İçeriğe Yönlendir

Yol Bilgisayarı Verileri Ile Lpg Tüketimi Örtüşüyor

Mustafa Işık

Recommended Posts

Mustafa Işık
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar,

2 yıldır 97 model Ghia mondeo sahibi birisiyim ancak aranıza yeni katıldım. Aracımda Atiker sıralı lpg var. Kablo ve programı internetten temin ettikten sonra otomatik kalibrasyon yaparak gaz ayarımı kendim yapmaya başladım. Önceleri sanayide ayar yaptırdığım zaman yol bilgisayarım benzine göre verileri ölçüyor ve çıkan sonuca 1 veya 1,5 litre eklediğimde lpg tüketimim aşağı yukarı doğru çıkıyordu. Ancak ayarı kendim yaptıktan sonra yol bilgisayarımın aynı yolda daha fazla yakıt tüketimi olduğunu göstermeye başlayınca ilk anda tedirgin oldum ancak sonrasında defalarca yaptığım denemelere göre yol bilgisayarımı bilmeden lpg ye kalibre ettiğimi anladım ve yol bilgisayarımdaki veri ile lpg tüketimim arasında 0,10 litre gibi bir fark çıktığını fark ettim. Bu arada aracımı benzinde kullandığımda yol bilgisayarım farklı çalışmakta yani herhangi bir yanlışlık yok. (Örneğin uzun yolda 100 km'de 6,1-6,2 benzin tüketimi gösteren yol bilgisayarım aynı yolda ve lpg de 7,7-7,8 gibi değer göstermekte ve hesapladığımda da net sonuç çıkmaktadır). Bu durumu açıkçası sanayideki birçok usta bilmiyor, onların söylediği yol bilgisayarının benzini ölçtüğü yönünde. Ancak benim tahminin yol bilgisayarına giden veriler enjektörlerden püskürtülen yakıt miktarına göre şekillenmekte. Yani benzinde daha az yakıt püskürtüldüğü için daha az, lpg de daha fazla gösteriyor. Sonuç olarak yol bilgisayarımın lpg ile uyumlu ve doğru olarak çalıştığını görmek ilk anda şaşırtıcı geldi. Yani piyasada lpg ayarcısıyım diye gezinen birçok kişiden daha iyi ayar yapmışım :) Bu konuda aynı sonuca varan arkadaşlar varsatecrübelerini paylaşmalarını rica ediyorum. Saygılar...

tarihinde Mustafa Işık tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Fordların yol bilgisayarı, enjektör açık kalma süresine göre yol bilgisayarına veri aktarır.. Bu tespitiniz doğru.. bunu lpg'ci bilmeyebilir.. Bilmesi de gerekmiyor..

Lpg, benzine göre farklı yoğunlukta ve farklı kaloridedir.. Lpg'nin düzgün ve sağlıklı çalışabilmesi için ekranda 10 litre görüyorsanız, gerçek lpg tüketiminizin 11,7 litre olması gerekir.. Yani lpg'nin benzine göre % 17 daha fazla püskürtülmesi gerekir...

Aracınızda arıza lambası olsa anında yanardı.. Arıza kodlarını okuyabiliyorsanız bakın.. P0171'i bir yerde görmeniz gerekir...

Bence düzeltin ve bu farkı % 17 olacak şekilde ayarlayın...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Fordların yol bilgisayarı, enjektör açık kalma süresine göre yol bilgisayarına veri aktarır.. Bu tespitiniz doğru.. bunu lpg'ci bilmeyebilir.. Bilmesi de gerekmiyor..

Lpg, benzine göre farklı yoğunlukta ve farklı kaloridedir.. Lpg'nin düzgün ve sağlıklı çalışabilmesi için ekranda 10 litre görüyorsanız, gerçek lpg tüketiminizin 11,7 litre olması gerekir.. Yani lpg'nin benzine göre % 17 daha fazla püskürtülmesi gerekir...

Aracınızda arıza lambası olsa anında yanardı.. Arıza kodlarını okuyabiliyorsanız bakın.. P0171'i bir yerde görmeniz gerekir...

Bence düzeltin ve bu farkı % 17 olacak şekilde ayarlayın...

Mehmet abinin dediği olayı benim araç doğruladı. Benim araç 10 lt gösterdiği zamanlarda 10.7 veya 10.8 yakıyordu. Ben seviniyordum. Mehmet abiyle görüştük sıkıntılı dedi.

Bayram tatilinde araçta bir kaç kez arıza lambası yandı bendeki odb cihazında baktığımda p0171 arıza kodu oluşturuyordu araç.

En son Nevşehire geçerken aynı hata oluştu hiç silmeden sanayiye gittik.Usta fakir karışım dedi. Bunun sebebi yol bilgisayarındaki değere yakın değerde yakıt yakmasıymış. Sonra ayarları değiştirdi şimdi %15-17 arasında değişiyor. Arıza lambası yanmadı şimdiye kadar.

Bilgisinize.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Işık

Mehmet bey, herhalde ben tam olayı anlatamadım. Önceden dediğiniz gibi yol bilgisayarında ne gösteriyorsa 1 veya 1,5 litre fazla lpg tüketimim vardı ve ne zaman bilgisayara bağlasam fakir karışım arızasını görüyordum. Ancak dediğim gibi otomatik kalibrasyon yaptıktan sonra yol bilgisayarındaki yakıt verisi yükseldi ve fakir karışım arızası da sona erdi. Yani benim demek istediğim benzinde ne yakıyorsak lpg'de üzerine %17 civarında ekleme yapmamız gerekirken, yol bilgisayarı bunu net olarak yaktığı lpg kadar gösteriyor ve neticede biz %17'lik bir fark koymuyoruz. Bilmediğim konuda kesinlikle ısrarcı değilim ama defalarca ölçtüm çok küçük bir yanılma 0,10 litre gibi (100 miligram) bir hata veriyor. Aynı yol aynı hız ve aynı kullanımda. Ayrıca depodaki lpg'de kaç litre koyduysam yol bilgisayarındaki veriye göre bitiyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hatalı Mustafa Bey..

Çünkü yol bilgisayarı benzin enjektörünü okur, o an benzin enjektörü çalışmıyordur ama ecu çalışıyormuş gibi emir gönderir.. Lpg enjektörü benzin enjektörüne paralel bağlıdır, emri bu sayede araç ecusundan alır..

Siz lpg basıncını düşürmüşsünüz, bu sebeple aracınız fakire geçmiş, Bunu fark eden oksijen sensörü, bu araba fakirde çalışıyor demiş, Ecu en basit yolu enjektör açık kalma süresini uzatmakta bulmuş.. Bu sebeple yol bilgisayarındaki tüketim verisi artmış ve gerçek lpg tüketimi ile dengelenmiş..

Sizin her halukarda yol bilgisayarda gösterenden % 17 daha fazla yakıyor olmanız gerekir.. Bunun dışındaki kalibrasyonlar fakir yada zengindir.

Bence yakında, benzinle ilk çalışmada aracınız boğulacak ve stop etmeler, gaz yememeler başlayacak.. Aracınız ısınıp lpg'ye geçene kadar kararsız çalışacak.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mustafa Işık

Evet Mehmet Bey, son mesajınız gerçekten çok açıklayıcı olmuş. Ben de lpg tüketimimi yol bilgisayarından doğru gördüğümü sanıyordum. Ancak dediğiniz gibi yanılmışım. Dün bilgisayara bağladığımda P1130 / P 1131 / P0171 yani fakir karışım hatası verdi. Dediğiniz gibi otomatik kalibrasyondan başka lpg basıncını düşürmüştüm.(Netten gaz ayarı yapma diye aradığımda basıncın düşürülmesinden falan bahsediyordu). LPG basıncı max. 1,36 ile min 0,60 arasında ilk zamanlar fakir karışım hatası vermiyordu ancak şimdi veriyor. Sizce nasıl ayar yapmalıyım? Fakir karışım olmaması için lpg basıncı hangi aralıklarda olmalıdır? Bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Eski ayarınız iyiymiş Mustafa Bey.. Eski halini hatırlıyorsanız o seviyeye çekin..

Hatırlamıyorsanız, Emin olmamakla birlikte, eski kit ise 1.10, safefast ise ise 1,30 deneyin..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Işık

Mehmet Bey, lpg kitim eski kit. Ancak eski ayarda da fakir karışım hatası veriyordu. bu arada tavsiye ettiğiniz 1,10 değeri maximum mu yoksa minimum değer mi? Her iki değerin de ideal verilerini yazarsanız tavsiyeniz üzerine deneyeceğim. Bu arada teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bence bir lpg'ciye gidim Mustafa Bey, sistemin elektronik alt yapısı hakkında çok fazla bilgim yok..

Aracınızı bir kaç gün benzinde kullanıp, lpg'ye hiç geçmeden lpg'ciye gidin ve ayarları kendiniz değiştirdiğini her şeyi sıfırdan yapması gerektiğini söyleyin..

Bunu söylemezseniz, yapanın bir bildiği vardır diye bir çok yeri değiştirmek istemez..

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Genel olarak %15-20 arası benzine göre LPG de daha çok yaktığında bir sorun olmuyor..Buna dikkat etmek gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Işık

Tüm bunlar zaten işin uzmanı lpg'ci bulamamamdan kaynaklandı. Yine de teşekkürler. Artık fakir karışım arızasını gidermek için izmir veya bursa'da iyi bir lpg ustası bulmam gerekecek. Tavsiyeniz varsa buyrun. Herkese teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

ben de lpg tüketimim yol bilgisayarındakiyle aynı diye seviniyordum ve demek sistem gelişti diyordum.ama arıza lambasının yanmasını nedense buna bağla-mıyordum :crazy:

burdan öğrenmiş oldum.lpg 3000 km önce takıldı.1 kere ışık yaktı söndürdük,10 gün önce gene yaktı (vakitsizlikten şafak otoya gidemedim,montajı da onlar yaptı,ayar neden bozuldu da ışık yaktı acaba).cumartesi inşallah gideyim de şu ışık yanmamak üzere sönsün.artık. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Fakirdendir Önder, fakirlik iyi bir şey değil... :)

peki bunun çözümü bu kadar zor mu.araca lpg takıldı,2 gün sonra tatile çıktım,300 km sonra motor ışığı yandı.gittiğimiz yerde gezerken söndü,dönüşte tekrar yandı sönmedi.taktırdığım yere gittim,ışığı söndürdüler,ayar yaptılar,regulatörü değiştirdiler.1000-1500 km sonra gene yandı ışık.

her 1000-2000 km de ışık yanacaksa ben hiç hoşlanmadım bu işten

Yorum bağlantısı
Mustafa Işık

Evet Önder Bey, Sanayideki ustalar bu işi çözemediklerinden dolayı (fakir karışım) hem Elm 327 kablosu aldım, hem de atiker kablosu aldım. Ayarımı kendim yaptım ancak bir sonuç alamadım. Bu konuda bir sonuca ulaşırsam buradan paylaşacağım :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

peki bunun çözümü bu kadar zor mu.araca lpg takıldı,2 gün sonra tatile çıktım,300 km sonra motor ışığı yandı.gittiğimiz yerde gezerken söndü,dönüşte tekrar yandı sönmedi.taktırdığım yere gittim,ışığı söndürdüler,ayar yaptılar,regulatörü değiştirdiler.1000-1500 km sonra gene yandı ışık.

her 1000-2000 km de ışık yanacaksa ben hiç hoşlanmadım bu işten

Zor değil aslında.. Fakir olduğu kadar zengin karışım da yanlış olduğu için tam ayar yapmaları gerek.. Bir çok parametre var..

Enjektör yapısı, lpg basıncı, sıcaklık, çeşitli devirlerdeki ayarlar.. rolanti ayarı. Aldığınız lpg'lerin kalitesi.. gibi..

Mesela senin araban 3000 devire kadar iyi, 3000 devirden sonra bozuyor olabilir... Yani dışardan göründüğü kadar basit bir iş değil..

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Evet Mehmet Bey, son mesajınız gerçekten çok açıklayıcı olmuş. Ben de lpg tüketimimi yol bilgisayarından doğru gördüğümü sanıyordum. Ancak dediğiniz gibi yanılmışım. Dün bilgisayara bağladığımda P1130 / P 1131 / P0171 yani fakir karışım hatası verdi. Dediğiniz gibi otomatik kalibrasyondan başka lpg basıncını düşürmüştüm.(Netten gaz ayarı yapma diye aradığımda basıncın düşürülmesinden falan bahsediyordu). LPG basıncı max. 1,36 ile min 0,60 arasında ilk zamanlar fakir karışım hatası vermiyordu ancak şimdi veriyor. Sizce nasıl ayar yapmalıyım? Fakir karışım olmaması için lpg basıncı hangi aralıklarda olmalıdır? Bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum. Teşekkürler.

Benim anlattığımda bu hataydı. Fakir karışımdan dolayı.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Ali Uymaz

benim aracım 2011 focus comfort sedan 2.84 den 103 tl lik yaklaşık 36.3 litre lpg aldım ful şehir içi kullanım yol bilgisayarı verisi 9.7 litre şu anda 322 km yol yaptım lpg yüzde 17 fazla yakarsa lpg yaklaşık 3 km önce bitmesi gerekirdi bu zengin fakir karışım olayı olmuşmudur şehir içinde de yüzde 17 fazla olayı birebir tutuyor mu lpg landirenzo tahminim bu süreçte 15 tl lik benzin yakmışımdır teşekkürler...

benim aracım 2011 focus comfort sedan 2.84 den 103 tl lik yaklaşık 36.3 litre lpg aldım ful şehir içi kullanım yol bilgisayarı verisi 9.7 litre şu anda 322 km yol yaptım lpg yüzde 17 fazla yakarsa lpg yaklaşık 3 km önce bitmesi gerekirdi bu zengin fakir karışım olayı olmuşmudur şehir içinde de yüzde 17 fazla olayı birebir tutuyor mu lpg landirenzo tahminim bu süreçte 15 tl lik benzin yakmışımdır teşekkürler...

Zor değil aslında.. Fakir olduğu kadar zengin karışım da yanlış olduğu için tam ayar yapmaları gerek.. Bir çok parametre var..
Enjektör yapısı, lpg basıncı, sıcaklık, çeşitli devirlerdeki ayarlar.. rolanti ayarı. Aldığınız lpg'lerin kalitesi.. gibi..
Mesela senin araban 3000 devire kadar iyi, 3000 devirden sonra bozuyor olabilir... Yani dışardan göründüğü kadar basit bir iş değil..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu şekilde değil de.. deponuz bitince bakalım duruma... yol bilgisayarı kaç gösterirken aracınız ne kadar yakacak.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Uymaz

mehmet abi gazım 353,5 km rede  bitti yol bilgisayarı 9,6 yı gösteriyordu bitmeden önce gaza 2 km rede geçti... yani toplam 36,3 litre yakıtla... 100 km rede 10.26 yakmış yol bilgisayarı 9.6 yı gösteriyor tahmini 15 20 liralık da benzin yakmıştır..

mehmet abi gazım 353,5 km rede  bitti yol bilgisayarı 9,6 yı gösteriyordu bitmeden önce gaza 2 km rede geçti... yani toplam 36,3 litre yakıtla... 100 km rede 10.26 yakmış yol bilgisayarı 9.6 yı gösteriyor tahmini 15 20 liralık da benzin yakmıştır..

Bu şekilde değil de.. deponuz bitince bakalım duruma... yol bilgisayarı kaç gösterirken aracınız ne kadar yakacak.. 

mehmet abi gazım 353,5 km rede bitti yol bilgisayarı 9,6 yı gösteriyordu bitmeden önce gaza 2 km rede geçti... yani toplam 36,3 litre yakıtla... 100 km rede 10.26 yakmış yol bilgisayarı 9.6 yı gösteriyor tahmini 15 20 liralık da benzin yakmıştır..

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ali Uymaz

mehmet abi gazım 353,5 km rede bitti yol bilgisayarı 9,6 yı gösteriyordu bitmeden önce gaza 2 km rede geçti... yani toplam 36,3 litre yakıtla... 100 km rede 10.26 yakmış yol bilgisayarı 9.6 yı gösteriyor tahmini 15 20 liralık da benzin yakmıştır..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...