İçeriğe Yönlendir

Okul Zil Saati Arızası

Muharrem Ersin Başaran

Recommended Posts

Muharrem Ersin Başaran

Devre içinde okul saati AES yazan Samsun Eğitim Hizmetleri Merkezi A.S.O yapımı okul zil saati arızalı

Konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum.

Cihaz: http://www.aes.com.t...odi-kutusu.html

Cihazın Durumu: Çalışıyor.Zil Saatlerini kayıt ediyor fakat gerçek zaman saatini hafızada tutamıyor.

İçerisinde Cr1220 hafıza pili var elimde bulunmadığından 1,5 voltluk 2 adet pili seri bağlayarak devreye lehimledim fakat gerçek zaman saatini

yine hafızada tutamadı. Saate hep 68:68:68 olarak gösteriyor.

Yorum bağlantısı

Cihaz pil yokken resetlenip uygun pili bulup taktıktan sonra düzene binecektir.O yaptıgın pillerin olmamasının nedeni iç tasarım pic kontrol pil direncinden dolayı sanırım reddediyor.

Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Cihaz pil yokken resetlenip uygun pili bulup taktıktan sonra düzene binecektir.O yaptıgın pillerin olmamasının nedeni iç tasarım pic kontrol pil direncinden dolayı sanırım reddediyor.

Pillerin siparişini verdim.

Pili Çıkarıp reset yapacam.Sonra pili takıp denerim.İnşallah olur.Okul boşuna zil sistemi almaktan kurtulacak.

2004 yılından beridir depoda yatan bir cihaz bu oktay bey.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

En iyisini yapıyorsunuz.Bunun yenisine verilecek mebla dahafarklı bir ürün için degerlendirilir. :good1:

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Oktay abi, pil geldi taktım.

Takmadan önce resetledim.

Ama yine aynı saat çalışmıyor.Hafızda tutmuyor.Pili de ölçtüm sağlam.

Lehimleri çok temiz.Bu durum neden olabilir.

Tüm ayarlamaları yapıp kayıt tuşuna basınca 69:68:68 gösteriyor ve saniye ilerlemiyor.

Acaba firmaya göndersemmi?

Yorum bağlantısı

Saat bölümü tepki vermiyor,Hafıza ile alakalı olmadıgı ortaya çıktı.Saat devresi ayrıdır ya voltaj hatası var yada timer entegresi sorunlu.Entegreler soketli ise enerjisini kapat ve entegrelerin üzerlerine bastırarak saga sola dogru parmagınla destekliyerek iyice oturtmaya çalış.Kablo soketlerinide aynı şeklde yap.Hata devam ederse artık yapacagın bişi yok firmayı ara konuş durumu anlat söyleyecekleri işlemler olacaktır.Zorluk çıkarırlarsa çaresine bakarız.Bu bölüm çalışmadan zil bölümüde hatalı olur.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...