İçeriğe Yönlendir

Müzikle Uğraşanımız ?

Çağatay Ekinci

Recommended Posts

Guest Feti Ercan

Bende ortaokul yıllarımda bağlamayla tanıştım, bugünlere kadar geldi hevesimiz ama profesyonel hayata geçemedik bir türlü. Liseden sonra Konservetuvar denemelerim oldu özel şan dersleri falan ama eğitim hayatı, hayat şartları ve özellikle bu muhasebe işine girdikten sonra bitirdi beni ama hala evde canım sıkılınca arkadaş toplantılarında çilingir sofrasını kurdurmaya yetecek kadar çalıp söylüyorum...

bağlamayı ne kadar zaman da öğrendiniz? Yani bir şarkıyı kaç günde çalabildiniz. Diyorum bende kursamı gitsem?

Yorum bağlantısı
Çağatay Ekinci

müzisyenler toplanmış ben yokum yahu :D

bende yıllardır mziğin içindeyim son 5.5 yılımı müzikten kazandım ders enstruman satışı falan sert müziktir benim tercihim :p

Sana da sabah sabah kulakların bayram etsin afyonun patlasın diye death-spirit crusher'ı gönderiyorum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Necati Dur

Ben Herhangi bir entsrüman çalamıyorum ama yapım işi ile uğraşmıştım. Keman ailesi, Klasik ve akustik gitar ve bağlama yapımıyla uğraşmıştım. Atölyem vardı hatta bu konuda.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Başka konu açmadan sizden bir konuda yardım isteyceğim.

Bizim büyük çocuğa gitar alacaz. Yanlız ben gitarı bir antonyo banderastan bir de asil ispanyol cingenelerinden biliyom. Ha bir de rodrigonun konçertosu vardı gitarla ilgili.

Neyse dolandırmayam lafı. İşin özü Gitar işinden anlamam. Yeni öğrenmeye başlayacağı için klasik, ucuz bir şey arıyorum. nelere dikkat etmem lazım nasıl bir şey olması lazım, veya nerden bulabilirim. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

Bizim büyük çocuğa gitar alacaz. Yanlız ben gitarı bir antonyo banderastan bir de asil ispanyol cingenelerinden biliyom. Ha bir de rodrigonun konçertosu vardı gitarla ilgili.

Neyse dolandırmayam lafı. İşin özü Gitar işinden anlamam. Yeni öğrenmeye başlayacağı için klasik, ucuz bir şey arıyorum. nelere dikkat etmem lazım nasıl bir şey olması lazım, veya nerden bulabilirim. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Ertan bey merhaba 1 ay öncesine kadar yaptığım iş enstruman satışı idi 5.5 yıl yaptım.

öncelikle ders vericek hocaların pahalı gitar önerilerine kulak asmayın başlangıç gitarı dediğiniz gibi uygun fiyatlı olmalı ama çokda uyduruk 50-60 tl olmamalı en az 100 en fazlada 175 tl arası olmalı.

ucuz gitara biz limon kasası deriz ses berbat teller çok yüksek ve burguları sorunlu oluyor, tel aralığına dikkat edin sapdan gövde kısmına doğru indikce yüksekliği artmamalı az bir fark olabilir ama arasına özellikle parmak girmemeli, yüksek telli gitarın çalımı zordur ve parmakları acıtır hızlandıkca parmakların altından teller kayar gider.

ideal gitarın üzerinde boya olmamalı kırmızı mavi vs.. doğal ağaç görünümlü yada ağacın damarları azda olsa belli olan ağaçlı gitarı seçin bu fiyatlara masif ağaç bulma şansınız zor fakat öğrenci için 100 ve 175 tl arası düzgün gitarlar bulanabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Başar Mert

bağlamayı ne kadar zaman da öğrendiniz? Yani bir şarkıyı kaç günde çalabildiniz. Diyorum bende kursamı gitsem?

Feti bey kusura bakmayın yeni gördüm mesajınızı bayadır giremedim foruma. Bağlama yada diğer enstrümanlar içinde geçerli kişiden kişiye değişebiliyor, Öncelikli olarak o işe karşı bir yeteneğin gerçekten olması gerekiyor kulak var dediğimiz kısım burada devreye giriyor. Ben ortaokul zamanlarında yaz tatillerinde amatör olarak başladım kursta arkadaşlarım bir günde bir parça üzerinde çalışırken ben 2. 3. parçayı istiyordum hocamdan çabuk geçtiğim için, daha sonra kendim radyoda tvde duyduğum parçaları çıkarmaya başladım, eğer öyle bir yetenek varsa notaları öğrendikten sonra kendiniz birşeyler yapabilirsiniz ama tabiki kursa gidip notalı bir şekilde işin ustasından öğrenmeniz daha faydalı olacaktır zaten sonuçta yine kursta öğrendiğinizin üzerine kendiniz evde çalışarak birşeyler koyabilirsiniz bağlama biraz nankördür araba kullanmayı öğrendim sürekli kullanırım diyebiliriz ama bağlama çalmazsanız önce elleriniz yavaşlar rahat kullanamazsınız üstadların çoğunun günde en az 4 saat oturup bağlama çalıştığını biliyorum. :) Dediğim gibi hevesiniz varsa bırakmayın peşini derim güzel bir hobi.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Ertan bey merhaba 1 ay öncesine kadar yaptığım iş enstruman satışı idi 5.5 yıl yaptım.

öncelikle ders vericek hocaların pahalı gitar önerilerine kulak asmayın başlangıç gitarı dediğiniz gibi uygun fiyatlı olmalı ama çokda uyduruk 50-60 tl olmamalı en az 100 en fazlada 175 tl arası olmalı.

ucuz gitara biz limon kasası deriz ses berbat teller çok yüksek ve burguları sorunlu oluyor, tel aralığına dikkat edin sapdan gövde kısmına doğru indikce yüksekliği artmamalı az bir fark olabilir ama arasına özellikle parmak girmemeli, yüksek telli gitarın çalımı zordur ve parmakları acıtır hızlandıkca parmakların altından teller kayar gider.

ideal gitarın üzerinde boya olmamalı kırmızı mavi vs.. doğal ağaç görünümlü yada ağacın damarları azda olsa belli olan ağaçlı gitarı seçin bu fiyatlara masif ağaç bulma şansınız zor fakat öğrenci için 100 ve 175 tl arası düzgün gitarlar bulanabilir.

İnternetten satış yapan bildik tanıdık var mı ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Necati Dur

Ben Barış Bey'in söylediklerine aynen katılıyorum. İlave olarak bütün perdeleri kontrol edin. Çalarak test edin. Bilmesenizde gezin bütün perdeleri. Alt köprüye çatlak yada açılma var mı bakın. Doğal olmayan renklerden uzak durun mavi, kırmızı vs. Çünkü ekstra boya kalınlığı olacak ve sesi olumsuz yönde etkileyecektir. Ses tablası masif bulma şansınız olur mu bilmem. Olursa güzel olur. Sonra Telleri değiştirip sesi bir nebze değiştirirsiniz. Çünkü Çin işi gitarların telleri çok vasat. Daddario'nun Normal sertlik dercesinde bir tel olabilir. Birde akortunu düzgün çekmek gerekiyor. Tiz bir akorda çok daha çabuk bozulabilir öğrenci gitarları. Baskı arttıkça sap atar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

Ertan bey www.mydükkan.com var siteyi inecelebilirsiniz kalitli bir firma..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...