İçeriğe Yönlendir

Green Kart Nedir Ne Değildir?

Mustafa Sabri Alemdaroğlu

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar. Bu green kart olayı nedir ne değildir? Avantajı varmıdır? Başvuranların tecrübelerinden yararlanmak isterim.

Saygılarımla...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

krizden başı dönmüş, sefil düşmüş memlekete kapağı atma olayı?

Yorum bağlantısı
:biggrin: İyi bir şey değil diyorsun yani çağlar abi :unsure2:
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

ABD'nin bir sayfalık son derece basit bir formla, ancak bir sürü kurala uyması gereken güncel bir fotoğrafla başvuru aldığı ve dünyanın dört bir yanından bedavaya biyometrik veri topladığını düşündüğüm kart çekilişidir.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı

Macera dolu Amerikaa :biggrin: Sürekli karşıma çıkıp duruyor son günlerde green kart olayı. İnternetten flan araştırdım biraz ama akla yatar bişe mi ona karar veremedim :)

Mustafa bey siz söyleyince bende o konuda haklılık payı olduğunu düşünüyorum şimdi...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ABD'nin bir sayfalık son derece basit bir formla, ancak bir sürü kurala uyması gereken güncel bir fotoğrafla başvuru aldığı ve dünyanın dört bir yanından bedavaya biyometrik veri topladığını düşündüğüm kart çekilişidir.

saaaaalam ve bedava ve gönüllü bilgileri güzel topluyorlar, sonra tursit olarak vizeye gittiğinde de , saaalam bir bye yapıyorlar derler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

ABD'ye kapak atmanın yolu basittir.

Master kabulü alınır. Evlenilir. ABD'ye gelinir. ABD'de çocuk yapılır. Master sonrasında doktora yapılır. Bu arada bir de çocuk yapılır. Toplam 5 sene dolunca adamlar vatandaşlığı veriyorlar zaten...

Ohooooo valla çocukta yaparım kariyerde modunda hiç değilim Hakan bey :biggrin: Yurtdışına çıkıp çalışmak gibi bir planım var ama akademisyenlik hiç bir şekilde düşünmem yanii, düşünemem :biggrin:

Yorum bağlantısı

Valla elimden her iş geliyor :) İyi birşey mi kötü birşey mi bilemicem ama sıkıntı, benim ustaymışım gibi görülüp her işi bedavaya yapıyor olmam :biggrin: Ama yazılanları okudukça gereksiz olduğunu kavramış bulunmaktayım green kartın :biggrin:

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal
Green card aldığın zaman hakkının yanmaması için kart çıktıktan sonraki belli bir süre içinde oraya gidip yerleşmen ve yaşaman gerekiyor.

Orada yaşamayıp öyle pasaport niyetine giriş çıkışta kullanmak olmuyor.

Adamlar bu kartı orada yaşaman ve çalışman için veriyorlar. Eğer orada yaşamayacağını anlarlarsa kartı alıyorlar.

5 sene kesintisiz kalacaksın.O sürede en fazla 6 ay ülkeyi terkedeceksin. Parayı bayılıp sınava gireceksin. Daha sonra da yemin edeceksin.

Master vizesiyle değil göçmen vizesiyle 5 sene olacak. Çocuk orada doğarsa çocuk doğrudan ABD vatandaşı olacağı için onun üstünden vatandaşlık veya green card başvurusu yapacaksın.

Ama tabii bunlara değer mi? Hayır...

İş, toplantı veya eğitim için gittiğin zaman Amerika güzel. Otel, araba parası şirketten olunca, üstüne bir de günlük harcırah alınca Amerika insana şahane geliyor.

Ama orada çalışıp vergi sistemine dahil olduğun zaman, otoparka, köprüye, ucuz da olsa zırt pırt boşalan depo için benzine, şey kadar ev için hayvan gibi kiraya parayı bayılanları gördüğün zaman "Vay anasını biz Türkiye'de amma rahatmışız." deniyor.. Hele bir de kiradan kurtulmak için 1945 model eve 250-300K USD parayı bankadan çekip 30 sene boyunca her ay 1200-1300 USD mortgage 600-700 USD da emlak vergisi verenleri görünce "Türkiye cennetmiş." diyorsun...

Peki yillik gelir ne kadar oluyor burayla kiyaslayinca?

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

Yıllık minimum brüt 100.000 dolar almadan olmaz... Zor...

Burda yilda 40k alan muhendis orda bunu 90k olarak karsiligini alabilir mi acaba?

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

Şans... Oradan bir okulda master vs yapmış olmak ve "Fluent in English" olmak şart...

Tabii gider gitmez de olmuyor hemen.

Sans gulsede piyango tuttursak diyelim o zaman :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Gidip çalışmak için değil ama B planı olarak böyle bir seçenek, değişen konjektür ile birlikte çocuklar için iyi olabilir. :)

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Geçen bir fuar için almanya'ya giden arkadaşımızın dediği , canımız işkembe çekti , orada yaşayan arkadaşımız bizi bir kahveye götürdü , raf arkası bol sarımsaklı işkembe yedik dedi . Gerçi evde işkembe pişirmeye kalksan amerikada evi fbı basar :D

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

Değmez... Burada işi iyi olan için macera olur...

anladım abi teşekkürler ... bir dönem kanada için çok hevesliydim ama tecrube yeterli değildi sonrada hevesim kaçtı zaten...

Çok zor... Tecrübesiz o parayı vermezler. 90k şu anda buranın iyi parası. MBA'li falan tipler (çok tepe okullardan olmadığı sürece) 90-100 arası alıyor.

Velev ki 90K aldın, vergilerle o para 50 civarına iner. Onunla da anca geçinirsin.

Buranın en güzel tarafı araba + teknolojik ürünler. Onun haricinde, memleket gibisi yok.

Tecrube sart tabiki ... Neyse bakalım amerika için degil de bu sene bende bir MBA e basliyacagim hayırlısıyla ...

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

Kanada biraz farklı. Sosyal devlet özelliği daha fazla. Nüfus az ekonomi iyi olunca biraz daha rahat bir ülke sanki. Eğitim işsizlik çocuk vs yardımları var. Dışarıdan bakınca ABD'ye çok benziyor. Ben Kanada'nın en güneyinde kaldım. Çok soğuk bir ülke. Kışın sıcaklık -30 C civarıydı. ;)

ama ilk başta genelde seni quebec denilen eyalete gitmek konusunda diretiyorlar gibiydi ... birde fluent olmasada fransızca istiyorlar biraz... göçmen başvurusunda puanlama sistemi var fransızca varsa + puan alınıyor

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

MBA çok iyi olur; ancaaaak, yaş olmuş 28. Bu saatten sonra iyi MBA programları zor. Anca finans ağırlıklı bir MBA programından kabul gelir.

burda parayı verince istediğin MBA de düdüğü öttürebiliyorsun :D :D weekend mba programı buldum bir tane onu araştırıyorum şimdi. 1 yılda bitiyor sanırım ...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yine de madem para veriyorsun, düzgün bir okul dene. Boğaziçi ve Koç'un executive programları iyidir.

ben de bir kartvizit var, arkasında yakinimdir yazıyor bu nasıldır?

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

Yine de madem para veriyorsun, düzgün bir okul dene. Boğaziçi ve Koç'un executive programları iyidir.

executive için arabayı falan satmam gerekir imkansız :) koç tada burslu olmak için çalışmamak gerekiyor ... maaş ev falan veriyorlar ...

Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

Green card ın cazibesi eskidendi tanıdıklarım var gazeteden başvuru yapıp giden 15 yıl olmuştur. O zamanlar gittiğinizde kapıda karşılayıp evinizi işinizi ayarlayıp sizi dil okuluna falan gönderiyorlardı şimdi kartı verip başının çaresine bak diyorlar tabi kartın çıkması şans çıktıktan sonra Ankara ve İstanbul da anlaşmalı doktorları var gidiyorsun bir dünya tahlil test aşı vs... Arkadaşım kapalı zarf verip gönderdiler diyordu bu arkadaşa çıkmıştı 2 yıl kadar önce yılda sadece 1 veya 2 defa giriş çıkış yapıyor. Green card a başvuru yaptın çıkmadı bir sebepten dolayı göçmen olmayan vize başvurusunda bulundun bu her zaman karşına çıkar göçmenlik başvurusu da yapmışın kalmayı düşünür müsün diye göçmen olmayan vize başvurunuzu olumsuz yönde etkilemesi çok yüksek. B1-B2 (iş-turizm) tipe başvuru yapılıp gidip görüp kalmaya karar verdiğinizde bir tanıdık şart bu arada işyeri ile anlaşıp formları onaylatıp H1 (çalışma vizesine) başvurulur.

Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

1992 yılında, 15 yıl değil 20 yılmış , bilindiği üzere milattan önce olma ihtimali, keşfiyle alakalı olarak mümkün değil lakin 13 koloniden birini bunlar oluşturmuş.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...