İçeriğe Yönlendir

Motor Yıkama

Koray Kahraman

Recommended Posts

Koray Kahraman

Arkadaşlar, motor yıkama konusundaki fikirleriniz nedir acaba? Geçen Eylül'de servise bakım için götürdüğümde kaputu açıp şampuanla yıkayıp tazyikli suyla duruladılar ve bana teslim ettiler. Biz de aynı şekilde yapamaz mıyız?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Forumda çokça tartışıldı. Bu işi bilmeyenler tarafından kesinlikle yapılmaması öneriliyor.

Yorum bağlantısı

Forumda çokça tartışıldı. Bu işi bilmeyenler tarafından kesinlikle yapılmaması öneriliyor.

+1 Garip garip arızalar çıkmasındansa hiç ellememek daha iyidir.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

İçim rahat eder :)

Motor çok kirlendiyse soketlere direk su tutmadan yıka geç, sonrasında motora Wurth motor cilası sık, bir daha yıkamana gerek kalmaz, nemli bezle siler geçersin, cilayı düzgün uygular, talimatına uyarsan sana 5 sene garanti veriyorum, sadece bezle silmen yeter, motoru yanmaz streç filmle kaplamış olursun, tüm soketler kablolar su geçirmez olur :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Yazık size benzinli kullanlar, hem pahalı hem de rutubetten nem kapan motorlular sizii :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Şoldur şoldur yıkıyorum yıllardır hiç sıkıntı olmuyor, olursa bir tasarım hatası var demektir, ne yani motor odasına hiç su nem girmeyecekmi, yandık o zaman.

Yağmurlu havada su en ince detaylara kadar işliyor.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Yazık size benzinli kullanlar, hem pahalı hem de rutubetten nem kapan motorlular sizii :D

İlk dizel arabayı aldığımızda herkes bu ne biçim araba takır tukur çalışıyor diyorlardı.

O zamanlar tofaş 1 yakarken biz 0.5 yakıyorduk :D

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Banamısın demez, yeterki soketin dibine kadar basınçlı suyu dayama, yinede acemi çok, adam öyle bir su tutuyorki zaten su geçirmez olan soket nasıl oluyorsa su alıyor, neyse siz silin en güzeli :D

Ben tanusu 86 dan beri düzenli olarak yıkarım, şu sıralar daha bir inatla yıkıyorum, şimdiye dek elektrik arızası hiç yapmadı, zaten arıza hiç yapmadı :D:p

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
(düzenlendi)

Ben bizim rahmetli taunusu yukarıda eklediğim resimdeki gibi sıcak su ve buharla yıkıyordum.

Motor bal dök yala oluyordu ve tek marşta çalışıyordu :)

Zaten arabada 3-5 tane soket vardı o da bujilerin kabloları :D

tarihinde Nihat Palolu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Aynen öyle, bujiye su tabancasını dayamadığın sürece sorun yok, ateşleme elktronik ve suda geçirmez, birgün istasyonda şakır şukur şoldur yıkadım, renocular yanda, yazık bezle siliyorlardı, bir flaş ise benden gaza gelip yıkadı :) bilmiyorki bu yürüyen tabut Flash S suyu hiç sevmez, Ford la başedebilirmi, sonucu tahmin edin artık, ben tek marşla devam, o hava hortumu elinde söktüğü yerlere hava tutuyor .... :D :D

bezle ayda bir defa silinse daha iyi yıkamaya ne gerek var

Kirlenmediği sürece öyle zaten, ancak kışın biraz su falan sıçrıyor, tam silemiyoruz, havalar düzelince yıkamak gerekebiliyor.

Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

Aynen öyle, bujiye su tabancasını dayamadığın sürece sorun yok, ateşleme elktronik ve suda geçirmez, birgün istasyonda şakır şukur şoldur yıkadım, renocular yanda, yazık bezle siliyorlardı, bir flaş ise benden gaza gelip yıkadı :) bilmiyorki bu yürüyen tabut Flash S suyu hiç sevmez, Ford la başedebilirmi, sonucu tahmin edin artık, ben tek marşla devam, o hava hortumu elinde söktüğü yerlere hava tutuyor .... :D :D

Kirlenmediği sürece öyle zaten, ancak kışın biraz su falan sıçrıyor, tam silemiyoruz, havalar düzelince yıkamak gerekebiliyor.

su demişken aklıma geldi benim kaputa biyerden su sıçrıyor kayışlar yapıyor heralde nasıl olcak bilmiyorum

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Yereee, zaten sudan başka doğada çözünen TurtleWax şampuan akıyor, yağ pas olmaz benim motorda :)

Ayrıca ülkenin %98 inde akan sular kanalizasyona-yalandan arıtmaya-denize.... ve % si daha az olmak üzre yağlarda toprağa-yağ sobalarına-kalıp tahtalarını yağlamaya gidiyor :(

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Koray Kahraman

Dediğim gibi yetkili servis, araç her servise gittiğinde motoru tazyikli suyla yıkıyor.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Birşey olmaz, kendiniz yıkayamiıyorsanız servis yıkasın, takılmayın bukadar.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Akif Kuru

Selam arkadaşlar fiesta aracımı hafta sonu iç dış yıkattım özellikle motorun yıkanmaması konusunda uyarmama rağmen eve gelip baktığımda motorun da yıkandığını gördüm.Bu sabah motor arıza ışığı yanmaya başladı.Bir arkadaşın tavsiyesi üzerine kaputu açıp yarım saat kadar güneşte bıraktım motor arıza ışığı söndü.Eve gelirken tekrar yanmaya başladı ne yapmam gerekir?servise mi götürmeliyim?Düz yerde sivri bela bu olsa gerek adama tavana ve motora dokunma dedim yaptığına bak.Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Selam arkadaşlar fiesta aracımı hafta sonu iç dış yıkattım özellikle motorun yıkanmaması konusunda uyarmama rağmen eve gelip baktığımda motorun da yıkandığını gördüm.Bu sabah motor arıza ışığı yanmaya başladı.Bir arkadaşın tavsiyesi üzerine kaputu açıp yarım saat kadar güneşte bıraktım motor arıza ışığı söndü.Eve gelirken tekrar yanmaya başladı ne yapmam gerekir?servise mi götürmeliyim?Düz yerde sivri bela bu olsa gerek adama tavana ve motora dokunma dedim yaptığına bak.Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.

İşini bilmeyen adam beş milyon bar ile motor yıkarsa arızaya sebep olabilir. :)

Motor temizleyicisini sıkıp uzaktan su basarak durulayacak sadece.

Yorum bağlantısı
Emre Köksal

elektriksel bişey olabilir...yani aracı güneşin altında bırakın biraz...belki aksamlardan biri ıslak olduğu için şase yaptırıp arıza ışığı yakıyor olabilir...yine olmazsa heryerin kuruduğuna emin olup servise başvurmakta fayda olabilir.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Murat Yalçın

Arkadaşlar Selamlar ,

Fiestasının motorunu yıkayanlar varmı acaba ? Bu işlemi biz yapabilirmiyiz ? Nelere ihtiyacımız olur ?Motor çok kirlenmiş toz toprak içinde , nasıl bu kadar kirlenir anlamadım.

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Arkadaşlar Selamlar ,

Fiestasının motorunu yıkayanlar varmı acaba ? Bu işlemi biz yapabilirmiyiz ? Nelere ihtiyacımız olur ?Motor çok kirlenmiş toz toprak içinde , nasıl bu kadar kirlenir anlamadım.

Teşekkürler.

Daha önce bu konu açıldığı için konunuzu birleştirdim. Bilginize.

Lütfen arama yaparak konu açalım.

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...