İçeriğe Yönlendir

Klima Hava Kanalları Temizliği

Görkem Azizoğlu

Recommended Posts

Görkem Azizoğlu

Klima açıp kapattıktan sonra havalandırma ızgaralarından burnuma acaip bir koku geliyordu. Forumda daha önce pastırma mantar vs. gibi terimlerle koku tarif edilmişti ama ben pastırmaya benzettim. Küf kokusu geliyordu artık 7 yaşına gelmişti fiesta.

Bu ızgara kanallarının kalorifer motoruna kadar olan kısmı temizlerim ben diye düşündüm. Teyp, ön kontrol üniteleri, sağ sol ayak hava çıkışları trimlerini söktüm. Baktım hava ızgaralarına giden borular sökülmesi zor zor yerlerden geçiyor. kalorifer fanının olduğu kısmı ne siz sorun ne ben söyleyim. :biggrin:

Bunları sökersem pek mutlu olmayacağımı düşünerek arexonsun klima sistemi temizleyici köpüğünden aldım :biggrin: o arada polen filtresini çıkarıp iç kısımda ne var ne yok diye bir fotoğrafını çektim ufak bi radyatör var polen filtresi kabının hemen iç kısmında. Klimayı çalıştırdım hemen soğudu nemlendi üstü. Buradan ve havalandırma ızgaralarından temizleyiciyi sıkarak bi nebze olsun kokuyu azaltabileceğimi düşündüm. Kutunun yarısından azını bu polen filtresi kabının ordan radyatörün üstüne sıktım geri kalanını üst havalandırma ızgaralarından sıktım. Daha sonra fan sistemini ve klimayı açtım. 5dk çalıştı son kademede. Daha sonra sıcakta 5 dk çalıştırdım. Sıktığım köpük sıvı halinde ayak havalandırma kanallarından gelmeye başladı işe yaradığını düşünerek 5dk daha çalıştırdım sistemi. Şimdi sistemde o küf kokusu yok. Sıktığım spreyin kokusu var. İnşallah onu bastırmak yerine oraları iyi bir temizlemiştir zamanla göreceğiz artık. :)

Forumda okuduğum bazı konularda ön kontrol ünitesini sökerken ısı ayarını sağlayan kısma bir tel geliyor onun arkasındaki sarı klipsin çıkarılmasını tavsiye etmiş bazı arkadaşlar. Kendisi zor çıkan bir parça ben çıkaramadım onun yerine sökmeye çalıştığım klipsin içinden geçen telin bağlı olduğu yeri buldum torpidodan elinizi uzatınca yetişebiliyorsunuz. Orada ufak bir klips var onu el yardımı ile söküp işinize devam edebilrisiniz.

51123419.jpg

Isı ayarını yaptığımız mekanizmanın telle bağlı olduğu yer burası. Buradan sökebilirsiniz.

67576270.jpg

[imghttp://imageshack.us/a/img6/7752/19675229.jpg][/img]

33420854.jpg

46458873.jpg

97058129.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel Aydoğan

Bu polen filitresinin orada bulunan radyötör klima radyötörü mü ? oluyor Yoksa sıcak suyun içnden geçtigi kalorifer radyötörü mü ? Gerçi her iki durumda da trmizligi faydalı olur düşüncesindeyim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile ile, değişik ve daha pratik ürünler de var bu temizlik için piaysada, hava kanallarına köpük sıkmadan, çok iyi bir iş olmuş bence periyodik olarak yapmalı

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Çağlar bey, arka koltuk tabanına koyup düğmesine basıp bırakıyoruz, iç dolaşımda klima 10 dakika çalışıyor, bu tarz sadece dezenfektan özellikli ilaçlar işe yarıyormu?

http://www.hepsiburada.com/liste/mafra-antibakteriyel-arac-klima-dezenfektani-odorbact/productDetails.aspx?productId=otvr1&categoryId=20035744&SKU=OTVR1

http://www.hepsiburada.com/liste/liqui-moly-klima-fresh-klima-dezenfekte-spreyi-150-ml/productDetails.aspx?productId=otsonlm4065&categoryId=20035744&SKU=OTSONLM4065

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

O zaman aldım gitti :) geçen arabanın altına yatıp bakmıştım, bizim kasa fiestalarda vites halatlarının çıktığı yerin az gerisinde siyah plastik bir tapa var, hemen görünüyor, tahliye deliği orası, köpük için hortum sokulacaksa buradan rahatça hazneye ulaşılıyor, bende çok az toz olduğundan gerek duymadım, sürekli karbonlu filtre kullanıyorum zaten, bu gaz bana yetecek bu durumda.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

O zaman aldım gitti :) geçen arabanın altına yatıp bakmıştım, bizim kasa fiestalarda vites halatlarının çıktığı yerin az gerisinde siyah plastik bir tapa var, hemen görünüyor, tahliye deliği orası, köpük için hortum sokulacaksa buradan rahatça hazneye ulaşılıyor, bende çok az toz olduğundan gerek duymadım, sürekli karbonlu filtre kullanıyorum zaten, bu gaz bana yetecek bu durumda.

Araç içine sıkılıp bırakılanından uygulamıştı o :good1:

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Araç içine sıkılıp bırakılanından uygulamıştı o :good1:

Evet evet, bende onu diyorum zaten, kanallar zaten temiz, sadece sterillmek yetecek sanırım.

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Çağlar bey, arka koltuk tabanına koyup düğmesine basıp bırakıyoruz, iç dolaşımda klima 10 dakika çalışıyor, bu tarz sadece dezenfektan özellikli ilaçlar işe yarıyormu?

http://www.hepsibura...35744&SKU=OTVR1

http://www.hepsibura...SKU=OTSONLM4065

Ankara bauhausta gördüm bu ürünün farklı bir markasını 26lira gibi bir fiyatı var. Uygulanışı güzel basit. spreyden sonra bunu da denemeli bakteriler üstünde umarım bi etkisi olur.

Bu polen filitresinin orada bulunan radyötör klima radyötörü mü ? oluyor Yoksa sıcak suyun içnden geçtigi kalorifer radyötörü mü ? Gerçi her iki durumda da trmizligi faydalı olur düşüncesindeyim.

Filtrenin önündeki klima radyatörü. Yukarıdaki pedalların göründüğü fotoğrafta sağda barkotlu plastik bir kapak var metal borunun bağlandığı kısım. onun içinde sıcak suyun gezdiği radyatör.

Yorum bağlantısı
Yücel Aydoğan

Ben de temizleyin.Bu sıktıgınız maddeyi direk olarak klima radyötörünün üzerine mi sıkıyorsunuz.Diyelim ki sıktı temizlemesi veya tahliyesi nasıl oluyor .Bu konularda bilgi veririseniz sevinirim.Bir debu temizleme maddesini nerden bulacam .

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Ben de temizleyin.Bu sıktıgınız maddeyi direk olarak klima radyötörünün üzerine mi sıkıyorsunuz.Diyelim ki sıktı temizlemesi veya tahliyesi nasıl oluyor .Bu konularda bilgi veririseniz sevinirim.Bir debu temizleme maddesini nerden bulacam .

Ürünün hortumunun ucundaki başlık köpüğü etrafına dağıtıyor zaten. Polen filtresini çıkarıp içeriye sıktığınız an klima radyatörüne her türlü denk gelir köpük. Daha sonra polen filtresini takmadan kapağını kapatıp üstteki yüz havalandırma ızgaralarından sıktım. Hortumu sonuna kadar sokup ürünü sıkarak yavaş yavaş geri çekiyorsunuz işlem bu. Ben orta hava kanallarından daha çok sıktım çünkü yönlendiricinin bulunduğu aksama ortalar daha yakın hortum daha rahat erişti oralara. Hortum oradayken ayağa ön cama yönlendirmeyi denedim hortumun sıkıştığını hissettim eski konumuna getirdim yönlendiriciyi. Tahliye bende ayak hava kanallarından oldu. Ama Ali abinin dediği tıpa açılsa çok daha mantıklı olur. Ürünün büyük bir miktarı ucucu.

Ankara baumax dan aldım ürünü arexons markasını bildiğim için bunu tercih ettim.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Yalnız tapa derken eksik oldu, alt tahliye deliği, zaten açık yani.

Yorum bağlantısı
Yücel Aydoğan

Bazı araçlarda klima radyötörü ön tarafta oluyor temizligide bir hayli kolay neden bizim arçlarımızda böyle cins biryerde anlamış degilim.Yok sa ön tarafatada ayrı bir tane var benim haberim mi yok

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Bazı araçlarda klima radyötörü ön tarafta oluyor temizligide bir hayli kolay neden bizim arçlarımızda böyle cins biryerde anlamış degilim.Yok sa ön tarafatada ayrı bir tane var benim haberim mi yok

Ön taraf dediğiniz yer tam neresi konsolun içinde daha rahat ulaşılabilecek bi yerde yok aslında.

Yalnız tapa derken eksik oldu, alt tahliye deliği, zaten açık yani.

Tamamdır şimdi anlaşıldı :)

Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Görkem Azizoğlu
(düzenlendi)

Kalorifer peteğini sökmek için üst hava kanallarına kadar sökmek gerekir mi ? Sadece polen fitresinin sağında ve solundaki kapakları açmak yeterli olur mu ? Yakında bir petek değişimi görünüyor  :)

Bence sökmek gerekmez o kadar komplike olmamalı diye tahmin ediyorum. 3. Resimde üstünde turuncu nokta olan kısım sıcak su borusunun girdiği yer orası kalorifer peteği olması lazım. 

tarihinde Görkem Azizoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Sahin

Emeğe saygım var ama o kadar uğraş yerine; uzun bir süre boyunca sprey sıkan klima temizleyici spreyler var. Klimayı çalıştırıp spreyin pimini çekiyorsunuz. Spreyden bir süre sürekli olarak gaz bombası gibi gaz çıkıp kanalları temizliyor. Ben uygulattım ( servis ücretsiz uyguladı ) Faydası oldumu bilmiyorum,  öncesinde koku vs. yoktu zaten.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...