İçeriğe Yönlendir

Ne Oldu Bu Japonlara.

Misafir

Recommended Posts

• Dünya devinin sonu geliyor
    Geçtiğimiz yıl 10 milyar dolar zarar açıklayan Japon elektronik devi Panasonic, bu yıl da aynı rakamda zarar beklediğini duyurdu.
  • Böylece son 5 yılda toplam 25 milyar dolar zarar eden şirket, 62 yıldan sonra ilk kez kar payı dağıtamayacak.
    1918 yılında kurulan Panasonic, son yıllarda büyük düşüş yaşıyor. Şirket, geçen yıl 10 milyar dolar ile tarihinin en büyük zararını açıklamıştı. 2013 yılının Mart ayında sona erecek mali yılda ise 765 milyar yen (yani 9,6 milyar dolar) zarar bekleniyor. Panasonic'in başına bu yıl geçen Kazuhiro Tsuga, "Bu üzüntü verici ama elektronik ürün müşterisi azalan şirketlerden biriyiz" dedi. Zararın bu denli yüksek olmasına şirketin ödeyeceği yüksek miktarda verginin de sebep olduğu ifade ediliyor. Zira Panasonic'in bu yıl vereceği vergi 413 milyar yen yani yaklaşık 5 milyar dolar.
    Düşüşte olan tek Japon şirketi Panasonic değil. Sony ve Sharp da aynı kaderi paylaşıyor. Geçtiğimiz yıl Sony 6,4 milyar dolar, Sharp ise 4,7 milyar dolar zarar açıklamıştı.(CİHAN)

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Kore hükümetinin şirketlerine verdiği destek sürdüğü sürece bu devam edecektir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Cavit Doğan

İlk cep telefonum panasonic ti, millet neler çıkarttı onlar yerinde çakıldı kaldı. Sorun kendilerinde ama bunu tüm Japonlara yormak doğru değil, Toparlanma konusunda farklı bir millet onlar ve aşarlar böyle şeyleri bence..Birde acağip şeyler yemeseler iyi olacak ya neyse..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Panasonic her yönüyle çok beğendiğim ürünler üreten, çocukluğumdan beri anlayamadığım bir şekilde sempati duyduğum marka idi. Walkman, Discman, Müzik seti gibi birçok ekipmanını kullandım. En son da Canondan vazgeçip Panasonic fotoğraf makinesi aldım. Şu durumunu görünce üzülmedim desem yalan olur. Firmanın aakıbeti ne olacak merak ediyorum açıkçası :unsure2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Caponlar yaptıkları işin kalitesizliği yüzünden kaybetmiyorlar. Pazarlama ile ilgili sıkınıtıları da var. Kendilerine birinci pazar olarak amerikayı seçmişler, avrupayı o kadar sallamıyorlar. Koreli markalar hem avrupada çok iyiyken hem de yaptıkları işi süsleyip satmayı biliyorlar. Bunu yaparken de arkalarında ülkeleri var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Birde acağip şeyler yemeseler iyi olacak ya neyse..

:D onlara da bizim yemekler ilginç geliyodur herhalde

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Kore hükümetinin şirketlerine verdiği destek sürdüğü sürece bu devam edecektir.

Samsung'u düşünün;

Özellikle TV sektöründe;

-Entegre, çip, diyot hepsini kendi üretiyor, LCD panelleri kendi üretiyor, yazılımı kendi yapıyor ve bunu diğer TV üreticilerine istediği fiyattan satıyor.

-Plastik hammaddeyi kendisi hampetrolden işleyip üretiyor, plastik hammaddeyi dışarı satıyor.

-Plastik kalıbı kendi üretiyor hatta kalıbın çeliğini bile kendi çıkarıyor, kalıplarının hepsi patentli başka kimse yapamıyor.

-Ürettiği malı kendi ürettiği kamyon ile kendi limanında kendi gemisine yüklüyor ve dünyaya dağtıyor.

- + Sınırsız devlet desteği.

Gel de bu adamlar ile rekabet et.

Panasonic her yönüyle çok beğendiğim ürünler üreten, çocukluğumdan beri anlayamadığım bir şekilde sempati duyduğum marka idi. Walkman, Discman, Müzik seti gibi birçok ekipmanını kullandım. En son da Canondan vazgeçip Panasonic fotoğraf makinesi aldım. Şu durumunu görünce üzülmedim desem yalan olur. Firmanın aakıbeti ne olacak merak ediyorum açıkçası :unsure2:

Panasonic TV pazarında zarar ediyor, çünkü herkes LCD display fabrikası kurarken onlar plazma fabrikası kurdular, kim plazma TV alıyor?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

vergi kaçırmayı öğrenmiş olmasınlar ?

Kesinlikle :)

5 yıldır 25 milyar kayıp var. Siz şirket sahibi olsaydınız şirket hala açık olurmuydu. 25 milyar kayıptan bahsediyoruz. Az bir rakam değil ve 5 yıldır hiçmi önlem alınmamış bu yılda 10 milyar kayıp ön görülüyor (Bunu nasıl hesaplamış. Hesaplamışsa hiçmi önlem almamış 10 milyar diyoruz)

Doktorun dediği gibi bunlar işin rajonunu öğrenmiş olmasınlar.

Yorum bağlantısı

Sadece panasonic değil,Sony de aynı durumda.Bir zamanlar Sony dünyada bir numara idi,şimdi yüzüne bakan yok.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Sadece panasonic değil,Sony de aynı durumda.Bir zamanlar Sony dünyada bir numara idi,şimdi yüzüne bakan yok.

Sony bilgisayar sektöründe iyi ancka fiyatları macle yarışıyor. Yanına yaklaşamıyoruz.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Sony bilgisayar sektöründe iyi ancka fiyatları macle yarışıyor. Yanına yaklaşamıyoruz.

Sony çok kaliteli TV ürettiği için zarar ediyor. ;)

Elektronik eşya araba gibidir, bir adam Sony almışsa yenisini de Sony alır, Samsung almışsa yine yenisi de Samsung alır, hangisinin ömrü daha kısa ise o daha çok satar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu

Panasonic,sony,sharp:Yaptıkları iş alanında en kaliteli ürünleri üreten firmalar.Kalite pahalıdır,müşteri aynı özellikte olan fakat;fiyatı daha az olan ürünleri tercih ediyor.Araba piyasası da böyle olmadı mı?İtalyanların Bugatti;almak için paranın olması yetmezdi.Zamanında Madonna'ya araba satmamışlardı.Müşteri seçerken para kazanamadılar.Firma satıldı ve seri üretime geçti.Mesela volvo:kalite kalite derken,kalite fiyatın yükselme sebebi.Firmayı başkaları satın aldı.Ben panasonicin plazmasıni 2.250 liraya alırken aynı özellikteki lcd 1.500 liraydı.Ama çevreme bakıyorum panasonic alan birtek benim.Firmanın zarar etmesi normal.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

3 dolara mal edilen elektroniği 300 dolara satarsan, birazda kaliteli olursa dünya devi olursun. Sonra başka çekik gözlü gelir, aynı ürünü aynı kalitede 3 dolara mal eder, sürümden kazanmak için 30 dolara satar, sende batarsın. Müstehak..

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Forumda bazen konular açılıyor, hangi TV gibisinen, herkes çok menun ama uzun ömür ve kalite devamlılığından bahsedilmiyor, çok fonsiyonlu ve süslü Kore mamülleri her zaman cezbedici oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Forumda bazen konular açılıyor, hangi TV gibisinen, herkes çok menun ama uzun ömür ve kalite devamlılığından bahsedilmiyor, çok fonsiyonlu ve süslü Kore mamülleri her zaman cezbedici oluyor.

Ben bu yaz tv aldım, tercihim toshiba oldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
(düzenlendi)

Tv konusunda ya Toshıba,Panasonıc veya Sharp alacağım gösteriş sıkıntı değil özellikleri öyle aman aman olmasına da gerek yok uzun ömür lazım.

Ben bu yaz tv aldım, tercihim toshiba oldu.

2008 de 106 lcd ekranını almıştık eve hala çok memnunuz ki hala bir çok televizyondan kaliteli görüntü veriyor bence.

tarihinde Tahir İlter tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Panasonic TV pazarında zarar ediyor, çünkü herkes LCD display fabrikası kurarken onlar plazma fabrikası kurdular, kim plazma TV alıyor?

Plazmaları sadece reklam amaçlı kullanılıyor. LCD'den daha uzun ömürlü olduklarından 7/24 çalışınca değiştirme maliyeti çok düşüyor ürünü. Tabi evlere hitap etmediği için zarar etmesi normal...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Eskiden japonlar bu işi biliyor diyorduk ama aslında japonlar değil çin ve koreliler bu işi daha iyi biliyormuş :) Dünya bunu anladı.Japonlar ancak kaliteli diye fiyat çekmeyi iyi biliyorlardı.

Yorum bağlantısı
Hadi Küçükoğlu

kim plazma TV alıyor?

Geçen ay ben aldım, hem panasonic hem plazma :unsure2:

Samsung'u düşünün bi,

telefonları en iyisi

tabletleri en iyilerden

televizyonları beklentileri karşılar

klimalarının özellikleri fazla, belki bi alex değil ama iyiler

beyaz eşya, çam. makinasından tutun, buz dolabı bulaşık mak. üretiyorlar, düşük fiyat için güzel ürünler sunuyorlar

Küçük ev aletleri üretiyorlar, makul fiyatlara satıyorlar.

gel de rekabet et.

Yorum bağlantısı

Sony çok kaliteli TV ürettiği için zarar ediyor. ;)

Elektronik eşya araba gibidir, bir adam Sony almışsa yenisini de Sony alır, Samsung almışsa yine yenisi de Samsung alır, hangisinin ömrü daha kısa ise o daha çok satar.

Sadece kalite yetmiyor.Bunun yanında fiyat,pazarlama,rekabet edilebilirlik,ar-ge çalışmaları da önemli.Bir zamanlar sony,panasonic denildimi vavvv :good1: derdik,şimdi demiyoruz mesela :biggrin:

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

panosonic patent şampiyonuydu. Ama koreleri çok iyi saygı duymak lazım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...