İçeriğe Yönlendir

Kapalı Garajda Lpg'Li Araç Hiç Mi Olmaz?

Misafir

Recommended Posts

1- Kapalı garajda LPG'li araç hiçbir şekilde bulundurulmamalı mıdır?

2- Bu işin mevzuatında kapalı garajın konumu vs. önemli midir?

3- Yalnızca, ilk çalışmada ve kapalı garajdan çıkana kadar eksozdan çıkan gaz mı risk oluşturur?

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Sanırım asıl risk egsozdan çıkan gaz değil, LPG nin kaçak yapıp kapalı garajda birikmesi ve olası patlama riski. Mevzuatını bilmiyorum ancak bazı AVM lerde kesinlikle izin vermiyorlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Recep Mura

Ben aracımı satın alırken satın alma işlemleri için satın aldığım kişi aracı kapalı yer altında bir garaja koydu ben yasak değil mi dedim ben hep koyuyorum sıkıntı yok dedi çok şaşırmıştım hiç problem olmadı ne girerken ne çıkarken ama bazı yerlerde kontrol ediyorlar ama ben yine de hiç kapalı garaja koymadım aracı...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Coşkun Uçar

LPG havadan daha ağır olduğu için herhangi bir kaçırma yada çalışırken çiğ atma durumunda "kapalı ortamlarda" zemine çöker ve en ufak bi kıvılcımla patlar dolayısıyla kapalı yerlere sokulması sakıncalıdır...açık havada ise patlamaya fırsat verecek kadar yığılma olmadığı için için böyle bir risk olmaz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
LPG havadan daha ağır olduğu için herhangi bir kaçırma yada çalışırken çiğ atma durumunda "kapalı ortamlarda" zemine çöker ve en ufak bi kıvılcımla patlar dolayısıyla kapalı yerlere sokulması sakıncalıdır...açık havada ise patlamaya fırsat verecek kadar yığılma olmadığı için için böyle bir risk olmaz.

Kaçak için birşey diyemem de, ilk çalıştırmada benzinli çalıştırsak, garaja gelirken de benzinle gelsek riski azaltmış oluruz değil mi? Kaçak durumu dışarıda da risk oluşturmaz mı?

Çalışma ile alakası yok arkadaşlar... Sorun kaçak yapmasıdır.

Üstadım, ağabeyim dışarıda da kaçak risk değil mi?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bizde (zaten yok ama) otopark havalandırmaları hep yukarıdan, bilnçli plansız yapılaşmada zaten lideriz, havalandırmalar, aşağıdan olursa, lpg li araçalar kapalıya girer, EU örnekleri var.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Kapalı garajların havalandırması güçlüyse neden korksunlar. Ama bazı AVMlerin otoparklarına giriyorsunuz o kadar kötü havalandırmaları var ki egsoz dumanı kokusundan nefes alınmıyor LPG gaz kaçağına gerek yok :)

Yorum bağlantısı
Guest Coşkun Uçar

Kaçak için birşey diyemem de, ilk çalıştırmada benzinli çalıştırsak, garaja gelirken de benzinle gelsek riski azaltmış oluruz değil mi? Kaçak durumu dışarıda da risk oluşturmaz mı?

Tabi'ki ölede kaç kişi yapar bunu....Dışarda çok geniş bir alana dağıldığı için sorun olmuyor, kapalı alanda birikiyor...

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Madde 11 "LPG kullanan araçlar kapalı garajlarda park edilmemelidir." demiş, kesin ve kapsamlı. itiraz halinde değiştireceklerdir mevzuatı

İtiraz edin, değiştirsinler o zaman :)

Bence değişmez.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Dışarıda hava akımı vardır.. Kapalı garajdaki kadar riskli değil..

Yorum bağlantısı

İtiraz edin, değiştirsinler o zaman :)

Bence değişmez.

Şöyle bi değişiklik sayın katibim, "1 metreküp alan için 1 saatte bilmem ne kadar kapasiteli havalandırması olan kapalı garajlarda şu kadar araç muhafaza edilebilir." şeklinde.

İtiraz etmeyim edelim : ) değiştirsinler, en azından değerlendirsinler

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Ben diyorum ki, onu zaten daha önceden değerlendirmişlerdir.

Şu anda zaten kapalı garajlara bir şekilde sokuyorlar LPG'li araçları. "Abi sen gel hallederiz" diyen otoparkçı çok. Sizin dediğiniz gibi bir düzenleme sadece bu "hallederizcilere" kılıf olur. İki pervane, iki mazgal, al sana havalandırma. Siz LPG'li aracınıza sızdırmazlık konusunda güveniyorsunuz, ben de güveniyorum ancak otoparka giren tüm LPG'li araçlara güvenmiyoruz doğru mu? Otoparklara güvenebilecek misiniz? Havalandırmaları gerçekten olması gereken özelliklere sahip mi? Bilemeyiz.

Yani kısacası, amacımız LPG'li araçların kapalı garajlara girmesini sağlamak mı? Yoksa o garajları güvenli hale getirmek mi?

Bence bu konu "bi deneyelim" denilemeyecek kadar ciddi ve risk alınmamalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Kanbaş

merhabalar. söyle de bir durum var. kapalı garajlar genelde aşağıda. Bununla birlikte basınç değişimi özellikle lpg'ye pek iyi gelmiyor. sebeplerden biri de bu. Yani hiç kaçak riskiniz olmasa bile yerin 4 kat altındaki basınç değişimi sıkıntı yaratabilir.

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Bakımlı kontrolleri yapılmışsa bir şey olmaz. Yasak derlerse de kurallara uyar açık alana bırakırız. Birkaç olay dışında lpg ile ilgili sıkıntı duymadım.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Zafer, "park edilmemelidir" ile "park edilemez" farklı anlam taşımaz mı? Yani bu yönetmelik bir zorunluluk getirmiyor.

Bence taşımıyor abi. Zira altındaki etiket tasarımında da "edilemez" yazıyor. Eğer bir telkin olsaydı önce etikete öyle yazmaları gerekirdi.

Yeni Fabrikasyon Lpg li araçları anlayamazlar bence senbol aldı bir abimiz dolum kapağı bezin kapağının altında lpg olduğu anlaşılmadan her yere girer tankta yedek lastik yerinde üstünde bir iki eşya olsa anlaşılmadan girer

Camlarında etiket olmuyor mu bu araçların?

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Camlarında etiket olmuyor mu bu araçların?

Ben öyle anlıyorum, ayrıca benim araçta etiket yok.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

1997 yılında çıkmış bir yönetmelik. Anladığım kadarıyla sonrasında bir güncelleme de çıkmamış. Düzenleme yapılması şart. Ancak ben kapalı otoparklara giriş izni verilse de girmem. Aracıma güvenmekle alakası yok, diğer araçlara ve otoparklara güvenemiyorum.

Ben öyle anlıyorum, ayrıca benim araçta etiket yok.

Etiketi yönetmeliğe uydurmak için sordum. Etiket bende de yoktu, yeni yapıştırdım.

Aslnda tam olarak demek istediğim, yönetmelik müsade etsin veya etmesin; kapalı otoparka LPG'li araç bırakılmamalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...