İçeriğe Yönlendir

Fusion 2006 1.4 Dizel De Motor Isısı

Özcan Cepheci

Recommended Posts

Özcan Cepheci

Havaların soğumasından sora birkaç gündür dikkatimi çeken hararet göstergesinin ortalara gelememesi oldu. Gauge menüsünden incelediğimde ısı kısa sürede 70 derecelere geliyor maksimum 75 gördüm sonra hemen 72-73 'lerde sabit kalıyor. Sürdüğüm mesafe 20 km civarında, hızlı yada yavaş sürmem fark etmiyor sıcaklık 72 geldikten sonra 70 altına düştüğünü görmedim. Bu durum normal midir yoksa termostat ile ilgili sorunum mu var ?

Yorum bağlantısı
Guest Coşkun Uçar

Üzerinde yazlık termostad olabilir radyatörün önüne karton koymayı deneyin... yinede hararet yükselmiyorsa ya yazlık termostat var yada termostat arızalı çabuk açıyor...

Yorum bağlantısı

Motorun max. sıcaklığa ulaşması için daha uzun süre kullanılması gerekiyor. Ben de her sabah 20 Km.yi 45 dakikada yapıyorum ama hararet ortalara bile gelmiyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

normal hava soğuk, termostatın açması bile yetiyor suyun soğumasına, tek tip termostat ver bu motor için

Yorum bağlantısı
Guest Coşkun Uçar

normal hava soğuk, termostatın açması bile yetiyor suyun soğumasına, tek tip termostat ver bu motor için

O zaman termostatda problem var hocam millet nası ısınacak içinde ayrıca 70 derecede termostad açmaması lazım hele'ki dizelde dizel'e 70 derece sağlıklı değil diye düşünüyorum daha fazla ısınması lazım...

Yorum bağlantısı
Reşat Uz
O zaman termostatda problem var hocam millet nası ısınacak içinde ayrıca 70 derecede termostad açmaması lazım hele'ki dizelde dizel'e 70 derece sağlıklı değil diye düşünüyorum daha fazla ısınması lazım...

radyatörün önünü tamamen kapatmak yerine yarı yarıya gözenekli bir perdeyi radyatör önüne kış ayları için koymak motorun 80/90*C ta daha randımanlı çalışmasını sağlayabilir saygılar

Yorum bağlantısı
Reşat Uz
Havaların soğumasından sora birkaç gündür dikkatimi çeken hararet göstergesinin ortalara gelememesi oldu. Gauge menüsünden incelediğimde ısı kısa sürede 70 derecelere geliyor maksimum 75 gördüm sonra hemen 72-73 'lerde sabit kalıyor. Sürdüğüm mesafe 20 km civarında, hızlı yada yavaş sürmem fark etmiyor sıcaklık 72 geldikten sonra 70 altına düştüğünü görmedim. Bu durum normal midir yoksa termostat ile ilgili sorunum mu var ?

iyi seneler

yarım saat kadar önce 20/25 km yol yaptım ilk 5 km den sonra sıcaklık göstergesi 78/80*C a gelip orada kaldı hava sıcaklığı 8/10*C civarı mevsim yaz olsa motor daha erken ısınacak önemli olan motorun çabuk ısınması bunun içinde gereken yapılmış egzos tan gelen sıcak gaz motorun altından öne dolaştırılıp turbo da kullanılmış bu bölgede izolasyon malzemesi ve ısı kalkanıyla motorun bir kısmına mantolama yapılmış

kışın yakıt sarfiyatının artmasıda bundan olsa gerek yazın 80/90*C kışın 75/80*C kısmen soğuk ve verimsiz çalışma

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Reşat Uz

iyi seneler

yarım saat kadar önce 20/25 km yol yaptım ilk 5 km den sonra sıcaklık göstergesi 78/80*C a gelip orada kaldı hava sıcaklığı 8/10*C civarı mevsim yaz olsa motor daha erken ısınacak önemli olan motorun çabuk ısınması bunun içinde gereken yapılmış egzos tan gelen sıcak gaz motorun altından öne dolaştırılıp turbo da kullanılmış bu bölgede izolasyon malzemesi ve ısı kalkanıyla motorun bir kısmına mantolama yapılmış

kışın yakıt sarfiyatının artmasıda bundan olsa gerek yazın 80/90*C kışın 75/80*C kısmen soğuk ve verimsiz çalışma

Biraz önce Bursa dan Orhangazi ye geldim Gemlik civarı hararetin 60/65*C ta çakılı kaldığını farkettim genellikle 80*C nin biraz altında kalır ısındıktan sonra hiç değişmezdi bir kaç gün daha izleyip düzelmezse termostadı kontrol etmem lazım

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Reşat Uz

Arızalı olan termostatı bu gün değiştirdim  gates marka italyan 83 *C lık üzerinde müşürü ile 80 TL

arızalı olan sıcaklığı sabit tutamıyordu

motor çabuk ısındı ve 50 km boyunca sabit kaldı değişim sırasında  eksilen sıvıyı da antifiriz ekleyip tamamladım

Umarım soğuyan havalarda yakıt a da katkısı olacaktır

soğutma suyu sıcaklığını sabit tutamayanlar dikkatinize

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...