İçeriğe Yönlendir

Kombi Tamirinden Anlayan? // Sorun Halloldu

Misafir

Recommended Posts

Ersen Tapan

Bu "beğendim" stoğu ne kadar ki? Bir sayaç filan var mı ara sıra baksak.

Bitince uyarı çıkıyor abi :)

Günlük 100 tane olmalı..

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş
(düzenlendi)

Bitince uyarı çıkıyor abi :)

Günlük 100 tane olmalı..

Bizi idare et ... bak tek, tek yazıyorum artık. Hiç hatam olmadı! (her an hata yapacağım hissi nasıldır, siz bilemezsiniz)

Düzeltme;; her an yerine (hatanın "h" sini an' a ilave etmişim de...)

her han yazmışım (yuh artık diyebilirsiniz)

ben bir müddet yazmasam iyi olacak..

Mükremin Bey, sizin sorunu halletin de benim bu sorunum ne olacak?

yazmadan yapıştıracağım için rahatım.

NTC Sensörü - Kombi Isı Algılayıcı

Kombi NTC sensörü kombinizde sıcaksu ve kalorifer sıcaklığını alğılamak amacı ile kullanılır. NTC sensörü farklı isimlerde de teknik servisler tarafından adlandırılabilir, açıklayıcı olarak ismi Kombi Isı Algılayıcıdır.

NTC sensörlerinin bazı marka ve modellere göre ısı değerleri değişiklik gösterebilir, buna istinaden NTC sensörleri tüm kombilerde veya tüm NTC sensörleri aynı söylenemez.

NTC sensörlerinin ısı değerleri değişiklik gösterdiği gibi görünüm (kalıp) açısındanda hepsi aynı degildir.

NTC sensörleri arızalı olduğu zaman kombinizde görülen şikayet (arızalar) örnegin;

• Kalorifer petekleri normal çalışıyor, sıcaksu vermiyor,
  • Sıcaksu normal çalışıyor, kalorifer petekler ısınmıyor,
  • Sıcaksu kullanırken, bi soguk bi sıcak gelir,
  • Sıcaksu derecesi yüksek göstermesine rağmen kombi çalışmıyor,
  • Kombinin kalorifer petekleri aşırı ısınıyor,

yukarıda verilen şikayetler NTC Sensörü - Kombi Isı Algılayıcısorunlardan bazılarıdır.

tarihinde Hikmet Demirtaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Ben de kombi ile ilgili bir şey sormak istiyorum:

E.C.A marka, hermetik. Oldukça eski yaklaşık 17 yıllık, son zamanlarda çalışma anında kuş veya civciv sesi gibi cig, cig gibi ses çıkarmaya başladı. Şimdilik komşulardan bir şikayet yok , ama ileri de ses tonu yükselir de, şikayetler başlamasın diye şimdiden tedbir almak istedim.

Büyük ihtimalle fandan kaynaklanan bir sıkıntıya benziyor. Kış günü kombisiz de kalmak istemiyorum.

-Ben fan kısmını açıp, yağlayabilirmiyim (hermetik olduğu için riskli olabilir mi)?

-Servisi çağırıp, sadece bir bakım yaparak, kurtarabilirmiyiz. Yoksa söküp götürülmesi gerekir mi?

-Hiç ellemeyip, başıma iş açmayayım mı?

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Ben de kombi ile ilgili bir şey sormak istiyorum:

E.C.A marka, hermetik. Oldukça eski yaklaşık 17 yıllık, son zamanlarda çalışma anında kuş veya civciv sesi gibi cig, cig gibi ses çıkarmaya başladı. Şimdilik komşulardan bir şikayet yok , ama ileri de ses tonu yükselir de, şikayetler başlamasın diye şimdiden tedbir almak istedim.

Büyük ihtimalle fandan kaynaklanan bir sıkıntıya benziyor. Kış günü kombisiz de kalmak istemiyorum.

-Ben fan kısmını açıp, yağlayabilirmiyim (hermetik olduğu için riskli olabilir mi)?

-Servisi çağırıp, sadece bir bakım yaparak, kurtarabilirmiyiz. Yoksa söküp götürülmesi gerekir mi?

-Hiç ellemeyip, başıma iş açmayayım mı?

Teşekkürler.

He he, Hoşgeldin Hikmet bey.

Kaloriferleri yakmaya başladığımda ilk yaptığım iş motoru halletmekti.

Hemen paylaşalım.

1. Ses sadece kalorifer durumundayken geliyorsa %99 devirdaim motoru arızalı,

2. Motorun sökülüp bakımı yağlanması olmaz. Direk değişecek.

3. Bozulan parça motorun dışındaki suyu çeviren parçanın yatakları.

4. Yeni motor 120 TL civarında, çıkması 60 TL.

5. Kalorifer suyunu boşaltıp motoru değiştiriyorsun, havasını alıp devam ediyorsun.

Kolay gelsin.

tarihinde Mükremin Kocataşkın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş
(düzenlendi)

Akşam kesin olarak denerim ama;

sanki kalorifer kapalı ve sıcak su açıkken bile bu ses geliyor gibi.

Dün akşam şöyle bir deneme yaptım: Kalorifer çalışırken, 1. konuma getirdim, (tam kapatmadan sıcak su konumuna aldım) bir müddet 2-3 saniye kadar o ses devam etti. Ama bu arada sıcak suyu açmadım . Bu akşam sadece sıcak suyu açarak denerim. Bu durumda da ses gelmeye devam ederse ,gene de yukarıda söyledikleriniz geçerli mi? Bana acıyın kış günü iş ve masraf çıkartmayın!

İlave bilgi: Bu ses sadece dışarıdan duyuluyor ev içerisinden çok hissetmiyorsunuz, yani baca içerisinden geliyormuş gibi duyuluyor

edit: İlave bilgi

tarihinde Hikmet Demirtaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Akşam kesin olarak denerim ama;

sanki kalorifer kapalı ve sıcak su açıkken bile bu ses geliyor gibi.

...................................................

İlave bilgi: Bu ses sadece dışarıdan duyuluyor ev içerisinden çok hissetmiyorsunuz, yani baca içerisinden geliyormuş gibi duyuluyor

edit: İlave bilgi

Dün akşam denedim, yukarıdaki söylediklerim aynen geçerli, kalorifer kapalı , sadece sıcak su açık ve aynı ses devam ediyor...büyük ihtimalle fan bilyası veya bir yere sürtme. Ancak, heremetik olduğu için açmaya cesaret edemiyorum. Beklemedeyim.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Bu ses sadece dışarıdan duyuluyor ev içerisinden çok hissetmiyorsunuz, yani baca içerisinden geliyormuş gibi duyuluyor

Yani nasıl dışarıdan? Balkondan mı? dairenin girişinden mi. Anlayamadım.

Bizim binada bir çok binada olduğu gibi doğalgaz sayaçları merdiven boşluklarındadır. Gece sessizliğinde bu sayaçların bazılarından öyle sesler gelir ki. Sürekli alçalıp yükselen periyodik bir sestir.

Ses baca borusunun çıktığı balkondan daha fazla geliyorsa fan arızası ihtimali artıyor.

tarihinde Mükremin Kocataşkın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Evet, balkona çıktığınız zaman sesin boru içerisinden geldiği çok rahat bir şekilde anlaşılıyor.

Mutfağa girip, balkon kapısını kapatığınız zaman o ses yok denecek kadar azalıyor.

Yorum bağlantısı

Evet, balkona çıktığınız zaman sesin boru içerisinden geldiği çok rahat bir şekilde anlaşılıyor.

Mutfağa girip, balkon kapısını kapatığınız zaman o ses yok denecek kadar azalıyor.

Hikmet bey çok zor birşey olduğunu zannetmiyorum. Ses fandan geliyorsa onun bakımı ve yağlaması olabilir. Yaparsınız siz onu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...