İçeriğe Yönlendir

Bazı Ilginç Rakamlar, Otomotivden

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Çağlar Bayur

Türkiye, ürettiği benzini tüketemediği için, yurt dışına satıyor, her yıl 2milyon ton gibi. Zorunlu bir üretim, zira petrolden %40 civarı diesel, %25 civarı benzin çıkıyor, talep edilen dieseli üretebilmek iiçin alınan petrolden benzin de çıkıyor ama iç piyasada benzine talep az, bunu yurt dışına ihraç ediyoruz.

Vesile ile benzinin pompa fiyatının, dieselin altına düşmesi yakın gibi.

Gaziantepte, yılda toplam 4000 adet otomobil satılıyor, ancak sadece hesap mainesindeki rakam gibi bakılırsa çok yanıltıcı, Audi A8 in satış rekoru bu şehirde, Fermas, buraya mobil Ferrari servisi gönderiyor ki hizmete yetişebilsin, 2.0 benzinli motorlular en çok talep görenlerden. Mersedecesin showroomu takdire değer nitelikte imiş

Vesile ile, sadece rakamlar çok yanıltıcı olabiliyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Tüysüz

nerdeeeeeeeee duserse lpg kullanmam benzin gibisi varmı. dusmezbence rant meselesi o zaman lpg satan sirketler konsolosluk onunde yuruyus yaparlar :i-ih:

Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

Gerçekse ki haberlerde izledim ve aksi bir beyan ortada yok, çok acı bir tablo. Benzin için Avrupa'da daha ucuz deniyor, şayet burda da böyle bir şey olursa, aradaki fark arttıkça 2. El dizel piyasası da zarar görebilir. 4 TL benzin 6 TL mazot gibi bir senaryo LPG ile neler olur neler.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

nerdeeeeeeeee duserse lpg kullanmam benzin gibisi varmı. dusmezbence rant meselesi o zaman lpg satan sirketler konsolosluk onunde yuruyus yaparlar :i-ih:

Benzin motorinden ucuz olabilir ama bu benzin ucuzlayacak demek değildir, motorinin fiyatı artar. Bu durumda motorin 6, benzin 5, lpg de 4 lira olur. Biz de şapa otururuz, araba koltuğuna değil.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Daha dün haberi vardı bunun gazetelerde.

2012 yılının Ocak-Eylül döneminde, 1 milyon 908 bin 310 ton (yani 2 milyon 527 bin litre) 95 oktan benzin, 2 milyar 21 milyon 942 bin dolara, yurt dışına satıldı.

Litre fiyatı 1.43 kuruştan.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Çağlar abi Ağva'dan kalmış. Anason ile arpa fazla gelmiş gibi. :D :D ;) ;)

Çağlar abi iyi misin?

Ben Antep'de ne Ferrari, ne Maserati ne de A8 gördüm. :)

Müze gezmekten hoşlaşmıyordur belki adamlar :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Çağlar abi Ağva'dan kalmış. Anason ile arpa fazla gelmiş gibi. :D :D ;) ;)

Çağlar abi iyi misin?

Ben Antep'de ne Ferrari, ne Maserati ne de A8 gördüm. :)

distribütörleri bolca fatura kesiyormuş ama

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Akaryakıt işindeki bir arkadaşımla da aynı muhabbeti etmiştik, kanaat olarak avrupada ki tabloya doğru gittiğimizi ve zamanla kapanan farkın kapanmaya devam ederek çok uzak olmayan bir zamanda benzinin mazottan daha aşağı fiyata düşeceğini öngörüyordu... Çıkan haberler ve açıklamalar da bu doğrultuda zaten... Sanırım benzinde bir vergi düzenlemesi çok uzak değil...

Yorum bağlantısı
Baran Ekici

Devlet dışarı sattığı yakıttan gelen parayla döviz açığını kapatmaya çalışıyor. Benzinde cüzi indirimler olacak ancak hiç bir zaman dizelle arasında çok fazla bir fark olmayacak en fazla 15-20 kuruş altına inebilir.

Yorum bağlantısı
Burak Cora

korkutucu bi tablo fakat yanlış biliyorsam düzeltilsin ama türkiyenin geçmişte yapılmış yanlış anlaşmaları yüzünden bir çok yer altı zenginliğini kendi eliyle çıkaramıyor satamıyor bildiğim kadarıyla raman da ki kuyu kapalı tutulmaya çalışılıyor anlaşma sona erene kadar ve bunun gibi bir çok anlaşma var boğazların vergisinden tut doğal gazı bilmem kaç metre küp kotasıyla kendi belirlediği fiyat ile rusyadan zorunlu olarak alma ve hatta en son öğrendiğim diyelimki 40 milyon ton anlaşma var ama 25 bin tonu verilmiş ama parası yine 40 ürerinden alınmış dolayısı ile iç borç vs çıkıyor ki pahalı alınmasıda cabası ve bu arada alınamayan doğalgazın ülkemiz tarafından tekrar bir düzenleme yapılarak anlaşma sona erene kadar ek olarak verilmesi ... biraz uzun oldu ve belki başka tartışma alanı gerektirir sadece bilgilendirmek adına yazdım yoksa kimseyle ters düşme niyetim yok sonuçta bende vatandaş olarak yüksek fiyatlardan şikayetçiyim sadece biraz bunlara neyin sebep olduğuna ve ne zamana kadar sürebileceğine dikkat etmeye çalışıyorum o kadar saygı ve sevgiler sunarım :melek:

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Neptünyum elementi var bir de.

Topraklarımızın altında 120 trilyon dolarlık servet yatıyor ve bize bu değerli madeni çıkarttırmıyorlar.

Kuzenimin eşinin amca oğlunun dayısı uluslararası bir maden şirketinde fotokopici, o duymuş. Sarih bilgi...

Contorium'u bilin mi?

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Contorium'u bilin mi?

hah hah haaa,contorium yaaa,madenlerin kralı.boğzadaki erguvanlara rengini veren maden

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Bilmem mi? Alexanderium ve Malafatium ile periyodik tabloda komşu elementler... :D

İnşallah bizim köyde şu ikinci elementten yoktur.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bilmem mi? Alexanderium ve Malafatium ile periyodik tabloda komşu elementler... :D

:D

İnşallah bizim köyde şu ikinci elementten yoktur.

Tohumunu ek, çıkar belki :p

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yurtdışına satarken de yapıyor aynı karı? daha mı ucuza satıyor? toptan olarak indirimi varsa ayrı konu da

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...