İçeriğe Yönlendir

Hız Göstergesi 10 Km Fazla Gösteriyor.

Onur Urhan

Recommended Posts

Onur Urhan
(düzenlendi)

Yollarda bazen sabit dijital radarlar oluyor. Tünel girişlerinde falan hızınız .... diye gösteriyor. Kadrana bakıyorum levhada yazan hızla alakası yok. Bu duruma aldırış etmedim. Sonuçta yolda birçok araba var başkasının hızıdır dedim geçtim. Geçenlerde Antalya'dan Alanya'ya doğru arkadaşın aracıyla yola çıktık. O önde ben arkada gidiyoruz. Bir ara akılma geldi bu durum. Telefonla bağlantı kurduk hızları sabitleyip baktık fark tam 10 km yani benim kadran 100 iken onunki 90 gösteriyor. Diğer araç audi A4. Sonra başka bir araçla denedik (Jetta) sonuç aynı işin içinden çıkamadım. Bir arıza mı söz konusu acaba? Arabanın hiçbir sorunu yok.

tarihinde Onur Urhan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Ada

navigasyonunuz varsa onunla da ölçün.. fark olur genelde ama 10 fark çok gibi..

Yorum bağlantısı
Onur Urhan

Lastik ve jantlarınız orjinal mi?

Aracım trend modeli 1.5 yıl öncesine kadar 195/65/15 orijinal sac kapaklı jantları vardı. Daha sonra titanyum aracı olan bir arkadaştan (o yeni jant aldığı için) boşa çıkan orijinal 20 kollu titanyum jantlarını ve lastiklerini satın aldım ve aracıma taktım. Yeni ölçü 205/55/16.

Ancak bu tünel girişlerinde yaşadığım durum eski jant zamanında da vardı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

navigasyonunuz varsa onunla da ölçün.. fark olur genelde ama 10 fark çok gibi..

navigasyon ile kontrol edin, genelde gerçek hızdan 6-10 km/h arası fazla görürsünüz kadranda

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Birde lastik hiç bir zaman tam sıfır kaymasız dönmez. Aslında hareket halinde belli oranda kaymaya sahiptir. Olduğu yerde patenaj çeker diyebiliriz.

Yol şartlarına göre de kayma değişir. Taşıt dinamiği dersinde hep bu kaymayı da dikkate alırız.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yeni lastiği takınca ecu'ya yeni lastik ebatı girildi mi. ?

Lastiklerinizin iz derinliği kaç mm.. ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Urhan

Yeni lastiği takınca ecu'ya yeni lastik ebatı girildi mi. ?

Lastiklerinizin iz derinliği kaç mm.. ?

Hayır böyle bir ayarlama yapılmadı. lastik diş derinliği 5mm civarı tahmini.

Yorum bağlantısı
Mehmet Yıldırım

YAPIMCI FİRMALAR İNSANLARIN HIZ TUTKUSUNU TATMİN AMAÇLI BÖYLE BİR İŞLEM YAPIYOR AYNI ZAMANDA GÜVENLİK TABİ. SEN 150 KM. YAPIYORUM ZANNEDİYORSUN AMA GERÇEKTE 145-140 YAPIYORSUN YANİ SEN HIZDAN TATMİN OLUYORSUN ARABA DA KAZADAN KURTULUYOR BİR NEVİ HIZ ARTTIKÇA RADAKİ MESAFE DE PARALEL ARTIYOR SEN 200 KM. YAPIYORKEN ARABA 185-180 İLE GİDİYOR OLUYOR...

YAPIMCI FİRMALAR İNSANLARIN HIZ TUTKUSUNU TATMİN AMAÇLI BÖYLE BİR İŞLEM YAPIYOR AYNI ZAMANDA GÜVENLİK TABİ. SEN 150 KM. YAPIYORUM ZANNEDİYORSUN AMA GERÇEKTE 145-140 YAPIYORSUN YANİ SEN HIZDAN TATMİN OLUYORSUN ARABA DA KAZADAN KURTULUYOR BİR NEVİ HIZ ARTTIKÇA RADAKİ MESAFE DE PARALEL ARTIYOR SEN 200 KM. YAPIYORKEN ARABA 185-180 İLE GİDİYOR OLUYOR...

Dikkatsizlik eseri büyük yazdım özür dilerim...

Yorum bağlantısı
Ali Özgen

Dünyada kabul edilen kurallar gereği;

-Göstergedeki hız asla gerçek hızdan düşük olamaz.

-Göstergedeki hız gerçek hızdan en fazla %10+4 km yüksek olabilir. Örnek gerçek hız 100 km/s ise gösterge en fazla 114 km/s olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hayır böyle bir ayarlama yapılmadı. lastik diş derinliği 5mm civarı tahmini.

Bence sorun yok..

Her mm aşağı yukarı 1 km fark eder...

3 km lastikten kayıp olsa, 6 km falan da fordun kilometreleri zaten fazla gösterir... Yani sorun yok..

Vw grubu otoları genelde doğru gösteriyor.. Fordların geneli % 6 civarında fazla gösterir..

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Hız tutkusu tatmin amaçlı olduğunu değil tamamen lastiklerin dönerken oluşan kaymasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Atak

Navigasyonla yada yol üstü hız tabelalarıyla araç kadranının 90 km hızdan sonra 5-7 km az göstermesi normal bence..

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Hız tutkusu tatmin amaçlı olduğunu değil tamamen lastiklerin dönerken oluşan kaymasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

gauge testte doğru gösteriyor, analoglar fazla gösterir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

radar navigasyondaki hızla aynı mı ölçüyor peki? diyelim ki kadran 116.km, navi 110.km

Navigasyon düzgün bir cihaz ise, radar ile aynı ölçer.. Ben hep limitlerde giderim.. 121 km sınırı olan yollarda 120'ye sabitlerim..

bir keresinde polis çevirdi.. Ceza yazacak zannettim tam itiraza hazırlanıyordum... Biraz daha yavaş dedi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Atak
(düzenlendi)

Antalya'da şehir içi üst tabelalardan sürekli kontrol ediyorum,70 km hıza kadar 2-3 km az gösteriyor..

90 km hızda ise 4-5 km fark ediyor.

tarihinde Mehmet Atak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Antalya'da şehir içi üst tabelalardan sürekli kontrol ediyorum,70 km hıza kadar 2-3 km az gösteriyor..

90 km hızda ise 4-5 km fark ediyor.

Ecuya yanlış lastik ebatı girilmiştir...

Yorum bağlantısı
Mehmet Atak

Olabilir Mehmet Bey,orijinalinde sanırım 195/65/15 var ama aracımda 205/55/16 takılı.Ama % 0.32 fark çıkması lazım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Orjinali 16 olması lazım...

Aradaki farktan ziyade, ecuya çok farklı bir model kazara girilmiş olabilir..

Yorum bağlantısı
Cihangir Elbasan

Aracımın orjinal lastik ölçüsü 195 50 15 idi.195 60 15 taktım. Navigasyonum uzun yolda hep açıktır.Navigasyon ile kadran aynı hızı gösterirken radar bende de 10 km fazla gösteriyor.Tünellere gelince hızımı düşürmeme rağmen radara itimat etmeyip kadranı önemsiyorum bu yüzden.4-5 defada bir kere doğru gösterdiği olmuştu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Aracımın orjinal lastik ölçüsü 195 50 15 idi.195 60 15 taktım. Navigasyonum uzun yolda hep açıktır.Navigasyon ile kadran aynı hızı gösterirken radar bende de 10 km fazla gösteriyor.Tünellere gelince hızımı düşürmeme rağmen radara itimat etmeyip kadranı önemsiyorum bu yüzden.4-5 defada bir kere doğru gösterdiği olmuştu.

Bence bir hatanız var...

Lastiği büyütüp, kadran hatasını sıfırlamışsınız.. Bu sebeple navigasyon ile aynı hızı kadranda görüyorsunuz.. Bu sonuca göre radar ile aranızda 10 km fark olması imkansız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Atak
(düzenlendi)

Orjinali 16 olması lazım...

Aradaki farktan ziyade, ecuya çok farklı bir model kazara girilmiş olabilir..

Araç trend modeli,sanırım bunlarda orijinalde 195/65/15 lastik var kapaklı jantlardan ama aldığımda alüminyum jant vardı 205/55/16 ebatında.

tarihinde Mehmet Atak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihangir Elbasan

Bence bir hatanız var...

Lastiği büyütüp, kadran hatasını sıfırlamışsınız.. Bu sebeple navigasyon ile aynı hızı kadranda görüyorsunuz.. Bu sonuca göre radar ile aranızda 10 km fark olması imkansız.

Hatam olabilir tabi ama en az 4 kere aynı durumla karşılaştım.Bence lastik değişiminin hıza bir etkisi olmadı.Çünkü 195-50-15 varkende navigasyon ile kadran aynı hızı gösteriyordu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...