İçeriğe Yönlendir

Teknomarketler Ne Kadar Kazanıyor ?

Mustafa Yenigün

Recommended Posts

Mustafa Yenigün

Bir teknomarketin internet sitesinden sipariş ettiğim ürünler kargoda kaybolunca, kargo firmasının sigorta kapsamında geri ödeme yapması için teknomarketten fatura ya da irsaliye örneği istemiştim. Fatura örneği ile birlikte, kendi sistemlerinin ekran çıktılarını da bana göndermişler. Ekranı paylaşmanın doğru olacağını düşünmüyorum ama rakamlar bana ilginç geldiği için küsüratları yuvarlayarak paylaşmak istedim.

Ekranda gördüğüm kadarıyla :

Ürünlerin liste fiyatı : 124 TL

Ürünlerin indirim dönemindeki fiyatı : 100 TL

Ürünlerin maliyeti : 85 TL

İndirim dönemindeki kar : 15 TL

İndirim dönemindeki kar yüzdesi : % 15

Normal dönemdeki kar : 39 TL

Normal dönemdeki kar yüzdesi : % 31

şeklinde gözüküyor.

Kısacası yaklaşık %25 indirim yaptıkları dönemde, sattıkları üründen %15 kar elde ediyorlar.

Bundan sonra internet siteleri üzerinden ürün alırken pazarlık yapacağım :)

Şaka bir yana, sektörün içinde olmadığım için bilemiyorum yani muhtemelen üründen ürüne kar marjı değişiyordur, ama teknoloji düşkünü ülkemde iyi bir kazanç olduğunu düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Teknolojide kar yüksek diye biliyorum yoksa magazalar arası fiyat farkı bu kadar büyük olamaz.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Karlılık yüksek olmasa bu kadar nasıl büyüyecekler.

Teklonojinin günden güne değişmesi ve alım gücünün yetmesi yeterli bir sebep. Kar payıda yüksek olunca bu gibi mağazalar hızla büyüyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Büyük marketlerde dediğiniz doğru ama diğer türlü elektronik ürün satan yerlerde kar pek fazla değil.Üstüne koydukları zaman satamıyorlar.Ancak büyük teknoloji marketleri nasıl oluyorsa %30 indirim diyor indirim yapmadığı halde yok satıyor..Tüketici psikolojik olarak etkilendi artık.Binlerce ürünü bir arada bulabildiği için tercih ediyor.Gel bizim mahallede aynı ürün daha ucuz desen dinlemez hale geldi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Köksal

arkadaşım media markt in gn müdürlüğünde çalışıyor ancak patladı patlayacak burası dedi...

kapanmaları yakınmış...

olmayınca da olmuyor :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Yergin

Ekranda gördüğüm kadarıyla :

Ürünlerin liste fiyatı : 124 TL

Ürünlerin indirim dönemindeki fiyatı : 100 TL

Ürünlerin maliyeti : 85 TL

İndirim dönemindeki kar : 15 TL

İndirim dönemindeki kar yüzdesi : % 15

Normal dönemdeki kar : 39 TL

Normal dönemdeki kar yüzdesi : % 31

şeklinde gözüküyor.

Kısacası yaklaşık %25 indirim yaptıkları dönemde, sattıkları üründen %15 kar elde ediyorlar.

Bundan sonra internet siteleri üzerinden ürün alırken pazarlık yapacağım :)

Şaka bir yana, sektörün içinde olmadığım için bilemiyorum yani muhtemelen üründen ürüne kar marjı değişiyordur, ama teknoloji düşkünü ülkemde iyi bir kazanç olduğunu düşünüyorum.

Kar ve maliyet hasabı öyle olmuyor bence %15 kar dükkan kirası elektirik, su , telefon, çalışan ücretleri, reklam vb. gibi giderler düşüldüğünde az bile bence tek artıları birden çok mağaza oluşu ve malı sizin tahmininizden çok daha ucuza almaları ve daha çok satıp sürümden kazanmaları diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Büyük marketlerde dediğiniz doğru ama diğer türlü elektronik ürün satan yerlerde kar pek fazla değil.Üstüne koydukları zaman satamıyorlar.Ancak büyük teknoloji marketleri nasıl oluyorsa %30 indirim diyor indirim yapmadığı halde yok satıyor..Tüketici psikolojik olarak etkilendi artık.Binlerce ürünü bir arada bulabildiği için tercih ediyor.Gel bizim mahallede aynı ürün daha ucuz desen dinlemez hale geldi.

Katılıyorum, bazen internette bile aynı ürünü X firmasında daha ucuza bulduğumuzda güvensizlik yaşıyoruz. Başı çeken teknomarketlerin haricinde piyasada kimsenin pek şansı yok. Ama tercih yaparken satış sonrasını düşündüğümüzde de teknomarketler tercih sebebi oluyor. 200 TL fazla vereyim de, sıkıntı anında Vatan'la, Gold'la, Mediamarkt ile muhattap olayım diyoruz.

Kar ve maliyet hasabı öyle olmuyor bence %15 kar dükkan kirası elektirik, su , telefon, çalışan ücretleri, reklam vb. gibi giderler düşüldüğünde az bile bence tek artıları birden çok mağaza oluşu ve malı sizin tahmininizden çok daha ucuza almaları ve daha çok satıp sürümden kazanmaları diye düşünüyorum.

Açıkçası kesin birşey diyemiyorum, ben sadece bana yanlışlıkla yollanan ekranı yorumladım :) Ama dikkat edilmesi gereken, bunların internet sitesi fiyatları olduğudur. Yani muhtemelen aynı teknomarketin bir şubesine gitseniz fiyatlar daha yüksek olacaktır. En azından bu mağaza için böyle olduğunu biliyorum. İnternet mağazalarının işletim giderlerinin çok daha düşük olduğu malum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hüseyin Yergin

Açıkçası kesin birşey diyemiyorum, ben sadece bana yanlışlıkla yollanan ekranı yorumladım :) Ama dikkat edilmesi gereken, bunların internet sitesi fiyatları olduğudur. Yani muhtemelen aynı teknomarketin bir şubesine gitseniz fiyatlar daha yüksek olacaktır. En azından bu mağaza için böyle olduğunu biliyorum. İnternet mağazalarının işletim giderlerinin çok daha düşük olduğu malum.

Herzaman internet den satış marka için karlıdır dükkan kirası yok, eleman parası, elektirik su, telefon giderler az gelirler çok keşke pazarlık imkanımız olsa. :unsure2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Herzaman internet den satış marka için karlıdır dükkan kirası yok, eleman parası, elektirik su, telefon giderler az gelirler çok keşke pazarlık imkanımız olsa. :unsure2:

Dükkan kirası nasıl yok?Bu mallar nerede depolanıp saklanıyor.Çalışanlar açık havadamı çalışıyorlar?Elemanlar daha az ücretlemi çalışıyorlar?Elektrik,su,telefon ücretinde bu markalara kıyakmı geçiyorlar?Anlamadım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Büyük marketlerin kar oranları gerçekten yüksek. Öncelikle her alımları toplu oluyor. Bir kaç defa mal çekiyorlar.

Benim 400$ a aldığım bir pc'yi adamlar 380$'a satabiliyorlar...

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

%15 veya %20 kar marjı normaldir . Genelde %40 kar oranı ile satış yapılır piyasada . Bu firmalar taşmı yiyecek :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

%15 veya %20 kar marjı normaldir . Genelde %40 kar oranı ile satış yapılır piyasada . Bu firmalar taşmı yiyecek :)

%40 ile satarsam beni topa tutarlar yahu :D

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Dükkan kirası nasıl yok?Bu mallar nerede depolanıp saklanıyor.Çalışanlar açık havadamı çalışıyorlar?Elemanlar daha az ücretlemi çalışıyorlar?Elektrik,su,telefon ücretinde bu markalara kıyakmı geçiyorlar?Anlamadım.

Dükkan yada daire kirası elbette var.Ancak bunların birçoğu depolama bile yapmıyorlar.Tedarikçiden mal geliyor( Hatta bazı durumlarda tedarikçiden doğrudan alıcıya gider) doğrudan kargoya veriliyor.Çalışanlarda müşteriyle birebir muhatap olmayan kişiler olduğu için kalifiye olmasına da gerek yoktur.(Birçoğu fiziki satış yapmaz sadece internet üstünden satışa açıktır) Bu yüzden uygun fiyatlara çalışırlar.Elektrik su da eğer apartman dairesi ise mekan işyeri olarak değil konut olarak ücretlendirilir.Home office tarzı çalışırlar..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

İnternetten satış her şekilde oldukça rahatlık sağlıyor.

Gittigidiyor'da, yurtdışından (Ebay / Dealextreme vs.) alışveriş yapmaktan çekinen insanlar için oradan ürün getirtip üzerine kar koyup satan insanlar var. Stok bile tutmaları gerekmiyor, ürün açıklamasında "talep üzerine getirilecektir, 10-15 gün sürecektir" yazıyor, yurtdışı alışverişten çekinenler bu insanlar aracılığı ile alıyor. Bu tip bir dükkanın işletim maliyeti minimum, kar ise tatmin edici düzeyde...

Büyük teknomarketlere gelirsek, zaten kendini ispatlamış bir teknomarket internet mağazasını açtığında insanlara ulaşmak için artık her yerde, özellikle kirası yüksek alışveriş merkezlerinde bulunan mağazalar açmak zorunda kalmıyor. Zaten Türkiye'nin her yerine kolaylıkla ulaşmış oluyor. Mağaza sayısı, eleman sayısı gibi gider kalemlerini minimumda tutmaya çalışıyor.Deposunu dağ başına bile yapsa, satış konusunda kendisini ispatlamış olduğu için kargo firmaları onunla çalışmak için can atıyor, o dağ başına bile hemen kargo şubelerini kuruyorlar.

Zaten artık trend bu şekilde değil mi ? Bir havale için bankaya gittiğimde, 150 TL için 30 TL havale ücreti istediklerini bilirim. Aynı işlemi internetten 3 TL komisyonla yapabiliyorsunuz. Kısaca "şubeme, dükkanıma gelme, beni daha fazla eleman istihdam etmek zorunda bırakma, işlemini internetten yap, sen de kazan ben de kazanayım" diyor.

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

%40 ile satarsam beni topa tutarlar yahu :D

Satış tecrübesi ve piyasa , benim ithal ettiğim ve sattığım cihazları % 150 kar ile satan bile var .

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

İnternetten satış her şekilde oldukça rahatlık sağlıyor.

Gittigidiyor'da, yurtdışından (Ebay / Dealextreme vs.) alışveriş yapmaktan çekinen insanlar için oradan ürün getirtip üzerine kar koyup satan insanlar var. Stok bile tutmaları gerekmiyor, ürün açıklamasında "talep üzerine getirilecektir, 10-15 gün sürecektir" yazıyor, yurtdışı alışverişten çekinenler bu insanlar aracılığı ile alıyor. Bu tip bir dükkanın işletim maliyeti minimum, kar ise tatmin edici düzeyde...

Büyük teknomarketlere gelirsek, zaten kendini ispatlamış bir teknomarket internet mağazasını açtığında insanlara ulaşmak için artık her yerde, özellikle kirası yüksek alışveriş merkezlerinde bulunan mağazalar açmak zorunda kalmıyor. Zaten Türkiye'nin her yerine kolaylıkla ulaşmış oluyor. Mağaza sayısı, eleman sayısı gibi gider kalemlerini minimumda tutmaya çalışıyor.onusunda kendisini ispatlamış olduğu için kargo firmaları onunla çalışmak için can atıyor, o dağ başına bile hemen kargo şubelerini kuruyorlar.

Zaten artık trend bu şekilde değil mi ? Bir havale için bankaya gittiğimde, 150 TL için 30 TL havale ücreti istediklerini bilirim. Aynı işlemi internetten 3 TL komisyonla yapabiliyorsunuz. Kısaca "şubeme, dükkanıma gelme, beni daha fazla eleman istihdam etmek zorunda bırakma, işlemini internetten yap, sen de kazan ben de kazanayım" diyor.

1-Tekno marketlerden bahsediyoruz diye biliyorum.Sanal ticaretten bahsediyorsak haklısınız.

2-Dükkan kirası yok demişsiniz.Elektrik su az ödeniyor demişsiniz.Dağ başında da olsa ,mutlaka gider kalemleri mevcut.

3-Direk fabrikadan mal çekmek çok kolay değil.Atıyorum ben bu sitelerin birinden alışveriş yaptım.Bir tane kar lastiği,bir mp3 çalar,bir tanede dvd film satın aldım diyelim.Bunlar bana direk fabrikadan mı gelicek?Elbette depolama yapmaları gerekli.Beyaz eşya,mobilya gibi büyük kalem ürünler belki doğru ama diğer türlü zor.

Şunu tartışmaya gerek yok.Elbette her iki tarafta karlı.Bizlerde evimizden çıkıp mağaza mağaza dolaşıp,masraf yapmadan alışverişin tadını çıkarıyoruz.Alan karlı,satan da karlı olmalı.Bence %15 kar marjı çok yüksek değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

1-Tekno marketlerden bahsediyoruz diye biliyorum.Sanal ticaretten bahsediyorsak haklısınız.

2-Dükkan kirası yok demişsiniz.Elektrik su az ödeniyor demişsiniz.Dağ başında da olsa ,mutlaka gider kalemleri mevcut.

3-Direk fabrikadan mal çekmek çok kolay değil.Atıyorum ben bu sitelerin birinden alışveriş yaptım.Bir tane kar lastiği,bir mp3 çalar,bir tanede dvd film satın aldım diyelim.Bunlar bana direk fabrikadan mı gelicek?Elbette depolama yapmaları gerekli.Beyaz eşya,mobilya gibi büyük kalem ürünler belki doğru ama diğer türlü zor.

Şunu tartışmaya gerek yok.Elbette her iki tarafta karlı.Bizlerde evimizden çıkıp mağaza mağaza dolaşıp,masraf yapmadan alışverişin tadını çıkarıyoruz.Alan karlı,satan da karlı olmalı.Bence %15 kar marjı çok yüksek değil.

1- Sanal ticaretin, her sektöre olduğu gibi Teknomarketlerin karlılığına etkisinin büyük olduğunu vurgulamak istedim. Yani bugün bir teknomarket olmasanız bile, teknolojik ürünleri stok tutmadan satma imkanı da mevcut.

2- Dükkan kirası yok ve elektrik su az ödeniyor yorumunu ben yapmamıştım, ancak bir Teknomarket için merkezde bir sürü mağazaya sahip olup insanlara ulaşmaya çalışmak yerine, şehir dışında bir depoya sahip olup internet üzerinden satış yapmak arasındaki ekonomik getiri yadsınamaz.

3- %15 kar marjı firma %25 indirim yaptığında geçerli. Normalde liste fiyatından satış yaptığında %30 kar ediyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

% olarak kar hesaplanırda, benim bildiğim alış şekillleri farklı, yüksek sayıda alıyorlar ama bedelsiz de alıyorlar, mesela 100 ürün yanında 15 ürün bedelsiz geliyor, üründen ürüne de kar marjalrı çok değişir sanıyorum, günümüzde kabaca %40 kar olmazsa, firmanın geleceği de olmaz, büyüyemez yatırım da yapamaz, giderleri de fazla

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Ayrıca firma satılan malı kendi depoluyorsa mal alınan firmadan depo kirası da alır.

Olmazsa olmaz markalar hariç diğerlerinden stand kirası alır.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

% olarak kar hesaplanırda, benim bildiğim alış şekillleri farklı, yüksek sayıda alıyorlar ama bedelsiz de alıyorlar, mesela 100 ürün yanında 15 ürün bedelsiz geliyor, üründen ürüne de kar marjalrı çok değişir sanıyorum, günümüzde kabaca %40 kar olmazsa, firmanın geleceği de olmaz, büyüyemez yatırım da yapamaz, giderleri de fazla

1000 üründe 15 dersen anlarım :) 100 üründe 1 tane bile daha ücretsiz alabilmiş değilim.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

1000 üründe 15 dersen anlarım :) 100 üründe 1 tane bile daha ücretsiz alabilmiş değilim.

Sani seni kandırıyorlar galiba :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Yorum sizin gibi bir şey demedim zaten.3 farklı kişinin yorumlarına cevap verdim.Maksat tezinizi çürütmek değil.Kira yok,su elektrik ucuz,kar yüksek deyince iş çok basitmiş gibi duruyor.Halbuki böyle değil.

Teknomarketler stok olmadan çalışamaz.Binlerce ürünü listeleyip,ürün satın alındıktan sonra arayıp bulup gönderme gibi lüksleri yok.Ürün stokta varsa vardır,yoksa listelenmez.

İndirimde olmadığı zamanlar bile %30 -40 kar oranları çok yüksek değil.Bu oranların altında satış yapan yerler bence gelişip büyüyemez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sani seni kandırıyorlar galiba :)

Abi 5$ indirim alabilmek için totomu yırtıyorum. İnan büyük kavgalar veriyorum.

İyi indirimleri sadece server tipi kurumsal ürünlerde alabiliyorum sadece. Zira onları da teknoloji marketlerde bulmanız imkansız :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Büyük firmaların satın alma müdürleri ne kadar iyi çalışırsa o şirket paranın babasını kazanır.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...