İçeriğe Yönlendir

Kombi Nasıl Çalıştırılmalı

Uğur Gül

Recommended Posts

Ertan Çabuk
(düzenlendi)

1. Siemens'i kaça aldın? Ben iki hafta önce 350'ye aldım.

2. "Party" ayarı diye geçiyor. Cidden :)

1. 240 tl idi geçen sene almıştım. Kombiyi takan arkadaşın tavsiyesi ile aldım. ikisi de dört dörtlük. E işini iyi bilen bir makine mühendisinin elinden çıkışnca her şey dört dörtlük oluyor :)

2. Çok çılgınca adamım :D

alet bu

tarihinde Ertan Çabuk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Ayhan bey su tembellik falan yapmaz bunlar hurafe :D İşin özeti şu bağlantılar normal ama tesisat gerekli çapta ve uygunlukta yapılmamış görünüyor.Daha önceki tecrübelerim ve uygulamalarımdan örnekle özellikle Demir döküm mağduru tanıdıklarımın sorunlarını ilave sirkülasyon pompası ile giderdim.Sizinde sistemdeki sıkıntı bu,su yavaş dönüyor ve sirkülasyonu tam olarak sağlamıyor bu durum kombinin fazla efor harcamasınada sebep oluyor yani faturaya+ olarak yansıyor.Uygulama yaptığım evlerden 2 tanesi dublex idi.Sizde bu işten anlayan bir ustaya ekstra bir pompa koydurarak çözebilirsiniz.

Evet sanırım bir Demirdöküm mağduru da biziz.Kombi kuruldu 3 kata uygun olanı seçildi ve çalıştırılması ile ortaya çıkan gerçek pompa yetersiz kaldı evin yarısı ısındı yarısı ısınmadı ek pompa koyacağız falan demişler ama bilmiyorum ne olacak.Allah'tan kömür kazanını iptal etmedik onunla idare ediyoruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Ayhan bey su tembellik falan yapmaz bunlar hurafe :D İşin özeti şu bağlantılar normal ama tesisat gerekli çapta ve uygunlukta yapılmamış görünüyor.Daha önceki tecrübelerim ve uygulamalarımdan örnekle özellikle Demir döküm mağduru tanıdıklarımın sorunlarını ilave sirkülasyon pompası ile giderdim.Sizinde sistemdeki sıkıntı bu,su yavaş dönüyor ve sirkülasyonu tam olarak sağlamıyor bu durum kombinin fazla efor harcamasınada sebep oluyor yani faturaya+ olarak yansıyor.Uygulama yaptığım evlerden 2 tanesi dublex idi.Sizde bu işten anlayan bir ustaya ekstra bir pompa koydurarak çözebilirsiniz.

Peki tesisatta su giriş vanasını sol üste,çıkış vanasını sağ altta koymanın mantığı ile iki vanayı da aynı yöne koymanın farkı ne?Ustalar neden bunu farklı yapıyor?

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

İğrenç bir espri:

Kombi nasıl çalıştırılmalı?

Düğmesine basarak...

:D :D :D

yanlış cevap; önce fiş takılıp, daha sonra gaz vanası açılacak ve son olarak düğmeye basılcak. Otur sıfır... :bravo:

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Çarpraz olunca daha mı çok malzeme gidiyor? Diğeri daha kolaylarına geliyor sanırım.Mantıken bakınca petek büyükte olsa küçükte olsa sanki çarpraz olunca daha iyi olacak gibi duruyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Birde şöyle birşey sorayım son olarak..Mesela deniliyor ki test öyle 30-40 derecede yapılmaz.Kombi hatırı sayılır şekilde açılır.Sonra en uzak peteğe bakılır.Eğer ısınıyorsa sorun yoktur deniliyor.Sorun sanılan şey kombi kısık yakıldığı için suyun yolda doğal olarak soğumasıdır deniliyor.Test için ideal sıcaklık kaç olmalı 70 mi :)

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Birde şöyle birşey sorayım son olarak..Mesela deniliyor ki test öyle 30-40 derecede yapılmaz.Kombi hatırı sayılır şekilde açılır.Sonra en uzak peteğe bakılır.Eğer ısınıyorsa sorun yoktur deniliyor.Sorun sanılan şey kombi kısık yakıldığı için suyun yolda doğal olarak soğumasıdır deniliyor.Test için ideal sıcaklık kaç olmalı 70 mi :)

Kombiler için ideal çalışma sıcaklığı 30-50 dir.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Kombiler için ideal çalışma sıcaklığı 30-50 dir.

idealini sormuyorum ki abi test amaçlı yapılacak olanı soruyorum.En son ayarda mı yakıp kontrol sağlamak gerekiyor yoksa 40 derece yakmakta aynı mı..

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

idealini sormuyorum ki abi test amaçlı yapılacak olanı soruyorum.En son ayarda mı yakıp kontrol sağlamak gerekiyor yoksa 40 derece yakmakta aynı mı..

yakmayacağın sıcaklıkta neden test edesin Ayhan?

Önemli olan ideal çalışma sıcaklığında en uçtaki petekten de verim alıp alamdığındır. dolayısı ile ideal çalışma sıcaklığında yakılır ve ısıtmasına bakılır...

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Uzun tesisatlarda yüksek derecede bakılmalı demişlerdi bize.. 65- 70 derece gibi..

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

danfossdebimetrelikolle.jpg

Mahmut bey hazır bulmuşken sorayım. Bizim oturduğumuz evde aynı yukardaki düzenek mevcut. Merkezi sistem ve ilk kuruluşundan beri pay ölçerli olarak tasarlanmış..

Kırmızı vanalı olan bölümdeki şefaf bir parçalar var ; onlar ne işe yarıyor ?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Bina yalıtımı kaliteli malzemeden yapılmış ise bu size görüntü kirliliğinden öte bir fayda vermez çünkü ısınan hava yükseliyor yanal olarak dağılmıyor.Hiç izolasyon yoksa uygulanabilir ama faydası %2 veya %3 olur diye düşünüyorum...

Suyun sıcaklığını gösteren ve ayar yapmaya imkan veren debimetre...

Bunların üstünde ayar yerleri var ama hiç ayar yapan olmadı bende rasgele kurcalamıştım .. Standart olması gereken bir ayar şekli varmıdır ?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Eğer kollektör üzerinden çıkan hatların hangi odaya gittiği yazıyor ise ayarlamak çok daha kolay olur.Bu debimetre sayesinde mekan ısılarını ayrı ayrı kumanda edebilirsiniz...

Mesela kızlarımın odası sabit 24C' dir,salon 23C' yadak odası 25C' banyo 26-27C' gibi...

Aynı zamanda banyo ve wc de yerden ısıtmadır ve banyoda extra havlupan mevcuttur.

Biraz emlakçı ağzı ile oldu bu mesaj sanki... :biggrin:

:D

Hepsinin hangi odaların olduğu belli.. Odalarda termostatik vana var.. 2 banyonun ve salonun bir peteğinde hiç vana yok..

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Vana hiç yok ; sanırım söndürülmesin sürekli yansın binanın ısı dengesi bozulmasın diye..

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Olabilir,ama ya radyatör arıza yaparsa ve sökülmesi gerekirse ne olacak.İnşallah rakorlu bir bağlantı yapmışlardır...

O şekilde ;)

Yorum bağlantısı

Benim kombide arızalandı,usta çağırdım bakmış,su girişindeki filtre tıkalı devir daim yapmıyor demiş,sökmeye uğraşmış sökememiş,su tesisatçısı çağırın deyip gitmiş.Bakalım bide ben deneyim akşama gidince.Bir fikri olan varmı nasıl sökerim.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Benim kombide arızalandı,usta çağırdım bakmış,su girişindeki filtre tıkalı devir daim yapmıyor demiş,sökmeye uğraşmış sökememiş,su tesisatçısı çağırın deyip gitmiş.Bakalım bide ben deneyim akşama gidince.Bir fikri olan varmı nasıl sökerim.

Elinde kalmasında :D

Yorum bağlantısı

Elinde kalmasında :D

Zaten kombici elimde kalır diye fazla zorlayamadım demiş.Kalacaksa da benim elimde kalsın abi napayım :D

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

yatmadan önce şu konuyu açıyım sürekli valide soruyo bana :D

Malum havalar soğudu kombiyi açmaya başladık yavaştan.

Şimdi alarko marka kombimiz var modelini bilmiyorum göstergelerin orda serena yazıyor..Evin bütün petekleri açık oluyo.3+1 ev yalıtım yok dışı boncuk.Sizce kombiyi gece kapatıp sabah yenidenmi açmak lazım herkes bu şekle çok yakar diyor.

Yoksa geceleri en düşük konuma alıp öylemi bırakmak lazım.bu şekildede hiç kapanmıcak kombi bana göre daha fazla yakar bide sürekli çalışacak arıza ihtimali yüksek gibi.

Cihazınızın modeli Serana'dır. 2 tip serena vardır. eski tip mavi kapaklı ve yeni tip digital göstergeli serenadır. eski tip serana ise sensör ve hihrolik grup arızası dışında fazla bir arızası olmaz. yeni tip serana ise 3 yolu vana boyler anakart gibi sorunlar meydana gelebilir. Esas sorunuza gelirsek ; genel kullanım zmanlarında istediginiz sıcaklıkta kapatmak istediginiz zmanlarda ise düşük sıcaklıkda çalıştırmanız sizin için daha iyi olur ve gerekenide budur. kapattıgınız zaman ev soguyacak ve sıcak olmasını istediginiz zaman ilk başta soguyan evi ısıtacak ve daha sonra siz ısınmaya başlayacaksınız. ve bu sırada soguk bir şeyi ısıtırken daha çok enerji harcayacak. buda fazla gaz sarfiyatı demektir.

Vana vardır mutlaka ama dönüş vanası kullanmışlardır.Termostatik vana kullanımında mutlaka bir radyatörde kombi motorunu zorlayıp yakmamak için kesinlikle normal vana olmalı...

Böyle bir şey mi var...

radyatorgeridonusvanasi.jpg

bu resimde bir vanadır. dış kapagı çıkartılarak alyan yardımı ile vana kapatılabilir. genelde bu vana tipi yeni yasaya göre merkezi sistemlerde ısı pay ölçer sisteminde gerekli olan termostatik vana kullanımı sırasında radyatörü müşterilerin kapatmaması için kullanılır.

Yorum bağlantısı
Metehan Şahin

Benimde kombi ile bir sıkıntım var ama nasıl tarif edilir tam bilemiyorum. Kısaca şöyle; akşamları eve gidip kombiyi açacağım zaman manometre de barın 0 seviyesine düştüğünü görüyorum. Alttan vanasını açıp 1 bara getirip yakıyorum ve 5dk. sonra kontrol ettiğimde su 4 bara yükselmiş ve tahliye ventilinden akmaya başlamış oluyor. Yandaki petekten bir miktar suyu boşaltıyorum ve 1,5 bar seviyesine getiriyorum. Sonra kendi kendine ortalama 2-2,5 bar arasında çalışmaya başlıyor. Ayrıca duşa her girdiğimde su aniden soğuyor ve kombinin su seviyesi 1 barın altına üşmüş oluyor tekrar alttan su veriyorum ve duşa giriyorum. Markası Demirdöküm ultima Anlattıklarımdan nasıl bir işkence olduğunu anlamışsınızdır. Gündüzleri vaktim olmuyor ve bu yüzden baktıramıyorum. Acaba sorun basit bir şey mi? Yoksa izinin birini bu iş için mi harcamam gerekecek?

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Mahmut bey

Bu işleri oldukça iyi biliyorsunuz.

Size bir soru...

Evde resimdeki peteğin sağ tarafına petek ilave edebilir miyim? Yani pencere tarafına doğru T rekorla filan...

Kombi boruları mobil sistem döşenmiş...

Terleme yapıyor galiba :)

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan
(düzenlendi)

7qeVk.jpg"]http://7qeVk.jpg[/url]

Şimdi buna benzer bir durum bende var.Petek bu şekilde konumlandırılmış. Ama cam kenarındaki duvarda tuğla arası yalıtım var.Bu da ısı köprülerine neden oluyor ve köşelerde su buharının yoğunlaşmasıyla sonuçlanıyor. :) Peteği o tarafa alırsam bunu keserim diye düşünüyorum :) Sizde de buna benzer bir durum var gibi düşündüm ;)

tarihinde Engin Karadayan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...