İçeriğe Yönlendir

Nem Rutubet = Kötü Koku

Yasin Çelik

Recommended Posts

Erkut Uysal

Devlet in kapsamında değil erkut ,Sur yapı ve Ekşioğlu talipler bizim arazi bayağı kıymetli 6 tane bloktan oluşuyor biraz hizalarsan 6 tane daha yapılabiliyor :biggrin: Şu an kiler 5 katlı devlet 9 kat a imar veriyor firmalar 13 kat istiyor bu işlem için Ankaraya evrakları göndermişler takipleri devam ediyormuş vs vs :)

O zaman neden masraf yapıyosun abi bırak eşyalarda çürüsün yansın alayı... :D Dediğin gibiyse abi tek kelimeyle harika diyorum büyük şans... :)

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

daire konumu kot farkından bir cephe den giriş kat ,Diğer cephe den 1. kat, alt boş üst malum 4 kat daha var,Dış cephe duvarları her iklim koşulunda kesinlikle yağmura maruz kalmaz ( malum ilk kat daire diğerlerinden içeride bir yapıda :)

Dairenizin kaç cephesi var ? Rutubet hangi cephede ? Rutubet tabana yakın duvarda değil mi ?

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

O zaman neden masraf yapıyosun abi bırak eşyalarda çürüsün yansın alayı... :D Dediğin gibiyse abi tek kelimeyle harika diyorum büyük şans... :)

Aynen öyle fakat sonuçta daha icraat yok ,ve biz bu şekilde yaşamaya devam ediyoruz ,E malum birde bebe var ilk kışı olacak :biggrin: en azından basit yöntemler var ise uygulayıp firmaları beklemek ,Yoksa ben anasını ağlatıcam da bırakmıyo evdekiler :biggrin:

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

Dairenizin kaç cephesi var ? Rutubet hangi cephede ? Rutubet tabana yakın duvarda değil mi ?

Dairem 3 cephe var, Ön, Arka ve yan, Benim sorunum olan yan duvar ,Yan duvar daki terleme mantolama öncesi komple idi ,Mantolama sonrasında taban a yakın kısımlarda olmaya başladı

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
(düzenlendi)

Aşşağı yukarı klima parasına ;

http://www.hepsibura...SKU=EVDELDES16E

Klima alıp yazın soğutma amaçlı ; kışın nem alma ve ısıtma amaçlı kullanılabilir..

Bu arada nem alırken içeriyi soğutmuş olacaksınız ..

İşte bu yüzden kafam allak bullak oldu :)

birde bu yazı var ama:

ikinci önemli durum ise, havayı ısıtmak suyu ısıtmaktan daha kolay ve hızlıdır.

kuru hava, nemli havaya göre daha hızlı ve kolay ısınır.

%50 nemli bir odayı ısıtmak, %80 nemli bir odayı ısıtmaktan hem daha kolay, hem daha hızlı hem de daha ekonomiktir.

dolayısıyla bu cihazlar havadaki nemi toplar, ısıtma cihazınız havadaki ekstra nemi ısıtmak için uğraşmaz, direk ortamın havası ısıtılır.

tarihinde Yasin_Çelik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Dairem 3 cephe var, Ön, Arka ve yan, Benim sorunum olan yan duvar ,Yan duvar daki terleme mantolama öncesi komple idi ,Mantolama sonrasında taban a yakın kısımlarda olmaya başladı

Kot başlangıç noktasının olduğu duvarda var muhtemelen rutubet.

Yağmur temas ediyor deseydiniz pencere kenarlarına bakın diyecektim.

Anladığıma göre dışarıdan tabandan su/rutubet alıyor.

Dışarıyı kontrol ettiniz mi ?

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

Kot başlangıç noktasının olduğu duvarda var muhtemelen rutubet.

Yağmur temas ediyor deseydiniz pencere kenarlarına bakın diyecektim.

Anladığıma göre dışarıdan tabandan su/rutubet alıyor.

Dışarıyı kontrol ettiniz mi ?

Yok kot başlangıçta olması gerekir iken orada yok benim sorunlu bölge toprak yada tabana en az 4 metre uzaklıkta :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bu tip terlemeleri iç mantolama ile değil dış mantolama ile çözebilirsiniz. İçeriden yaptığınız yalıtım kısa süre sonra işe yaramaz hale gelecektir.Asıl amaç dışarıdan duvara gelen dış etkenleri bertaraf etmektir. Bazı dairelerde bizde karşılaşıyoruz kesin çözüm dışarıdan strafor yaptırmak.İçeriden değil...Başka türlü kurtulamazsınız bu kadar net konuşuyorum.Siz tabandan değil duvardan terleme yaşıyorsunuz.Bu da bazı cepheli evler de kat farketmeksizin rastlanan bir durum.Cephe ve binanın dış sıvası çok önemli..

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

Bu tip terlemeleri iç mantolama ile değil dış mantolama ile çözebilirsiniz. İçeriden yaptığınız yalıtım kısa süre sonra işe yaramaz hale gelecektir.Asıl amaç dışarıdan duvara gelen dış etkenleri bertaraf etmektir. Bazı dairelerde bizde karşılaşıyoruz kesin çözüm dışarıdan strafor yaptırmak.İçeriden değil...Başka türlü kurtulamazsınız bu kadar net konuşuyorum.Siz tabandan değil duvardan terleme yaşıyorsunuz.Bu da bazı cepheli evler de kat farketmeksizin rastlanan bir durum.Cephe ve binanın dış sıvası çok önemli..

Aynen durum bu şekilde zaten bahs ettiğim cepa tarafında tüm katlarda aynı sorun var,Diğer kat malikleri mantolama ya razı gelmediler bende kendimce içericen önlem aldım ama sorun hala devam etmekte,En azından bir nem alma cihazı ile sorunu çözebilirmiyim diye arayış içerisindeyim,Zaten sorunlu duvar yatak odasına denk geliyor ve tüm mobilyalar yeni olmasına ramen kokudan dolayı değişim istiyor ,Ama bu sorun devanm ettikçe bir kış sonra aynı sorun yine olacak .

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Aynen durum bu şekilde zaten bahs ettiğim cepa tarafında tüm katlarda aynı sorun var,Diğer kat malikleri mantolama ya razı gelmediler bende kendimce içericen önlem aldım ama sorun hala devam etmekte,En azından bir nem alma cihazı ile sorunu çözebilirmiyim diye arayış içerisindeyim,Zaten sorunlu duvar yatak odasına denk geliyor ve tüm mobilyalar yeni olmasına ramen kokudan dolayı değişim istiyor ,Ama bu sorun devanm ettikçe bir kış sonra aynı sorun yine olacak .

İmkanınız varsa dışarıdan bir şeyler yaptırmaya çalışın.Sadece kendi bölgenize bile olsa..İçeriye yaptırdığınızın yarısını yapsalar bile kalıcı sonuç elde edersiniz.Yoksa bu sorun sürekli tekrarlar.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Yok kot başlangıçta olması gerekir iken orada yok benim sorunlu bölge toprak yada tabana en az 4 metre uzaklıkta :)

Resimiz olmayacak bu iş, rutubetin olduğu duvarın resimi ( dışarıdan )

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

http://shop.yatmar.c...nem-alici-450gr

En kolay çözüm bu ama öyle aşırı birşey beklemeyin ; hergün 1 fincan birikiyor neredeyse içinde ; ama duvar nem aldığı sürece işiniz zor..

Bunu denedim :biggrin:

Akşama çekip paylaşırım :)

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

İçerden mantolamada birşeyleri yanlış yapmış olmalısınız ki arada ısı köprüleri oluyor.Bence içerden mantolamada elden geçirmeniz gereken yerler var.uygun yapıştırıcı kullandınız mı,uygun strafor kullandınız mı,üzerini perlitli alçıyla sıvadınız mı,straforları dübellediniz mi???? :) Yoksa içerden mantolamada terlemeyi keserdi. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
(düzenlendi)

kiremit rengi olan yer in üzeri benim daire

dunzm.jpg

İçerden mantolamada birşeyleri yanlış yapmış olmalısınız ki arada ısı köprüleri oluyor.Bence içerden mantolamada elden geçirmeniz gereken yerler var.uygun yapıştırıcı kullandınız mı,uygun strafor kullandınız mı,üzerini perlitli alçıyla sıvadınız mı,straforları dübellediniz mi???? :) Yoksa içerden mantolamada terlemeyi keserdi. :)

Bonus marka 30 mm poliüretan göpük,Mantolamada kullanılan yapıştırıcı harcı,Sıva filesi ve üzerine yine mantolamada kullanılan sıva harcı,üzerine saten alçı ve su bazlı boya yapıldı ve her bir poliüretan levha ( yanılmıyor isem 100x50 cm) için 5 adet sabitleme dübeli kullanıldı.

tarihinde Yasin_Çelik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

kiremit rengi olan yer in üzeri benim daire

Bonus marka 30 mm poliüretan göpük,Mantolamada kullanılan yapıştırıcı harcı,Sıva filesi ve üzerine yine mantolamada kullanılan sıva harcı,üzerine saten alçı ve su bazlı boya yapıldı ve her bir poliüretan levha ( yanılmıyor isem 100x50 cm) için 5 adet sabitleme dübeli kullanıldı.

Dikkat ederseniz kiremit yerde boya dökülmeleri çok fazla. Nemin dış kaynaklı olduğu kesin. Mantolama kesinlikle dışarıdan da yapılmalı...

Yorum bağlantısı
Emre Dalkıran

nem alma cihazına kesinlikle para vermeyin

ben aldım hem son derece sesli çalışıyor doğru dürüst bir faydası da yok

içten mantolama yaptığınızda birkaç sene sonra mantolama ile duvar arasında da küf oluşup koku yapıyor

bizim eve dıştan mantolama yapıldı o şekilde bitti ancak

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

Dikkat ederseniz kiremit yerde boya dökülmeleri çok fazla. Nemin dış kaynaklı olduğu kesin. Mantolama kesinlikle dışarıdan da yapılmalı...

Evet ve yukarılarında da çok fazla sıva da kabarmalar mevcut ,ama site şu an için dış mantola yaptırmıyor,Bu sorun resimde olan duvar tarafının tamamında var üst dairelerde bu cephe den ayno şekilde rutubet oluyor

nem alma cihazına kesinlikle para vermeyin

ben aldım hem son derece sesli çalışıyor doğru dürüst bir faydası da yok

içten mantolama yaptığınızda birkaç sene sonra mantolama ile duvar arasında da küf oluşup koku yapıyor

bizim eve dıştan mantolama yapıldı o şekilde bitti ancak

Sizin cihaz marka model nedir merak ettim ,Evet sesli çalışıyor diyorlar,Zaten makina mini bir buz dolabı çalışma mantığı bu şekilde

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

şuan mevsim itibari ile elverişli,kışın tabi biraz zor,o odayı mümkün olduğunca havalandırın,bu mevsimde gündüz cam aralık olsun.veya odanın kapısını sürekli açık tutun.taze hava dolaşımı biraz olsun azaltır nemi.(arabada kışın camlar kapalıyken öncam hemen buhar olur,cam açınca geçer)

maalesef kesin çözüm değil ancak hem koku da bir nebze olsun azalır.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Evet ve yukarılarında da çok fazla sıva da kabarmalar mevcut ,ama site şu an için dış mantola yaptırmıyor,Bu sorun resimde olan duvar tarafının tamamında var üst dairelerde bu cephe den ayno şekilde rutubet oluyor

NE yaparsanız yapın, dışarıdan gelen nemi kesmezseniz, evinizdeki bu durum sürekli olacak...

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

şuan mevsim itibari ile elverişli,kışın tabi biraz zor,o odayı mümkün olduğunca havalandırın,bu mevsimde gündüz cam aralık olsun.veya odanın kapısını sürekli açık tutun.taze hava dolaşımı biraz olsun azaltır nemi.(arabada kışın camlar kapalıyken öncam hemen buhar olur,cam açınca geçer)

maalesef kesin çözüm değil ancak hem koku da bir nebze olsun azalır.

Şimdilik aynen bu taktiği uyguluyoruz :)

NE yaparsanız yapın, dışarıdan gelen nemi kesmezseniz, evinizdeki bu durum sürekli olacak...

Bir çözümü illaki vardır da(dış mantolama hariç) ,Basit bir çözüm arıyorum :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Şimdilik aynen bu taktiği uyguluyoruz :)

Bir çözümü illaki vardır da(dış mantolama hariç) ,Basit bir çözüm arıyorum :)

Mimar arkadaşlar vardır forumda, başka yolu yok bildiğim kadarıyla.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

İki tane küçük pencere görüyorum ve alt kısımlarına doğru da su akıntı izi var.

Bu pencere kenarlarından yağmur suyu duvara rutubet yapıyor.

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Thermal paint dedikleri,insalud dedikleri boyalar ve nem uzaklaştırıcılar var.Onları deneye bilirsiniz.Kullandığınız malzemeler doğru ama 1 sene içinde ve sadece tavan ya da taban birleşimlerinde terleme meydana gelmesi işçilik sıkıntısı gibi.Straforları 1 cm kadar tavanı , tabanı ve duvarları kazıyarak içeri doğru uzattılar mı?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...