İçeriğe Yönlendir

Focus Benzin Pompasi Çok Önemli Ayrinti !

Yetkin Akın

Recommended Posts

Yetkin Akın

Arkadaşlar merhaba;

Focus benzin pompası komple şamadıra ile birlikte değişmek zorunda değil aşağıdaki resimleri incelerseniz aradaki farkı anlayacaksınız.

Yan sanayi pompada ve diğer orijinal diye satılan pompaların basma çıkışı farklı bu tip pompa kullanılır ise pompaya giren hortum tam olarak yerine oturmuyor pompa basıyor ancak yerine oturmayan hortum nedeni ile benzin bu kısımdan geri depoya dökülüyor ve enjektöre kadar ulaşamıyor.Yeterli basınç oluşmuyor.

Bu küçük farkı yakın zamanda kendi aracımın benzin pompasını değiştirirken fark ettim pompa çalışıyordu ancak benzin motora kadar gelmiyordu depoyu yerde test ederken aradaki farkı buldum üst kapaktan bakınca benzin depo içerisinde devirdaim ediyordu.

pompa2f.jpgpompay.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Paylaşım için teşekkürler. Dikkat etmek lazım.

Yorum bağlantısı
Metin Tunçer

Gecenin 12'sinde misafirlikten dönerken arabanın benzin pompası bozuldu, servis bir sene önce işçilikle birlikte 1500 TL gibi bir fiyat çıkarmıştı (pompa ve şamandıra), özel serviste sadece pompayı 160 TL'ye değiştirmiştim, pompaya hiç dikkat etmedim şimdiye kadar da çok şükür bir sıkıntı olmadı, umarım da olmaz :good1:

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Hortumun yerine oturmaması olayından çok orada ki boğazdan dolayı ortaya çıkan daralma söz konusu..

Yorum bağlantısı
Enez Güner

Şimdi ben pompayı değiştireceğim ne zamandır ford servisine ölçtürdüm pompa gidik basıncı düşmüş gaz verince basınc yukseleceğine düşüyor dedi ama hala öyle kullanıyorum...

Yan sanayi alsam şamandırayla birlikte sahibinden.com'da izmirli bi satıcı satıyordu 100tl, sadece pompa alsam 50 tl hangisini yapsam iyi olur..

Yorum bağlantısı
Emre Sutay

Ben pompayi degistirmistim sadece samandra ile ilgili bir sıkıntım olmadi.. Orjinal pompa 90 tl balikesirde. Eski pompa kontagi actigimda ince bir cizz sesi cikartirsi suan ki simdiki resmen cozz diye tok bir ses cikartiyor. Uyuz oldum ayni olmamasina ustaya sordum "pompa orjinal almissiniz sorun olmaz" dedi.. Orjinal cakma olabilirmi diye dusunmedim degil :/

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Şimdi ben pompayı değiştireceğim ne zamandır ford servisine ölçtürdüm pompa gidik basıncı düşmüş gaz verince basınc yukseleceğine düşüyor dedi ama hala öyle kullanıyorum...

Yan sanayi alsam şamandırayla birlikte sahibinden.com'da izmirli bi satıcı satıyordu 100tl, sadece pompa alsam 50 tl hangisini yapsam iyi olur..

Takım olarak alın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa B Akkaya

benzin pompası ve şamandırayı bugun degiştirdim 250 tl takımı şamandıra saglamdı ama degişimini usta önerince degiştirdik

Yorum bağlantısı
Yetkin Akın

benzin pompası ve şamandırayı bugun degiştirdim 250 tl takımı şamandıra saglamdı ama degişimini usta önerince degiştirdik

Demekki pompayı tek başına değiştirmek için Motorcraft veya Visteon fabrikasından kurs almak gerekiyor veya buralardan ayrılma usta bulmak icap ediyor buradaki ustalar komple değiştirdiğine göre durum onu gösteriyor :D

Yorum bağlantısı
Mustafa B Akkaya

bana mantıksız geldi işin acıgı pompa bozulduysa pompa degişssin aracımdakı samandıra zaten orjınal o halde neden şamandıra degişiyorkı ? malıyet hep araç sahibine gectigi için lanet olsun deyip durduk yere 130 tl fazla verip saglam aksamınız varken degiştiriyoruz neden çünkü takım olmassa bozulma ihtimalinden neye göre bozuluyo peki ben nerden bilecem bozuldugunu ustanın insafınamı bırakacam yoksa tekrar işçilik parası vermek için gemıleri yakıp şamandırayı degiştirmemekmi?yeniden sök tak ayrı bi işçilik parası verme yüzünden ekstra maliyete neden olmasın derken zaten takım alarak maliyeti yükseliyor

ustanın işi ustalık sökmek takmak degilmi parcanın yeri zor die daha faiş ücretler talep edınılıyo biz işyerimizde çalısırken bize agır bi iş verildiginde ekstra ücret talep edebiliyomuyuz mantıksız gelıyor bana ben günde 40 tl kazanırken usta 2 ssatte 200-300 tl para kazanıyor bi mühendisin günlük kazancı bile bu kadar degil ...

Yorum bağlantısı
Yetkin Akın
(düzenlendi)

bana mantıksız geldi işin acıgı pompa bozulduysa pompa degişssin aracımdakı samandıra zaten orjınal o halde neden şamandıra degişiyorkı ? malıyet hep araç sahibine gectigi için lanet olsun deyip durduk yere 130 tl fazla verip saglam aksamınız varken degiştiriyoruz neden çünkü takım olmassa bozulma ihtimalinden neye göre bozuluyo peki ben nerden bilecem bozuldugunu ustanın insafınamı bırakacam yoksa tekrar işçilik parası vermek için gemıleri yakıp şamandırayı degiştirmemekmi?yeniden sök tak ayrı bi işçilik parası verme yüzünden ekstra maliyete neden olmasın derken zaten takım alarak maliyeti yükseliyor

ustanın işi ustalık sökmek takmak degilmi parcanın yeri zor die daha faiş ücretler talep edınılıyo biz işyerimizde çalısırken bize agır bi iş verildiginde ekstra ücret talep edebiliyomuyuz mantıksız gelıyor bana ben günde 40 tl kazanırken usta 2 ssatte 200-300 tl para kazanıyor bi mühendisin günlük kazancı bile bu kadar degil ...

İşin mekanik ve elektriksel yapısını bilmesem tamam derim komple değişsin ancak durum düşünülenin ve tavsiye edilenin çok dışında..

tarihinde Yetkin Akın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

bana mantıksız geldi işin acıgı pompa bozulduysa pompa degişssin aracımdakı samandıra zaten orjınal o halde neden şamandıra degişiyorkı ?

Tek satılanların hepsi yan sanayi.. Orjinal pompa şamandıra ile birlikte satılıyor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Levent Kip

Benimde araba calistirinca hemen stop ediyordu usta baktı inceledi bu aracın benzin pompası gitmiş dedi gittim ford focus orjinal winston marka benzin pompası aldım focus un orjinal parçası bu marka.280 tl.değiştirdim yalnız usta şu bilgi verdi aracınızda lpg varsa mutlaka koltuğun altında olan pompaya benzin zamanlama rölesi taktırmanız lazım dedi .80 tl onu taktirdim.mutlaka yapun.2000 model focus

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Benimde araba calistirinca hemen stop ediyordu usta baktı inceledi bu aracın benzin pompası gitmiş dedi gittim ford focus orjinal winston marka benzin pompası aldım focus un orjinal parçası bu marka.280 tl.değiştirdim yalnız usta şu bilgi verdi aracınızda lpg varsa mutlaka koltuğun altında olan pompaya benzin zamanlama rölesi taktırmanız lazım dedi .80 tl onu taktirdim.mutlaka yapun.2000 model focus

Winston değil visteon [emoji4]
Yorum bağlantısı

Güle güle kullanın. [emoji106] Lpg takıldığı gün ilk işim 40 TL fark verip bahsettiğiniz roleyi taktırmak oldu..
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Yusuf Pehlivan

Arkadaşlar merhaba;

Focus benzin pompası komple şamadıra ile birlikte değişmek zorunda değil aşağıdaki resimleri incelerseniz aradaki farkı anlayacaksınız.

Yan sanayi pompada ve diğer orijinal diye satılan pompaların basma çıkışı farklı bu tip pompa kullanılır ise pompaya giren hortum tam olarak yerine oturmuyor pompa basıyor ancak yerine oturmayan hortum nedeni ile benzin bu kısımdan geri depoya dökülüyor ve enjektöre kadar ulaşamıyor.Yeterli basınç oluşmuyor.

Bu küçük farkı yakın zamanda kendi aracımın benzin pompasını değiştirirken fark ettim pompa çalışıyordu ancak benzin motora kadar gelmiyordu depoyu yerde test ederken aradaki farkı buldum üst kapaktan bakınca benzin depo içerisinde devirdaim ediyordu.

pompa2f.jpgpompay.jpg

Çok da zaman geçmiş ama fotoğrafları güncellemeniz mümkün mü? En azından basma çıkışlarının nasıl olması gerektiğini ya da nasıl olmamamsı gerektiğini inceleyebiliriz. Zaman geçse de arızalar değişmiyor. :)

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Arslan Cankı

Arkadaşlar 2001 ford focus ghia benzin pompası nı yeni değiştiren varmı? Benim ki yeni arızalandı. Tam değeri 200 ile 380 tl. Arasında dört tane pompa denedi usta benzini çektiremedi. Hatta orjinal aynı seride çıkma getirttim gene benzini çekmedi.pompadan çalışma sesi geliyor ancak çekmiyor. Şuan hala gazda biniyorum. Bu konuda yardımcı olacak arkadaş lardan cevap bekliyorum. (Hepsi nde pompa şamandıra birlikte denendi)

Yorum bağlantısı
Koray Demir
(düzenlendi)

Arkadaşlar 2001 ford focus ghia benzin pompası nı yeni değiştiren varmı? Benim ki yeni arızalandı. Tam değeri 200 ile 380 tl. Arasında dört tane pompa denedi usta benzini çektiremedi. Hatta orjinal aynı seride çıkma getirttim gene benzini çekmedi.pompadan çalışma sesi geliyor ancak çekmiyor. Şuan hala gazda biniyorum. Bu konuda yardımcı olacak arkadaş lardan cevap bekliyorum. (Hepsi nde pompa şamandıra birlikte denendi)

Pompanın tek değiştirilmesi sağlıklı değildir şamandıra ile birlikte değişin. tarihinde Koray Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Arslan Cankı

Hepsinide takım olarak denedik. En son Boch marka denedik oda aynı. Çalışma sesi var ancak benzini çekmiyor. Benzin pompasına kaç tane elektrik sigortası bağlı bilen varmı . Biz tek giriş ölçtük. Sigorta atmış olabilir diye.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Hepsinide takım olarak denedik. En son Boch marka denedik oda aynı. Çalışma sesi var ancak benzini çekmiyor. Benzin pompasına kaç tane elektrik sigortası bağlı bilen varmı . Biz tek giriş ölçtük. Sigorta atmış olabilir diye.

Hatta bir sıkıntı olmasın ? Benzin filtreniz değişti mi ?

Yorum bağlantısı
Arslan Cankı

Filtre orjinal yenilendi. Hatta kendi üzerinde ki benzin pompası temizlenip yerine takıldığında 2-3 gün sorunsuz çalışıyor.bazı ustalar ghia lar parça seçiyor ve beyin okuyucuları kabul etmiyor diyorlar. Hala beklemedeyiz.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Filtre orjinal yenilendi. Hatta kendi üzerinde ki benzin pompası temizlenip yerine takıldığında 2-3 gün sorunsuz çalışıyor.bazı ustalar ghia lar parça seçiyor ve beyin okuyucuları kabul etmiyor diyorlar. Hala beklemedeyiz.

Parça seçme pek olası değil gibi. Bahsettiğiniz durumla ilk kez karşılaşıyoruz forumda. Ben dahil bir çok kişi benzin pompasını yaktı ve şamandıralı değişimde sorunsuz kullanıyoruz. Yan sanayi parçalarda pompa basıncı falan düşük olabiliyor ama bir çok pompa ile denemişsiniz.Hatta orjinal çıkma bile denemişsiniz. Sanırım sizin sorununuz başka bir yerde. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...