İçeriğe Yönlendir

Ford Fusion Motor Civarından Ses Ve Usta,Servis Tavsiye

Ramazan Girgin 2

Recommended Posts

Ramazan Girgin 2

Merhabalar,

124.000 km de 2008 model ford fusion dizel kullanıyorum. Motorun sol kısmından çalışırken çok fazla ses geliyor. Aynı zamanda 90-100 km hızlara çıkınca araç içerisinde çok yoğun motor gurultusu oluyor. 1-2 yere göturdum. Kulaklıkla dinlediler. Devirdaim'den dendi , değiştirdiler , olmadı. Avare bilya değişti. Olmadı. Dinamo bilyası değişti . Olmadı.

Bir turlu sorunu halledemedik. Motor civarı ses ve içerideki gurultu devam ediyor.

Çekmeköy de oturuyorum. Anadolu yakasında bu ses için tavsiye edebileceğiniz servis,özel servis ya da usta var mıdır ?

Teşekkurler

Ramazan

Yorum bağlantısı
Ramazan Girgin 2
(düzenlendi)

Arkadaşlar merhaba,

Bugun umraniye de baska bir ustaya gosterdim aracı. trigger kayışını kontrol etti sorun yok dedi. Devirdaim zaten değişmiş dedi. V kayışını sökup çalıştırdık yine de ses geliyordu. Kasnak da degismis onda da problem yok dedi. Bir turlu bulamadık sorunu.

Usta o bölgede değişmeyen sadece yakıt pompası kaldı o da ses yapmaz dedi.

Sonrasında servise gosterdim neden kaynaklanıyor diye. Onlar açıp bakmamız orijinal parça yoksa onları değiştirip bakmamız gerekiyor dediler. Ben bırakmadım belki sonrasında bırakabilirim. Ama muhtemelen o bolgedeki her şeyi degistirip oyle sorunu cozmeye çalışacaklar.

Sormak istediğim devirdaim ya da trigger seti orjinal olmadığında böyle sese yol açabilir mi ?

Orjinal ford trigger ve V kayışı setlerini dışarıdan alıp ustaya tumunu kendim bir daha değiştirtsem nasıl olur ? Bu mantıklı mıdır?

http://www.yedekparcaford.com/?urun-774-FIESTA-1-4-TDCI-DiZEL-TRiGER-SETi---DEViRDAiM---V-KAYIS-SETi.html

linkindeki Merkez Ford markalı set orjinal set midir ? Bu fusion 1.4 tdci dizel 'e uyar mı ?

İyi gunler,

Ramazan

tarihinde Ramazan Girgin 2 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Şu sesi bir kaydedip yakından burada paylaşır mısınız? gaz verip de değiştirerek de kaydedin.

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

Arkadaşlar merhaba,

Bugun umraniye de baska bir ustaya gosterdim aracı. trigger kayışını kontrol etti sorun yok dedi. Devirdaim zaten değişmiş dedi. V kayışını sökup çalıştırdık yine de ses geliyordu. Kasnak da degismis onda da problem yok dedi. Bir turlu bulamadık sorunu.

Usta o bölgede değişmeyen sadece yakıt pompası kaldı o da ses yapmaz dedi.

Sonrasında servise gosterdim neden kaynaklanıyor diye. Onlar açıp bakmamız orijinal parça yoksa onları değiştirip bakmamız gerekiyor dediler. Ben bırakmadım belki sonrasında bırakabilirim. Ama muhtemelen o bolgedeki her şeyi degistirip oyle sorunu cozmeye çalışacaklar.

Sormak istediğim devirdaim ya da trigger seti orjinal olmadığında böyle sese yol açabilir mi ?

Orjinal ford trigger ve V kayışı setlerini dışarıdan alıp ustaya tumunu kendim bir daha değiştirtsem nasıl olur ? Bu mantıklı mıdır?

http://www.yedekparc...KAYIS-SETi.html

linkindeki Merkez Ford markalı set orjinal set midir ? Bu fusion 1.4 tdci dizel 'e uyar mı ?

İyi gunler,

Ramazan

triger seti orjinal olmadıgından ses yapar, bana sorarsanız kayışın markası dayco bilyanın markası ina olacak

Yorum bağlantısı
Ramazan Girgin 2
(düzenlendi)

Şu sesi bir kaydedip yakından burada paylaşır mısınız? gaz verip de değiştirerek de kaydedin.

Farkettim ki motor daha soğukken ses o kadar gelmiyormuş. Isınınca ses hissedilmeye başlıyor. Aşağıda eklediğim videolar motor sıcakken çekildiler.

Birde dun ku ustanın triger'i sokup geri takması sesi biraz azaltmış ama tamamen gitmemiş.

Araç dururken içeriden , motor bolgesinden ve yoldaki sesi kaydettim aşağıdadır.

Gaz verdiğimde ses biraz azalıyor ya da gaz sesinden hissedilmiyor.

1-Araç dururken içerden motor sesi ve triger bölgesi sesi

http://youtu.be/lc6hvdRkxe4

2- Araç dururken dışarıdan motor sesi ve triger bölgesi sesi

http://youtu.be/nW28nujvxTw

3-Giderken araç içerisindeki ses durumu

http://youtu.be/Y48_JzwmWRk

Teşekkurler

Ramazan

Yorum bağlantısı
Ramazan Girgin 2

Tekrar merhaba,

Bugun umraniye sanayiden gecerken trigger seti fiyatını sorayım dedim. Ordaki arkadaşa sorunu anlatınca umraniye çakmak oto sanayiden yuksel usta diye birini tavsiye etti. Emekli bir otosan servis çalışanıymış.

Usta sesi duyunca doğrudan devirdaim'den geliyor dedi. Ben daha once değiştirdik deyince parçada ya da takmada problem olmuş olabilir, daha once bu sesle serviste iken çok karşılaştım dedi.

Musait bir zamanda degistirteceğim serviste ya da bu usta da. Degistirmişken triger setini de degistirteceğim.

Usta işçilik olarak 150 tl olur dedi.

Parçacı diğer parçaların fiyatını

Trigger seti ( daiko) => 110 TL

Su pompası ( orjinal ) => 90 TL

Antifiriz => 25 TL

olarak verdi.

110+90+25+150 = 375 civarı bir masraf olacak galiba. Servis te mi yoksa bu şekilde parçaları alıp bir usta ya mı değiştirtmek daha iyi olur?

Ek olarak V kayışı için 25 tl ( daiko) ve bilyaları için 55 tl fiyatı var dedi yedek parçacı.

Değiştirmişken bunları da değiştirtmek mantıklı mıdır sizce ?

İyi gunler,

Ramazan

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Devirdaim değişecekse bildiğim kadarıyla zaten mecburen triger falan da değişmeli...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Videodan tam anlaşılmıyor, özellikle 2000 devirden sonra yolda viii şeklinde duyulan bir sesmi, rolantide gaza basıncada aynı şekilde viii viiiiiiii diye devirle artan bir sesmi bu.

Yorum bağlantısı
Ramazan Girgin 2

Videodan tam anlaşılmıyor, özellikle 2000 devirden sonra yolda viii şeklinde duyulan bir sesmi, rolantide gaza basıncada aynı şekilde viii viiiiiiii diye devirle artan bir sesmi bu.

Yok viii şeklinde gelen ses değil.

http://www.dailymoti...lgesi-sesi_auto

videosunda goruntu motorun triger kısmına yaklaşınca iyice duyulan ritimli kaynamaya benzeyen bir ses.

Yorum bağlantısı
Ramazan Girgin 2

Rolantide geliyormu peki?

Rolantide daha net duyuluyor. Hızlanınca aracın içerisinde yoğun bir gurultu oluyor rolantideki sesin artışından diye dusunuyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Bir daha dinledim, bana pek devirdaim sesi gibi gelmedi, motorun altında egzostun esnek spirali var, oraya baktınızmı, kaçak varsa ses yapabilir, ayrıca hava filtre kutusunun altına filtreye gelen hava borusunun ek yeri var, o takılımı, değilse tor tor ses duyarsın.

5247_buyuk.jpg

Bu bizim filtre kutusunun alttan görünüşü, sol alttaki bağlantıya giren boru takılımı kontrol et, takılıysa iş değişir.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sizi rahatsız eden ses ne zaman başladı, araba ne zamandır sizde, direksiyon, debriyaj vs. bir değişim yapıldı mı?

Yorum bağlantısı
Tamer Akkan

ses gelmeye başladığında radyatör kapağını gevşetip sesin kesilip kesilmediğine baktınız mı?

Yorum bağlantısı
Ramazan Girgin 2

sizi rahatsız eden ses ne zaman başladı, araba ne zamandır sizde, direksiyon, debriyaj vs. bir değişim yapıldı mı?

Yaklaşık 3 ay önce takır takır şeklinde ses geliyordu. Debriyaj bilyasından dediler ve bilya değişti. Yanında baskı balata da değişti(4000 km once). Takır takır sesi gitti . Sonrasında bu ses kaldı hediye olarak. Daha oncesinden vardı da diğer ses bunu duymamızı engelledi bilemiyorum.

Aracın ilk sahibiyim. Direksiyon ile ilgili bir değişim yapılmadı hiç.

ses gelmeye başladığında radyatör kapağını gevşetip sesin kesilip kesilmediğine baktınız mı?

Yok bununla ilgili bir şeye bakılmadı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Şahsen diesel takırtısı dışında aman aman birşey duymadım, ancak zaten videodan ses teşhis edebilmek çok zpr imansız gibidir de

Yorum bağlantısı
Ramazan Girgin 2
Şahsen diesel takırtısı dışında aman aman birşey duymadım, ancak zaten videodan ses teşhis edebilmek çok zpr imansız gibidir de

Video'dan dinleyince çok farkedilmiyor olabilir. Benim kulağım iyice alıştı hemen ayır edebiliyor.

Devirdaimin yanlış takılması ya da yenisinin bozuk olma ihtimali varmı? Varsa ses yol acarmı?

Trigger bölgesinde başka ses yapabilecek yukarıda belirttiğim listeden başka bir şey var mı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ruhsatı, teknisyene hediye etseniz de devirdaim tek şekilde takılabilir, devirdaim sesi ayırt edilebilir de

Yorum bağlantısı
Ramazan Girgin 2

Triger ve su pompası değişimi için yetkili servislerden fiyat aldım. Açıkçası farkı gorunce şaşırdım.

Nazer Oto

Triger seti => 224 tl

Devirdaim => 363 tl

Antifiriz => 33 tl

İşçilik => 240 tl

+--------------------------

Toplam => 860 tl

Otokoç => Yukarıdaki fiyatlarla aynı

Cevizli Ford

Triger seti= 225

Devirdaim = 286

Antifiriz = 30

İşçilik = 177

+

-----------------------------

718 tl

Açıkçası devirdaim fiyatı niye bu kadar pahalı anlamadım.

http://www.fordyedekparcacisi.com/Urunler/Ford-Fiesta-Fusion-14-Dizel-Devirdaim-Su-Pompasi-Orjinal.html

linkindeki de orjinal diyor ve fiyatı 100 tl.

Serviste farklı bir şey mi takıyorlar anlamadım.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

aynı yedek parça numaralı pğarça, her serviste aynı rakamdır, müşteri kazanma insiyatifi ile indirim yapabilirler, yanlış parça rakamı verebilirler, internette ORJİNAL yazma ibaresi ile 1/3 rakamına aynı parça satılamaz olmaz, fizik kanunlarına aykırı, aynı parça olsun olsun %40 ucuza bulunabilir genelde

Yorum bağlantısı
Ramazan Girgin 2

Arkadaşlar Merhaba,

Son gelişmelerden sizi haberdar edeyim belki yorumunuz olur.

Cumartesi gunu triger ve devirdaimi degistirmek icin aracı yetkili servise göturdum. V kayışını söktuler. Ses gelmedi. Sonrasında V kayışı eskiymiş onu değiştirdiler. Sesin kaynağı olarak da kasnak olabilir dediler. Ellerinde kasnak yokmuş iyiki. 800 tl gibi bir fiyata kasnak degisir dediler.

Bugun goztepe'de bir özel servise kasnağı degistirmek icin gittim. Eski kasnağı ve ordaki bir avare bilyayı degistirdik ama ses aynı duruyordu. Sonrası eski kasnağı ve avare bilyayı yerine taktı usta saolsun. Ama kasnak yan sanayiymiş sonrasın degistiricem sesi halledince.

Usta sesin kaynağı olarak sarj dinamosundan olabilir başka parça kalmadı bu motor bolgesinde dedi. Dinamo sökulup icindeki bilyalara bakmamız lazım. dedi. Orjinali çok pahalıymış zannedersem. Musait bi gun bırakıcam onu da degistiricez.

Sizce sarj dinamosunu komple degistirmek daha iyi mi bir cozum? Araç içinde vınnnnnn şeklinde ayrı bir sesde bundan mı kaynaklanıyordur ?

Teşekkurler

Yorum bağlantısı
Murat Şimşek

Arkadaşlar Merhaba,

Son gelişmelerden sizi haberdar edeyim belki yorumunuz olur.

Cumartesi gunu triger ve devirdaimi degistirmek icin aracı yetkili servise göturdum. V kayışını söktuler. Ses gelmedi. Sonrasında V kayışı eskiymiş onu değiştirdiler. Sesin kaynağı olarak da kasnak olabilir dediler. Ellerinde kasnak yokmuş iyiki. 800 tl gibi bir fiyata kasnak degisir dediler.

Bugun goztepe'de bir özel servise kasnağı degistirmek icin gittim. Eski kasnağı ve ordaki bir avare bilyayı degistirdik ama ses aynı duruyordu. Sonrası eski kasnağı ve avare bilyayı yerine taktı usta saolsun. Ama kasnak yan sanayiymiş sonrasın degistiricem sesi halledince.

Usta sesin kaynağı olarak sarj dinamosundan olabilir başka parça kalmadı bu motor bolgesinde dedi. Dinamo sökulup icindeki bilyalara bakmamız lazım. dedi. Orjinali çok pahalıymış zannedersem. Musait bi gun bırakıcam onu da degistiricez.

Sizce sarj dinamosunu komple degistirmek daha iyi mi bir cozum? Araç içinde vınnnnnn şeklinde ayrı bir sesde bundan mı kaynaklanıyordur ?

Teşekkurler

bende de aynı ses ford yetkili servisinde triger kayışını değiştirince başladı,servis elemanı çok deneyimli bir arkadaş,triger değişti eve geldim aracı parkederken sesi farkettim,kaputu açtım triger seti bölgesinden güvercin ötüyor gibi ses geliyordu,aradım servisteki arkadaşı ,ben söylemeden o söyledi ,trigerden güvercin ötüyormuş gibi ses gelir,bu normal,her triger değişiminde olr dedi,korkulacak bir durum yok bu ses azalmazda artmazda dedi,beni tatmin etti,kayışı elle değiştirip gerektiği kadar sıkıyoruz,fabrikada takılan ayarla bir olmaz dedi,değiştireli 10000km oldu ses duruyor,sorun mudur değil midir bilmiyorum ama bana bir sorun yaratmıyor.

Yorum bağlantısı
Ramazan Girgin 2
(düzenlendi)

bende de aynı ses ford yetkili servisinde triger kayışını değiştirince başladı,servis elemanı çok deneyimli bir arkadaş,triger değişti eve geldim aracı parkederken sesi farkettim,kaputu açtım triger seti bölgesinden güvercin ötüyor gibi ses geliyordu,aradım servisteki arkadaşı ,ben söylemeden o söyledi ,trigerden güvercin ötüyormuş gibi ses gelir,bu normal,her triger değişiminde olr dedi,korkulacak bir durum yok bu ses azalmazda artmazda dedi,beni tatmin etti,kayışı elle değiştirip gerektiği kadar sıkıyoruz,fabrikada takılan ayarla bir olmaz dedi,değiştireli 10000km oldu ses duruyor,sorun mudur değil midir bilmiyorum ama bana bir sorun yaratmıyor.

Bendeki sorun dinamo bilyasından ve dinamo yanındaki avare bilyadanmış. Değiştirince ses çok az kaldı. Ustalar bundan problem olmaz dediler. Bende artık ugrasmaktan vazgeçtim

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...