İçeriğe Yönlendir

Mtv Ford Mondeo 2007 Mk3 !

Önder Tiryaki

Recommended Posts

Önder Tiryaki

Arkadaşlar 2013 itibariyle mtv vergiler artıyor bildiğiniz gibi ben mk3 2007 model mondeo kullanıcısıyım 2013 ödeyeceğim vergi tutarını aşağıdaki siteden sorgulattım yanlız beni araç 7 yaş üzeri mi hesaplattırmam gerekir yoksa 4-6 yaşmı bunu öğrenmek istiyorum.

http://www.motorluta...si.com/yil/2013

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Yaş hesaplanırken model yılından başlanır, vergi ödenecek yıl dahil edilerek sayılır.

2007-1

2008-2

2009-3

2010-4

2011-5

2012-6

2013-7

siz 7 yaşına göre vergi vereceksiniz.

Yorum bağlantısı
Önder Tiryaki

Çağlar bey dediğiniz gibi resmi site değil tahmini yaklaşım olsa gerek 7 olması beni sevindirdi yoksa maddi açıdan zor bi yıl olucaktı :nea:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Arkadaşlar 2013 itibariyle mtv vergiler artıyor bildiğiniz gibi ben mk3 2007 model mondeo kullanıcısıyım 2013 ödeyeceğim vergi tutarını aşağıdaki siteden sorgulattım yanlız beni araç 7 yaş üzeri mi hesaplattırmam gerekir yoksa 4-6 yaşmı bunu öğrenmek istiyorum.

http://www.motorluta...si.com/yil/2013

Benim virüs programı şöyle dedi..

Durun!

Oraya gitmek istediğinizden emin misiniz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Durun!

Benim elim bile aynısını söyledi Emmi.

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Durun!

Benim programda aynısını dedi nasıl bakacaz oraya ?

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

İyi, aramıza hoş geldiniz :) Bir süre beraber yürüyeceğiz aynı vergi diliminde :) Benim mondinin 2012 MTV si 482 x 2 . Sanırım 2013 de de yüzde 8 eklersek yaklaşık 520 x 2 olacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1 gece ansızın emisyona göre mtv açıklanabilir, bekliyoruz :seytan: yalnız o zaman 1.6 atmosferikleri fena vurur

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Ansızın olmaz o iş. Çıkarsa bana da fena patlar ama :p

Bizim durum ne olur? Hem 2,0 motor olarak hem de lpg olarak.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Bülent Küet

Sevgili mondeo kullanıcıları bu yeni vergileri ne yapacaz.Benim baya morellerim bozuldu.2005 model mondeo vergisi 520tl 6 aylık olarak geçen sene 482tl ödedik.Ben bu devleti anlamıyorum.Bir yandan diyor ki!Eski araba kalmayacak piyasa'da onun için sigorta ücretini yükseltiyor.Diğer yandan kazaları engellemek için sağlam araba olsun.Diyor bizim bu mondeolar türkiye yolları için biçilmiş kaptan olması gerekirken sen yıl olarak yaşlanan arabanın vergisini nasıl yükseltirsin tam tersine düşürmen gerekirken böyle taktik benim aklım mantığıma sığmıyor.Hayır işin kötü yanı ben güneş sigortaya baktım.Kasko bedeli 21000 tl gözüküyor.%5'i 1050tl yapıyor.Yani geçmiyor yok mu?Bizim bu arabalar için daha düşük kasko bedeli gösteren bir firma

Yorum bağlantısı
Akif Özkan

Yaşlanan araçların trafik sigortası daha mı fazla çıkıyor yoksa ben mi yanlış anladım?

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Sevgili mondeo kullanıcıları bu yeni vergileri ne yapacaz.Benim baya morellerim bozuldu.2005 model mondeo vergisi 520tl 6 aylık olarak geçen sene 482tl ödedik.Ben bu devleti anlamıyorum.Bir yandan diyor ki!Eski araba kalmayacak piyasa'da onun için sigorta ücretini yükseltiyor.Diğer yandan kazaları engellemek için sağlam araba olsun.Diyor bizim bu mondeolar türkiye yolları için biçilmiş kaptan olması gerekirken sen yıl olarak yaşlanan arabanın vergisini nasıl yükseltirsin tam tersine düşürmen gerekirken böyle taktik benim aklım mantığıma sığmıyor.Hayır işin kötü yanı ben güneş sigortaya baktım.Kasko bedeli 21000 tl gözüküyor.%5'i 1050tl yapıyor.Yani geçmiyor yok mu?Bizim bu arabalar için daha düşük kasko bedeli gösteren bir firma

Esas alınan kasko değeri, sigorta ve reassürans şirketler birliğinin ocak ayında ilan ettiği değerdir. Sonuç itibariyle yapacak bir şey yok. El mahkum, ya mondeo kullanmayacağız, ya da dikenine katlanacağız.

Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

benim arabanın vergisine baktım şimdi 6 aylık

7-11 yaş arası olduğu için 180 lira .4-6 yaş olsaydı 310 lira olacaktı

Yorum bağlantısı
Misafir

Bülent Bey,

Yıllardan beri mtv hesaplamaları yaşa ve aracın motor hacmine göre hesaplanan bir skalayla belirlenir. Her yıl da maktu oranda artar. Bizim ülkemizde hiçbir zaman eski aracın vergisi ekstra düşmedi. Sonuçta sizin (ya da aynı zamanda benim) aracım ikibin motor olduğu için bu sistem devam ederse hiçbir zaman bindörtyüz ya da binaltıyüz motorlar seviyesine düşmeyecek. Bizde büyük motor lükstür, bu lüksün maliyeti de vergidir.

Mtv'sini daha modern metodlarla belirleyen ülkelerde ise durum daha vahim. Yeni araç satışını canlandırmak için eski modellerin vergisi artarken, çevrecilik yasaları çerçevesinde emisyon oranları yüksek olan bir de daha da ağırlaştırılan oranlara uyum sağalamayan demode motorların vergisi de bir o kadar artıyor. Yani Mondeo gibi araçların ülkemizdeki durumu daha iyi diyebiliriz.

Aracın vergisinin bir alt kademeye düşmesi için hesaplama metodu sizin ya da başkasının kaskosundaki araç değerine göre olmaz. Aşağıda tsrsb'nin linkinden alınır değer. Zaten legal olarak da bu ay kaskolanacak bir aracın sigorta bedeli aşağıdaki linkteki gibi olur. Listedeki değerin %5'inden yüksekse vergi bir alt kademeye düşer.

Saygılarımla.

http://www.tsb.org.tr/sayfa/motorlu-tasitlar-vergisi-ile-ilgili-listeler

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

2.0 motora binmeyin. Biniyorsanız vergisini de vereceksiniz. Nasıl ki 17'' lastik fiyatlarına iki kat para veriyorsanız bunuda ödersiniz. 2.0 motora binecek gücü olan insan vergisini de paşa paşa ödesin mantığıyla hesap yapılıyor :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ozan Akkaya

Ben geçen yıl 99 monde o için kasko değerinin %5'i mevzusundan dolayı 190+190= 380 Tl ödemiştim.

Bu yıl bankadan sorgulattığımda ilk altı aylık bedel 310 TL olarak görünüyor.

12-15 yıl arası 1801-2000 araçların ödemesi gereken ilk altı aylık tutar 310 tl.

Aracın 2013 yılı kasko bedeli 10.100 Tl. olmasına rağmen vergi tekrar bir üst dilimde gösterilmiş. Vergi dairesine her sene dilekçe mi vermem gerekiyor ?

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

2.0 motora binmeyin. Biniyorsanız vergisini de vereceksiniz. Nasıl ki 17'' lastik fiyatlarına iki kat para veriyorsanız bunuda ödersiniz. 2.0 motora binecek gücü olan insan vergisini de paşa paşa ödesin mantığıyla hesap yapılıyor :)

2,0 motor da bizde bir ilah ki sormayın ... 2,0 nedir ki yahu luks değilki, gitsinler 3,0 4,0 5,0 larla uğraşsınlar ...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

1-3 yaş 2000 motora baktım şimdi ,6 aylık 1147 lira diyor.

yakıtıydı vergisiydi amma para be .

Allaha şükür 2005 1.6 arabaya biniyoruz :p :p

Yorum bağlantısı
Misafir
Ben geçen yıl 99 monde o için kasko değerinin %5'i mevzusundan dolayı 190+190= 380 Tl ödemiştim.

Bu yıl bankadan sorgulattığımda ilk altı aylık bedel 310 TL olarak görünüyor.

12-15 yıl arası 1801-2000 araçların ödemesi gereken ilk altı aylık tutar 310 tl.

Aracın 2013 yılı kasko bedeli 10.100 Tl. olmasına rağmen vergi tekrar bir üst dilimde gösterilmiş. Vergi dairesine her sene dilekçe mi vermem gerekiyor ?

Her sene yenilenecek talebiniz. İşlem iki dönem için yapılıyor, akabindeki sene güncel değere göre değişiklik olabileceğinden yeniden vergi dairesinde işlem yaptırmalısınız.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Bülent Küet

Mehmet bey dediğin gibi verecez.Yapacak bişey yok zaten devlet gözünde ben patron adamım ne olacak dimi!Sizin işiniz neydi fabrikatör müsünüz?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Mehmet bey dediğin gibi verecez.Yapacak bişey yok zaten devlet gözünde ben patron adamım ne olacak dimi!Sizin işiniz neydi fabrikatör müsünüz?

Yok armatör :D

Benim asıl zoruma giden adam 150bin tl verip 1.6 motor bir araç alsın, başka biri gitsin 20bin tl 2.0 motor 2004 model bir araç alsın 1.6 motorun 1.5 katı vergi veriyor. :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

evet aracın bedeli de etkilemeli vergiyi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bir dizi hatalı cümle kurmuşsunuz...

Vergiler aracınız yaşlandığı için artmamıştır, sadece enflasyon oranında artmıştır...

Sigorta ücretlerini devlet değil sigorta şirketleri ayarlıyor..

Kasko değerine sigorta şirketlerinin listesinden bakmanız yada ucuz yayınlayan bir şirketi emsal göstermeniz işe yaramaz.. Şu adresteki değerler geçerlidir.. http://www.tsb.org.t...ilgili-listeler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...