İçeriğe Yönlendir

Usb Disk Ve Netbook Projeksiyona Bağlama Sorunu

Recep Mura

Recommended Posts

Guest Mert Boran

Netbook benimkinin aynısı anladığım kadarıyla. Şimdi kabloyu takıyorsunuz ne oluyor ? Netbook ekranında bir kıpırtı vb. yok mu ? Fn F5e basınca birşey olmuyor mu ?

Yorum bağlantısı
Recep Mura
Hocam telefonuzu bekliyorum. Okulda olduğunuz birgün öğleden önce.

inş. Hocam ancak durum benim çözebileceğim bir şeymiş gibi gözükmüyor gibi çünkü ilk akla gelen şeyleri denedim olmadı ileri düzeydeki uygulamaları da sanırım ben tecrübesiz olduğumdan yapamayabilirim o nedenle de sizi de telefonda rahatsız etmek istemedim çünkü belki bir çok yönlendirmenizi ben uygulayamayacağım için sizi de boşa uğraştırmış olurum diye düşünüyorum...Son olarak ekran kartını güncelleştirmeyi deneyeceğim olmazsa bir tamirciye gideceğiz artık inş. iyi birine denk geliriz...

Yorum bağlantısı
Recep Mura
(düzenlendi)

Netbook benimkinin aynısı anladığım kadarıyla. Şimdi kabloyu takıyorsunuz ne oluyor ? Netbook ekranında bir kıpırtı vb. yok mu ? Fn F5e basınca birşey olmuyor mu ?

Netbook Acer Aspire One D255 DDQkk okulda derslerde kullanmak için Avustralyadan akrabama getirtmiştim (geçen sene Avustralya doları daha ucuz olduğundan daha uyguna geliyordu) geçen sene gerek eşim gerekse de ben çok sık olmamakla birlikte sorunsuz kullandık ama bu yeni eğitim öğretim yılında ilk olarak eşim okuluna götürdü ancak kullanamadığını söyledi ben ilk etapta daha önce başımıza geldiğinden projeksiyon kablosundan şüphelendik kendi okuluma götürdüğümde 3-4 farklı projeksiyon cihazına bağladığımda hepsi de ya sinyal yok yada ingilizcesini yani no Signal diyordu ayrıca bugün biride desteklenmiyor diye uyarı verdi sanırım bizim netbook için ki o bağlıydı...ama bugün farkettiğim şey sağ kenardaki saat takvim ısı göstergelerinin projeksiyon kablosunu takınca sol tarafta üstüste yığılması ve ekran görüntüsünün hafif değişmesi ve kabloyu çıkarınca eski halini alması dikkatimi çekti acaba ekran çözünürlülüğü ile alakalı bir durum olabilir mi? otomatik fabrika ayarı oluyor mu? yada en uygun ayarı gibi? Fn+f5 işe yaramadı, sağ tulş grafik özellikleri projeksiyona bağlanda işe yaramadı hiçbir değişiklik olmuyor bunları yapınca projeksiyon bilg. algılamıyor...ha bu arada bazen netbook ekranın kıpırdama oluyor ama görüntü yansımıyor bir türlü...

Bağlantı kablosuna gerek yok zaten. Herhangi bir bilgisayarın monitörünü kasadaki soketinden söküp sizin makinaya takacaksınız, o kadar. Eğer monitöre görüntü gelirse, çözünürlük yahut frekans sorunu yaşıyorsunuz demektir çünkü.

Anladım benim evde masaüstü bilg. yok yani monitör yok ben evdeki lcd tvyi bağlamayı düşündüm ama onun içinde kablo gerekiyordu okula gittiğimde bir dahaki sefere dediğinizi bir deneyeyim oradaki monitörlerle, çözünürlük veya frekansla ilgili sıkıntı bende de ağır basmaya başladı bugün bir projeksiyonda desteklenmiyor ve benim netbook ekran çözünürlüğü bölümünde bu ayarda iyi görüntü elde edemeyebilirsiniz gibi birkaç kez uyarı gördüm projeksiyona bağlanmaya çalışırken böyle bir durum varsa ne yapmak gerekir...

tarihinde Recep Mura tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Hocam size bahsettiğim programla bilgisayarı uzaktan kontrol ederek çözüm yolu bulabilirim belki.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Recep Mura

Denetim masasındaki görüntü yöneticisinden harici ekrana ait çözünürlük ve frekans ayarlarını düzenlemeniz gerekiyor.

Hala netbook'un projeksiyon bağlantısına bir çözüm bulamadım bugün bir bilgisayarcıya gösterdim harici ekran taktı onu da algılamadı ve sorunum bunun basit bir çözümü yok dedi yani hiç bir şekilde çözüm bulamaz mıyım dedim çok zor dedi istersen bir de fabrika ayarlarına dön belki yazılımsal bir sıkıntı varsa zannetmiyorum ama düzelebilir dedi...Ya o bilgisayarcı bu işten anlamıyor ya da uğraşmak istemedi yani bu parça değişmez mi eğer onda sıkıntı varsa dedim bu parçada sıkıntı yoktur ama belki kısa devre vb olduysa onun bağlantılarında bir sıkıntı vardır dedi. Acaba bu netbooklara projeksiyon bağlantısı yalnızca vga porttan mı yapılır başka alternatif olamaz mı mesela usb dönüştürücülü vga olabilir mi? Ya da vga arızalıysa bunun tamiri veya değişimi yapılamaz mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Hocam bilgisayara bir format attırın. O bilgisayarcıdan uzak durun derim. Ekran kartı yanmış olsa nasıl ekrana görüntü geliyormuş.

Bu tamamen yazılımsal görünüyor.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Hocam bilgisayara bir format attırın. O bilgisayarcıdan uzak durun derim. Ekran kartı yanmış olsa nasıl ekrana görüntü geliyormuş.

Bu tamamen yazılımsal görünüyor.

Hocam gittiğim bilgisayarcıya sordum bunun cdsi felan yok nasıl format atarım diye oda bilg. açılırken F8 e bas oradan onarıma gir oradan da seçeneklerden en sondaki ...management sanırım fabrika ayarlarına dön seçeneğinden bilgisayarı fabrika ayarlarına döndürdüm şuan ilk başta olduğu gibi fabrika ayarlarına döndü ancak bugün heyecanla okula gittiğimde denedim yine olmadı no signal ikazını vermeye devam ediyor başka projeksiyonda denemedim zira umudumu yitirmeye başladım...Benim yaptığım işlem format yerine geçmez mi? Bilgisayarcı ekran kartı yanmış demedi vga portunun bağlantılarında zira kısa devre felan olduysa onlar yanmış olabilir gibi birşey dedi.Ancak çok da işin uzmanıymış gibi gelmedi bana...Yazılımsal olarak başka ne tür bir işlem yapılabilir?

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Bilgisayar donanımında sıkıntı olabileceğini sanmıyorum. Ve en Mehmet Hocamın da dediği gibi sizin sorununuz kuvvetle muhtemel yazılımsal. Ancak herşeye rağmen piyasada isteğinize uygun şu tür iki model malzemenin var olduğunu bilmenizi isterim. Ancak, ne kullandım ne kullanan duydum, sadece var olduğunu biliyorum yani. :) İthalatçısı Segment Bilgisayar, oradan daha ayrıntılı bilgi alınabilir.

http://urun.gittigid...virici-66443348

http://urun.gittigid...turali-66468474

Mehmet Hocam'a yazdığım cevapta olduğu gibi fabrika ayarlarına döndürdüm bilgisayarı ama yine değişen bir şey yok yazılımsal olarak başka ne yapabilirim? Bilgisayarcı orada bulunan bir ekrana bilg. bağladı ona da görüntüyü aktarmadığını söyleyerek kesinlikle porttan kaynaklı bir sorun var dedi..Kısa devre felan yaparak belki onun bağlantılarında sıkıntı olmuş olabilir dedi çözümü için hiçbir şey söylemedi halbuki bozulmuş olsa bile bunun değişebilir bir parça olması gerekmez mi? bu kadar zor mudur bunun tamiri veya kesinlikle bundan mı değil mi anlaşılması? Başka bir bilgisayarcıya gitsem ne yapmasını isteyebilirim anakart mı değişmesi lazım? yoksa sadece o port değişse çözüm olmaz mı? bu parça değişmez mi? Bu kadar da sorun olacağını hiç düşünmemiştim...Çünkü bilg. çalışmasında işlemlerinde en ufak sorun yok...bu nasıl problem anlayamadım...İnanın üzerinde daha koruyucu bantları bile duruyor daha 1.5 yıl oldu geleli ama sadece okulda kullandığımız için ki onu da her gün değildi hiç yıpranmadı şaşırdım kaldım...

bu parçalar çok pahalı neredeyse bu tür bilgisayarların yarı fiyatına denk geliyor yeni bilg. almak daha mantıklı birde dediğiniz gibi iş görmezse hiç bir anlamı kalmaz...uygun bir parça olsaydı en azından denerdim...

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Ürün garantili değil miydi?

Ürünü o zamanlar Avustralya doları hemen hemen Türk lirasına yakın olduğundan ve orada ucuz olduğundan bir akrabama rica ederek getirtmiştim Ancak Acer Türkiye bunu kabul etmedi ve şuan garanti süresi dolmamasına rağmen Yurt dışından geldiği için Acer Türkiye kabul etmiyor...

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Vga portunun arızalanması elbette muhtemel, şöyle ki; vga üzerinden bağladığınız cihazdan sokete elektik gelip portun ardındaki direnç-diyot yahut buna benzer bir parçayı bozmuş olabilir. Soketi porta takarken ateş attığına dahi şahit oldum ancak onbeş yıllık meslek hayatımda, bugüne kadar böyle bir arızayı ne gördüm ne de duydum yani. Port anakarta çakılıdır, sök-tak şeklinde değildir ve tamiri genelde anakartın yenisini almaktan daha uğraştırıcıdır. Çünkü dediğim gibi portun kendisi bozulmaz, gerisinde olan devre elemanları bozulabilir mantıksal olarak. Size önereceğim en iyi seçenek, bilgisayarı bana göndermeniz olacaktır. Her ne kadar "bozulması binde bir ihtimalde olsa" tamir işini beceremeyecek olsam da, en azından problem teşhisini koyabilirim sanırım. :) Başka da birşey gelmiyor aklıma, çünkü anladığım kadarıyla çevrenizde işin ehli bir bilgisayarcı ne yazık ki yok. İstisnaları tenzih ederim ama bizim sektörün geneli kolaydan para kazanma derdindedirler çünkü, çetrefilli işlerle uğraşmak istemezler, uğraşmadıklarından dolayı da bilmezler. :(

Aynen dediğiniz gibi bakan kişi sanki uğraşmak istemiyormuş gibi hareket etti ne olur dedi ne olmaz dedi zor dedi anakart değişse bile olmayabilir dedi gerçekten çok ilginç bir durum neyse ben birkaç başka bilg. da göstereyim eğer biz çözeriz diyen çıkmazsa son çare size göndereyim bildiğim kadarıyla sizde bilgisayar işleriyle meşgulsünüz en azından dediğiniz gibi problemin kaynağını tespit ederiz inş. çözüm bulabiliriz herşey için sağolun fabrika ayarlarına döndüğüne göre hala yazılımsal olma ihtimali var mı? Ekran kartı sürücü güncellesem birşey değişebilir mi?Şu şartlarda benim yapabileceğim başka bir şey var mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
(düzenlendi)

Vga portunun arızalanması elbette muhtemel, şöyle ki; vga üzerinden bağladığınız cihazdan sokete elektik gelip portun ardındaki direnç-diyot yahut buna benzer bir parçayı bozmuş olabilir. Soketi porta takarken ateş attığına dahi şahit oldum ancak onbeş yıllık meslek hayatımda, bugüne kadar böyle bir arızayı ne gördüm ne de duydum yani. Port anakarta çakılıdır, sök-tak şeklinde değildir ve tamiri genelde anakartın yenisini almaktan daha uğraştırıcıdır. Çünkü dediğim gibi portun kendisi bozulmaz, gerisinde olan devre elemanları bozulabilir mantıksal olarak. Size önereceğim en iyi seçenek, bilgisayarı bana göndermeniz olacaktır. Her ne kadar "bozulması binde bir ihtimalde olsa" tamir işini beceremeyecek olsam da, en azından problem teşhisini koyabilirim sanırım. :) Başka da birşey gelmiyor aklıma, çünkü anladığım kadarıyla çevrenizde işin ehli bir bilgisayarcı ne yazık ki yok. İstisnaları tenzih ederim ama bizim sektörün geneli kolaydan para kazanma derdindedirler çünkü, çetrefilli işlerle uğraşmak istemezler, uğraşmadıklarından dolayı da bilmezler. :(

Muhammed gardaşım gerekenleri söylemiş. Bence verin kargoya en kısa sürede size net sonuç verilir. Bilgisayarcı uğraşmak istememiş.

Muhammed sana bahsettiğim ram sorunu olan makina için bilgisayarcı ram bulunmaz çok pahalı bu makina olmaz dediği makinaya xp kurdum 512 mb ram var ve doğru driver kurdum şu anda gayet iyi. Benzer bir durum olabilir.

tarihinde Mehmet Kaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Recep Mura

Arkadaşlar hala netbook'un sorununu çözebilmiş değilim bayram dolayısıyla birazda uzak olduğumdan başka bir bilg.cıya gösteremedim ama aklımda elbette Muhammed Bey'e göndermek de var ama öncelikle buradan ümidi kesmek istiyorum...İkinci olarak disk koruma hatası veren HI-LEVEL marka usb bellek için böyle bir yönerge gördüm biri benzer bir durum için işe yaradı demiş ama ben aynı yolu bulamadım belli bir yere kadar buldum ama son bölümü yani değerlerin girileceği Write Protect kısmını bulamadım rasgele değer yazdım ama olmadı acaba bu yöntem işe yarayabilir mi?

Disk Koruma hatasından kurtulmak için şu adımları izleyin

Başlat/çalıştıra gelip regedit yazıp tamam dedikten sonra;

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Curr entControlSet\Contro l\StorageDevicePolicies kısmından WriteProtect i bulup sağ tıklayıp "değiştir" dedikten sonra orada çıkan değer eğer 1 ise 0 yapın.

Son olarak ControlSet001 ve ControlSet002 kısımlar içinde aynısını uygulayın

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Hocam hala uğraşıyorsunuz :) Muhammed Andı'ya gönderin gerekeni yapar arkadaş. Çok kısa sürede de sonuca varırsınız.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Hocam hala uğraşıyorsunuz :) Muhammed Andı'ya gönderin gerekeni yapar arkadaş. Çok kısa sürede de sonuca varırsınız.

Hayır hayır netbook için sormadım zaten onu göndermeyi düşünüyorum birde disk koruma hatası veren usb bellek vardı onunla ilgili bu yönergeyi buldum onun için sordum Muhammed Bey o disk için direkt çöpe gider demişti ne yapayım belki bir umut çözüm bulunur diye çöpe atmadım bu yönergeyi uygulayan biri işime yaradı demiş de belki hani olabilir mi diye tecrübeli arkadaşlara bu işlemin sonuç verme ihtimali var mı diye danışayım istedim...

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Hayır hayır netbook için sormadım zaten onu göndermeyi düşünüyorum birde disk koruma hatası veren usb bellek vardı onunla ilgili bu yönergeyi buldum onun için sordum Muhammed Bey o disk için direkt çöpe gider demişti ne yapayım belki bir umut çözüm bulunur diye çöpe atmadım bu yönergeyi uygulayan biri işime yaradı demiş de belki hani olabilir mi diye tecrübeli arkadaşlara bu işlemin sonuç verme ihtimali var mı diye danışayım istedim...

Pardon hocam :( Yanlış anladım.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Bu yazmış olduğunuz şey windows içindir, flashdiske bir etkisi yoktur. Windowsun takılan usb disklere veri yazmasını engeller ve genellikle internet kafe türü yerlerde kullanılır, veri hırsızlığının önüne geçmek adına. Sizin bilgisayarınızda sağlam flashdiske veri kopyalanabiliyorsa, zaten böyle bir korumanız yoktur, bulamamanız gayet doğal yani.

Ayrıca regedit(sistem kayıt defteri düzenleyici) bırakın kurcalamayı, öyle rastgele veri girilebilecek bir bölüm değildir. Yapılacak en ufak hatada bilgisayarınızı bir daha açamayablirsiniz. ;)

Allah'tan bir mani çıkmazsa bu Cumartesi-Pazar o tarafta olacağız İnşaallah. Bize katılma ihtimaliniz olursa, bilgisayarı teslim alabilirim. Tabi yanlış anlaşılmasın, bu teklifim sadece bilgisayar teslimi için değil, sebebi olsun olmasın tüm üyelerimizi aramızda görmek isteriz. :)

http://www.fordclubt...__fromsearch__1

http://www.fordclubt...__fromsearch__1

Anladım yani bizim durumla hiç alakası yok neyse demekki eninde sonunda çöpe gidecek...Buluşma İstanbul'da sanırım çok isterim ama şuan gribim yaklaşık 1 haftadır devam ediyor hala geçmedi okula da gitmek zorunda olduğumdan iyileşme süresi uzuyor hafta sonuna kadar toparlayabilirsem gelmek isterim...

Yorum bağlantısı
Tamer Akkan

Hocam netbooku projeksiyona takmadan önce ekran çözünürlüğünüzü 800x600 olarak değiştirip sonra ekranı çoğaltmayı denediniz mi?

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Hocam netbooku projeksiyona takmadan önce ekran çözünürlüğünüzü 800x600 olarak değiştirip sonra ekranı çoğaltmayı denediniz mi?

Evet buna benzer birçok farklı yol denedik ama sonuç alamadık.:::((((

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Geçmiş olsun. Toz zencefil ve balı birebir miktarda birbirine karıştırıp yiyebilirseniz eğer, Allah'ın izniyle bir gecede ayağa kalkabilirsiniz. Bu benim aile hekimimin tavsiyesi olup, Diyarbakır ziyaretinde bizzat denediğim bir ilaçtır. Ama sağlam acıdır, ona göre. :)

Teşekkür ederim denediğim bir yöntem kayınvalidem söylemişti ama miktarını o ayarlamıştı tam iyileşiyor gibi oluyorum ama okula gidip geldikten sonra yeniden artıyor sanırım bu karışımı yedikten sonra iyi bir şekilde dinlenmek lazım...

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Recep Mura

Netbook'u 2 gün önce başka bir bilgisayarcıya götürdüm hatta adı Laptop Hastanesiydi bayağı ilgilendiler sağolsunlar bir bakalım dediler önce yazılıma bakalım sonra içine bakalım dediler teslim aldılar ertesi gün aradılar yazılımsal hiçbir sıkıntı olmadığını anakarta bağlı cipsette bir sıkıntı olduğunu o parçanın da 150 TL civarında olduğunu ve değiştiğinde %10 ihtimal görüntünün tamamen de gidebileceğini dolayısıyla bunu dikkate alarak değişim yapabileceklerini söylediler bende zaten netbook'un ortalama fiyatının 250-300 TL civarı olduğunu birde %10 luk ihtimali de göz önüne alırsak değişim yapmanın mantıksız olduğunu düşünerek geri aldım ki normal bir bilgisayar olarak kullanılacak projeksiyona bağlanmayacak...İnş seneye okullara gelecek olan akıllı tahtaya bağlanmak içinde vga portu kullanmak gerekmiyordur...

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Netbook'u 2 gün önce başka bir bilgisayarcıya götürdüm hatta adı Laptop Hastanesiydi bayağı ilgilendiler sağolsunlar bir bakalım dediler önce yazılıma bakalım sonra içine bakalım dediler teslim aldılar ertesi gün aradılar yazılımsal hiçbir sıkıntı olmadığını anakarta bağlı cipsette bir sıkıntı olduğunu o parçanın da 150 TL civarında olduğunu ve değiştiğinde %10 ihtimal görüntünün tamamen de gidebileceğini dolayısıyla bunu dikkate alarak değişim yapabileceklerini söylediler bende zaten netbook'un ortalama fiyatının 250-300 TL civarı olduğunu birde %10 luk ihtimali de göz önüne alırsak değişim yapmanın mantıksız olduğunu düşünerek geri aldım ki normal bir bilgisayar olarak kullanılacak projeksiyona bağlanmayacak...İnş seneye okullara gelecek olan akıllı tahtaya bağlanmak içinde vga portu kullanmak gerekmiyordur...

Bizim okula geldi abi hiçbir bilgisayara gerek yok. Şu anki vestel lcd tvnin dokunmatik ve kendinden bilgisayarlısı. Netbook içinse geçmiş olsun. :)

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Bizim okula geldi abi hiçbir bilgisayara gerek yok. Şu anki vestel lcd tvnin dokunmatik ve kendinden bilgisayarlısı. Netbook içinse geçmiş olsun. :)

Teşekkür ederim Mert, o zaman sıkıntı yok dediğim gibi netbook'un tek problemi VGA portta onun haricinde hiçbir sıkıntısı yok zaten koruma bantları bile üzerinde duruyor sırf okulda kullanmak kolay taşımak için almıştım normal bilgisayar olarak kullanmaya devam edeceğiz...Ben de akıllı tahtaları gördüm ama çalışırken hiç görmedim aparat takılan bölümler de kilitliydi ben kendi bilgisayarımı bağlamak istesem ona nasıl bağlayabiliyorum yoksa yalnızca tabletler mi bağlanabiliyor? yoksa yalnıca veri depolama aygıtlarını mı usbden bağlayabiliyoruz zaten öyle olursa bilgisayara da gerek yok...

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Recep Mura

Arkadaşlar malum sırf derste kullanmak için yurt dışından getirttiğim netbook'un vga portu bozulunca ve garantisi Türkiye'de geçersiz olunca ve tamirinin neredeyse imkansız yani astarın yüzünü geçmesi ve tamamen görüntünün gitme ihtimaline karşın kullanamayınca 2000 Model Toshiba 10 Gb harddiskli 128 Mbramli ve neredeyse 3 yıldır hiç kullanmadığım bilgisayarı önc çatlak yerlerini vb. güzelce elimden geldiğince yapıştırarak en azından okulda kullanayım istedim fena da sayılmaz sunuları açabiliyor ancak nedense video görüntülerini bilg. ekranında oynatsa da projeksiyonda video oynatıcı program görünsede görüntü aktarılamıyor simsiyah görünüyor ancak bilg. ekranında görüntü görülebiliyor bunu nasıl çözebilirim bilg. ekran kartı yetersiz mi kalıyor acaba bir program sayesinde görünür hale getiremez miyim?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...