İçeriğe Yönlendir

Lpg Yüzünden Araba'Nın Beyni Karışmış

Burak Bozkurtt

Recommended Posts

Burak Bozkurtt

arkadaşlar aracımda bir süredir rölanti ve çekişlerde aşırı derecede titreme ses bozukluğu vardı bugün sanayiye gittim. usta gazdada kontrol etti, benzinde kontrol etti aynı arabaya hiçbir şey yapmadı aracın beyni karışmış motor beyni kabul etmiyor felan dedi 100-150 km benzinde kullan sorun hallolur dedi başka bir ustada sorun gidebilir gitmezsede lpg kelebeğimi gaz kelebeğimi öyle birşeyin değişeceğini söyledi morelim bozuldu ne yapmamı tavsiye edersiniz ankara da başka lpg den iyi anlıyan bir usta tavsiye edebilirmisiniz.

Yorum bağlantısı
Misafir

kardeşim senin usta bu soğukta arabanla uğraşamam demek istemiş kısaca, bol keseden üflemiş, ankarada iyi bir usta bulup öyle arabayı göstermelisin kendini esnaf sanan üfürükcü abilere değil, saygılar...

Yorum bağlantısı
Burak Bozkurtt

Lpg sisteminizin markası nedir?

BRC abi

kardeşim senin usta bu soğukta arabanla uğraşamam demek istemiş kısaca, bol keseden üflemiş, ankarada iyi bir usta bulup öyle arabayı göstermelisin kendini esnaf sanan üfürükcü abilere değil, saygılar...

valla bilemiyorum artık sanki bedavamı yapacaklar kendileri bilirler esnaflığı başka bir usta bulmam lazım araba çok kötü oldu

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

buji buji kablolarına baktır ilk kardeşim, zaten ehil usta ilk ona bakar benzindede tüptede aynı titreme ve düzensizlik varsa, hatta sen bile buna bakabilirsin(elinden geliyosa bu işler). aracı benzine al çalıştır buji kablolarını yavasca cek çıkar tek-tek ,bujiden uzaklaştır arabanın çalışmasında bi değişiklik olmuyosa o buji kablosu veya buji veyada o göz bozuk demektir,

tarihinde Erol Eser tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş

Kendi servisine gitmediyseniz belki onun için ilgilenmemişlerdir diye aklıma geldi. Benim eski arabamın markasından olsaydı size önereceğim servis vardı.

Yorum bağlantısı
Metin Çilo

Kardeş sakın o ustaya birdaha gitme.Aracın beyni karışmışmış sakın kendinin beyni karışmış olmasın.

Muhtemelen bobin ama buji ve buji kablolarınıda kontrol ettir.

Yorum bağlantısı
Gökhun Batur

Buji - buji kabloları ve bobin kontrol. Kurtarmazsa rölanti valfi kontrol. En olmadı rölanti kelebeği kontrol. Ama beyni karışmamış olan ehil bir ustaya :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Doğru olabilir diyorum.. Eğer teyp kodunuzu biliyorsanız, kutup başını sökün 10 15 dk sökülü kalsın. Sonra takın ve hiç lpg'de çalıştırmayın. Benzindeki gidişine bi süre bakın. Eğer düzgünse gerçekten LPG ayarınızda bir sorun vardır. Eğer hala bozuksa başka ihtimallere bakılabilir.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Doğru olabilir diyorum.. Eğer teyp kodunuzu biliyorsanız, kutup başını sökün 10 15 dk sökülü kalsın. Sonra takın ve hiç lpg'de çalıştırmayın. Benzindeki gidişine bi süre bakın. Eğer düzgünse gerçekten LPG ayarınızda bir sorun vardır. Eğer hala bozuksa başka ihtimallere bakılabilir.

:good1: :good1:

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

ARacın kutup başını sökmeden önce aracın LPG geçişini kapatın. Aracınızın aküsünü geri taktıktan sonra bir süre benzinde çalışması için LPG kapattıktan sonra Aküyü sökün. Şayet beyindeki benzin haritası lpg haritasından dolayı sorun oluşturmuş olabilir. Bu yüzden Aküyü söküp bir süre bekledikten sonra tekrar akü kutup başlarını takın 100 km kadar benzinde gidin. Sorun ortadan kalkmışsa direk LPG ayarına gidin derim.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Geçmiş olsun inş. en kısa sürede çözüm bulursunuz bende çok uğraşmıştım %100 çözdüm diyemem ama şuan çok da sıkıntı vermiyor bana en son garanti vermemekle birlikte gaz kelebeğinden yapabilir denmişti...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor
(düzenlendi)

BRC abi

valla bilemiyorum artık sanki bedavamı yapacaklar kendileri bilirler esnaflığı başka bir usta bulmam lazım araba çok kötü oldu

Yetkili! Servis listesi

Aralarında Tan oto ve Neziroğlu da var.

Düzenleme: Yanlış bilgilendirme yapmıştım onu düzelttim.

tarihinde Taner Kızılkor tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor
(düzenlendi)

Bu arada BRC kullanan bir arkadaşım (Opel Vectra CDX aracı var) şu servisi öneriyordu.

2A ANKARA OTOGAZ TIC. LTD. STI.

Sasmaz Oto San. Sit. 40. sok No:5 Etimesgut / ANKARA

HASAN UNAL - 278 76 66 - 0535 453 77 45

Birde gaz filtreniz en son ne zaman değişti??

Bunu soruyorum çünkü belli aralıklarla değişim gerektiren ve sıklıkla unutulan bir parçadır kendisi ;)

tarihinde Taner Kızılkor tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

"" motor beyni kabul etmiyor""

sebep bulmak için neden bu kadar uğraşılır da, sonuçta dayanaksız cümler içinde boğulunur anlamam. 150 km gibi benzinde kullanmak tavsiyesi ise birçok zaman doğrudur orası ayrı.

EECV akıllıdır, öğrenir, uzun dönemde sadece lpg ile yol alırsanız, uzun dönem yakıt bilgisi sebebi ile tekleme güç kaybı yaşanır burası doğru, ya Ids ile yazılım güncellenmeli, ya da 1 depo boyunca sadece benzinde gitmeli, bazı durumlarda düzelme sağlanır.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Doğru demiş benzin haritası bozulmuş olabilir.LPG kalibrasyonunda hata varsa bu sorun yaşanabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

"" motor beyni kabul etmiyor""

sebep bulmak için neden bu kadar uğraşılır da, sonuçta dayanaksız cümler içinde boğulunur anlamam. 150 km gibi benzinde kullanmak tavsiyesi ise birçok zaman doğrudur orası ayrı.

EECV akıllıdır, öğrenir, uzun dönemde sadece lpg ile yol alırsanız, uzun dönem yakıt bilgisi sebebi ile tekleme güç kaybı yaşanır burası doğru, ya Ids ile yazılım güncellenmeli, ya da 1 depo boyunca sadece benzinde gitmeli, bazı durumlarda düzelme sağlanır.

1- Benim anlamadığım neden önce benzin haritası düzelmeli zaten öğrenebiliyorsa lpg haritasını da öğrenmiyormu??

2- Ayrıca EECV daha önce ki bir zamanda LPG de doğru çalışıyorsa neden yazılım güncellemesi gerekiyor ve haritayı doğru okuyamıyor?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

1- Benim anlamadığım neden önce benzin haritası düzelmeli zaten öğrenebiliyorsa lpg haritasını da öğrenmiyormu??

Motor LPG için üretilmemiş ki. Bu sebeple onu öğrense de patlama zamanı şaşıyor...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Sıralı sistem lpg'nin mantığında benzinli çalışma durumunu taklit etmek vardır. Yani benzin haritası düzgün olduğunda lpgde de sorun yoksa sistem düzgün çalışır. Ancak lpg kalibrasyonunda hata varsa aracın kendi ecu'su bu hatayı düzeltmek için benzin haritasına müdahele eder. Harita bozulur, bozuk haritayı taklit etmeye çalışan lpg de doğru çalışmaz. Zaten kalibrasyon da bozuktur. Kısaca bir kısır döngü olur. Bunu düzeltmek için önce benzin haritasını düzeltmek, sonra aracı hiç lpg'ye almadan lpg ayarı yaptırmak gerekir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Burak Bozkurtt

Bu arada BRC kullanan bir arkadaşım (Opel Vectra CDX aracı var) şu servisi öneriyordu.

2A ANKARA OTOGAZ TIC. LTD. STI.

Sasmaz Oto San. Sit. 40. sok No:5 Etimesgut / ANKARA

HASAN UNAL - 278 76 66 - 0535 453 77 45

Birde gaz filtreniz en son ne zaman değişti??

Bunu soruyorum çünkü belli aralıklarla değişim gerektiren ve sıklıkla unutulan bir parçadır kendisi ;)

12.000 km felan oldu

yorumlarınız için sağolun bu benzin haritası ayarı nasıl oluyor ne demek lazım ustaya onuda anlamazlar felan şimdi

Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

12.000 km felan oldu

yorumlarınız için sağolun bu benzin haritası ayarı nasıl oluyor ne demek lazım ustaya onuda anlamazlar felan şimdi

Çağlar bey'in anlattıkları ford yetkili servisinde yapılacak. benzin için size beyni karışmış dedikleri motor beynine Çağlar Bey'in anlattığı gibi en son yazılım güncellemesi yaptıracaksınız. Bir süre (100-150 km) aracı benzinde kullanıp sonrada gidip BRC servisinde lpg ayarlarınızı yaptıracaksınız. BRC servisi aracınızın benzin haritasını yani aracınızı benzinde kullanırken motor beyninin kaydettiği verileri kullanarak LPG haritanızı (LPG beynindeki kullanım programını) düzenleyecek.

Ama Ankara için bu motor beyni güncellemesi en iyi nerede yapılır derseniz de bende şimdilik bu bilgi yok . Araştırır yazarım. deneyimi olan birisi yazarsa bende not alırım ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kısmen doğru söylemiş ama, yapılması gereken düzgün bir kalibrasyon.. Yani durum, kabul etmeme durumu değil.. isin yanına varan is kokar olayıdır...

bozuk lpg kalibrasyonu, benzin haritasını bozmaktadır..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

12.000 km felan oldu

Siz en az 100 km, mümkünsü yarım depo, hatta bir depo benzinle gezin. Bu arada aracı hiç lpgye almayın. Yine aracı lpgye almadan lpg ustanıza gidin ve lpg ayarı yaptırın. Bu yeterli olacaktır.

Yorum bağlantısı
Burak Bozkurtt

çok sağolun teşekkür ederim. 2-3 gündür benzinle geziyorum hala aynı bakalım inşallah kurtulurum şu sıkıntıdan :(

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...