İçeriğe Yönlendir

E-Ticaret Yapmak - Paket / Firma / Domain Seçimi

Nihat Palolu

Recommended Posts

Nihat Palolu
(düzenlendi)

Arkadaşlar forumda e-ticaret yapan veya bu işlerle uğraşan var mı ?

Şu anda 3 adet e-ticaret sitem var. Hazır paket sistemi kullanıyorum.

Sitelerde yetkili servisi olduğum firmaların, ürün, yedek parça ve aksesuarlarını satıyorum.

Bunlardan ikisinin yıllık yenileme ( kiralama ) süresi bir hafta sonra sona erecek. Üçüncüsü ise bu yıl sonunda sona erecek.

Bir hafta sonra süresi sona erecek sitelerden birini kapatıp geriye 2 site bırakmayı düşünüyorum.

Hazır paketini kullandığım firma ile yenileme ( yıllık kira ) fiyatında anlaşamadığımız için firma değiştirmek istiyorum.

Bildiğim kadarıyla 3-5 seçenek var, e-ticaret hazır paket kirlayan şirket olarak.

Gelecek cevaplara göre daha fazla detaylara girebilir, neden 2-3 site olduğunuda açıklayabilirim.

tarihinde Nihat Palolu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hadi Küçükoğlu

2-3 yılda ödediğiniz meblağı 1 kere vererek kendinize özel sistem yaptırabilirsiniz. bu e-ticaret firmaları işi bilmeyener için sağlam kazanç kapısı oluyor. Ayrıca 500 stok 750 stok gibi sınırlamaları var diye biliyorum. Kendinize bir kere sistem yapın, istediğiniz kadar ayrı sitede sınırlama olmadan kullanın. Sadece yıllık server kirasını ödersiniz ki o da artık cüzi miktarlara düştü. Bir de iş yeriniz gıda çarşısında mı ?

Gaziemir'de de gördüm sanki.

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Kendi sitemizi kurduk bizde , sadece yıllık server kirası olacak .

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

2-3 yılda ödediğiniz meblağı 1 kere vererek kendinize özel sistem yaptırabilirsiniz. bu e-ticaret firmaları işi bilmeyener için sağlam kazanç kapısı oluyor. Ayrıca 500 stok 750 stok gibi sınırlamaları var diye biliyorum. Kendinize bir kere sistem yapın, istediğiniz kadar ayrı sitede sınırlama olmadan kullanın. Sadece yıllık server kirasını ödersiniz ki o da artık cüzi miktarlara düştü. Bir de iş yeriniz gıda çarşısında mı ?

Gaziemir'de de gördüm sanki.

Benim kullandığım paketde ürün sınırlaması yok. Dediğini bende düşündüm, ya kendim yazdırayım yada lisansını alayım diye ama kararsız kaldım. Sanal pos olayından dolayı. Ayrıca iki farklı markayı iki farklı sitede yayınlıyorum. İkisi bir sitede olunca domain adı sıkıntı oluyor, akılda kalması ve google açısından.

İşyerim üçyol altıntaş mevkisinde.

Kendi sitemizi kurduk bizde , sadece yıllık server kirası olacak .

Satış sitesi mi ? Üye olunup ürün satın alınabiliyor mu ?

Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

Nihat Bey, benim de merak ettiğim bir konu. Bu hazır sitelerden alınan hizmetin içeriği ve fiyatı konusunda bizi bilgilendirir misiniz? Kendi sunucularında barındırdıkları sitenin domainini biz alıp siteye yönlendiriyoruz değil mi? Güvenlik, ssl, sanal pos gibi uygulamalardan kendileri mi sorumlu oluyorlar vs.vs.vs.? Bunun karşılığında talep ettikleri ücret nedir?

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Nihat Bey, benim de merak ettiğim bir konu. Bu hazır sitelerden alınan hizmetin içeriği ve fiyatı konusunda bizi bilgilendirir misiniz? Kendi sunucularında barındırdıkları sitenin domainini biz alıp siteye yönlendiriyoruz değil mi? Güvenlik, ssl, sanal pos gibi uygulamalardan kendileri mi sorumlu oluyorlar vs.vs.vs.? Bunun karşılığında talep ettikleri ücret nedir?

Domaini sizin almanız daha iyi. Evet karşı tarafa server ına yönlenidiyorsunuz onlar kabul ediyorlar.

ssl ve sanal pos altyapısı hazır. Ödediğiniz ücrete yıl bazında hepsi dahil.

Size altyapısı yazırlanmış siteyi açıyorlar. Site iskeletini bozmdan içeriği istediğiniz gibi değiştiriyorsunuz. Flash, resim, video, falan.

İlk satınalma ücret 1250 tl den başlıyor. Yıllık yenileme daha ucuz 800-100 tl arası gibi. Kullanmak istediğiniz sisteme göre.

Yorum bağlantısı
Hadi Küçükoğlu

Bu işlerden az çok anlarım, tamam tamam bu işlerde baya yoğruldum diyeyim.

1. Aşama Domain belirlemek : Eğer domaininiz yoksa, işinize ve yapacağınız ticarete uygun bir isim bulmalısınız. Sandalye satan bir firmanın sandalyeci.com alması kaçınılmaz olur. :)

2. Aşama Sistemi Hazırlamak : Bu tarz bir e-ticaret sitesi yaptırmanın yazılım ve tasarım bedeli 3-4bin ila 7-8 bin arasındadır. Bir çok programcı zaten bu sistemleri daha önce yazdıkları için, ellerinde daha önceden hazır olan kodları sizin yeni görselinize adapte edecekleri için işleri baya kolaylaşır. Sıfırdan yazmaya kalksalar 20-25 günlerini alacakken, adaptasyon süreci 2-3 gün gibi kısa olabilmektedir. Pazarlık yaparken bu tür bilgilerin sahibi olduğunuzu belirtirseniz fiyatı aşağı çekmekte zorlanmazsanız. Yani "zaten elinde kodlar vardır senin, 2-3 günde toparlayıp koyacaksın, database'in bile hazırdır" dedin mi, karşı taraf "bu adam işi biliyor, fazla fiyat çekersek işi kaçırırız" diye düşünecektir. Düzgün bir tasarım yaptırtabilir ya da http://www.templatemonster.com/category.php?tid=-+Any+-&search_words=-+Any+-&type=21%2C14%2C27%2C16%2C43%2C40%2C64%2C61%2C18&category=&style=&author= adresinden bir tanesini satın alabilirsiniz. Satın almadan da temiz edilebiliyor aramızda kalsın. ;)

Web sitesi yazılımı yapan arkadaşlar sizin isteklerinize tek tek cevap verebilecek kapasitedir. Kaldı ki Türkiye'ki bilgisayar mühendisliği bölümleri %90 oranında yazılımcı yetiştirdiği için dünyada hatır sayılır bir yerdeyiz. Üyelik, satın alma, stok takibi, sipariş takibi, kargo takibi ve sms ile üyelik, sms ile bilgilendirme gibi sistemler artık çok çok basit.

3. Sanal Post : Hangi kartlara vade farksız taksit yapmak istediğinize göre değişir, ben tüm kartlara taksit yapacağım vade farkı almayacağım derseniz (ki bu çok zor) her bankadan ayrı ayrı post talep etmeniz gerekir. Bazı bankaların sanal postları diğer banka kartlarına da taksit yapmanıza imkan veriyor. Yani vade farkını üstüne ekleyerek tüm kartlara tek bir post ile taksit yaptırtabilirsiniz. Başvuru yapmak ve sanal post bilgilerini almak çok basit. Aylık işlem hacminiz 5bin TL -10 bin TL gibi kriterleri var, kendinize uygun olanı seçersiniz.

4. Sunucu ve yedekleme : İnternet üzerinde, sayfalarınız birer dosyadan oluşur ve bu dosyaların, bilgilerin, fotoğrafların da barınacağı bir bilgisayara ihtiyacı vardır. Biz buna sunucu/hosting diyoruz. İnternet sitenizin aylık kullanımına göre "yerli" bir sunucudan hizmet alıp, birde otomatik yedekleme hizmetini eklettirdiğinizde sorununuz kalmaz.

Yani 1 kere web sitesi için para ödersiniz. Siteyi yazacak olan kişi en az 1 yıl siteyi ücretsiz olarak takip ve kontrol eder.

Yıllık olarak sunucu parası ödersiniz olur biter.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Domain sizin adınıza tescillli olsun. Çok büyük olmadığınız ve IT ekibi işine bakamadığınız sürece hizmet kiralamak daha iyidir. Backup, yenileme, versiyon güncelleme, güvenlik güncellemesi vs hiçbiri ile uğraşmazsınız. Fiyatta anlaşmaya çalışın ya da başka pakete geçin. Ancak başka pakete geçerken geçiş zorluğunu da hesap edin. Firmanızda 3-4 kişi çalışıyor ve bunlar bilgisayarcı olarak çalışmıyor iseler, kendi mağazanızı kurmanızı önermem.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Hocam, mevcutta e-ticaret sitelerinin haricinde 6 adet farklı sitem daha var. Domainleri saymıyorum çok fazla.

Şimdi sayı olarak çok gelebilir ama olması gerekiyor. Ben yapmazsam başkaları mutkala yapacak/yapıyor.

Yapanlar internet sitem olsunda ne olursa olsun, var mı var mantığı ile hareket ettikleri için dolaylı yollardan size zararı oluyor.

Arada sahtekarlarda oluyor tabi.

www.karcherservis.com ( benim ) www.karcherservisi.net ( kim olduğunu bilmiyorum - yetkisiz birileri )

Bu siteler sayesinde arayan çok müşteri var. Fakat her telefon görüşmesi yaklaşık 20-30 dk sürüp sıkıntılı oluyor.

Telefondan kurtulmak için e-ticaret sitelerini yaptık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Yavuz bey 2 senedir aktif olarak e-ticaret ile uğraşıyorum. Şu anda toplamda 3 aktif site var.

Çalıştığım firma bu sene için yenileme ücreti olarak her site için 1500 tl istiyor. Geçen sene 1000 tl vermiştim.

Gördüğüm 3 firma var hazır e-ticaret paketi satan.

Paketini hiç kullanmadığım diğer iki firmadan biri, paket ilk alım için 1500 tl, seneye yenileme için 500 $ istiyor. Diğeri ise ilk alım için 1250 tl seneye yenileme için 850 tl istiyor.

Şu an yapmaya çalıştığım e-ticaretin tam olarak yerine oturması için 4-5 seneye ihtiyacım olduğunu düşünüyorum.

Mevcuttaki sitelerden birincisi 2 yaşında, ikincisi 1 yaşında, üçüncüsü ise 10 aylık. 2 yaşında olan siteyi kapatmayı düşünüyorum.

Mevcut çalıştığım hazır paket firması fiyat arttırdığı için ve siteler yavaş yavaş yerine oturmaya başladığı için canım sıkılıyor. Seneye kaç para isteyecekler diye.

Yenileme fiyatı ile ilgili sözleşme yapmıyorlar.

Seo konusuna gelince, şu paket/yenileme konusunu çözünce bakarız :)

Siteler şunlar,

www.makinaplus.com ( kapanacak, 2 yaşında ürünlerin çoğunu sildim )

www.dysonmarket.com ( şu an 1 yaşında yenilenecek )

www.karchermarket.com ( şu an 10 aylık bu yıl sonunda yenilenecek )

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...