İçeriğe Yönlendir

2013 Ehliyet Almak İçin Gereken Şartlar Yeni Kurallar

Mustafa Şahin2

Recommended Posts

Mustafa Şahin2

Yeni uygulamada ehliyet sınavını geçenler stajyer sürücü belgesi yani geçici ehliyet alacak. Stajyer sürücü belgesi 2 yıl geçerli olacak.

- Bu süre zarfında belirli kuralları ihlal etmeyenler, asıl sürücü belgesini almaya hak kazanacak. Sertifikasını iki yıl içerisinde ehliyete dönüştürmeyen adayların sınavları iptal edilecek.

- Ehliyet almak, sadece “dur-kalk”tan ya da birkaç yüz metrelik düz yolda gitmekten ibaret olmayacak.

- Hoca desteği de sınırlanacak. Çünkü artık her sınav aracında bir kamera olacak.

- Direksiyon başındaki pratik sınavsa 2 aşamalı olacak. Sürücü adayı, belirlenen güzergah bitene kadar değil, trafikte 45 dakika dolana kadar direksiyon başında kalacak.

- Üstelik sınav tenha bir yolda değil, akan trafikte birden fazla güzergahta yapılacak.

- Sürücü kurslarına taban ücret gelecek, böylece her kurs belli bir seviyenin üzerinde eğitim vermek durumunda kalacak.

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

inşallah becerirler de güzel şeyler çıkar ortaya böyle bi tarz sistem gerekiyo du

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

1-Yeni uygulamada ehliyet sınavını geçenler stajyer sürücü belgesi yani geçici ehliyet alacak. Stajyer sürücü belgesi 2 yıl geçerli olacak.

2-Direksiyon başındaki pratik sınavsa 2 aşamalı olacak. Sürücü adayı, belirlenen güzergah bitene kadar değil, trafikte 45 dakika dolana kadar direksiyon başında kalacak.

3-Üstelik sınav tenha bir yolda değil, akan trafikte birden fazla güzergahta yapılacak.

Bence çok doğru bir yöntem.

Ancak

1-Peki bu iki yıl zarfında ehliyet sahibinin araba kullanıp kullanmadığını nasıl belirleyeceksin.

2-Bunu yapabilmek için sınav günlerini arttırman lazım. Çünkü aynı gün 10 larca kurs ve yüzlerce kursiyer ve çok az sayıda araç ve sınav görevlisi ile bu imkansız.

3-Sınavda görev alacak olan arkadaşlar şu anda görev almak istemiyor. Çünkü aday sürücünün yanında hoca olmadan farklı güzergahlarda sıkıntı yaşanır. Yani hocası olmadan aday sürücü panik olduğunda arabayla kaza yapmak üzereyken bunu kim engelleyecek. Araçtaki sınav görevlileri ve aday sürücü için tehlikeli.

12 derste araç kullanımı öğretilen adayların yanında hoca olmadan araç kullandırmak çok tehlikeli. İsterseniz bigün sınav yerine gidip 1 saat izleyin ne demek istediğimi anlarsınız.

Ama otomatik kullanmak isteyenlere zorla manuel kullandırılması doğru değildi. Bunu kim değiştirdiyse çok doğru bir karar. Aday hayatı boyunca otomatik kullanacaksa gitsin otomatik kullanma ehliyeti alsın. Buda doğru.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ben şunu anlamıyorum.Sınavlar akan trafikte yapılacak deniliyor ya hatta yapılıyorda..Bu esnada adam geldi bana çarptı öldüm ben ne olacak..Durduk yere acemi şoför adayı yüzünden meftaa.Bence saçma bir uygulama..Akan trafikte adam şaşkın ördek gibi oluyor.Ne yapacağı belli olmaz.Ben ehliyet alırken adam kamyonla benzin pompasını devirdi hepimiz geberecektik.Salak gibi sınav başlangıç güzergahını benzin istasyonu olarak seçmişler...Acemi adamlar için tam yeri :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Güvenç Terzierol

mantıklı bir uygulama fakat eğitimi gerçek anlamda vermeleri gerekiyor. Ben sürücü kursuna araç kullanmayı bilerek gittim sadece bir gün arabayı tanımak adına gidip kullandım ve diğer arkadaşlarında eğitimine şahit oldum gerçekten hayati risk barındıran bir durum. Hele ki sınav zamanı bizim sınav olduğumuz güzergahta belki 7-8 tane sürücü kursu vardı her sürücü kursunda en az 3 araç falan var. Oradaki curcunayı görmeniz lazım olabilecek ve güvenli olabilecek en uzak yerden izledim sadece yakılan lastikleri yokuş yukarı metrelerce geri kaçan araçları. Oyüzden bu sistem çok daha iyi olacaktır fakat kurslarında gerçekten iyi eğitim vermeleri gerekiyor..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Gerçekse Amerikan sistemine benzetmişler. Burada da stajyerlik dönemi var. Ayrıca ehliyetlerin süresi var.

Süre sonunda yeniden sınava felan girmiyorsun. Belgenin süresi o. Bizim nüfus kağıtları gibi (10 yıldır ya).

kursların "arabayı kullanabilmek" ten daha çok efendi olmayı öğretmeleri lazım. Benim gördüğüm "burnunu çıkar, çıkarmazsan kimse yol vermez" biçiminde bir eğitim veriliyor. Agresif kullanmak arabayı iyi kullanmak ile eşdeğer görülüyor.

Tanıdığım birçok kişi kurstan sonra bozuldu.

Amerika'da girersin sınava kurs murs gerekmez. Zaten öyle şeyleri özgür ülkelerde şart koşamazlar. Stajyerlik dönemi gençler için vardır.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Ben ''e'' sınıfına geçmek istiyordum, bize ucu dokunur mu acaba.

Bir de ilkokokul diplomamı bulamıyorum Milli eğitim müdürlüğü'ne mi başvurmak gerek, yoksa?

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Süre sonunda yeniden sınava felan girmiyorsun. Belgenin süresi o. Bizim nüfus kağıtları gibi (10 yıldır ya).

kursların "arabayı kullanabilmek" ten daha çok efendi olmayı öğretmeleri lazım. Benim gördüğüm "burnunu çıkar, çıkarmazsan kimse yol vermez" biçiminde bir eğitim veriliyor. Agresif kullanmak arabayı iyi kullanmak ile eşdeğer görülüyor.

Tanıdığım birçok kişi kurstan sonra bozuldu.

Amerika'da girersin sınava kurs murs gerekmez. Zaten öyle şeyleri özgür ülkelerde şart koşamazlar. Stajyerlik dönemi gençler için vardır.

Maalesef bu doğru Sn. Göktürk; aksini ispatlamak için çok uğraştım ve çook bekledim. Kiminde 3 dakika, kiminde 10 dakika, kiminde de arkadakiler sabırsızlanıncaya kadar ama genellikle yol boşalıncaya kadar... Maalesef Türkiye'mde burnunu çıkarmazsan yol veren yok... :yes:

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

otomatik araçla ehliyet verilmesi bence hatalı olur. Arabayı "yürütebilen" ehliyet alacaktır.

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Sistem güzelde yıllardır aynı masal...

Ben 2007'de aldım ehliyeti. O zaman demişlerdi "hemen alın ehliyet kanun değişiyor" diye. Hala değişecek...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Sınavdı bilmem neydi, hepsinden önce bizim millete bilinç-sağduyu-başkasının hakkını düşünme gibi şeyler aşılamak lazım, bunlar olamayacağına göre, bu işte ancak birilerini zengin eder işte o kadaar.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Kısmen iyi ama bizim Türkiye şartlarında ne kadar sağlıklı olur tartışılır.Yaya geçidi kullanmayan,kaldırım varken yollardan yürüyen,sağına soluna bakmadan yola atlayan yayalar, kuralları hiçe sayan sürücüler varken acemi birini öylece trafiğe salmak ne kadar akıllıca...

Bence smilatör eğitimi ile başlanmalı işe stres anında nasıl tepki veriyor,refleksleri nasıl güzelce tespit edilip ona göre parça parça trafiğe sokulmalı.Ayrıca eğitimler öyle 3-5 ay değil 1 seneye yayılsın senede 1 dönem ehliyet verilsin.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

src belgesinde similatör var, bizim şoförler dağa taşa vurduk yinede verdiler diyorlar, yani buda hikaye :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Acemi adam acemi olduğunu kabul edebiliyorsa eğitim sonunda eğitim başarılıdır bence. Ehliyeti yeni alan birisinin zaten süper kullanması beklenemez. Beklenmemeli. Ama kendi önlemini almalı vs. ayrıca piyasadaki diğer "şöför" bozuntuları sağdan geçmek sıfır yanaşmak gibi şeyleri yapmamalı.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
(düzenlendi)

src belgesinde similatör var, bizim şoförler dağa taşa vurduk yinede verdiler diyorlar, yani buda hikaye :)

Bizler de öyle aldık sayılır.500 mt ya kullandım ya kullanmadım sen biliyorsun dediler verdiler ehliyeti.Ben kendimden emin olana kadar geceleri çıktım trafiğe bilerek dar sokaklara girdim.Ondan sonra çıktım akan trafiğe.Arabaya ne olursa olsun zerre kadar umurumda olmaz ama bir canlıya zarar vermenin vicdanını kaldıramam her halde.

tarihinde Tahir İlter tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
(düzenlendi)

Bugün sınav yaptık. 20 kişiyi girdi, 13 kişi geçti. Başkan normalde öne oturur, fakat benimki kalp amaliyatı olmuş, sen geç dedi. Epey heyecanlı oluyor ön taraf. :)

tarihinde Evren Erakçora tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen
(düzenlendi)

Sınavları böyle yapsınlar iyide her bir aday ile yoğun trafikte 45 dk hangi komisyon oturup not verecek kimse cesaret edip o acami ile 100-150 tl para alacam diye yoğun trafikte dolanıp ter dökmez.Bir süre Ankara da direksiyon hocalığı yapmış biri olarak bizleri geçen sene sınavdan önden alıp arkaya koydular komisyondaki hocalar oturuyordu yozgat bulvarında 7-8 araç kaza yaptı.Daha sonra komisyon yarıya düştü kimse öne oturup risk almak istemedi.

tarihinde Cemal Demirezen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Her sene bu stajyer ehliyet olayını öne sürüyorlar. Sonra kurslar iyi kar ediyor :spiteful:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Her sene bu stajyer ehliyet olayını öne sürüyorlar. Sonra kurslar iyi kar ediyor :spiteful:

Benim dönemde ilk okullulara son fırsat hikayesi vardı.Ben almadan seneler önce başlamıştı ve senelerce devam etti. :D :D

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Peki bu sınavlarda gözetmenler yani kişinin ehliyeti alıp alamayacağına karar verecek olanlar yeterli bilgiye sahip mi diye ölçülecek mi acaba?

-B sınıfı ehliyetimi alırken not veren vatandaşlık dersi öğretmeniydi.

-A2 sınıfı ehliyetimi alırken not verenler tarih ve din kültürü öğretmeniydi (hayatlarında motora binmemişler)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Peki bu sınavlarda gözetmenler yani kişinin ehliyeti alıp alamayacağına karar verecek olanlar yeterli bilgiye sahip mi diye ölçülecek mi acaba?

-B sınıfı ehliyetimi alırken not veren vatandaşlık dersi öğretmeniydi.

-A2 sınıfı ehliyetimi alırken not verenler tarih ve din kültürü öğretmeniydi (hayatlarında motora binmemişler)

Şimdilik en iyi ölçebilecek bunlar.

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Şimdilik en iyi ölçebilecek bunlar.

Neyi ölçecekler peki? Sonucu ölçülemeyen şey sınav mıdır?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...