İçeriğe Yönlendir

Teknomarketler Ne Kadar Kazanıyor ?

Mustafa Yenigün

Recommended Posts

Hüseyin Yergin

Dükkan kirası nasıl yok?Bu mallar nerede depolanıp saklanıyor.Çalışanlar açık havadamı çalışıyorlar?Elemanlar daha az ücretlemi çalışıyorlar?Elektrik,su,telefon ücretinde bu markalara kıyakmı geçiyorlar?Anlamadım.

Yorum sizin gibi bir şey demedim zaten.3 farklı kişinin yorumlarına cevap verdim.Maksat tezinizi çürütmek değil.Kira yok,su elektrik ucuz,kar yüksek deyince iş çok basitmiş gibi duruyor.Halbuki böyle değil.

Teknomarketler stok olmadan çalışamaz.Binlerce ürünü listeleyip,ürün satın alındıktan sonra arayıp bulup gönderme gibi lüksleri yok.Ürün stokta varsa vardır,yoksa listelenmez.

İndirimde olmadığı zamanlar bile %30 -40 kar oranları çok yüksek değil.Bu oranların altında satış yapan yerler bence gelişip büyüyemez.

Siz hangi teknomarketten alışveriş yapıyorsunuz bilmiyorum ama ben doğuda hemen hemen hepsinden alışveriş yaptım 30 günde siparişimin geldiğini bilirim. O ellerinde olmayan ürün öyle bir listeleniyorki hatta adam arıyor elimizde o yokmuş başka gönderelim diyor.

Dükkan kirasına gelince Taksim meydandaki dükkan kirası ile köhne biyerdeki depo kirası aynı değildir herhalde.

Yorum bağlantısı
İsmail Yanık

Bu işler karışıktır. İçinden çıkılamaz. Kafanızı yormayın.

Ayrıca iç iskontoda kar hesabı farklıdır. Örnek olarak liste fiyatından %30 iskonto ile mal alınıp liste fiyatına satıldığında, %43 kazanç sağlanmış olur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Siz hangi teknomarketten alışveriş yapıyorsunuz bilmiyorum ama ben doğuda hemen hemen hepsinden alışveriş yaptım 30 günde siparişimin geldiğini bilirim. O ellerinde olmayan ürün öyle bir listeleniyorki hatta adam arıyor elimizde o yokmuş başka gönderelim diyor.

Dükkan kirasına gelince Taksim meydandaki dükkan kirası ile köhne biyerdeki depo kirası aynı değildir herhalde.

Peki o 30 günde ürünün elinize ulaştığı siteden tekrar alışveriş yapar mısınız?Hayır.O yüzden onlara ben teknomarket demem.E-alışveriş sitesi denebilir.

Hangi teknomarketin deposu köhne bir yerde bir örnek verirseniz sevinirim.Zaten benim yazdıklarıma bakarsanız kiranın düşük yüksek olması değil,olup olmaması arasındaki durumu irdeledim.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Hem retail markette , hem distribitörde hemde ara toptancılda çalışmış biri olarak kar marjı ile ilgili size şöyle birşey söyleyebilirim.

örneğin,

Notebooklar distribitöre gelir. distribitör karı %"10-15 civarındadır. yıl sonu satış adetlerini tutturursa ekstra rebate alır.

Distribitörden alınan ürünlerde ara toptancıların karı %15 ile %20 arasındadır.(küçük ve orta ölçekli bilgisayarcıların ürün aldıklar yerler)

Distribitörde alınan ürünlere retail marketlerin(.vatan,mediamarkt v.s.) kar marjı %20-%25 civarındadır.(Haftasonu indirimindeki fiyat) yıl sonu hedef adetlerini tuttururlarsa direk sattıkları markalardan %5-10 arası rebate alırlar.

ayrıca bazı markalar yüksek modellerini satmak için hızlı satılacak modellerde indirim yapmak yerine yüksek modelleri hediye eder. Firma sattığı bu yüksek ürünleri ortalama maliyetten diğer ürünlere yedirir.

Büyük marketler ile küçük ve orta seviye bilgisayarcıları karşı karşıya getirmemek için her marka, satış kanalına özel model uygulaması yapar. mesela Vatan da satılan notebook modeli F3SR ise ara toptancıda aynı modelin ya işlemci-ram i farklı yada işletim sistemsiz modeli satılır.

Hepsiburada nın marjı rebate ler dahil minimum. %20-25 civarındadır. Hepsiburada Distribitörden adetli olarak 1000 usd ye notebook alıp 1100 usd ye satar , aldığı adet için de sattığı markadan direk geri dönüş alır. Satış politikası olarak da, ürün ilk stoğa girdiği zaman marjı yüksek koyulup satılmaya çalışılır. satış hızı düşük ise kademeli olarak fiyat indirilir.

Uzun süre kalan ancak satılmayan ürünler için de distribitör , üreticiden onay aldıktan sonra fiyat düşürür ve sattığı firmadan ürünleri iade almamak için fiyat farkı ister. faturada 1000 usd ye giren ürün 800 usd ye satılır. Satıcı yine %20 kar eder.

bir firma eğer aldığı ürünleri satamaz ve distribitörlerden destek alamazsa batar . Örnek : Mavi bilgisayar

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Mahmut Yıldız

Teknosada satış görevlisi olarak çalışan arkadaşımdan şunu öğrendim. Bazen çok ilginç kampanyalar oluyor. 99 tl'ye fotoğraf makinası diyerek 10 adet cihaz satacağız diye ilan veriyorlarmış. Aslında tek yaptıkları 99 tl dedikleri makinadan 1 adet satıp sonrasında elimizde kalmadı diyorlarmış. Bunun tek amacı ucuz ürün diye müşteriyi mağazaya çekip zaten bir şey alma niyeti ile gelen müşteriye daha pahalı olan başka bir fotoğraf makinasını satmak. Vay be dedim bunu duyduktan sonra ne olursa olsun tek amaçları müşteriyi öpmek:)

Ülkemizde tüketici haklarını savunanlar işlerini yapmazlarsa öpülen biz müşteriler olur. Gerçekten böyle haksız uygulamalar yapıldığında bu firmalar öpülürse bizi öpmeyi bırakırlar.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Esnaflıkta mal satarken değil alırken kazandırır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Esnaflıkta mal satarken değil alırken kazandırır.

Kayseri'liye sormuşlar 2x2 kaç eder?

Alırken mi satarken mi? demiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...