İçeriğe Yönlendir

Kış Lastiği Takmayana 500 Lira Ceza

Seyit Ural

Recommended Posts

Murat Ersel Çevik

Arkadaşlar benim öğrendiğim ticari maksatla yük ve insan taşıyan araçlar için geçerli.

Ama her ne olursa olsun güvenlik için kış lastiği şart.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Arkadaşlar yapılan trafik değerlendirme toplantısında binek araçlarda dahil olmak üzere kaza anında bakılacak ilk yer lastikler olacak.Dünkü yapılan toplantı sonucunda tarafımıza tebliğ edilmiştir.Olay yeri inceleme uzmanı olarak bakacağım olaylarda ilk dikkat edeceğim husus bu nokta olacak...Bilgilerinize... :biggrin:

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Arkadaşlar yapılan trafik değerlendirme toplantısında binek araçlarda dahil olmak üzere kaza anında bakılacak ilk yer lastikler olacak.Dünkü yapılan toplantı sonucunda tarafımıza tebliğ edilmiştir.Olay yeri inceleme uzmanı olarak bakacağım olaylarda ilk dikkat edeceğim husus bu nokta olacak...Bilgilerinize... :biggrin:

O zaman biz de kışın yapılacak kazalarda tutanak tutarken karşı tarafın lastiğinin fotoğrafını çekelim. Daha doğrusu çekmemiz lazım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Öte yandan kış lastiğinin kuru ve yağmur performansı yazlık lastiklerden kötü. Bu durumda kış lastiği taktığı için kontrolu kaybedip şarampole yuvarlanırsanız ne olacak?

Bu işi kontrolu şöyle olur. Kar yaüan mekanlarda yolu keser kontrol edersin, cezasını da o şekilde verirsin. Sekirmeden.

Tüm türkiyeye uyarlayınca uygulanamaz hale gelir. Ayrıca bu işler iki hafta önceden kanunlaşmaz. 1 sene sonra geçerli oalcak şekilde yapılır ki ithalatçılar bayii ağı vs fabrikalar kendilerini ayarlasın. 10 kasımda kanun çıkarıyorsun 1 aralıktan itibaren geçerli. Olmaz öyle.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Konusu açılmışken . Yaz lastiği ile kış lastiği ebatı farklımı aynımı olmalıdır ?

Aynı.

Çapı aynı kalmak şartı ile dar lastik karda tutunması daha iyi olur diye biliyorum. Örnek 195*55*15 yerine 185*60*15

195 yerine 185 ----55 yerine 60

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Arkadaşlar benim öğrendiğim ticari maksatla yük ve insan taşıyan araçlar için geçerli.

Ama her ne olursa olsun güvenlik için kış lastiği şart.

Yanlış anlamışsın... yük ve yolcu taşıyanlarda ceza 500. otomobillerde ceza 72 lira... Ama hepsinde zorunlu...

Benim merak ettiğim, İzmir'linin İzmir'deki durumu ne olacak, kamyonlarda tüm lastikler mi istenecek... ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Ben o şekilde bir kanun/uygulama çıktığını hiçbr yerden okumadım. Link?

Yapamazlar yani olmaz. Uygulanmaz. Deli dumrul gibi olur. Polis gördük mü u dönüşü.. Olumsuz davranan polis arkadaşların da elinde süper bir kılıç olur. Asar keser isterse affeder görmez adalet dağıtır vs.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Ben yanlış anlamadıysam,

Ceza konusu aynen söylediğin gibi, ancak ticariler için geçerli... Yani ticari yolcu taşıyan taksilere var, özel otomobilere şimdilik bir zorunluluk yok...

Yanlış anlamışsın... yük ve yolcu taşıyanlarda ceza 500. otomobillerde ceza 72 lira... Ama hepsinde zorunlu...

Benim merak ettiğim, İzmir'linin İzmir'deki durumu ne olacak, kamyonlarda tüm lastikler mi istenecek... ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben o şekilde bir kanun/uygulama çıktığını hiçbr yerden okumadım. Link?

Henüz tasarı Hocam...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Henüz tasarı Hocam...

Arkasına milletvekili maaş artışı ya da çankaya belediyesine sincan belediyesinin bağlanması gibi şeyler eklenirse beklenebilir.

Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli

Mehmet abi kamyonlarda tüm lastikler olacağını sanmıyorum çekerlere takma zorunluluğu getirirler . Öyle olursa tüm kamyoncular kontak kapatır.

Bu arada kim kime ortak oldu :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Evet dünkü ifadeler ile bugünküler değişti..

Çark ettiler..

Otomobil devre dışı gibi görünüyor..

Yorum bağlantısı
Bahadır Akdemir

Bugün bende haberlerde ticarilere 500 bineklere 72 tl gibi duydum.yani herkese zorunlu gibi sanki.

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Bugün bende haberlerde ticarilere 500 bineklere 72 tl gibi duydum.yani herkese zorunlu gibi sanki.

Ben de aynısını duydum bir bilgisi olan var mı? Kesin bir bilgisi olan varsa bizi aydınlatıversin bir zahmet. Eğer doğruysa lastik fiyatları zıplamadan lastik almalıyım doğru değilse masrafa girmeyelim boşuna.

Yorum bağlantısı
Bahadır Akdemir

Şu anda haberlerde ilk ağızdan ,ilgili bakan tarafından açıklama yapıldı.bu sene ilk etapta şehirler arası yük ve yolcu taşıyan araçlarda zorunluymuş.seneye diğer araçlarada uygulama yapılabilir dendi.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Ben de aynısını duydum bir bilgisi olan var mı? Kesin bir bilgisi olan varsa bizi aydınlatıversin bir zahmet. Eğer doğruysa lastik fiyatları zıplamadan lastik almalıyım doğru değilse masrafa girmeyelim boşuna.

kastamonuda yaşıyorsunuz ve kış lastiği kullanmıyorsunuz...yanlış mı anladım yoksa... :unsure2::shok:

Yorum bağlantısı
Bahadır Akdemir

Ahmet Bey,bence bu boşa masraf değil.olması gerekli bir uygulama ama herkesin kendi tercihi tabiki.

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

kastamonuda yaşıyorsunuz ve kış lastiği kullanmıyorsunuz...yanlış mı anladım yoksa... :unsure2::shok:

Evet hocam sadece ben değil burada çoğu kimse kullanmaz şehirler arası sık yolculuk yapmazsa ya da sürekli araçla bir işi yoksa. Buzlanma hiç görülmez yılda bir iki defa belki (yüksek kesimlerde farklı tabi ki) kar olduğunda da çekeriz aracı kuytuta toplu taşımanın keyfini çıkarırız :)

Ahmet Bey,bence bu boşa masraf değil.olması gerekli bir uygulama ama herkesin kendi tercihi tabiki.

Boşa masraf değil elbette ama zamana ihtiyacım var şu an 800 lira verebilecek durumda değilim malesef

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

Evet hocam sadece ben değil burada çoğu kimse kullanmaz şehirler arası sık yolculuk yapmazsa ya da sürekli araçla bir işi yoksa. Buzlanma hiç görülmez yılda bir iki defa belki (yüksek kesimlerde farklı tabi ki) kar olduğunda da çekeriz aracı kuytuta toplu taşımanın keyfini çıkarırız :)

Boşa masraf değil elbette ama zamana ihtiyacım var şu an 800 lira verebilecek durumda değilim malesef

hocam, kastamonuyu iyi bilir senede bir yada bir kaç kez gelirim. doğru, pek buz olmaz ama, kar bir yağdı mı hemen gitmiyor, birde sıcaklıklar kışın sürekli 7 derecenin altında olduğu için daha iyi yol tutarsınız. ancak yinede sizi şu açıdan anlıyorum, kastamonu şehir içinde öyle araca atlayıp 1-2-3-4 yapılacak pek yol yok. ortalama hızınız bayağı düşük, onun için il dışı yapmıyorsanız, zaten kastamonu içi mesafeler 1-2 km olduğundan gerek duymayabilirsiniz. ancak ben orada yaşasaydım kesin alırdım. zaten zarar etmek söz konusu değil. çünkü kış lastiği takınca yaz lastiğinin aşınma süresi uzadığından değişen bir şey olmuyor. ancak senede 10.000 km yi geçmezseniz, lastiğin dişi bitmeden bayatladığı için atmak zorunda kalırsınız, işte o zaman pahalıya gelir. ben senede 20.000 yaptığım için bende değişen bir şey yok.

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...