İçeriğe Yönlendir

1998 Model Mondeo Hatchback Hakkında Bilgi

Mert Dinçol

Recommended Posts

Mert Dinçol

Merhaba,

Mondeo'lar hakkında sormak istediğim bir kaç sorum vardı. Daha önceki konularda bulamadım ve biraz da farklı bir durum diyebilirim.

Kıbrıs'ta okuyan abim için bir araç almayı düşünüyoruz. Daha önceden bir kaç ilanı incelemişti gidip araçlara baktığında sonuçlar içler acısıydı. Bilenler vardır belki Kıbrıs'ta arabasına iyi bakan çok az insan varmış. Zaten araçların fiyatları Türkiye'ye göre çok çok uygun ama almışken temiz düzgün bir şey almak istiyoruz.

Bugun karşısına satılık 98 model bir mondeo hb çıkmış. Araç 116bin kmde,Benzinli,Düz vites,Sağ Direksiyon. Motoru 1.6 ya da 1.8 sanırım onu tam bilemiyoruz şu anda. Boyası sorunsuz görünüyor çizikler yok denecek kadar azmış,herhangi bir boya yanığı söz konusu değilmiş. Döşemeler temizmiş.

Fiyatı da 6500tl olunca kaçırmak istemedik ancak sormak istediğim şey: Bu araçların herhangi bir kronik sorunu,problemi var mıdır? Almadan önce nelere dikkat etmek gerekir? Bakım masrafı çok olur mu?

Yani forumumuzda çok ilgilenilen bir araç olduğu için sorma gereksinimi hissettim. Bu fiyata başka araçlar da var tabi ama burada okuduklarım gördüklerim nedense mondeo'ya sıcak bakmamıza sebep oldu.

Yardımcı olursanız çok sevinirim en geç 2 gün içinde kesinleştirmemiz gerekiyor.

Şimdiden önerilerinize,yardımlarınıza çok teşekkür ederim.

Fotoğraf yüklemeyi bilmiyorum ancak bulabilirsem birazdan eklemeye çalışacağım.

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Hatchback modelin tek sorunu arka camı ;)

Genel olarak Mondeo Mk2'nin kronik sorunu ise merkezi kilit ve kumanda.

Almadan önce ellenmemiş olmasına dikkat edilmesi yeterli olacaktır.

Yorum bağlantısı
Mert Dinçol

jhEDy.jpg

bw9h8.jpg

qEF77.jpg

Hatchback modelin tek sorunu arka camı ;)

Genel olarak Mondeo Mk2'nin kronik sorunu ise merkezi kilit ve kumanda.

Almadan önce ellenmemiş olmasına dikkat edilmesi yeterli olacaktır.

Arka camın ne gibi bir sorunu var acaba?

Kilit bilgisini ileteceğim abime.

Çok teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sıcak ortam, conta yakmış mı baktırmalı, rölantide düzgün çalışıyor ise, debriyajı silkelemiyor ise çoğu sorun atlatılır

Yorum bağlantısı
Mert Dinçol

sıcak ortam, conta yakmış mı baktırmalı, rölantide düzgün çalışıyor ise, debriyajı silkelemiyor ise çoğu sorun atlatılır

Teşekkür ederim. Peki başka bilmemiz gereken almadan önce bakmamız gereken bir şey var mı acaba?

Bir de sormak istediğim motor hacmi nedir bu kasalarda?

Sol ön kapı boyalı mı sanki?

Araç kirli olduğu için veya ışıktan falan öyle görünmüş olma ihtimali var. Belki de boyalıdır emin değilim tabi :/

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

ön tamponda boya var.Sol ön farla oynanmış.Sol arka lastik inmiş.Sol arka kapı ve çamurlukta boya var gibime geldi.İyi araba.Motoruda temiz ise alınır derim.... ;)

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Arka camın ne gibi bir sorunu var acaba?

Kilit bilgisini ileteceğim abime.

Çok teşekkür ederim

Arka cam kolay kolay bulunmuyor. Türkiye'de tabi, kıbrısı bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Mert Dinçol

ön tamponda boya var.Sol ön farla oynanmış.Sol arka lastik inmiş.Sol arka kapı ve çamurlukta boya var gibime geldi.İyi araba.Motoruda temiz ise alınır derim.... ;)

Evet galiba ön tamponda boya var ama fardaki oynamayı anlayamadım.. Lastikler sorun değil her türlü halledilir. Mekanikte pek sorun çıkartmayan bir araç herhalde?

Motorunu da bir ustaya gösterip karar vermek gerek.

Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Evet sol tarafta oynama var gibi.Boyaya çok takılmamak lazım.Büyük kazası yoksa,bakım geçmişi iyi motor ve yürüyeni iyi ise alınabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Dinçol

Evet sol tarafta oynama var gibi.Boyaya çok takılmamak lazım.Büyük kazası yoksa,bakım geçmişi iyi motor ve yürüyeni iyi ise alınabilir.

Tahir Bey, kıbrısta bakım geçmişini öğrenmek imkansız gibi bir şey. Orijinal servisleri tercih eden yok. Kafasına göre bakım yaptırıyorlarmış o yüzden en büyük sıkıntımız bu yani sahibi ''yaptırdık iyi durumda'' diye söylediğinde,''yağına suyuna baktım sağlam'' anlamı çıkıyor ortaya :)

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Biliyorum.Askerliğimi Kıbrıs'ta yaptım.Yazıcı olunca komutanların sohbetlerine ister istemez kulak misafiri oluyor insan.Kıbrıs'da sadece otomobil konusunda değil tamir edilebilen hiç bir şeyin tamiri ve ustası yok ama 6500'a modeo var işte :D

Bizim asteğmenler 1250 lira ya şahin almışlardı.Giderken bırakırız gideriz diyorlardı :D :D

Yorum bağlantısı
Mert Dinçol

Örneğin çoğu kişi aracının frenleri bitik olduğu halde hidrolik yağı ekletip iyi tutmasını,alıcı kişi aracı test ederken anlamamasını sağlıyormuş

Biliyorum.Askerliğimi Kıbrıs'ta yaptım.Yazıcı olunca komutanların sohbetlerine ister istemez kulak misafiri oluyor insan.Kıbrıs'da sadece otomobil konusunda değil tamir edilebilen hiç bir şeyin tamiri ve ustası yok ama 6500'a modeo var işte :D

Bizim asteğmenler 1250 lira ya şahin almışlardı.Giderken bırakırız gideriz diyorlardı :D :D

O zaman oradaki yaşananlara yabancı olmadığınız için beni anlamış olmalısınız :)

Motor tamircilerine makinist diyorlarmış. Makinist e gösterdik tamam dedi diyip ilana yazan var :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Örneğin çoğu kişi aracının frenleri bitik olduğu halde hidrolik yağı ekletip iyi tutmasını,alıcı kişi aracı test ederken anlamamasını sağlıyormuş

O zaman oradaki yaşananlara yabancı olmadığınız için beni anlamış olmalısınız :)

Motor tamircilerine makinist diyorlarmış. Makinist e gösterdik tamam dedi diyip ilana yazan var :)

Yetkili ford servisi yok mu peki, oraya gösteremiyor musunuz?

Yorum bağlantısı

Arka cam kolay kolay bulunmuyor. Türkiye'de tabi, kıbrısı bilmiyorum.

arka camı istanbul da sadece bir yerde bulabildim, çıkmacılar da bile yokdu, gelmesi takılması 4 günü bulmuşdu, 3 yıl önce 740 tl vermişdim, tabii bu her mondeo nun arka camı kırılacak anlamına gelmez, araç düzgünse fiyat bedava, oynanmışsa, düzeltmesi hayal gibi bişey.

Yorum bağlantısı
Mert Dinçol

Yetkili ford servisi yok mu peki, oraya gösteremiyor musunuz?

Abi sahibi askermiş,tayini Türkiye'ye çıkmış,aracı arkadaşına bırakmış satsın diye. Yetkili servis de biraz uzaktaymış pek yanaşmıyorlar sahibi olmadıkları için aracı kullanmaya sanırım. Ama abim bi makinist denen ustalara göstericekmiş yakınlardaki artık ne çıkarsa..

Sol ön kapı ve çamurluk boyalıymış adam park ederken duvara mı direğe mi ne sürtmüş. Motor bayağı temizmiş,rölantisi düzgünmüş. Alıcaz Allah kısmet ederse 5500 liraya verirse çok iyi olacak :D

Karaoğlan Motors :good1:

İyi midir abi karaoğlan motors? :)

Yorum bağlantısı
Mert Dinçol
(düzenlendi)

kıbrısta başka arabalar da vardır sanırım :f1:

neden bu?

Fiyatı çok uygun göründü. Aracın temiz olduğunu gözüyle görmüş ve sanki bir fırsatmış gibi oldu bu araç. Çünkü okul bitene kadar orada kalacak yani 15-20bin liralık bir araç almayalım diye düşündük.

Bu fiyata daha önce de başka arabalar buldu abim gidip baktı, hatta birine Türkiye'deyken kapora bile yatırmıştık. O kadar sahtekarlar ki ya da temizlik düzgünlük anlayışları mı farklı bilemiyoruz. Bu fiyat aralığındaki araçların çoğu harabe,yıkık dökük iç döşemeleri delik,boyaları solmuş derin çatlaklar oluşmuş araçlar oluyor genelde.İlanlara gelince hepsi en temizi oluyor tabi onların kafa yapısına göre :angry: Ama bu birden bayağı düzgün görünmüş kendi gözleriyle gördüğü için çünkü ikamet ettiği konuma yürüme mesafesinde duruyormuş araç.

Ben de (yanlış anlamadıysam) forumda Mondeo araçlar sevildiği için paylaşmak yardım almak istedim :)

tarihinde Mert Dinçol tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Abi sahibi askermiş,tayini Türkiye'ye çıkmış,aracı arkadaşına bırakmış satsın diye. Yetkili servis de biraz uzaktaymış pek yanaşmıyorlar sahibi olmadıkları için aracı kullanmaya sanırım. Ama abim bi makinist denen ustalara göstericekmiş yakınlardaki artık ne çıkarsa..

Sol ön kapı ve çamurluk boyalıymış adam park ederken duvara mı direğe mi ne sürtmüş. Motor bayağı temizmiş,rölantisi düzgünmüş. Alıcaz Allah kısmet ederse 5500 liraya verirse çok iyi olacak :D

İyi midir abi karaoğlan motors? :)

Karaoğlan motors u bilmem ama Karaoğlan' ı çok severdim :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...