İçeriğe Yönlendir

Sigorta Acentası Açmak?

Hasan Varnalı

Recommended Posts

Hasan Varnalı

sigorta acentası açmak gibi bir niyetimiz var 2 yıllık yüksek okul mezunuyum( ayrıca 4 e tamamlıyorum okulumu bu sene 4.sınıftayım) internetten araştırıyorum pek bir bilgi bulamadım bulduklarımda kafamı karıştırdı.Bu konuyu bilen bana anlatabilecek biri var mı?

konuyu da doğru yere mi açtım bilmiyorum eğer yanlışsa gerekli yere taşırsanız sevinirim :)

Yorum bağlantısı
Bedri Baki

Mehmet abi yardımcı olabilir sanırım bu konuda. Hayırlı olsun sizin için :)

Yorum bağlantısı
Hasan Varnalı

teşekkür ederim bedri hocam :) bakalım şimdilik düşünce tabii sadece hayırlısı neyse o :)

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Aboowwww ben bir ara niyetlendim.Prosedür çok değişmiş Mehmet Abi bir anlattı açıkçası yemedi vazgeçtim.Bir de ben hazır müşterili acenteyi alacaktım.

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Sigorta acenteliği açmak ve yapmak kolay bir şey değildir.

Hadi ben sigortacı olayım demekle sigortacı ya da acente olunmaz.

Acente açmak istiyorsanız bence önce bir acente ile görüşerek komisyon paylaşımlı sistem ile üretim yapmayı deneyin,şayet üretim yapabiliyor iseniz bu işe para ve mesai ayırın yok yapamıyor iseniz girmeyin..

Neticede bulunduğunuz ile göre değişmekle beraber acenteliğini yaptığınız şirkette senelik 250.000 TL. altında iş yazamaz iseniz ve portföy dağılımınız h/p oranınız TKZ durumunuz iyi değil ise o şirket zaten acentesi olarak sizi tutmayacaktır. Bunun yanında yaptığınız üretime bağlı olarak 250.000 TL. üretim size yeterli geliri bırakmayabilir. (ofis kirası,stopaj,vergi,genel gider vs.)

Acente açabilmek için öncelikle belli niteliklere sahip olmak gerekir,

Eğer şahıs olarak şirket kululacak ise 4 yıllık üniversite mezunu ve 2 yıl mesleki tecrübe ya da 2 yıllık sigortacılık mezunu ve 2 yıl mesleki tecrübe

Şayet bu nitelikleri sağlamıyor iseniz tüzel şirket kurularak atanacak müdürde yukarıda ki özellikler bulunmalı.

Bunun haricinde şirket kurulumunda levha kaydı ve kurulum için 7,500 TL.gibi bir tutar ödenip teminat olarak yanlış hatırlamıyor isem 25.000 TL gösterilmeli.

Kapısı ayrı bir ofisiniz ve gerekli ekipmanınız bulunmalı vs. şeklinde devam ediyor..

Şayet ben bu işi yapabilirim satış yeteneğime ve çevreme güveniyorum yaklaşık 1 sene kar etmesemde olur diyorsanız (hiç portföyünüz olmadığını düşünerek) gerekli şartlarıda taşıyor iseniz açın.. Ama yok acenteler iyi kazanıyormuş diye duydum bende bu işe gireyim diyorsanız bence uzak durun..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Gülşen

Acentelik kurmak gerçekten kolay bir süreç değil, Toplamda 10 yıl kadar bir sigortacılık geçmişim var.Bunun son dört yılını Yapı Kredi Sigorta Ege Bölge Müdürlüğü Acenteler Bölümünde geçirdim.Ticaret Odasından son güncel bilgileri alabilirsiniz, yukarıda belirtilen olmazsa olmaz şartlar yerine getirilmeli, başlangıç olarak bir acente üzerinde çalışarak potansiyel üretim ve yaşanabilecek sıkıntıları önceden görme şansınız olur.

Yorum bağlantısı
Hasan Varnalı

çevre olarak zaten şuan dayımla beraber mali müşavirlik işi içindeyim kendisi mali müşavir onun yanındayım yani çevreden yana sıkıntımız yok sadece ben şartları ögrenmek istemiştim ama sağlıyamıyorum galiba :s

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan

Aboowwww ben bir ara niyetlendim.Prosedür çok değişmiş Mehmet Abi bir anlattı açıkçası yemedi vazgeçtim.Bir de ben hazır müşterili acenteyi alacaktım.

Bende Nevşehir de bi acenteyi alacaktım sahibine kızdım diye sonra vaz geçirdiler..Almaktansa kaskonu ona yaptır daha çok zarar verirsin dediler bende öyle yaptım.. :tongue:

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Bende Nevşehir de bi acenteyi alacaktım sahibine kızdım diye sonra vaz geçirdiler..Almaktansa kaskonu ona yaptır daha çok zarar verirsin dediler bende öyle yaptım.. :tongue:

Şartları tamamlıyorsun abi aslında bıyık tamamsa acentelik tamam :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hımm.. Değişik bir taktik :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ağam, acenteler yolunda kurban olsun. Bıyıklı mıydı sahibi? Boyuyormuş zaten, kestiririz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

250bin iyi paraymış.

Bunun ortalama % 10'u acenteye kalır... ;)

Yorum bağlantısı
Hasan Varnalı
(düzenlendi)

Bunun ortalama % 10'u acenteye kalır... ;)

abi yuzde 17 diye duydum ben ama :s

tarihinde Hasan Varnalı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

% 17 ile yola çıkarsın aldığı verdiği kirası vs derken %10 kalırsa şükredersin ki o bile çok iyi rakam.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

% 17 ile yola çıkarsın aldığı verdiği kirası vs derken %10 kalırsa şükredersin ki o bile çok iyi rakam.

Her zaman bunu da bulamazsın... Bazı şirketler trafik sigortası komisyonlarını % 5'e kadar düşürdüler..

Kasko % 15'dir.. O da A acente olursan.. B acente olacağın için sen bunu da % 10 hesapla...

Bu % 10'dan vergi vereceksin, işyeri giderlerini karşılayacaksın, kalanı ile geçineceksin...

Sadece sigortacılık yaparak geçineyim dersen en az 500 bin lira üretim yapmalısın, Refah bir hayatım olsun yatırım da yapayım dersen 1 milyon üretim yapmalısın...

Yorum bağlantısı
Hasan Varnalı
(düzenlendi)

250 bin oldugu zaman yıllık yuzde 10 dan aylık 2080 civarı bir rakam yapıyor bu durumda elde birşey kalmaz ?

tarihinde Hasan Varnalı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

250 bin oldugu zaman yıllık yuzde 10 dan aylık 2080 civarı bir rakam yapıyor bu durumda elde birşey kalmaz ?

Kalmaz, masraflara gider... Bunun üstü sana kalır...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Her zaman bunu da bulamazsın... Bazı şirketler trafik sigortası komisyonlarını % 5'e kadar düşürdüler..

Kasko % 15'dir.. O da A acente olursan.. B acente olacağın için sen bunu da % 10 hesapla...

Bu % 10'dan vergi vereceksin, işyeri giderlerini karşılayacaksın, kalanı ile geçineceksin...

Sadece sigortacılık yaparak geçineyim dersen en az 500 bin lira üretim yapmalısın, Refah bir hayatım olsun yatırım da yapayım dersen 1 milyon üretim yapmalısın...

desene 2milyonlük üretimdesin :keyifli:

Yorum bağlantısı
Hasan Varnalı

Kalmaz, masraflara gider... Bunun üstü sana kalır...

bunun üstede o zaman 1000 tl gibi bir rakam olur ağbi. Rakamı biraz daha yukarılara çekmek gerekli o zaman :s

Yorum bağlantısı
Misafir

Esnaflık zor hemde çok zor. 7 yıl kendi işimizi yaptık ayda sadece çaycıya giden para 300 e yakın. Bunun vergisi, bağkuru, stopajı, dükkan kirası, tabelası, vs leri var. Esnaflıkta dışarıdan yapılan hesap ile içerideki bir olmuyor. Vergi mükellefliği gerçekten zor..

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
Bunun yanında yaptığınız üretime bağlı olarak 250.000 TL. üretim size yeterli geliri bırakmayabilir. (ofis kirası,stopaj,vergi,genel gider vs.) Şayet ben bu işi yapabilirim satış yeteneğime ve çevreme güveniyorum yaklaşık 1 sene kar etmesemde olur diyorsanız (hiç portföyünüz olmadığını düşünerek) gerekli şartlarıda taşıyor iseniz açın.. Ama yok acenteler iyi kazanıyormuş diye duydum bende bu işe gireyim diyorsanız bence uzak durun..

Demiştim..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...