İçeriğe Yönlendir

Geri Görüş Kamerası Montajı

Gürcan Güler

Recommended Posts

Gürcan Güler

Arkadaşlar merhabalar,

2011 model Ford Fiesta aracım var. Buna plakalığa takılan geri görüş kamerası bağlamak istiyorum ancak kablosunu nereden geçirmem gerektiğini tam olarak anlayamadım. Plakalık bağaj kapağının üzerinde ve bagaj kapağından ana kasaya sadece 2 boru gidiyor. Bunlardan muhtemelen kablolar geçiyor ancak ben hangisinin içinden nasıl geçirmeliyim ön tarafa gidecek görüntü kablosunu? Geçirdikten sonra hangi yoldan ön tarafa ulaştırmam daha doğru olur? Bu konuda daha önce uğraşan arkadaşlardan deneyimlerini rica ediyorum.

Ayrıca arka taraftan araba çalıştığı sürece 12v elektrik alabileceğim bir yer var mı? yada ön koltuğun altındanda olabilir.

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

elektriği geri vites ten alacaksınız hortumun içinden birinden öne teyp oraya çekeceksiniz :D basit işlem :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

elektriği geri vites ten alacaksınız hortumun içinden birinden öne teyp oraya çekeceksiniz :D basit işlem :D

Uğur bizim navara ya nasıltakacaz bu kamerayı... :police:

Yorum bağlantısı
Gürcan Güler

O hortumun içinden ittirsem dosdoğru ön tarafa gider mi? Eğer öyleyse arabanın içini deşmeme gerek kalmaz değil mi?

Ayrıca ben elektriği geri görüş kamerası için değilde başka bir şey için sormuştum. Geri vitesten elektriği alıyorumda sürekli olarak alabileceğim bir yer var mı?

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

Uğur bizim navara ya nasıltakacaz bu kamerayı... :police:

abi incelemek lazım :D görneden bi şey diymem :D o araç için :D

Yorum bağlantısı
Gürcan Güler

ayrıca şunuda merak ettim o boruların uçları nereye çıkıyor ön tarafta?

Kusura bakmayın basit sorular belki ama daha önce hiç arabanın elektrik tesisatını kurcalamadım ve böyle basit şeylerle başlamak istiyorum :)))

Yorum bağlantısı
Erkan Kıyak

Şu konuya bir bakın, http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/230462-geri-vites-kamerasi-siparis-ettim-2/page__fromsearch__1 bire bir aynı olmasa da yapılması gerekenler konuda yazıyor.

"Basit şeylerle başlamak istiyorum" yazmışsınız yanlış anlaşılmasın fakat elektrik işi risklidir, kabloları iyi izole etmek, bağlantılarda ve eklerde mutlaka makoron kullanmak lazım. Dikkatli olun. Kolay gelsin :)

Yorum bağlantısı
Gürcan Güler

Erkan hocam teşekkür ederim çok yararlı oldu bu konu :)

Hocam elektrik işine yatkınlığım var ama arabada hiç yapmadım açıkcası :s ama dediklerinizi dinleyecem mutlaka ve makaron kullanacam :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

12V kablosu için arka bagajın iç kaplaması sökülecek ve o gördüğünüz siyah hortum gibi parçanın içinden geçireceksiniz, aynı zamanda sol yan kaplama da sökülecek, Video kablosu da aynı şekilde tercihen tavan döşemesinin sol tarafı aşağı indirilip yukarıdan gidecek, sol ön cam sütunundan aşğı inecek, zaman alacak bir işlem

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Gürcan Güler

peki hocam tavan döşemesinden devam ettirip, ön camla yan camların kesiştiği köşedeki kolondan aşağı indirsek olur mu?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

A sütünu yani ön camın yanındaki plastik sökülecek, onun içinden aşağı inecek zaten

Yorum bağlantısı
Gürcan Güler

pardon hocam ya yanlış anlaşımım :s tamam bakalım yarın bütün gün bu işle uğraşacam umarım sağ sağlim halledebilirim :))

çok teşekkürler yardımlarınız için ;)

Yorum bağlantısı
Gürcan Güler

bugün bağaj kapağının iç kısmını sökmeyi denedim ama beceremedim... yanlarda sağlı sollu birer parçayı vida tutuyor onları söküp o parçaları çıkardım ancak büyük parçayı bir türlü sökemedim. Çokta zorlamadım açıkcası... Bu parçayı sökmenin püf noktası nedir acaba?

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

bu konuda iyi uzmanlaştın Uğur. :)

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

bu konuda iyi uzmanlaştın Uğur. :)

abi artık aştım kendimi bu aralar korna flan da bağlıyorum :D resimleri atacam birazdan merak bu ara fazlalaştı :D

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

bugün bağaj kapağının iç kısmını sökmeyi denedim ama beceremedim... yanlarda sağlı sollu birer parçayı vida tutuyor onları söküp o parçaları çıkardım ancak büyük parçayı bir türlü sökemedim. Çokta zorlamadım açıkcası... Bu parçayı sökmenin püf noktası nedir acaba?

Vidaları sök asıl çıksın, tırnaklıdır kenardan biraz asıl çıkacaktır, kabloyu içeri soktuktan sonra sadece kapı fitillerinin üst kısmını çıkar ve kamera kablosunu tavan kaplamasının içine (fitilleri çıkardığında ortaya çıkar zaten) yandan sok yeter, bu şekilde ön kapı direğine (a sütunu) gel, yine ön kapı fitilinin o kısmını söküp yada yandaki yumuşak kısmını kaldırıp kabloyu kenardan trimin altına dürterek alta, kapı aynası hizasına kadar geçir, sonra bu kısımda uygun bir delik bulup içeri sok ve pedalların üstünden teybe ulaş, iş bitti, bir yeri sökmene, yalıtıma kesme biçmeye gerek yok, ben yapsam kabloyu öne ulaştırmam 5 dk. sürer :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gürcan Güler

hehe sizin pratiğiniz var ama :)) çok güzel anlattınız valla çok kolay olacak gibi geldi bi anda :)))

ama işte bagajın iç kısmını mutlaka sökmem gerkeiyor kameranın montajı için... yarın biraz daha zorlarım ama pek çekince çıkacakmış gibi gelmemişti bana :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Tırnaklı merak etme, vidaları sök ve bir köşeden aralayıp görmeye çalış, bir anda köşeden çok zorlamadan asıl, tırnak atınca durumu anlarsın zaten :)

Yorum bağlantısı
Gürcan Güler

tamam hocam çok sağolun yarın bi daha deneyecem ;))

Yorum bağlantısı
Gürcan Güler
(düzenlendi)

ustalarım bugün sayenizde geri görüş kamerasının kablolarını sorunsuz bir şekilde çektim :) kamera gelince birtek yerine oturtması kaldı :)

Şimdi sadece araba çalışırken 12V elektrik lazım. Onu nereden alabilirim? Çakmak soketi aklıma geldi, Oraya ulaşmak için vites kolunun plastiğini söküp sokete ulaştım. soketin hemen girişinden paralel çekmek mantıklı mı? Yada daha kolay bir yol var mı 12V elektrik için? Hatta bagaj tarafında olursa çok daha iyi olur. Bu arada bu elektriği geri görüş kamerası için değilde lastik basınç sensörü için istiyorum. Kameranın elektriğini hallettim ;)

Ayrıca çakmak soketine sadece araba çalışırken mi elektrik geliyor ondanda emin olamadım...

tarihinde Gürcan Güler tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Metin Güven

Merhaba arkadaşlar,

Geri görüş kamerası takmak istiyorum. Siz ne dersiniz.?

Ford Fusion'lar için Plaka üstündeki Işıklardan birine (Sağ veya Sol) uyacak ölçüde Geri görüş kamerası buldum.

Çözünürlük:728x512 ( 520TV lines)

İç dikiz aynasında görüntü verecek 4,3" inch ölçüde ve Karartılmış ayna (Anti glare)...

(Uzunluk: 28,5cm En: 2cm Yükseklik:7,5cm)

$(KGrHqVHJEYE92!YmIgoBPpBv0Wz(!~~60_12.JPG

Focus-2.jpg

1_001.jpg

&B164A_20130313071226654.jpg

Yorum bağlantısı
Metin Güven

Arkadaşlar, Geri görüş kamerası çok ilginizi çekmedi sanırım.. :unsure2::)

Fikirlerinizi yazsaydınız..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Geri görüş kamerası güzel ama, ben güvenli bulmuyorum, sürekli orta aynaya bakmak zorunda kalacaksınız... Park sensörü ile desteklenmeli.. Her şeye rağmen mutlaka yan aynalar kontrol edilmeli...

Şahsen ben, park sensörü + yan aynalar ile geri giderim, arkaya dönmem, orta aynayı kullanmam...

Teknik olarak.. bulduğunuz ürünler uygun görünüyor... Ayna düşebilir, ayağı kolay kırılır, bunlara dikkat etmelisiniz..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Park sensörü olmayan araç cidden sıkıntı bence.O kadar alışmışım ki sadece çoluk çocuk varmı diye kontrol ediyorum nerdeyse arkayı artık.Geçen amcam focusunu park ederken ki görüntüsü resmen komedi idi.Ne kadar yaklaştığını tam algılayamadığı için daha fazla uğraştı park ederken. :biggrin:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...