İçeriğe Yönlendir

Temiz Bir Çevre İçin.

Tahir İlter

Recommended Posts

Tahir İlter

Uzun zamandır dikkat ettiğim bir konuyu sizlerle paylaşarak sizlerinde dikkatini çekmesini istedim.Benim yapmamla ne olacak diye düşünmeyin. Market işlettiğim dönemde bir çok müşterimin bu konuda daha hassas olmasını sağladım.Konumuza gelecek olursak poşet kullanımı.Yaptığımız alış verişlerde poşet kullanımımızı minimuma indirelim.Cepte rahatça taşıyabileceğimiz eşyalar için mümkün olduğunca poşet almayalım.Ayrıca büyük marketlerde ki toplu alışverişlerimizde sebil gibi önümüze konulan poşetleri ihtiyacımız kadar kullanalım mümkün olduğunda biri tam dolmadan diğer poşete geçmeyelim.Evimizde poşetleri biriktirelim ve mahalle bakkalına,manava veya sergi halinde pazarlarda satış yapan insanlara vererek tekrara kullanımını sağlayalım.

Maalesef bizim ülkemizde poşet kullanımı ile alakalı bir uygulama ve düzenleme yok.Almanya'da yaşayan bir tanıdığımız orada poşet yerine bez çanta kullanıldığını poşetlerin marketlerde para ile satıldığı satın alındığında içine damga vurdukları ve defalarca kullanıldığını söyledi.Bizlerde forum ailesi olarak buna özen gösterelim ve benim yapmamla ne olur mantığıyla yaklaşmayalım çevremize çocuklarımıza bunu öğretmeye aşılamaya çalışalım.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Ben de "poşet" kelimesine hastayım. Çocukluğumuzun "naylon torba"sı poşet oldu iyi mi? Naylon torba yeterince yabancı iken iyice fıransız olduk poşetle.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Ben de "poşet" kelimesine hastayım. Çocukluğumuzun "naylon torba"sı poşet oldu iyi mi? Naylon torba yeterince yabancı iken iyice fıransız olduk poşetle.

Reno zannederler diye poşet dedim abi :p

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Buna ek olarak evde kullandığımız biten pilleri çöpe değil toplama noktalarına bırakalım. Özellikle bu konuda BİM yardımcı oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Az daha yazsaydık abi ya hemen girdin konuya. :D:p Sen uyandın mı bari uykudan abi uzun zamandır görünmüyordun?

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Buna ek olarak evde kullandığımız biten pilleri çöpe değil toplama noktalarına bırakalım. Özellikle bu konuda BİM yardımcı oluyor.

Isparta belediyesi 25 adet atık pil getirene 5 liralık otobüs bileti dolumu yapıyor.Keşke diğer illerde de buna benzer kampanyalar yaygınlaşsa.

Her konuya yazmadığımdandır...

Nübetede gelmiyorsun abi.Boşver diğer konuları takılma çok ama orası kutsal kurbağa haşlıyoruz orada :p

Yorum bağlantısı
Murat Dere

BİM kimlerin? Hangi renk sermayenin?

Neden yardımcı oluyor? Pil vasıtasıyla bizleri BOP'un bir parçası mı yapmaya çalışıyorlar yoksa? Toplanan pillerin bize kurşun olarak dönmeyeceğinden emin miyiz?

Anlayana...

İyi uykular Türkiye...

:p :p :p

Az daha yazsaydık abi ya hemen girdin konuya. :D:p Sen uyandın mı bari uykudan abi uzun zamandır görünmüyordun?

Alper'de paranoya zirvede. :yes: Bu tip bir konu olduğunda "Nasılsa biri söyler... Kesin söyleyecek... Aha şimdi çıkar..." paranoyasıyla, daha savunulacak bir şey olmadan savunmaya geçiyor. Di mi la Alper? :p:punish:

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

İşyerimin olduğu mahallede dil kurslarında öğretmenlik yapmak için gelen amerikalılar var ; ilaç almaya geldiklerinde çantalarından direk bez poşetleri çıkartıyorlar onların içine koyuyorlar; naylon poşete birşey koyunca fena kızıyorlar :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Müthiş zekisin...

Evet canim, hahhaay... :p Anladın sonunda. :yes:

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Cebimizde, çantamızda, arabamızda, bir adet naylon torba bulundurarak başlayabiliriz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

İyide birçok kişi bizde dahil çöpleri poşete koyuyoruz.Hatta belediyelerin bu konuda yaptırımları var.Dolayısıyla da poşet tüketimi çok fazla.Biz iki kişiyiz günde bir defa çöp atıyorsak 4-5 kişilik ailelerde durum daha fazladır.Çöpe giden poşetler ne oluyor..

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

BİM kimlerin? Hangi renk sermayenin?

Neden yardımcı oluyor? Pil vasıtasıyla bizleri BOP'un bir parçası mı yapmaya çalışıyorlar yoksa? Toplanan pillerin bize kurşun olarak dönmeyeceğinden emin miyiz?

Anlayana...

İyi uykular Türkiye...

:p :p :p

Ooooo abicigim hoş geldin :)

Evet düşünmek lazım.

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Deniz fenerinden eksilenin yerini doldurmaya çalışıyorlardır :biggrin::fiuw:

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

İyide birçok kişi bizde dahil çöpleri poşete koyuyoruz.Hatta belediyelerin bu konuda yaptırımları var.Dolayısıyla da poşet tüketimi çok fazla.Biz iki kişiyiz günde bir defa çöp atıyorsak 4-5 kişilik ailelerde durum daha fazladır.Çöpe giden poşetler ne oluyor..

Abi çöp poşeti konusunda doğa için daha az zararlılar var onu tercih etmek daha doğru.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Cebimizde, çantamızda, arabamızda, bir adet naylon torba bulundurarak başlayabiliriz.

Biz öyle yapıyoruz.Ekmek almaya fırına gideriz her seferinde poşet almak yerine yanımızda götürüyor onun içine koyuyoruz.Pazara gittimizde ezilmeyecek sebzeleri,meyveleri bir araya koyarak daha az poşet kullanmaya çalışıyoruz.Bunun dışında biriken poşetleri pazarda tanıdığımız sergi var ona götürüyoruz veya mahallemizin marketine veriyoruz adamlar kullanıyor.

İşyerimin olduğu mahallede dil kurslarında öğretmenlik yapmak için gelen amerikalılar var ; ilaç almaya geldiklerinde çantalarından direk bez poşetleri çıkartıyorlar onların içine koyuyorlar; naylon poşete birşey koyunca fena kızıyorlar :D

Benim ilaç için aldığım poşet sayılıdır hep kağıda sardıyorum veya ufaksa cebime atıyoruz.Biz iyileşelim diye doğayı hasta etmeye gerek yok ;) Amerikalılar en güzelini yapıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Market işlettiğim dönemde hiç kartonları atmadım yerim müsaitti hepsini açıp istifledim sonuç ise geri dönüşüme verdiğimde 1 yılda 1400 kilo karton birikmişti.Parası pulu mesele değil geri dönüşüm için ciddi katkı sağladığımı düşünüyorum.Zaten daha sonrasında kağıt toplayan bir amca vardı ona söyledim haftalık gelip alıyordu hem onun bütçesine hemde doğaya bir katkı sağlamış oluyordum.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Abi çöp poşeti konusunda doğa için daha az zararlılar var onu tercih etmek daha doğru.

İlla ki var evet ama büyük çoğunluk market poşetlerini kullanıyor.Marketlere yaptırım koymak lazım.Kaynağı neredeyse tek başına büyük marketler..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bura iki şey de önemli:

1- Kullanılan poşetlerin doğada eriyebilir olmasına dikkat edelim

2- Çöp torbası alırken marjinal fazla verip doğada eriyebilir olanlardan alalım

Her ne kadar yeniden kullansak da kullanıklarımızı da doğada eriyen türden yapalım.

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Sarıyer'de otururken belediye evlerin önüne katı atık poşeti koyuyordu ve evlerin önünden bunları her çarşamba ayrı topluyorlardı, çarşamba sabahları işe giderken evlerin önünde dağ gibi ayrı paketlenmiş geri dönüşüme gidecek katı atık torbaları duruyordu, gerçekten ilgi çok fazlaydı ve bu beni çok mutlu ediyordu.

Belediyelere burada çok iş düşüyor, yani haftanın bir günü evsel atıklardan ayrı poşetlenmiş geri dönüştürülebilir katı atıkları toplamak çok zor olmasa gerek :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...