İçeriğe Yönlendir

Plakaya Türk Bayraği Yapıştırma Cezası Var Mı?

Hasan Varnalı

Recommended Posts

Hasan Varnalı

aracımın plakalarına TÜRK bayrağı yapıştırmak istiyorum fakat bunun yasak olduğunu duydum ceza yazıldığını duydum ama şunu öğrenmek istiyorum mesela beni polis durdur sök dedi sökmek zorunda mıyım yoksa cezayı yazın diyebilir miyim? bir diğer sorumda eğer ben yazın cezanızı sökmüyorum dersem arabamı bağlama yetkisi var mı?

Yorum bağlantısı
Cem Işık

ARaç plakasına Türk bayrağı yapıştırmanın cezasını bilemem ama plakaya yapışan bayrak çamur toz sinek ölüsü vs gibi etkenlere maruz kalacağından kirlenecek ve hoş olmayan görüntüye sebebiyet verecektir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hasan Varnalı
ARaç plakasına Türk bayrağı yapıştırmanın cezasını bilemem ama plakaya yapışan bayrak çamur toz sinek ölüsü vs gibi etkenlere maruz kalacağından kirlenecek ve hoş olmayan görüntüye sebebiyet verecektir.

arabamı en kötü 2 günde bir yıkarım abi oda en kötüsü o yüzden öyle bir sorun olacağını sanmıyorum ama böyle bir kanun var mı yok mu onu merak ettim bağlama hakları var mı ilk seferde?

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

İstenirse ceza kesilebilir.Plakanın standartları var bunların dışında ki her türlü oynamanın cezası var.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Türk bayrağı yapıştırdınız diye değil ; kanuna aykırı olduğu için ; ceza yazabilirler arabanızıda bağlayabilirler ;)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Osman Tekindemir

Ne yapıştır,nede böyle strese gir. :i-ih:

bencede...+1

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Türk Bayrağı Tüzüğü şöyle der;

Yasaklar - Madde 26 -

Bayrak, yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk olarak veya taşıdığı manevi değeri zedeleyecek biçimde kullanılamaz; 21 inci madde hükümleri dışında, ne maksatla olursa olsun, örtü olarak serilemez; oturulan veya ayakla basılan yerlere konulamaz; elbise ve üniforma olarak giyilemez. Bu yerlere, masalara, kürsülere vb. eşya üzerine Bayrağın şekli yapılamaz. Hiç bir siyasi parti, kuruluş, dernek, vakıf tarafından amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön ve arka yüzünde, Bayrak, esas ve fon olarak kullanılamaz. Bayrağa sözle, yazıyla veya hareketle veya herhangi bir şekilde hakaret edilemez, saygısızlıkta bulunulamaz. Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli itina gösterilmeden kullanılamaz.

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Vedat Çakır

İstiklal marşı ve Türk bayrağı reklam unsuru olarak kullanılamazsa ve plakadaki Türk bayrağına ceza yazılacaksa önca THY'nin yeni reklamına ceza yazsınlar. Onlar reklamda istiklal marşını kullanıyor ve kimse bir şey demiyorsa benim arabama da karışamazlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

hem bayrağın manevi kıymetinden dolayı hem de plakaya (ve aracın herhangi bir yerine) stikır,işaret,logo,yazı vb. şeyler koymak,yazmak,yapıştırmak yasak olduğu için ceza yazma yetkisi var.yazmasalar bile söktürürler.inatlaşmayınız zararlı çıkarsınız.ilkyardım çantanızda tebeşir var mı sorma hakkı var ve büyük ihtimal tebeşiriniz yoktur. :)

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Elimizden gelse de şöyle gökyüzüne yansıtabilsek koca bir bayrak. Tişört, elbise, araba, şapka vs. gibi gereksiz şekilcilikten uzak tutulmalı bayrağımız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

İstiklal marşı ve Türk bayrağı reklam unsuru olarak kullanılamazsa ve plakadaki Türk bayrağına ceza yazılacaksa önca THY'nin yeni reklamına ceza yazsınlar. Onlar reklamda istiklal marşını kullanıyor ve kimse bir şey demiyorsa benim arabama da karışamazlar.

Bayrak ile ilgili yasal düzenleme var ama İstiklal Marşı'mız ile ilgili maalesef yok ve bu büyük bir eksiklik. Bende ilk başlarda biraz yadırgamıştım ama sonra kullanan milli markamız THY olduğundan ve reklam gerçekten başarılı olduğundan hoşuma gitti.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Vedat Çakır

Türk bayrağının manevi değerinin korunması konusu elbette çok önemli ve sonuna kadar katılıyorum. Ben burada bir çelişkiye dikkat çekmek istedim. Sonuç itibarıyla bayrak kadar bağımsızlık marşımız da önemli. Çok güzel olmuş diyerek milli marşın reklamda kullanılmasına da razı değilim.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Görüntülerin altındaki yorumları fazla okumayın karnınız ağrıyabilir.

offf okudum ya okumaz olsaydım ne sandalyesi masadan uçtum :D :D :D :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Türk bayrağıdır dokunulamaz gibi bir şey düşünülüyorsa bu yanlıştır.O zaman suç teşkil eden herşey Türk bayrağı ile örtbas edilebilir.Yani kanun önünde plakaya ha Türk bayrağı yapıştırmışsın ha cikletlerden çıkan çizgi film kahramanlarını..değişen bir şey yok..Oraya genel olarak bir şeyler yapıştırmak yasak.

Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

araca ceza ve bağlamaya kadar yolu var diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Polisin insiyatifine bakar tamamen. Geçen hafta Ağrı'da bir polis arabasında kırmızı bayraklı Tr etiketi gördüm onun kimseye ceza yazmayacağına eminim :) kaza yeri olmasaydı durup fotoğrafını çekecektim.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Plakanın okunurluğunu bozmadıkça uygunluğunu engelleyen ve bunun aksine yasak koyan bir madde yok. Beyaz boşluk kısımlarından birisine küçük bir bayrak resmi yapıştırılırsa hangi hükme dayanarak aykırı olduğunu söyleyecekler ki?

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Plakanın okunurluğunun bozulup bozulmadığına onlar karar verdiği için gerisinin çok bir önemi yok. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Ersin

1994-1998 yılları arasında çok yaygın bir uygulamaydı hatta ceza kesilebileciği ancak kesilmediği polis otolarında bile olduğu haberlere bile çıkmıştı

bizim ilçede resmi araçlarda dahil olmak üzere bütün araçlarda vardı ceza kesileni de hiç duymadım

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Plaka üzerinde standart olması gereken harfler, mühür ve zemin haricinde ne yapıştırırsanız yapıştırın yasak arkadaşlar, arabanız bağlanabilir. Bunun bayrakla veya başka bir şeyle alakası yok. :) Ör: TR'yi reflektif mavi yerine yeşil yaptınız bu yasak. Plakalar AB yasalarına tam uyumlu. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Varnalı

Herkes polisin ceza yazmasından çekiniyor. Yapardı yapamazdı kendince tartışıyor.

Ceza yazılıp yazılmayacağını öğrenip buna göre karar vermeye çalışıyor.

Asıl tartışılması gereken bu mudur?

Bayrağa saygısızlık olur mu diye düşünen yok.

Katlayıp yerine kaldırırken bile öpüp alnımıza koyduğumuz bayrağı, bel hizasının da altında, her türlü pisliğe maruz kalacak bir yerde, arabaya süs veya çevreye görüntü amaçlı takmak hiç hoş değil...

ahmet abi arabaya süs olarak takmıyorum ki ben onu evimin balkonuna hangi amaçla asıyorusam dükkanımın camına hangi amaçla asıyorsam arabamada o amaçla asıyorum tekrar belirteyim ceza yı yazmaları umrumda değil bu konuda yine sökmem ceza yazsa bile sadece bağlama beni daha çok ilğilendiriyor.Aracı bazen annem de sürüyor mağdur kalmasın diye.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Rıdvan Ergün

Polisin arabayı bağlaması/bağlayabilmesi için trafiğe çıkma şartlarını ihlal eden durumun o an derhal giderilemiyor olması lazım.

Hadi diyelimplakadaki bayrağı kurallara aykırı olarak kabul ettiler ve sizi durdurdular.

Bayrağınızın plakanın okunurluğunu ve standardını bozduğuna karar verdiler.

Buna dayalı olarak cezai işlem uygulayabilirler sadece.

Plakadaki bayrağı söktüğünüz anda, arabayı bağlamaları diye bir şey söz konusu olamaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Mehmet Bey mantıken de böyle bir yasaklama maddesi vardır diye düşünüyorum, ama kanuna yönetmeliğe baktım bulamadım.

Siz bu yasağı nerede okudunuz lütfen paylaşır mısınız :)

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Mehmet Bey mantıken de böyle bir yasaklama maddesi vardır diye düşünüyorum, ama kanuna yönetmeliğe baktım bulamadım.

Siz bu yasağı nerede okudunuz lütfen paylaşır mısınız :)

Arkadaşlar paylaştığım haberi siyasi propaganda olarak algılamayın. Bu haberi daha önce duymuştum o yüzden buldum paylaşıyorum.

http://www.turkegiti...p?haber_id=2046

Mehmet Beyin paylaştığı linkte şöyle bir ifade geçiyor: "Polis arkadaşlar ceza maddesi olmadığı için ceza kesemediklerini plakadaki işaretleri söktürme yoluna gittiklerinin ifadesini verdiler".

Plakalarda veya araçların üzerinde standart dışı, yazım, resim, arma vb olmaması gerektiği fikrine ben de katılıyorum ama mevzuatta da engelleyici bir hüküm bulamadım.

Gören varsa lütfen paylaşalım, bilgilenmiş olalım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...