İçeriğe Yönlendir

Metronet Incelemesi

Mustafa Yenigün

Recommended Posts

Mustafa Yenigün

Herkese merhaba,

İşime yakın bir eve taşınıp, bugüne kadar sorunsuz kullandığım Uydunet'i kapatmak zorunda kalmıştım. Taşındığım bölgede Kablo TV olmadığından, TTNet ya da MetroNet alternatiflerinden birini seçmem gerekiyordu. TTNet'i hepimiz tanıyoruz ama bu Metronet nedir diye araştırınca internette o kadar kötü yorumlarla karşılaştım ki, bile bile lades olmasın diye TTNet'e Yalın İnternet başvurusunda bulundum. Telekom ve TTNet elele verip internetimi 45 gün bağlayamayınca ve "sorunu çözemiyoruz, ne yapacağımızı bilemiyoruz" dediklerinde artık dayanamayıp başvurumu iptal edip zorunlu olarak MetroNet alternatifine yöneldim. Çekinerek başvurmama rağmen oldukça memnun kaldığım için fikirlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

MetroNet BPL sistemi, evdeki elekrik prizinden ve hatlarından internete bağlanmanızı sağlıyor. Yani bir telefon ya da kablo tv hattı gibi ekstra hatlara ihtiyacınız bulunmuyor. Tabii binanızda MetroNet'e ait bir altyapının kurulmuş olması şart. Genelde sitelerde bu altyapı kurulmuş oluyor, apartmanlara özel çalışıyorlar mı bilemiyorum.

Abonelik sonrası size resimdeki modemi veriyorlar. Modem için söylenecek çok şey yok. Üzerinde bir ethernet çıkışı, bir reset tuşu, bir de ne olduğu belli olmayan bir tuş mevcut :) Kablosuz özelliği mevcut değil. İsterseniz bir kablosuz router alarak ethernet kablosu ile modeme bağlayıp kablosuz kullanıma geçebilirsiniz.

IMAG0148.jpg

Modemi sigorta kutusuna en yakın hatta mümkünse hattı bölünmemiş bir prize takmanızı tavsiye ediyorlar. Dağılım esnasında, buatlarda birkaç odaya bölünmüş hatlardaki prizlere taktığınızda bağlantı sıkıntısı olabiliyor. Modem birkaç saniye içinde bağlantı kuruyor.

BPL hizmetinde verdikleri internet, simetrik internet yani indirme ve gönderme hızları eşit diyebiliriz. Şu an için adil kullanım kotası yok. Ben 10 Mbit sınırsız paket kullanıyorum ve aylık 60 TL ödüyorum. 12 ay taahhüt sonrası 115 TL'lik bir ilk bağlantı ücreti mevcut ve 12 taksitte faturaya ekleniyor. İlk bağlantı ücreti hariç, fiyat / performans açısından kotasız ve limitsiz olmasını düşününce bence rakiplerine göre oldukça iyi görünüyor.

Speedtest ile yapılan test resimlerini aşağıya ekliyorum. Bu siteden yaptığım testlerde 7-9 Mbit arası değerler görüyorum. 10 Mbit hiç göremedim diyebilirim.

2257819749.png

Online oyun oynamadığım için ping sürelerine pek takılmıyorum. İnternet dolaşım hızından oldukça memnunum. Dosya indirme hızı için de Internet Download Manager'dan şu görüntüyü aldım. İndirme hızı sabit olmamakla beraber 1 MB / saniyenin altına düşmüyor. Çok kesildiğine dair yorumlar okumuştum ama hiç yaşamadım.

Down.jpg

Tabii eksileri de dile getirmek gerek :)

- Müşteri hizmetlerine ulaşmak oldukça güç olabiliyor.

- Örneğin modeminizi buat ile dağılmış ve ikinci sıraya düşmüş bir prize taktınız. Önceki prize de elektrik süpürgesi veya ütü gibi sağlam bir cihaz taktınız. İnternetinize bir süre için veda ederseniz şaşırmayın :) Hattı dengesizleştiren cihazlar, internet bağlantısında sıkıntı yaratabiliyor. TV, notebook ya da şarj cihazları böyle problemler yaratmıyor. Ben ilk gün elimde netbook ve modemle evdeki tüm prizleri gezip en verimli ve düzgün çalışan prizi bulmuştum.

- Altyapı mantığı olarak 100Mbit bant genişliği barındıran bir cihazı, bina elektrik sistemine bağladıkları ve siz de elektrik hattınızı kullanarak bu bant genişliğini paylaştığınız için, aynı binada yaşayan herkes aynı IP adresine sahip oluyor. Başka bir apartman sakini yüzünden IP adresi bazında sitelerden banlanabilir ya da hukuksal sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

2 Mbit sınırsız ADSL, 5 Mbit sınırsız Uydunet kullanmış ve şu anda 10 Mbit sınırsız Metronet kullanan ve bu hizmetlerin hepsine aylık olarak neredeyse aynı ücreti vermiş biri olarak, ben verdikleri hizmetten çok memnun olduğumu rahatlıkla söyleyebilirim.

TTNet ve Uydunet ile sorun yaşayanlar olduğu gibi, eminim Metronet ile de ciddi sorunlar yaşayanlar vardır. Ancak gördüğüm kadarıyla firma kendini oldukça hızlı geliştiriyor ve gelecekte diğer servis sağlayıcılara ciddi bir rakip olmayı hedefliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Güzel.

Online ups'e bağlasak muhtemelen elektrik süpürgesinden de etkilenmez bunlar?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İlginç.. ilk defa duydum...

Teknik olarak çalışma mantığını bilen var mı ?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Uzun zamandır adını duyarım ama ; kendisini görmek kısmet olmamıştı..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Üniversitedeyken bitirme projesi yapan arkadaşlar (ben okurken) olurdu. Eski teknik. Normal güç hatlarının üzerine sinyal bindiriyorsunuz.

Şeması budur:

http://www.freepaten...900-0-large.jpg

Power line communication denir.

Eski falan ama bazı müşterilerim tercih ediyor. Villalarda wireless'ın zorlandığı noktalarda kullanıyoruz. Çok başarılı :)

Bizim kullandığımız ürünler:

http://www.hepsiburada.com/liste/tp-link-tl-wpa281-300-mbps-kablosuz-powerline-adaptor-2-adet/productDetails.aspx?productId=bd300372&categoryId=3016744

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Eski falan ama bazı müşterilerim tercih ediyor. Villalarda wireless'ın zorlandığı noktalarda kullanıyoruz. Çok başarılı :)

Bizim kullandığımız ürünler:

http://www.hepsibura...egoryId=3016744

O zaman mantık şu.İnternet binaya geliyor ve bu cihaz yardımı ile ortak olarak dairelere dağıtılıyor.Buradan yola çıkarsak herkesin aynı anda bağlanması bağlantı kopmalarına ve yavaşlamalara neden olabilir.

Burada ki en sıkıntı herkesin aynı IP yi kullanması ki bence ciddi hukuksal sorunlara gebe bu durum.Yasal olmayan sitelere giriş,lisanssız ürün kullanmada herkes sorumlu gibi bir durum ortaya çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

O zaman mantık şu.İnternet binaya geliyor ve bu cihaz yardımı ile ortak olarak dairelere dağıtılıyor.Buradan yola çıkarsak herkesin aynı anda bağlanması bağlantı kopmalarına ve yavaşlamalara neden olabilir.

Burada ki en sıkıntı herkesin aynı IP yi kullanması ki bence ciddi hukuksal sorunlara gebe bu durum.Yasal olmayan sitelere giriş,lisanssız ürün kullanmada herkes sorumlu gibi bir durum ortaya çıkıyor.

Herkes aynı IP yi kullanacak diye bir şart yok. Trafik şekillendirmesi de yapılabilir. Bina girişindeki cihaza bağlı. Muhtemelen düzgün bir cihazdır. O dert olmaz. Ama binaya 100Mbit çekiyorlarsa her daireye 6 mbit derler. toplam 200 daireye bunu söylerler felan. Ama aynı anda kimse zaten full gazlamaz.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...