İçeriğe Yönlendir

2009 Mondeo 2.0 Tdci Manuel Mi / Otomatik Mi?

Erdal Atatekin

Recommended Posts

Erdal Atatekin

Değerli üstadlarım merhaba,

2011 Focus Collection 1.6tdci araç kullanıyorum, aracım 30 bin km.'de ve 1 yıl önce 41 bin TL'ye 2. el almıştım. Bu aracı alırken de Mondeolara bakıyordum ama şartlarım çok uygun olmadığından bu aracı almıştım. İlerleyen dönemde aracıma performans chip taktırdım ve aracın çehresi herşeyi değişti.

Danışmak istediğim sorularıma gelince;

2011 model aracımı şu anda 38 bin TL civarında satabiliyorum ve 3 bin TL zararla, buna karşılık 40 bin TL'ye 2009 model 2.0tdci titanium ve 150bin km.'de, hatasız, düz vites ve tamamen servis bakımlı aracı (servis bakımlı olduğundan km.'sinden eminim) almayı düşünüyorum.

1.Sizce bu aracı almalı mıyım? yoksa yıl sonuna doğru fiyatlar biraz daha geriler mi?

2. Araç düz vites, ancak ben otomatik almak istesem de fiyatları daha yüksek oluyor? ancak D sınıfı araçlar genelde otomatik kullanılmalıdır diye bir söylem var, bu konuda öneriniz nedir?

3. Siz yerimde olsanız bu alım-satımı gerçekleştirir miydiniz? Heyecan aramaya gerek olmadan devam mı etmeliyim?

Teşekkürler saygılar

Yorum bağlantısı
Serhat Çerçi

Mondeo manuel yolların kralıdır :-) Bu alışverişin ekonomik boyutunu bir kenara bırakırsak, arac olarak iki arac farklı segmentlerde ve ikisini kıyaslamak hata olur.

Ben mondeo alırken ozellikle düz vites arayıp almıştım. Bunda da benim kullanım zevkimin yanında aradaki yakit ve performans farkı etkendi. Mondeo tdci manuel ile otomatik arasında sehir ici tuketimde 100 km'de 2 litre civarında fark var. Gene 0-100'de de manuel daha iyi.

Mondeo başka dünyadır. Bu dunyaya girince, tereddüt geçirmekle aslinda bosa zaman harcadığınızı düşüneceksiniz.

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Şu anda ikisinede sahibim yani 2010 focus titanium ve 2008 mondeo otomatik titanium.

İikiside çok farklı araçlar mondeo tam bir şehirler arası aracı şehir içi hele park sorununuzda varsa tam bir sıkıntı.

Ancak bugün alacak olsam tekrar otomatiğini alırım bu sınıfta bencede araç otomatik olmalı.

Yakıt tüketimi mondeo nun şehirler arası 6-6.5lt civarlarında şehir içi 7,5-8lt.

Sorularınız olursa memnuniyetle cevaplarım.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Şu anda ikisinede sahibim yani 2010 focus titanium ve 2008 mondeo otomatik titanium.

İikiside çok farklı araçlar mondeo tam bir şehirler arası aracı şehir içi hele park sorununuzda varsa tam bir sıkıntı.

Ancak bugün alacak olsam tekrar otomatiğini alırım bu sınıfta bencede araç otomatik olmalı.

Yakıt tüketimi mondeo nun şehirler arası 6-6.5lt civarlarında şehir içi 7,5-8lt.

Sorularınız olursa memnuniyetle cevaplarım.

0-100 kaç sn deneme yapıldı mı ?

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Mondeo olsun duz olsun otomatik olsun.. Hic kuskunuz olmadan alin.. Manuel vites kullanmaktan zevk aliyorsaniz manuel alinabilir. Otomatigin keyfi baska..

Her turlu mondeo mondeodur ust siniftir buyuktur genistir agirdir albenisi vardir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

0-100 kaç sn deneme yapıldı mı ?

En kısa zamanda deneyelim merak etmeye başladım.

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Not: Diğer başlıkta da aynı konu açılmış, buraya kopyaladım oradaki cevabı....

Merhaba Erdal Bey,

Mondeo sevgisi güzel birşey ama sizin değişiminizde birkaç kere düşünülmesi gereken konular var. Onlara geçmeden, orta üst sınıf araçların orta sınıfa göre her zaman değer kaybının daha çok olduğunu ve şu andaki makasın ilerde değişmeyeceğini ya da değişirse de %90 ihtimal lehinize olacağını tekrar hatırlatmak isterim.

Gelelim sizin Mondeo'ya terfinizin önündeki engellere;

• Öncelikle dizel bir araç için km çok önemli. Mondeo'nun servis bakımlı olması güzel ancak sizin elinizdeki araçtan 5 kat fazla yol yapmış olması en caydırıcı neden. Siz ikinci el araç alırken birçok kişinin arayıp bulamadığı düşük km'li aracı alarak şanslı konuma gelmişsiniz. Bu aracı satıp, yüksek km'li araca geçmek için maceraperest olmanız gerekli.
  • İkinci olarak; 1.6tdci ortalama aile arabası olarak gayet güzel performans sunar. Focus sınıfında referanstır, yol tutuş güvenlikte. Mondeo ise bunların bir hatta iki kademe üstündedir kabul ama vergisi sizi önünüzdeki üç senede 5.000.-TL'nizden edecek. Senede bir veya iki kere şehirdışına çıkıyorsanız, ekseri şehir içi kullanıyorsanız, vergi ve yaklaşık %20 fazla yakıt tüketimi için ekstra para vermeyin derim.
  • Orta üst sınıf araçlarda konfor ön plana çıktığından ve zaten motorlarında güçlü seçenekler yer aldığından, otomatik önerilir. Bu sadece öneridir, artısı eksisi, kişilere göre değişir. Dize ve otomatik kombinasyonu çoğu markada pek istikrarlı çalışmıyor, sorunlara yol açıyor. Ford marka olarak değil ama Mondeo modelindeki dizel-otomatik kombinasyonunda en başarılı markalardan diyebiliriz. Uyumları güzel, sorun istatistikleri az. Tercih meselesi diyelim. Benim Mondeom otomatik, Seat ise düz. Trafiği bol olan şehirlerde otomatik istenir ki, dur kalklar yormasın diye, ben de tam aksine aracın atikliğinin kaybolması nedeni ile düzü daha çok seviyorum.

Sonuç olarak, 2 Mondeo kullanmış ve keyfini bilen bir kullanıcı olmama rağmen, size bu takası yukarda belirttiğim nedenlerden ötürü önermiyorum. Biraz daha bekleyin, yakında 1.6 Tdci Mondeo'ların 2. elleri piyasaya düşer. MK4 kasa 2011 yılında makyajlandı ve 2009'lara göre daha şık. O zaman düşük kilometeli bulursanız düşünürsünüz.

Saygılarımla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Kamil Özyurt
(düzenlendi)

2009 mondeo 2.0 tdci trend otomatik kullanan birisi olarak mutlaka otomatiğini alın derim. 6 ileri şanzıman gerçektende harika. Keyif ve konforu bir arada sunuyor.

Bu yaz tatil için İstanbul - Antalya arası 6,1 lt, Antalya - Bodrum - İstanbul arası ise 7,2 lt yakarak bence muazzam iş başardı. yolun 2. kısmı hem dağlık ve daha sıcaktı hem de biraz acele ettik. :blush:

Birlikte yolculuk yaptığımız arkadaşların 2012 model 115'lik dizel focusu iki etapta'da bizden fazla yaktı.

Şu anda şehiriçi tüketimim (araç bilgisayarına göre) 8,2lt.

tarihinde Kamil Özyurt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erdal Atatekin

Değerli üstadlarım, değerlendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Bende Evren beyin çekincelerine paralel olarak şu an aracımı satmadım,

bu arada Çağlar bey aracı 40.000 TL'ye almak istiyorsanız sahibinden'de 43.500 TL ile Otokoç/Ankara'da satılıyor, Otokoç'un 2. eline bakan kişiler arkadaşlarım, yardımcı olacaklardır.

Tekrar çok teşekkür ederim.

Saygılar

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Mehmet Dağlı

merhabalar.temiz 2008-2009 otomatik  TDCİ Mondeo olursa haber verirseniz sevinirim.Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

merhabalar.temiz 2008-2009 otomatik  TDCİ Mondeo olursa haber verirseniz sevinirim.Teşekkürler.

Mehmet bey bu şekilde olmaz :) kendinize aranıyor başlığı açın oradan aradığınız özellik, fiyatları belirtin ona göre size de ayrıca yardımcı olalım )

Yorum bağlantısı
Mehmet Dağlı

Tamam Mehmet Bey.Çok Teşekkür ederim.sağolun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mehmet Dağlı

Merhabalar. 2009 Tdci Titanium x otomatik 245.000km .motor şanzıman açısından ömrünü doldurmuşmudur .büyük sorun yaratırmı? motor ömrü kaçyüzbin km'dir.Teknik Yardımda bulunabilirseniz sevinirim.Tşk ederim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...