İçeriğe Yönlendir

Kombi Tamirinden Anlayan? // Sorun Halloldu

Misafir

Recommended Posts

Misafir
(düzenlendi)

Arkadaşlar 10-12 yıllık Baymak kombi, kaloriferde sorun yok, sıcak suyu açınca önce iyice bir ısıtıyor sonra sönüyor. Ta ki su iyice soğuyunca yeniden yanıyor ve böylece yanıp sönmeye devam ediyor. Yani kesintisiz sıcak su vermiyor.

Bu işten anlayan, kış günü beni uğraştırmadan nokta atışıyla arıza ve parça tespiti yapabilecek üyemiz var mıdır?

tarihinde Mükremin Kocataşkın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Arkadaşlar 10-12 yıllık Baymak kombi, kaloriferde sorun yok, sıcak suyu açınca önce iyice bir ısıtıyor sonra sönüyor. Ta ki su iyice soğuyunca yeniden yanıyor ve böylece yanıp sönmeye devam ediyor. Yani kesintisiz sıcak su vermiyor.

Bu işten anlayan, kış günü beni uğraştırmadan nokta atışıyla arıza ve parça tespiti yapabilecek üyemiz var mıdır?

Baymak servisi ne diyor?

Bizim şofben doğalgazlı, aynı sorun vardı, meğersem suyun basıncı yeterli gelmiyormuş. Düzeltilmişti.

Yorum bağlantısı
Misafir

Baymak servisi ne diyor?

Bizim şofben doğalgazlı, aynı sorun vardı, meğersem suyun basıncı yeterli gelmiyormuş. Düzeltilmişti.

Sani, aynı apartmanda iki dairemiz var, ikisinde de aynı kombi var ve diğeri sorunsuz çalışıyor. Basit bir sorun olabileceğini düşünerek önce üyelerimizden fikir almak istedim.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

bence basit birşey değil.benzer şikayetim vardı,sıcak su akarken su soğuyup tekrar ısınıyordu,eşanjör mü (yazma hatası olabilir) bir parça var o değişmişti galiba.sorun çözülmüştü.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Hermetik mi,bacalı mı?

bence basit birşey değil.benzer şikayetim vardı,sıcak su akarken su soğuyup tekrar ısınıyordu,eşanjör mü (yazma hatası olabilir) bir parça var o değişmişti galiba.sorun çözülmüştü.

+1 genelde bu parçadan olur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Mustafa Çayır arkadaşımız kombi işi ile ilgileniyordu :good1:

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Kombi su girişinde filtresi vardır. üzerinde KTS yazan. o kısmı aç filtreyi temizle eğer burası tıkandı ise basınç yetersiz gelirse söylediğiniz sorunu yapar.

z0bw.jpg

Eğer bundan değilse içindeki basınç müşüründe arıza olabilir. yada alakasız gibi görünebilir ama musluğun contasından da olabilir.

Yorum bağlantısı
Misafir

Kombi su girişinde filtresi vardır. üzerinde KTS yazan. o kısmı aç filtreyi temizle eğer burası tıkandı ise basınç yetersiz gelirse söylediğiniz sorunu yapar.

Eğer bundan değilse içindeki basınç müşüründe arıza olabilir. yada alakasız gibi görünebilir ama musluğun contasından da olabilir.

İyi tespit. akşam bakacağım, peki, filtredeki tıkanıklık musluktan da hissedilmez mi?

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Daha 1-2 gün önce bizim bacanakta da benzer bir sorun vardı, suyu açtığınızda ekranda alev işareti çıkıyor 10-15 saniye sonra sönüyor terar tekrar aynı şeyi yapıyordu. Servis geldi(henüz 7 aylık kombi), kombinin bacası camlı balkona çıktığı için bacayı uzatmıştık (kombi bacasıyla tabi) ancak biraz yamuk takmışız dolayısıyla bacadan yeteri kadar buhar vs. atmadığı için kendini kapatıyormuş. Bacayı söküp tekrar monte ettmişler ve "2 gündür hiç bir sorun yok" dediler...

Yorum bağlantısı
Misafir

Erhan tespitlerin son derece mantıklı, ancak; sıcak suyu açtığımda bir müddet yanıyor, iyice ısınıyor ve sönüyor. Tamamen soğuk su gelmeye başladığında ise yeniden yanıyor ve yine iyice ısınıyor ve sönüyor. Bu durum sürekli tekrarlanıyor. Filtre tıkanıklığı ve basınç müşürü arızası olsa, çeşmeyi açmamla birlikte basınç düşünce sönmesi ve çeşme açık kaldığı sürece basınç sürekli düşük olacağından bir daha yanmaması gerekmez mi?

Yorum bağlantısı
Emre Köksal

benim kombi de ara ara suyu sonuna kadar sıcakta açınca algılamıyor...

normal çeşmeyi açıp sıcak suya geçirdikten sonra duş kısmındakini açıyorum öyle algılıyor..

bir de inanılmaz sesli çalışıyor bikaç gündür...

Yorum bağlantısı
Misafir

benim kombi de ara ara suyu sonuna kadar sıcakta açınca algılamıyor...

normal çeşmeyi açıp sıcak suya geçirdikten sonra duş kısmındakini açıyorum öyle algılıyor..

bir de inanılmaz sesli çalışıyor bikaç gündür...

Sesli çalışma sadece kalorifer devredeyken oluyorsa bunun kesin ve net bir sebebi var. Devirdaim motoru bitiyor. Yenisini veya çıkmasını alıp takacaksın olay bitecek. Kalorifer değil de sıcak su temini halinde ses varsa o da tesisatta bir tıkanmaya veya gereği kadar açılmamış vanaya işaret ediyor, bu yönüyle kontrol etmen gerekiyor.

Bu kombi ile fazlaca uğraştığım için tecrübelerim gittikçe artıyor. :D

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Erhan tespitlerin son derece mantıklı, ancak; sıcak suyu açtığımda bir müddet yanıyor, iyice ısınıyor ve sönüyor. Tamamen soğuk su gelmeye başladığında ise yeniden yanıyor ve yine iyice ısınıyor ve sönüyor. Bu durum sürekli tekrarlanıyor. Filtre tıkanıklığı ve basınç müşürü arızası olsa, çeşmeyi açmamla birlikte basınç düşünce sönmesi ve çeşme açık kaldığı sürece basınç sürekli düşük olacağından bir daha yanmaması gerekmez mi?

Eski evimizde sizin sorununuzun aynısı vardı. kombi 1 yaşında olmasına rağmen sıcak su sürekli soğuyordu. Servis geldi ve filtreyi temizledi. 6 ayda bir de filtreyi temizlememi söylemişti. Sonrasında sorun yaşamadık.

Şimdiki evde de kombi yeni ve su ara sıra soğuyordu. Geçen bir süre suyun akış hızını izledim. Suçlu musluk contası çıktı. Bilmediğim bir sebepten conta ısındığı zaman genişliyor muydu artık ne yapıyorsa sıcak suyu azaltıyordu.

Yorum bağlantısı
Misafir

Eski evimizde sizin sorununuzun aynısı vardı. kombi 1 yaşında olmasına rağmen sıcak su sürekli soğuyordu. Servis geldi ve filtreyi temizledi. 6 ayda bir de filtreyi temizlememi söylemişti. Sonrasında sorun yaşamadık.

Şimdiki evde de kombi yeni ve su ara sıra soğuyordu. Geçen bir süre suyun akış hızını izledim. Suçlu musluk contası çıktı. Bilmediğim bir sebepten conta ısındığı zaman genişliyor muydu artık ne yapıyorsa sıcak suyu azaltıyordu.

Bakacam Erhan eve gidince önce filtreye bakacam, muslukla ilgili sorun olduğunu sanmıyorum, çünkü mutfak musluğunu da banyo bataryasını açtığımda da aynı sorun yaşanıyor.

Yorum bağlantısı
Emre Köksal

benimki normal zamanda petekleri ısıtırken de bağırıyor..bildiğin hırlıyo :(

servis bu bozulursa orjinali 500 yerlisi 150 lira demişti servis daha önce....

ama fana mı dedi bişey motoruna mı net hatırlamyorum...

kombi 10-15 yıllık...

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Kullandığımız Vaillant kombide bazen buna benzer bir sıkıntı oluyor. Bildiğim kadarıyla sıcak suyu açtığımızda, kombinin sıcak suyun açıldığını anlamasını sağlayan ve su debisi ile tetiklenen tırnak gibi küçük bir parçası var. Bizim kombide bu parça durup dururken kırılıyordu. Kırıldığı zaman, sıcak suyu ilk açtığımızda bazen algılıyor, bazen algılamıyordu. Bazen iyice ısıtıp bir anda soğuğa dönüyordu. Ardından kendi kendine tekrar ısınıyordu. Servis çağırdık ve bu parçayı değiştirdi, sorun ortadan kalktı. Aslında tam olarak ortadan kalktı da diyemiyorum, çünkü zaman zaman tekrarlıyor. Kombinin iç yapısını tam olarak bilmediğimden, servisin onarım için uğraşırken anlattıklarını paylaştım diyebilirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bence kış ortasında bu kombi seni yolda bırakmadan bir servis çağır.Servislerde yoğun hemen gelmezler..Şimdi sıcak su da sorun olur yarın ısıtmada sorun başlayabilir.Kış günü kombi işi ihmale gelmez.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...

Sorunu hallettim.

İnternette yaptığım uzun araştırmalar sonucunda ilk bakmam gereken parçanın, suyun sıcaklığını ölçen ve ayarlayan NTC adlı parça olduğunu tespit ettim. Bir kombi tamircisine sordum 150 TL.ye değiştiririm dedi. Ben de parçacıdan 10 TL.ye aldım. Akşam 10 dakikada eskiyi söküp yeniyi taktım ve bingo. Söküp takarken suyun boşaltılması gerekmedi. Zaten sudan yalıtılmış bir parçaydı sadece 13 açık ağız anahtar yetti.

timthumb.jpg

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Bu parçanın çamaşır makinesi için olanlar da var rezistansın ortasında oluyor biraz rezistans gevşetilince çekip çıkartılıyor, başıma gelmişti de(neden anlattıysam??), geçmiş olsun, ve kalan 140 TL'ye de (yaklaşık)1 ay bedava ısınırsınız artık :bravo:

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş
(düzenlendi)

Geçmiş olsun, bizlerden yardım beklerken tam tersi bizlere yardımcı oldunuz.

İşte paylaşmanın faydaları=140 TL

Düzeltme: kafayı yiyeceğim, artık bilinç altıma yerleşti yapmayacağım hataları yapmaya başladım.... takıntı haline geldi. Bundan sonra tek parmak klavye kullanacağım. Görerek, basacağım.

tarihinde Hikmet Demirtaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Beğendim stoğum bitti :)

Bu "beğendim" stoğu ne kadar ki? Bir sayaç filan var mı ara sıra baksak.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...