İçeriğe Yönlendir

Egr Valfi-Kızdırma Bujisi-Egr Arızası-Maf Sensörü

Ümit Özden
Çözüme git Abdurrahman Balaban tarafından,

Recommended Posts

Ümit Özden
(düzenlendi)

Herkese merhaba,

Ben henüz 6-7 aylık C-Max kullanıcısıyım. Araçtan çok memnundum ta ki aracım mazotu full'ledikten sonra teklemeye başlayıp rampalarda çekmemeye başlayana kadar.

Servise gittim, durumu anlattım, aracı ustaya verdim. Rampaya beraber çıktık, araba aynı şekilde devam etti. Servise geldik, bilgisayara bağladılar aracı ve "EGR valfi, kızdırma bujisi, EGR arızası, MAF sensörü" hatası verdi. Usta bir hesap çıkarttı, 2500lira rakam dedi ve ekledi "Eğer buji kaynamışsa ve sökerken kırılırsa masrafın 5000 lira olur". Ben ne yapabilirim, ne öneririsiniz? Normal yolda 1800 devirde turbonun sesi değişiyormuş gibi geliyor.

tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
imla, noktalama işaretlerini düzelttim, lütfen dikkat ediniz.
Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Abdurrahman Balaban

1-Panik yapma

2-Ustanın her dediğine inanma

3-Kızdırma bujisi kırılsa dahi masraf 1000 lirayı geçmez

4-Arıza yukarıdaki 4 taneden sadece 1 tanesinde de olabilir,bir hata diğerlerinide tetikleyebilir.

5-Öncelikle egr selenoid valfini kontrol ettir

6-Maf sensörünü yağsız kontak sprey ile temizlettir.

7-Turbo borularında kaçak vs. varmı kontrol ettir

8-Turbo arızalı ise düz yolda da çekiş sorunu olur

9-Yapacağın en doğru şey işinin ehli bir ustayı bulmak ,yoksa deneme yanılma metodu ile arabanın parçaları yenilenir belki de sorunun çözülmez bile

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ümit Özden

1-Panik yapma

2-Ustanın her dediğine inanma

3-Kızdırma bujisi kırılsa dahi masraf 1000 lirayı geçmez

4-Arıza yukarıdaki 4 taneden sadece 1 tanesinde de olabilir,bir hata diğerlerinide tetikleyebilir.

5-Öncelikle egr selenoid valfini kontrol ettir

6-Maf sensörünü yağsız kontak sprey ile temizlettir.

7-Turbo borularında kaçak vs. varmı kontrol ettir

8-Turbo arızalı ise düz yolda da çekiş sorunu olur

9-Yapacağın en doğru şey işinin ehli bir ustayı bulmak ,yoksa deneme yanılma metodu ile arabanın parçaları yenilenir belki de sorunun çözülmez bile

cevabınızdan dolayı tesekkur ederım artık cumartesı gunu bıraz ugrasayım cozum bulabılsem de bulamasam da yazarım...

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Burada olsan, usta değilim ama yine de yardımcı olurdum diye düşünüyorum..Yazdıklarımı aklından çıkarmazsan faydasını görürsün sanıyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Özden

Burada olsan, usta değilim ama yine de yardımcı olurdum diye düşünüyorum..Yazdıklarımı aklından çıkarmazsan faydasını görürsün sanıyorum

keşke orda olabilseydim mükemmel olurdu... yazdıklarınızın cıktısını bile aldım unutmayım ya da bı yerde eksık bırsey olmasın dıyerekten :rolleyes::D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...