İçeriğe Yönlendir

Ev Sineması Ses Sistemleri

Misafir

Recommended Posts

Misafir

Aslında çok eskiden beri merakım vardır bu konuya ve zamanı gelince anfileri yeniliyorum. Bu aralar artık 3d'nin yaygınlaşması ve 4k tabir edilen HD'nin amfi receiver uzerinden 4 kat daha kaliteli hale getiren bağlantılar, ayrıca çok kullanılmasa da yeni ses formatlarının da eklenmesi ile yeni amfileri incelemeye aldım.

Sinema için kullandığım amfi; Onkyo, odamda org ve bilgisayar için kullandığım ise Sony. Ev sineması dünyasının markaları, diğer elektronik markalara göre çok farklı. Onkyo, Marantz, Harman Kardon, Denon, Yamaha, Pioneer ve Sony en başlıca modelleri.

Ancak gözlemlediğim kadarı ile fiyatlar oldukça yükselmiş. Şu an için beklemeye aldım fiyatlar nedeni ile fakat belki bu konuyu araştıran paylaşımda bulunmak isteyen bulunabilir diyerek konu açtım.

Ben biraz bildiklerimi aktarayım:

Eğer sert ses ton istiyorsanız; Pioneer, Yamaha, Sony tercih edilebilir.

Yumuşak ses için ise; Marantz, Denon, Onkyo

Harman Kardon ise dinlediğim kadarı ile orta tonlamada.

Sony piyasada oldukça ucuz modelleri olan bir seçenek ama gerçek anlamda anfileri "DA" ile başlayan serisi. Bu serinin "es" uzantılı modellerinin kullandığı ses çipleri çok övülüyor fakat fiyatları bu işin duayen markalarına yaklaştığı için de satışı çok olmuyor.

Ben Onkyo'dan çok ama çok memnunum. Yeni model Onkyo almak isterim ama ortalama modeli 3.000.-TL olunca acaba alternatif markalara bakıp onları da mı denesem diyorum.

Bugün Ankara'da Media Markt'ta en düşük model Denon anfi+5.1 hoparlör seti ile 999.-Tl idi. Anfi giriş seviyesi ve 5.1 çıkışa sahip. Görüntü özellikleri benim Onkyo'ya göre daha iyi olsa da ses kalitesi olarak çok daha geride kalacağı için ilgi alanıma girmedi ancak ilk defa sistem kuracaklar ve oyunlar için kullanacaklar için logitech'in multimedya hoparlörleriyle aynı fiyattan satıldığı düşünüldğünde çok iyi bir seçenek.

Ev sineması bağımlılık yaratan bir zevk. Tüm bileşenleri çok ciddi maliyet tutuyor. Sadece bağlantı kablosunun metresine 14.usd verip, ses kalitesini arttırmayı amaçlayanlar var. Ya da amfiden çok hoparlöre yatırım yapan. Hoparlörüm avantajı kalıcıdır. Bir kere iyi bir model bulursanız, sonrasında her amfiye sürebilirsiniz. Ben ise amfinin çok iyi hoparlörün ise tizi iyi işlemesinden anayım. Bası bir şekilde subwoofer ile çözdüğüm için kulağıma en güzel ses böyle geliyor.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Evde çocuk olmayınca eve sistem kurmak güzelde evde çocuk varsa veya eve çocuklu misafir geliyorsa çok sıkıntılı bir durum :(

Benimki kilerde (bodrumda ) kolide yatıyor :(

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

İhtiyacı olan birine bağışlanmalı :p:)

Üniversitedeki hocalarımın birinin evindeki sistemin anfisi İngiltereden getirilme Onkyo idi, hoparlörler de Klipsch olunca verdiği ses kalitesini anlatmam imkansız. Müzik dinlerken zevk alıyor insan, normal hoparlörlerdeki sesten çok daha fazlası geliyor...

Bende de 2 sistem var,

Logitech 5+1: Film izlerken bunu kullanıyorum

Sony marka analog anfi ve 2 adet Sony kolon, bunun bana maliyeti 80+70=150TL oldu, ses kalitesinden de performansından da çok memnunum Sony'nin yeni ürünlerini bilmiyorum ama eski ürünleri çok kaliteli gerçekten. Bu sistemi pikapta da kullanıyorum, klasik müziklerdeki performansını anlatamam ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

nem alır yazık

Abi Kilerde pek nem olacağını sanmıyorum çünkü orada o kadar koli varki. Bu arada burada nem oranı yüksek değil.

İhtiyacı olan birine bağışlanmalı :p:)

Üniversitedeki hocalarımın birinin evindeki sistemin anfisi İngiltereden getirilme Onkyo idi, hoparlörler de Klipsch olunca verdiği ses kalitesini anlatmam imkansız. Müzik dinlerken zevk alıyor insan, normal hoparlörlerdeki sesten çok daha fazlası geliyor...

Bende de 2 sistem var,

Logitech 5+1: Film izlerken bunu kullanıyorum

Sony marka analog anfi ve 2 adet Sony kolon, bunun bana maliyeti 80+70=150TL oldu, ses kalitesinden de performansından da çok memnunum Sony'nin yeni ürünlerini bilmiyorum ama eski ürünleri çok kaliteli gerçekten. Bu sistemi pikapta da kullanıyorum, klasik müziklerdeki performansını anlatamam ;)

Onu kurmayı o kadar çok istiyorumki :( Kısmet.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Onkyo TX SR 607 anfi

wharfedale diamond 10.7 serisi 5+1 hoparlörlerim var.

Bir türlü "tam" olmadı. :(

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Onu kurmayı o kadar çok istiyorumki :( Kısmet.

Ona bir şans daha ver ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ona bir şans daha ver ;)

Geçen Kileri toplarken bir kez daha niyetlendim ancak eşim engel oldu :(

Yeni ev aldığımda farklı bir çalışma düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Geçen Kileri toplarken bir kez daha niyetlendim ancak eşim engel oldu :(

Yeni ev aldığımda farklı bir çalışma düşünüyorum.

Ev küçükse çocuk da varsa çok zor, yaşamadım ama bilirim nereye ne sığdıracağını şaşırır insan :s

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ev küçükse çocuk da varsa çok zor, yaşamadım ama bilirim nereye ne sığdıracağını şaşırır insan :s

Ev küçük değil 165 metre kare sorun eve gelen çocuklu misafir. Ama kendi evim olursa çok farklı düşüncelerim var bakalım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bende Teac var, çok gelişmiş değil, nerdeyse 10 senelik ama optik, digital, coax vs. çıkışlar ve kendinden ac3+dts dekoderi var, hakikaten bu aletler bağımlılık yapıyor, çocuk varsa benimki gibi kolide dolapta yatmaktan başka işe yaramıyor, neyseki çocuk büyüdü, sistemi uyandırmanın zamanı yaklaştı gibi :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Dun yaklaşık 6 saatlik araştırma, tarama dinleme faaliyetim sonucunda, Pioneer vsx 921 7.1 amfi ve pure acustics 5'li hoparlör seti alarak sistemi yeniledim.

İstanbul piyasasını bilmiyorum ama Ankara piyasası bu işler için biraz kısıtlı. Dinlemden müzik sistemi alınamayacağı için de uzaktan sipariş olmuyor. Sonunda özelliğini en çok beğendiğim ve kulağıma en iyi gelen sesi tercih ettim. Aklımda pioneer pek yoktu ama ses rengini beğendim. Evde biraz daha kurcalayınca çok setaylı ses ayarlarının da olması sevindirici oldu.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Dun yaklaşık 6 saatlik araştırma, tarama dinleme faaliyetim sonucunda, Pioneer vsx 921 7.1 amfi ve pure acustics 5'li hoparlör seti alarak sistemi yeniledim.

İstanbul piyasasını bilmiyorum ama Ankara piyasası bu işler için biraz kısıtlı. Dinlemden müzik sistemi alınamayacağı için de uzaktan sipariş olmuyor. Sonunda özelliğini en çok beğendiğim ve kulağıma en iyi gelen sesi tercih ettim. Aklımda pioneer pek yoktu ama ses rengini beğendim. Evde biraz daha kurcalayınca çok setaylı ses ayarlarının da olması sevindirici oldu.

Saygılarımla.

Hayırlısı olsun, güle güle kullanın Evren Bey :nazar:

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Evren Abi hayırlı uğurlu olsun. Iyi günlerde keyifle kullanmak üzere.

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Evren Abi hayırlı uğurlu olsun. Iyi günlerde keyifle kullanmak üzere.

Oğuzhan senin iş durumları ne alemde, neler yapıyorsun hala Iğdır'da mısın?

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Ali Bey, Oğuzhan; teşekkürler.

Saygılarımla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Oğuzhan senin iş durumları ne alemde, neler yapıyorsun hala Iğdır'da mısın?

Bu ay sonuna kadar Ağrı'dayım. Sözleşme ay sonu bitiyor, sonra Ankara'ya araçı teslim edeceğim sonrasını bende pek bilmiyorum ama galiba Bursa'ya geçip orada aranacağım :)

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
(düzenlendi)

Bende Marantz var, hoparlörlerini kendim imal ettim, bu set yüzünden arabada müzik dinleyemiyorum. :)

tarihinde Hüseyin Sönmez tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Bu ay sonuna kadar Ağrı'dayım. Sözleşme ay sonu bitiyor, sonra Ankara'ya araçı teslim edeceğim sonrasını bende pek bilmiyorum ama galiba Bursa'ya geçip orada aranacağım :)

Seni Manisaya mı alsak naapsak ;)

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Seni Manisaya mı alsak naapsak ;)

:) Bursa için verilmiş bir sözüm. Bayramda tam netleşir. Eğer ordan bi değişme olursa ilk senle irtibata geçeceğiz :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Demirci

Abi kaça malettin sorması ayıp .

Yorum bağlantısı
Misafir

Mehmet,

Soruyu kime sordun? Bana sorduysan media markt uzatılmış garanti ve 40m hoparlör kablosu işe beraber 2.500.-TL'ye maloldu.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Demirci

Mehmet,

Soruyu kime sordun? Bana sorduysan media markt uzatılmış garanti ve 40m hoparlör kablosu işe beraber 2.500.-TL'ye maloldu.

Saygılarımla.

Teşekkür ederim . . .

Yorum bağlantısı
Misafir

Evren abi konuyu başından okuyamadığım için soruyorum, nasıl bir sistem aldın performansından memnun musun=? 2+1'de boss, JBL, harman kardon vb. bilinen markaları tavsiye edermisin?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...