İçeriğe Yönlendir

Araç Örtüsü

Mert Dinçol

Recommended Posts

Mert Dinçol

Öncelikle merhaba,umarım konuyu doğru yere açmışımdır.

Uzun zamandır merak ettiğim konuyu sizlere danışmak istiyorum. Araç örtüleri aracımızı ne ölçüde korur? Uzun vadede boyada güneş yanıkları olmasını önler mi? Araç tozluyken örtünce çizik yaşanması dışında herhangi bir zararı var mıdır?

Kıbrıs'ta okuyan abime araba almayı düşünüyoruz ancak çoğu ilandaki araçların boyasında güneş yanığı mevcut. Acaba araç örtüsü güneş yanığını önler mi?

İlgilenenlere şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Güneş yanığı ısıdan değil UV den olur, wax al sür iş bitsin, branda işi sakat iş, kapalı garajın varsa, arabanda ferrari falansa, ipekli özel örtüler var, onu örtersin, bunun dışında bence gereksiz.

Yorum bağlantısı
Mert Dinçol

Yani araç örtüleri Uv ışınlarına karşı korumasız öyle mi?

Yok canım ferrari olmasa bile aracı korumak önemlidir bence :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Uv den korumaz, ille örteceksen, araba temiz olmalı, asla rüzgarla örtü arabanın üstünde hareket etmemeli, ederse istediği kadar tüylü vs. olsun, zımpara etkisi yapar, bu arada diyelimki hafif nemliyken yada ıslaklık varken yada örtü altına bir şekilde su girdi diyelim, bu şekilde 1 gün güneş altında kalsın, anında boyan kabarır, komple boyatırsın haberin ola, kullanacaksan buna dikkat et, hergün havalandır, sakın uzun süre kapalı bırakma ve günlerce güneş altında kalmasın, yoksa pişman olursun.

Yorum bağlantısı
Mert Dinçol

Anladım teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Sanırım en iyisi temiz kullanmak,gölge yer bulup park etmek ve dediğiniz gibi wax uygulamak :)

Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

Anladım teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Sanırım en iyisi temiz kullanmak,gölge yer bulup park etmek ve dediğiniz gibi wax uygulamak :)

ağaç altlarına dikkat :yika:

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

Şunu düşünün yazın o güneşin altında o araba o araç örtüsünün altında ne hale gelir ... Antalya'da mesela geceleri oluşan yoğun nem sabah kavurucu sıcakla beraber araç örtüleri bence büyük tehlike ...

Abin cilasını atsın zaten benzin çok ucuz bol bol yıkatsın magosadaysa north u geçtikten sonra soldaki yer güzel yıkıyordu. :)

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Araç örtüsü kısa kullanımlar da iyi olabilir ama uzun süreçte sıkıntı yaratır.

En önemli zararı rüzgarda yarattığı çizikler ve yapışma.

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

birde araç temiz kalıyor tamamda ya örtü? o pis örtüyü temiz arabamın içine hiçbi güç koyduramaz bana :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Örtüyü kaldırmadan, örtüyü ayrıca yıkamak ve kurutmakta gerekiyor, bu da var evet.

Yorum bağlantısı
Sercan Eskin

Örtü mü :nea:

Mercedes'imiz varken kaputtaki yıldızı sökmesinler diye branda almıştık..

Yıldız sökülmedi ama yıldız parası pasta cilaya gitti :i-ih:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

AMG'nin süet kadife karışımı çok güzel brandası var merso alırsam kesin kullanıcam :D

+ garaj

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sedat Oral

bizim vectra 8 yıl boyunca neredeyse her gününü branda altında geçirdi yaşıtlarının boyası solmuş güneş yanığı olmuşken onların yanında galeriden yeni çıkmış gibi duruyordu..

tabi ki brandayı nemli bırakmamaya arabayı tozlu örtmemeye dikkat etmek lazım

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Araç örtümüsü kaldı artık..Eskiden sokakta her 5 aracın 2 si örtülüydü.Şimdi 500 araçta 1-2 belki :D

Yorum bağlantısı
Mert Dinçol

Şunu düşünün yazın o güneşin altında o araba o araç örtüsünün altında ne hale gelir ... Antalya'da mesela geceleri oluşan yoğun nem sabah kavurucu sıcakla beraber araç örtüleri bence büyük tehlike ...

Abin cilasını atsın zaten benzin çok ucuz bol bol yıkatsın magosadaysa north u geçtikten sonra soldaki yer güzel yıkıyordu. :)

birde araç temiz kalıyor tamamda ya örtü? o pis örtüyü temiz arabamın içine hiçbi güç koyduramaz bana :D

Doğru söylüyorsunuz bir de örtü temizliğiyle kim uğraşsın yani. En iyisi sık sık düzgün yıkatmak gölgeye çekmek :D

Araç örtüsü kısa kullanımlar da iyi olabilir ama uzun süreçte sıkıntı yaratır.

En önemli zararı rüzgarda yarattığı çizikler ve yapışma.

Örtüyü kaldırmadan, örtüyü ayrıca yıkamak ve kurutmakta gerekiyor, bu da var evet.

bizim vectra 8 yıl boyunca neredeyse her gününü branda altında geçirdi yaşıtlarının boyası solmuş güneş yanığı olmuşken onların yanında galeriden yeni çıkmış gibi duruyordu..

tabi ki brandayı nemli bırakmamaya arabayı tozlu örtmemeye dikkat etmek lazım

Teşekkür ederim ilginize

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Örtüyü arabaya takıp çıkartmaya harcıyacağınız zamanı her ay toptan arabaya wax atmaya harcayın ; yıllarca gıcır gıcır kalır boyanız ;)

Yorum bağlantısı
Mert Dinçol

Örtü mü :nea:

Mercedes'imiz varken kaputtaki yıldızı sökmesinler diye branda almıştık..

Yıldız sökülmedi ama yıldız parası pasta cilaya gitti :i-ih:

Eskiden çoğu Mercedes'te branda olurdu en azından benim bildiğim bu şekilde. Dedem de aracına her yaz branda örterdi ancak ne şekilde brandayı temizlediğini bilemeyeceğim tabi ama aracını en son gördüğümde baya çizikler vardı. 1991 model 200E taş gibi maşallah (not:Yıldız hırsızlığı başımıza gelmişti sökememişler yamultup kaputa zarar vermişlerdi napıcaklarsa artık yıldızı..)

Örtüyü arabaya takıp çıkartmaya harcıyacağınız zamanı her ay toptan arabaya wax atmaya harcayın ; yıllarca gıcır gıcır kalır boyanız ;)

Haklısınız aslında ama cila atmak da epey vakit alıyor yahu. Geçen ay kendi aracıma cila atayım dedim kim bilir kaç saat uğraşmışımdır ama cillop gibi oldu hala parlıyor :D

Yorum bağlantısı
Sercan Eskin

Eskiden çoğu Mercedes'te branda olurdu en azından benim bildiğim bu şekilde. Dedem de aracına her yaz branda örterdi ancak ne şekilde brandayı temizlediğini bilemeyeceğim tabi ama aracını en son gördüğümde baya çizikler vardı. 1991 model 200E taş gibi maşallah (not:Yıldız hırsızlığı başımıza gelmişti sökememişler yamultup kaputa zarar vermişlerdi napıcaklarsa artık yıldızı..)

85 model 230E vardı.. İlk aldığımızda pasta cila yaptırdık bembeyaz parlıyordu ama branda yüzünden tekrar çizikler oluştu.. Gözle görülmüyordu ama güneş vurunca çizik olduğu belli oluyordu.. :angry:

Mersolardaki yıldız bazılarının geçim kaynağı oluyordu.. 3 yılda 2 kere söktüler ilki orjinal olsun diye 250 liraya almıştık..(sene 2004) diğeri çakmaydı 100 lira.. :D

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Haklısınız aslında ama cila atmak da epey vakit alıyor yahu. Geçen ay kendi aracıma cila atayım dedim kim bilir kaç saat uğraşmışımdır ama cillop gibi oldu hala parlıyor :D

En fazla yarım saat sürer.. ;)

Yorum bağlantısı
Mustafa Özcan

Bende aracıma branda almayı düşünüyordum ama buradaki yazıları okuduktan sonra vazgeçtim... :blush: :blush: :blush:

Yorum bağlantısı
Mert Dinçol

85 model 230E vardı.. İlk aldığımızda pasta cila yaptırdık bembeyaz parlıyordu ama branda yüzünden tekrar çizikler oluştu.. Gözle görülmüyordu ama güneş vurunca çizik olduğu belli oluyordu.. :angry:

Mersolardaki yıldız bazılarının geçim kaynağı oluyordu.. 3 yılda 2 kere söktüler ilki orjinal olsun diye 250 liraya almıştık..(sene 2004) diğeri çakmaydı 100 lira.. :D

Sizinki de şanssızlıkmış ya ama cidden geçim kaynağı olucak değerdeymiş yıldız bilmiyordum :D

En fazla yarım saat sürer.. ;)

Hangi marka cila kullanıyorsunuz?

Ben bayağı uğraşıyorum valla parça parça yapıyorum bir bezle cilayı yediriyorum ardından temiz bezle cilayı temizliyorum sonra başka kısma devam ediyorum tabi önce cila değmemesi gereken yerleri boya bandıyla kapatmak falan iş uzuyor :)

Sprey cila denemek lazım belki de ben krem şeklinde olanlardan kullanıyordum. Ama her türlü uğraşmak keyif verici..

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Hangi marka cila kullanıyorsunuz?

Ben bayağı uğraşıyorum valla parça parça yapıyorum bir bezle cilayı yediriyorum ardından temiz bezle cilayı temizliyorum sonra başka kısma devam ediyorum tabi önce cila değmemesi gereken yerleri boya bandıyla kapatmak falan iş uzuyor :)

Sprey cila denemek lazım belki de ben krem şeklinde olanlardan kullanıyordum. Ama her türlü uğraşmak keyif verici..

Meguiars nxt 2.0 kullanıyorum ; değmemesi gereken yerlerde olmuyor ;)

Yorum bağlantısı
Mert Dinçol

Meguiars nxt 2.0 kullanıyorum ; değmemesi gereken yerlerde olmuyor ;)

Tavanı cilalarken iki taraftaki tavan çıtalarına da biraz değdirmişim ve beyazlık kaldı 3-4 yıkamadır tam olarak çıkmış değil.. Sanırım plastikler değmemesi gereken yerler tabi bu kişiye göre değişir benim açımdan durum bu şekilde :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...