İçeriğe Yönlendir

Konut Kredisinin Yapılandırılması Hakkında

Şahin Topaloğlu

Recommended Posts

Şahin Topaloğlu

Değerli forum üyeleri.Son günlerde Ankarada satın almış olduğum evimin kredisini yapılandırmayı düşünüyorum.Yapılandırmayı düşünmemdeki sebi ise şöyle açıklaya bilirim. Ben 14 ay önce Yapı kredi bankasından 120.000 tl konut kredisi kullandım.10 yıllık vade ile 205,000 tl geri ödemesi oluştu.14 aylık bir ödemeden sonra geçenlerde bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine bu konuya yoğunlaştım.Ben krediyi 0,99 dan kullanmıştım şimdi ise 0,83 lere kadar düştü.Önümüzdeki hafta 0,80 altına çekileceğide yorumcular arasında konuşuluyor.Şu anda bankaya 110.00 tl borcum gözüküyor.Ben arabamı satıp 90,000 tl krediyi 5 yılda ödemeyi düşünüyorum, yapmış olduğum hesaplamada 50.000 tl kadar kar a ogeçiyorum.Bu gibi yapılandırmalarda ne gibi bir yol izlemem gerekiyor.Bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim. :flowers:

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Taksit ne kadar artıyor? Zorlanacaksanız değmez yine 10 yıl üzerinden yapılandırsanız olmuyor mu? Çünkü 10 yıl sonra yaşlanmış ve birçok şeyi yapamıyor olacaksınız. Para gençken de lazım.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Ada
(düzenlendi)

Değerli forum üyeleri.Son günlerde Ankarada satın almış olduğum evimin kredisini yapılandırmayı düşünüyorum.Yapılandırmayı düşünmemdeki sebi ise şöyle açıklaya bilirim. Ben 14 ay önce Yapı kredi bankasından 120.000 tl konut kredisi kullandım.10 yıllık vade ile 205,000 tl geri ödemesi oluştu.14 aylık bir ödemeden sonra geçenlerde bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine bu konuya yoğunlaştım.Ben krediyi 0,99 dan kullanmıştım şimdi ise 0,83 lere kadar düştü.Önümüzdeki hafta 0,80 altına çekileceğide yorumcular arasında konuşuluyor.Şu anda bankaya 110.00 tl borcum gözüküyor.Ben arabamı satıp 90,000 tl krediyi 5 yılda ödemeyi düşünüyorum, yapmış olduğum hesaplamada 50.000 tl kadar kar a ogeçiyorum.Bu gibi yapılandırmalarda ne gibi bir yol izlemem gerekiyor.Bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim. :flowers:

Kredi kullanılacak bankaya gidilir,kredi başvurusu ve durum anlatılır. Para direk borçlu olduğun bankaya transfer edilerek yapılandırılmış olur. En son bu şekilde işliyordu abi..

Yeni başvuru yapılan banka mevcut kredinin kapatma tutarını öğrenerek o kadar kredi girişi yapar..

tarihinde Fatih Ada tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Her banka ayrı şeyler söylüyor.Şu anki taksit tutarı 1700 tl ama 2500 e kadar ödemeyi planlıyorum.

Yorum bağlantısı
Engin Deniz

Abi mevcut banka o dediğin oranlara inmeyebilir yapılandırma da. Başka bir bankaya devir etmen gerekebilir. Bende müsait olunca hesaplayayım ne kadar kârın olacak. Cebimi PM atıyorum aklına takılan birşey olursa konuşuruz. ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Banka kendisi yapılandırmaya gitmeyebilir.Yasal bir zorunluluk yok..Yani ben senin borcunu yapılandırmam arkadaş diyebilir.Bu durumda başka bir bankayla görüşeceksin.Eğer o banka sana daha düşük faiz oranıyla gelirse mevcut bankan büyük ihtimalle erken kapatma cezası %2 alacaktır bunu ödeyip diğer bankaya kredini kaydırmış olacaksın.Ancak bu durumda da tekrar sigortalar,kesintiler falan filan gibi masraflar ortaya çıkacak.Bunların hepsini gözönüne alıp hesabını yapacaksın.Attığın taş ürküttüğün kurbağa değiyorsa iş tamamdır..Yeri gelmişken şunu da söylemekte fayda var 2 yada en çok 3 defa yapılandırma hakkın var.bu yüzden de oranlar iyice düştüğü zaman bu işi yapman daha çok menfaat sağlayacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

Kredi geri ödemesinde kilit nokta süreyi uzatmamak. Bu yeniden yapılandırmada mümkün olan en kısa sürede geri ödemeyi yaparsanız, ödeyeceğiniz total rakam hayli azalacaktır. Ancak taksit sayısını azaltmak, taksit miktarının artmasına sebep oluyor. Optimum seviyeyi yakalamalısınız. 0,99 dan 0,80'e düşüş, taksit miktarındaki azalmayla birlikte ciddi bir kazanç sağlayacaktır.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Benim Focus Collection böyle bir hesapta bedava geldi, şiddetle tavsiye ederim....Ha hem Focus' u hem de yapılandırmayı tavsiye ederim bu arada..:D Mevcut bankadan ipotek feyk belgesi alıp yeni bankaya başvurunu tamamlıyorsun eğer bankayı değiştirirsen...Yalnız bana vergi dairesi ev alıp tapu harcı yatırmamışsın diye tehdit gibi mektup gönderdi orası başka...:)

Yorum bağlantısı
Şaban Arhan

hocam kredi yapılandırması dediğimiz galiba bankacılık dilinde refinansman kredisi diye geçiyor.. Bildiğim kadarıyla ilk defa çekilen kredi ile refinansman kredileri arasında biraz fark oluyor. Yaklaşık yarım puan kadar. yani güncel kredi oranlarını takip edip bankaya o oran üzerinden kredi çekmeye giderseniz beklediğiniz oranın 0.5 puan fazlası ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca eğer yapılandırmayı düşünüyorsanız bence acele etmelisiniz, çünkü ödeme planında göreceğiniz üzere ilk yıllarda ödediğiniz taksitler faizden düşüyor kalan anaparada pek birşey değişmiyor..

ben 32 ay önce 0,90 dan kredi çektim. 105 bin lira..

10 taksitten sonra 0,78 ile refinasman çekip yapılandırdım.

% 2 erken kapatma cezası aldılar. Masraf almadılar. Aylık ödememi 180 Tl artırdım ve sonuçta 26 taksit sildiler.

Benim toplamda ödeyeceğim meblağdan 18 bin lira eksilmiş oldu.. Ayrıca kredim de daha erken biteceği için moral -motivasyon oldu :D

Bir ekstra bilgi daha..Krediyi yapılandırdığımız için kesilen % 2 lik cezanın iadesi için dava açabiliyormuşuz..

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Engin Deniz kardeşimle görüştüm çok değerli bilgiler verdi.Şu anki hesabıma göre 60,000 tl ile 70,000 tl gibi bir kazınımım var.Yalnız önümüzdeki haftalarda faiz oranının 0,80 den aşağı ineceği bilgisini aldım çok sevindim desem yeridir. :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Deniz

İhtiyaç krediside yapılandıralabiliyor mu ?

Yeni kredi çekip eskini kapatarak olur, tekrar masraf falan filan.. :)

Yorum bağlantısı

50.bin tl az bir rakam değil,böyle bir indirim söz konusu ise peşini hiç bırakma şahin abi...

+26

Şahin abi eğer böyle bir meblağ kâr'ın olacaksa hiç düşünme uygula derim. Konuşulan miktar bir sıfır araç parası hiç de azımsanacak gibi değil.

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Çok kârın oluyor abi.Aradaki fark ile Sincandan daire alınıyor.Hadi hayırlısı.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...