İçeriğe Yönlendir

Ötv Zammı Bekleniyor Mu Gerçekten?

Yusuf Yurttaş

Recommended Posts

Sani Gerşon

Bakanlar kurulu 2013/5761 sayılı kararname ile motorlu araçlarda ÖTV yükseltildi arkadaşlar;

1600cc'ye kadar 40%'tan 45%'e

1600-2000cc arası 80%'den 90%'a

2000cc ve üzeri hacimi araçlarda 130%'dan 145%'e yükseltildi.

Hiç öncesinde bahsedilmemişti, yeni yılla birlikte ÖTV zammı yapılmış. Bu sefer 1600cc ve altını da kapsıyor...

Buna göre, yeni binek otomobil alımında ödenenÖTV'de artışa gidildi. Motor silindir hacmi 1600 cm3'ü geçmeyenler için uygulanan yüzde 40 vergi oranı yüzde 45'e, motor silindir hacmi 1600 cm3'ü geçen fakat 2000 cm3'ün altında olanlar için uygulanan yüzde 80 vergi oranı yüzde 90'a, motor silindir hacmi 2000 cm3'ü geçenler için uygulanan yüzde 130 vergi oranı ise yüzde 145'e yükseltildi.

Değişikliğe ilişkin karar, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

http://ekonomi.haberturk.com/is-yasam/haber/908616-tutun-alkol-ve-cep-telefonunda-otv-zammi

Konularınız birleştirilmiştir.

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

onun vergisi verilmiş.  alırken.

MTV siz yolu kullanıyorsunuz diye alınan vergi. her iki araç da aynı yol kullanım özelliğine sahip.

Tamam hocam aynı yolda giden 1,6 2000 model focus ile 2000 model 1,4 focus veya 2,0 focusun vergisi neden farklı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

2.0 olan hızlı gidip ortalığı dağıtıyor..

malesef MTV yi varlık vergisi olarak algılayan maliyecilerimiz de olduğundan öyle yapmışlar.

normalde çevre vergisi ile varlık vergisi iki ayrı kalemde olması lazım.

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Araban prim yapacak len deli. Sen niye kızıyon. Arabası olmayan kızsın. :p

Satmıcam ki ben. ;) Araç alacaan zaman anlarsın neden kızdığımı akıllı. :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

2.0 olan hızlı gidip ortalığı dağıtıyor..

malesef MTV yi varlık vergisi olarak algılayan maliyecilerimiz de olduğundan öyle yapmışlar.

normalde çevre vergisi ile varlık vergisi iki ayrı kalemde olması lazım. ÖTV olmaması lazım.

Örneğin

1.6 focus   500 TL çevre vergisi  1000 varlık vergisi

1.6 bmw    500 tl çevre vergisi    3500 tl varlık vergisi olmalı

satış fiyatları ÖTV sıfır olmalı. sadece kdv.

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Rakamdan ziyade yüzdelik oran daha adil olacaktır. Varlık vergisi %0.3 gibi mesela.

Yorum bağlantısı
Halil Gümüş

zaten satışlar düştü, ben de zam olacağını zannetmiyorum.

Ters köşe olmuşuz:-)
Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

Volkswagen'in sitesinde fiyat listelerini kaldırmışlar, yakın zamanda zam gelmişti zaten, şimdi üstüne hem son kur artışını hem de ÖTV'yi eklemeleri kuvvetle muhtemel, önümüzdeki sene ev almayı düşündüğü için minumum kayıp yaşatan VW'i tercih etmiştim bu gidişte ikinci el fiyatı aldığım meblağın üzerinde olabilir. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Rakamdan ziyade yüzdelik oran daha adil olacaktır. Varlık vergisi %0.3 gibi mesela.

tabi tabi. benim ikinci akamlar onlar gibi. uydurdum rakamları.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

10 bin kazanıp 8 kenara koyan yok çünki. 10 kazanırsa 10 harcıyor bizde. tasarruf yok. en fazla emlağa yatırır.

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Çok kazanan çalıyor veya çalmaya çalışıyor. Orta direk bulduğunu yiyor bir okadarını da borç ediyor. Yorgan bele kadar çıkmış bir aşağı bir yukarı.. Açıkta kalan yer üşüyor. :D Maliye yakaldığını öpüyor. Vergi dolaylı, gerisi olaylı...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...