İçeriğe Yönlendir

Plakaya Türk Bayraği Yapıştırma Cezası Var Mı?

Hasan Varnalı

Recommended Posts

Mehmet Kaya

Kanun belli, memurun yaklaşımı yanlış. Memur sanıyorum ki deseydi ki "bayrağı sökmeniz lazım, kanun böyle, aksi halde ceza yazmak zorunda kalacağım", karşı taraf "neyse yaz cezamı, gönder" diyecekti.

Ayrıca olayları çift taraflı dinlemekte fayda var.

Kesinlikle katılıyorum.Birde polisi dinlemek lazım.

Bir arkadaş okula geldi. Polis şöyle yaptı böyle yaptı polisler gömleğini yırtmış darp etmişler şeklide ifadelerde bulundu. Arkadaş bizim okula geleli 1 ay olmuştu. Bir duyduk polisler mahkemeye vermişler arkadaşı. Bizim okulda bir arkadaş bana durumu anlattı. Olayı bir araştırdım. Arkadaş ters yöne girmiş polis ceza kesmek istemiş. Öğretmen arkadaş şu kadarcık mesafede ters yönde cezamı kesilir. Polisin suratına ruhsatı çalmış. Tartışmışlar bizimki ağır konuşmuş. Bunu anlatan polis arkadaş (sözüne çok güvendiğim) olayı yaşadığı arkadaşın bugüne kadar hiç kimseyle en ufak tartışması olmadığını ilk benim arkadaşla tartıştığını söyledi ve polis mahkemeye vermiş. Bizim arkadaşta sonra mahkemeye verdi :) Arkadaşı dinlersen polis suçlu sonra tanıyınca arkadaşın karakterini anladım ruhsat çalabilecek bir arkadaş :)

Mehmet Beyin paylaştığı linkte şöyle bir ifade geçiyor: "Polis arkadaşlar ceza maddesi olmadığı için ceza kesemediklerini plakadaki işaretleri söktürme yoluna gittiklerinin ifadesini verdiler".

Plakalarda veya araçların üzerinde standart dışı, yazım, resim, arma vb olmaması gerektiği fikrine ben de katılıyorum ama mevzuatta da engelleyici bir hüküm bulamadım.

Gören varsa lütfen paylaşalım, bilgilenmiş olalım.

Belge ve plakaların araçlar üzerinde bulundurulması zorunluluğu:

Madde 23 –

Araçlar, tescil belgesi, trafik belgesi ve tescil plakaları araç üzerinde ve uygun durumda bulundurulmadan trafiğe çıkarılamaz.

İlgili kanun maddesi cezai işlem uygulanır diyor...

Rıdvan Bey Mahmut Bey burada bir madde paylaşmış. Ben bu haberi duyduğum için paylaştım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Plakanın ne renk olacağı da ceza rehberinde yazmıyor arkadaşlar veya ölçüleri de yazmıyor.. Plakayı düzenleyen başka bir kanun yada genelge vardır.. Her şeyi trafik ceza rehberinde arayamayız...

Araca logo yapıştırmayı, arkasına yazı yazmayı da görmiyorum ama muayeneden geçmiyor..

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

Plakaya bayrak yapıştırılmasını çok mantıklı bulmuyorum ,pisleniyor,düşüyor falan...gerek yok...Şu arka camlara kocaman padişahlık tuğrası yapıştıranları zaten hiç anlamadım...Bu aralar koca koca yapıştırmalarla çocuklarının isimlerini yazan tipler var onları anlamakta da zorluk çekiyorum...Bide sanki firmadan reklam parası almış gibi çeşitli teyp,lastik vb çıkartmalarını yapıştıranları hiç mi hiç çözemedim...Dedim ya anlam veremiyorum...Arabanın markası yazıyormu tamam ,okunaklı bir şekilde plakan da varmı eee daha ne olsun...

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Kesinlikle katılıyorum.Birde polisi dinlemek lazım.

Bir arkadaş okula geldi. Polis şöyle yaptı böyle yaptı polisler gömleğini yırtmış darp etmişler şeklide ifadelerde bulundu. Arkadaş bizim okula geleli 1 ay olmuştu. Bir duyduk polisler mahkemeye vermişler arkadaşı. Bizim okulda bir arkadaş bana durumu anlattı. Olayı bir araştırdım. Arkadaş ters yöne girmiş polis ceza kesmek istemiş. Öğretmen arkadaş şu kadarcık mesafede ters yönde cezamı kesilir. Polisin suratına ruhsatı çalmış. Tartışmışlar bizimki ağır konuşmuş. Bunu anlatan polis arkadaş (sözüne çok güvendiğim) olayı yaşadığı arkadaşın bugüne kadar hiç kimseyle en ufak tartışması olmadığını ilk benim arkadaşla tartıştığını söyledi ve polis mahkemeye vermiş. Bizim arkadaşta sonra mahkemeye verdi :) Arkadaşı dinlersen polis suçlu sonra tanıyınca arkadaşın karakterini anladım ruhsat çalabilecek bir arkadaş :)

Rıdvan Bey Mahmut Bey burada bir madde paylaşmış. Ben bu haberi duyduğum için paylaştım.

Plakanın ne renk olacağı da ceza rehberinde yazmıyor arkadaşlar veya ölçüleri de yazmıyor.. Plakayı düzenleyen başka bir kanun yada genelge vardır.. Her şeyi trafik ceza rehberinde arayamayız...

Araca logo yapıştırmayı, arkasına yazı yazmayı da görmiyorum ama muayeneden geçmiyor..

23. Maddede yazan"...uygun durumda bulundurulmadan trafiğe çıkarılamaz..." ibaresi. İyi de "uygun durum" tanımı ne?

Mehmet Bey'in dediği gibi, plakanın tanımı ceza maddelerinde yazmaz. Tamam kabul. Plakanın nasıl olacağı yönetmelikte var. Fakat orada da plakaya bir şey yapıştırılmasını yasaklayıcı hiç bir anlam içermiyor.

Ha derseniz ki, ben bu yapıştırma işine karşıyım, amenna. Ona itirazım yok. Ben ilgili mevzuat hükmünü arıyorum. Çünkü polisin sürücüye yapacağı her bir uygulamanın kanun ve yönetmelik gibi bir mevzuat hükmünden kaynaklanıyor olması gerekir. Aksi durum, kendi keyfiyetlerine göre davranabilmeleri sonucuna götürür.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Öncelikle TR rumuzunun fonunun neden maviden kırmızıya çevrilemeyeceği ile ilgili kısım.

KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİ

Harf ve Rakam Grupları

Madde 55- Tescil plakaları aşağıda gösterilen harf ve rakam guruplarından oluşur.

a) Her plakada il kod numarasından sonra ikili harf üçlü rakam, tekli harf dörtlü rakam ve üçlü harf ikili rakam ile ikili harf dörtlü rakam, tekli harf beşli rakam ve üçlü harf üçlü rakamdan oluşan harf ve rakam grupları bulunur.

Plakalar (Ek:14)’deki cetvellerde gösterilen il kod numaraları, harf ve rakam grupları esas alınarak cetvellerdeki sıraya göre tahsis edilir.

Her plakada, il kod numarasından önce gelmek üzere (Ek:12/V)’de gösterilen ve ülkemizin uluslararası tanıtım işaretini taşıyan ve bu Yönetmeliğin 56 ncı maddesi ile belirlenen renge uygun nitelikleri haiz (TR) rumuzu bulunur. (TR) rumuzu 4x10 cm’lik mavi bir dikdörtgen kutu içine yerleşmiş reflektif tabakanın imalat aşamasında işlenmiş, fiziksel veya kimyasal yolla plakaya zarar vermeden çıkarılamayacak nitelikte olacaktır.

kadVk.png

Sonra da tescil plakalarının olması gerektiği halinin belirlendiği bölüm.

Plaka Zeminleri İle Harf Ve Rakam Gruplarının Renkleri

Madde 56 - Plaka zeminleri ile harf ve rakam gruplarının renkleri (Tablo 1,2,3,4);

a) Resmi araçlara takılacak plakalarda, zemin siyah, harf ve rakamlar beyaz,

b) Resmi olmayan araçlara takılacak plakalarda, zemin beyaz, harf ve rakamlar siyah,

c) Emniyet araçlarına takılacak plakalarda, zemin mavi harf ve rakamlar beyaz,

d)... e)... f)... g)...

(...)

Plastik ve karton dışındaki plakalar, tabakasında 10x10 mm’lik bir alana sığacak şekilde (Ek:12/U)’da gösterildiği şekilde yatay 100 mm ve dikey 50 mm aralıkla tekrar eden kare kutucuklar içinde ay ve yıldız ve TR güvenlik işaretleri bulunan yansıtıcılı folyo ile kaplanır. Güvenlik işaretleri, tescil plakalarının sahtelerinin veya kopyalarının yapılmasına engel olmak amacıyla reflektif üst tabakanın imalatı aşamasında reflektif tabakanın içinde ayrılmaz bir bütün olarak imal edilir. Güvenlik işaretleri; fiziksel ve kimyasal yollarla çıkarılamayacak, fotoğraf, fotokopi, baskı, hologram ve diğer görüntü işlemleri ile benzer şekilde üretilemeyecek, güvenlik işaretleri takılı tescil plakası üzerinde aracın yaklaşık 1.8 m. önünde veya arkasında ayakta durulduğunda ve 30 derecelik bir açı ile bakıldığında görülebilir. 1 m.’den fazla yaklaşıldığında ya da 4 m’den fazla uzaklaşıldığında (Ek:12/Y)’de şema ile gösterildiği şekilde görülemeyecek nitelikte olacaktır.

OZT26.png

Yönetmelikte "plaka üzerine bir şey yapıştırılmaz" diye açıkça yazmıyor evet. Ancak şekli şemali özellikleri boyutları ve hatta yerleştirilmesi gereken yerler bile yazılı. Burada yazılanların dışındaki her plaka 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu, Madde 23 – Araçlar, tescil belgesi, trafik belgesi ve tescil plakaları araç üzerinde ve uygun durumda bulundurulmadan trafiğe çıkarılamaz.

(Değişik: 21/5/1997 - 4262/4 md.) içeriğinde geçen "uygun durumda olmayan plaka" hükmüne girer. Çıkarması size düşer.

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.8182

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=1.5.2918

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Öncelikle TR rumuzunun fonunun neden maviden kırmızıya çevrilemeyeceği ile ilgili kısım.

Harf ve Rakam Grupları

Madde 55- Tescil plakaları aşağıda gösterilen harf ve rakam guruplarından oluşur.

a) Her plakada il kod numarasından sonra ikili harf üçlü rakam, tekli harf dörtlü rakam ve üçlü harf ikili rakam ile ikili harf dörtlü rakam, tekli harf beşli rakam ve üçlü harf üçlü rakamdan oluşan harf ve rakam grupları bulunur.

Plakalar (Ek:14)’deki cetvellerde gösterilen il kod numaraları, harf ve rakam grupları esas alınarak cetvellerdeki sıraya göre tahsis edilir.

Her plakada, il kod numarasından önce gelmek üzere (Ek:12/V)’de gösterilen ve ülkemizin uluslararası tanıtım işaretini taşıyan ve bu Yönetmeliğin 56 ncı maddesi ile belirlenen renge uygun nitelikleri haiz (TR) rumuzu bulunur. (TR) rumuzu 4x10 cm’lik mavi bir dikdörtgen kutu içine yerleşmiş reflektif tabakanın imalat aşamasında işlenmiş, fiziksel veya kimyasal yolla plakaya zarar vermeden çıkarılamayacak nitelikte olacaktır.

kadVk.png

Sonra da tescil plakalarının olması gerektiği halinin belirlendiği bölüm.

Plaka Zeminleri İle Harf Ve Rakam Gruplarının Renkleri

Madde 56 - Plaka zeminleri ile harf ve rakam gruplarının renkleri (Tablo 1,2,3,4);

a) Resmi araçlara takılacak plakalarda, zemin siyah, harf ve rakamlar beyaz,

b) Resmi olmayan araçlara takılacak plakalarda, zemin beyaz, harf ve rakamlar siyah,

c) Emniyet araçlarına takılacak plakalarda, zemin mavi harf ve rakamlar beyaz,

d)... e)... f)... g)...

(...)

Plastik ve karton dışındaki plakalar, tabakasında 10x10 mm’lik bir alana sığacak şekilde (Ek:12/U)’da gösterildiği şekilde yatay 100 mm ve dikey 50 mm aralıkla tekrar eden kare kutucuklar içinde ay ve yıldız ve TR güvenlik işaretleri bulunan yansıtıcılı folyo ile kaplanır. Güvenlik işaretleri, tescil plakalarının sahtelerinin veya kopyalarının yapılmasına engel olmak amacıyla reflektif üst tabakanın imalatı aşamasında reflektif tabakanın içinde ayrılmaz bir bütün olarak imal edilir. Güvenlik işaretleri; fiziksel ve kimyasal yollarla çıkarılamayacak, fotoğraf, fotokopi, baskı, hologram ve diğer görüntü işlemleri ile benzer şekilde üretilemeyecek, güvenlik işaretleri takılı tescil plakası üzerinde aracın yaklaşık 1.8 m. önünde veya arkasında ayakta durulduğunda ve 30 derecelik bir açı ile bakıldığında görülebilir. 1 m.’den fazla yaklaşıldığında ya da 4 m’den fazla uzaklaşıldığında (Ek:12/Y)’de şema ile gösterildiği şekilde görülemeyecek nitelikte olacaktır.

OZT26.png

Yönetmelikte "plaka üzerine bir şey yapıştırılmaz" diye açıkça yazmıyor evet. Ancak şekli şemali özellikleri boyutları ve hatta yerleştirilmesi gereken yerler bile yazılı. Burada yazılanların dışındaki her plaka 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu, Madde 23 – Araçlar, tescil belgesi, trafik belgesi ve tescil plakaları araç üzerinde ve uygun durumda bulundurulmadan trafiğe çıkarılamaz.

(Değişik: 21/5/1997 - 4262/4 md.)

içeriğinde geçen "uygun durumda olmayan plaka" hükmüne girer. Çıkarması size düşer.

http://www.mevzuat.g...uatKod=7.5.8182

http://www.mevzuat.g...uatKod=1.5.2918

Zafer Bey teşekkür ederim. Ben de bu maddeyi okumuştum. Sizin de söylediğiniz gibi, "her hangi bir yazı yapıştırılamayacağı yazmıyor. Bu durumda aracın uygun olmadığına hükmetmek için plakanın nasıl olacağı tanımının mefhum u muhalifinden hareketle "sticker yapıştırılabilir demediğine göre yapıştırılması yasaktır" gibi zorlama bir yoruma gitmek gerekiyor. Bence cezai müeyyide uygulanabilmesi bakımından bu tarz yorumlar kişi hak ve özgürlükleriyle bağdaşmaz. Taam plakadaki TR kısmı renk, ebat ve plakadaki yeri bakımından tanımlanmış. Onu kırmızıya çeviremeyiz. Fakat plakanın beyaz zeminli bir yerine 3x5 cm ebatlarında bir Türk bayrağı yapıştırsak, buna hangi maddeye göre ceza yazılacak, ben bu sorunun cevabını arıyorum. Benim fikrim mevcut mevzuatta bu durumun cezalandırılmasına elverişli bir madde olmadığı yönündedir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Ben şunu düşünüyorum başından beri. Yukarıda işaretleme sebebim de odur. Beyaz zemin, beyaz zemindir. Üzerinde kırmızı, mavi, sarı, yeşil, mor herhangi bir etiket, işaret, logo, sticker, bayrak bulunması halinde o plaka "beyaz zeminli plaka" olmaz.

Aşağıdaki beyaz zeminli bir levhadır.

3edPL.jpg

Aşağıdaki ise üzerinde kırmızı işaret olan beyaz zeminli bir levhadır.

f4g69.jpg

Bu ikisi arasındaki fark, size trafikte ceza yazılabilmesi için yaklaşık bir milyon kere sebeptir. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
(düzenlendi)

Yapıştır gitsin kardeşim kimsenin fikrinin önemi yok bence bu konu ile ilgili olarak. Her şeyin bilen bu alemde çok nasıl olsa ;) Şahsen arabam kırzmı-beyaz var mı ötesi ? Kaputa veya daha uygun görebileceğim bir yerine de ay-yıldız yapacağım ;)

Sonuçta amerikalılar gibi donumuzda taşımıyoruz ya.

Benim arabanın herhangi bir yerine ay yıldız yapıştırınca bayrak oluyor, polis bunun için ceza yazmaz en fazla çıkar der.

tarihinde Hüseyin Sönmez tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Benim arabanın herhangi bir yerine ay yıldız yapıştırınca bayrak oluyor, polis bunun için ceza yazmaz en fazla çıkar der.

Benim gördüğüm tek risk, şehirlerin bazı bölgelerinde vatan hainlerinin olduğu yerler var. Oralarda taşlamalar olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Oğuzhan Deniz

Arabamı aldım eve geldim bagaj hemen pandizotuna Türk bayrağını iğneledim. En güzeli bu bence.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...