esp vuruntu yapmaz aracı çizgisine sokar...Direksiyonda hafif titreşim hissetmen muhtemel. o anda frene basıyosan farkında olmadan ?

Esp neden vuruntu yapmasın,esp zaten abs fren sistemiyle beraber çalışır,tekerlekleri frenleyecek ve yavaşlatacak başka bir mekanizma yoktur,esp bildiğin frene basmadır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Benim bildiğim esp ilgili tekere fren yaptırıyor kitlenen teker abs sayesinde tekrar dönüyor ; yani esp çalışırken abs deki gibi kütürtü sarsıntı olur.. Ama tek tekerde olduğu için belki az hissedilir ama olur..

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt
(düzenlendi)

edl de o patırtıları yapabilir. Ayrıca xds olsaydı (edl nin gelişmişi diyelim) virada patırtıları dinlerdin .Leon Fr da vardı ver gazı patır patır dön virajı yapıyordum :biggrin:

tarihinde Uğraş Özyurt tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...