İçeriğe Yönlendir

Kaybolan Nüfus Cüzdanı Ve İcra

Muharrem Ersin Başaran

Recommended Posts

Muharrem Ersin Başaran

Ustalarım bir konuda yardımlarınıza ve bilgilerinize ihtiyacım var.

Amcamın kaybolan nüfus cüzdanının resmini değiştirip alışveriş yapmışlar. Sonrasında 5000 tl icra gelmiş.

Bu konuda ne yapılabilir. Kayıp bildirimi yapıp yapmadığını bilmiyorum.Sanırım yapmamıştır.

Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyiz.

Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Bencede gelir.

Aslında kaybolduğunu 1 yıl önce fark etmişti.

Ne gibi işlemler yaptı bilmiyorum.Adına telefon hattı alınmıştı.Devamı geliyor aslında.

Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran
(düzenlendi)

Bilgiler için çok teşekkür ederim.

Ben Konyanın bir beldesinde ikamet ediyorum ,buralarda nüfus cüzdanı ,anahtar vb. kaybolunca bulan bakkala ,kahvehaneye bırakırlar.

İstanbulda olunca olay hemen şirket kurulur,hat alınır,kredi kartı çıkarılır.Allah İstanbulda yaşayanlara kolaylık versin.

tarihinde Muharrem Ersin Başaran tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Bilgiler için çok teşekkür ederim.

Ben Konyanın bir beldesinde ikamet ediyorum ,buralarda nüfus cüzdanı ,anahtar vb. kaybolunca bulan bakkala ,kahvehaneye bırakırlar.

İstanbulda olunca olay hemen şirket kurulur,hat alınır,kredi kartı çıkarılır.Allah İstanbulda yaşayanlara kolaylık versin.

Bunun Memleketle alakası yok.. taşıdığı insani vasıflarla alakası var...

İstanbul'da bunu yapanda yaa Anyalıdır ya Konyalıdır...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Necat Ertan

1) İlk iş savcılığa suç duyurusunda bulunmak. Buradan alınacak hazırlık numarasını bir kenara kaydetmek.

2) Yapılan icra takiplerinin türüne göre izlenecek yollar farklı. Ama hepsi için dikkat edilecek olan tebligat yapıldıktan sonra itiraz sürelerini kaçırmadan gerekli itirazları yapmak.

3) İtiraz süreleri aşıldıysa durum biraz daha güçlük arzediyor. Açılan her bir icra dosyası için borcum yoktur diye "menfi tespit" davası açmanız gerekecek. Süreci aktif olarak sizin takip etmeniz gerekecek.

Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

1) İlk iş savcılığa suç duyurusunda bulunmak. Buradan alınacak hazırlık numarasını bir kenara kaydetmek.

2) Yapılan icra takiplerinin türüne göre izlenecek yollar farklı. Ama hepsi için dikkat edilecek olan tebligat yapıldıktan sonra itiraz sürelerini kaçırmadan gerekli itirazları yapmak.

3) İtiraz süreleri aşıldıysa durum biraz daha güçlük arzediyor. Açılan her bir icra dosyası için borcum yoktur diye "menfi tespit" davası açmanız gerekecek. Süreci aktif olarak sizin takip etmeniz gerekecek.

çok teşekkür ederim...

Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Çok teşekkür ederim.

Geçmiş olsun.

Geçmiş olsun.

Çok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Öncelikle geçmiş olsun.Umarım kısa sürede olay çözülür.Peki kimlik kayboldu diyelim.Gittik yenisini çıkarttık.Sonrasında yine eski kimlikle başkaları bu tarz işlemler yapabilirmi.Yoksa yenisi çıktığı için işlem yapılamaz mı acaba.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Geçmiş olsun. ne olursa olsun kaybedildiği an kayıp ilanı verilmeli.

İlteberin dediği gibi bu kayıp işlerinde yapılanlar memleket ayırt etmez. Sizin dediğiniz herkesin birbirini tanıdığı küçük yerleşim yerlerinde olur. Niye orada adam kimliğn fotoğrafınıda değiştirse onu herkes tanıdığı için dolandırıcılık yapamaz. 300-400 bin nüfuslu biryerde yaşarsanı orada da başınıza gelebilir.

Yorum bağlantısı
Gündüz Can Yılmaz

Uğraştırır ama problem olmaz. Sonuçta ortada bir sahtecilik var ve sahteciliği yapanla da alakanız yok. Olur böyle vakalar, Türk Polisi yakalar :)

Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran
Öncelikle geçmiş olsun.Umarım kısa sürede olay çözülür.Peki kimlik kayboldu diyelim.Gittik yenisini çıkarttık.Sonrasında yine eski kimlikle başkaları bu tarz işlemler yapabilirmi.Yoksa yenisi çıktığı için işlem yapılamaz mı acaba.

Bizdeki olayda buna benzer kimlik 1998 yılında kaybedilmiş.aynı yıl yeni kimlik çıkarılmış.

kaybedilen kimlik üzerine 3 adet telefon hattı alınmış. Fatutralar ödenmedi diye tel hatları kapatılmış.

Mektupla amcama borç bildirimi gelmiş.

Savcılığa suç duyurusunda bulunulmuş. Savcıya 1998 deki kimlik(Kaybolan),1998 deki ikinci kimlik (kayıptan sonra yeniden çıkarılan), 2000 yılındaki kimlik (Evlendiğinde değiştirilen ) her birinin fotokopisi verilmiş.

operatör alınan 2 hattın evraklarını savcılığa iletmiş fakat son alınan numaranın belgelerini bulamamışlar.

Bakalım işlemler nasıl gerçekleşecek.

Geçmiş olsun. ne olursa olsun kaybedildiği an kayıp ilanı verilmeli. İlteberin dediği gibi bu kayıp işlerinde yapılanlar memleket ayırt etmez. Sizin dediğiniz herkesin birbirini tanıdığı küçük yerleşim yerlerinde olur. Niye orada adam kimliğn fotoğrafınıda değiştirse onu herkes tanıdığı için dolandırıcılık yapamaz. 300-400 bin nüfuslu biryerde yaşarsanı orada da başınıza gelebilir.

Tabiki doğru,buralarda olmaz demiyorum.nufusun çok olduğu yerlede yaşamak biraz daha zor geliyor bana.

Sanırım buradaki sakinliğe çok alıştım. :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kendim vezne önünde bilfiil dikilerek kendime ait nüfüs cüzdanım ile işlem yapamıyoum, millet neler yapıyor, acısı çıkar ama kalmaz ahı, çok geçmiş olsun

Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Saol Çağlar abi.

Benimde anlamdığım şu eski kimlik kartı yeni kimlik alınca iptal olmuyormu.

Bu nasıl iş.98 de yenisi alınmış.2000 de yenisi alınmış.Ama eski kimlikle 3 adet hat alınmış.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...