İçeriğe Yönlendir

Emekli Maaşı Sgdp Kesintisi

Nihat Palolu

Recommended Posts

Nihat Palolu

Babam ssk emeklisi ve aynı zamanda vergi mükellefi, geçenlerde maaşım ne kadar diye gitmiş ve yazı almış.

2012 Aralık ayı için ödenen maaşı ve kesintileri gösteren bir evrak vermişler.

Evrakta 2 tane kesinti görünüyor.

Birinci kesinti, 161.39 TL SGDP* Kesintisi

İkinci kesinti, 268.97 TL Gecikmiş SGDP* Kesintisi

Bugün gitmiş gecikmiş SGDP* kesintisini araştırmış ve yine bir evrak almış.

Aldığı evrağa borçlu görünüyor.

Prim borcu, 3.701,83 TL

Ceza borcu, 5.651,77 TL

Toplam borç, 9.353,60 TL

Bu karşımıza çıkan borç ne borcu ?

SGDP* Sosyal güvenlik destek primi.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Nihat bey tam teorik bilgiyi bilmemekle birlikte şöyle bir durum var.Babanız emekli olduktan sonra vergi mükellefi olursa yada başka bir işte çalışırsa bunu skg ya bildirip maaşınızdan belirli bir miktar kesintiye gidilmesi gerekiyor.Benim babamda da aynı durum oldu ancak babam en başından beri bildirdiği için kesintisi aylık olarak yapıldı.Ancak sizin babanız zamanında bunu bildirmemiş anladığım kadarıyla.Sonradan sgk bu konuda işi sıkı tutmaya başladı.işin kötüsü artık aynen babanızda olduğu gibi geriye dönük olarakta borç çıkartıp taksitle bu şimdiye kadar ödemesi gereken parayı da tahsil edecekler.Yine işin kötüsü daha sonra kapatsa bile yada işten ayrılsa bile kesinti tutarını maaşa yansıtmıyorlar.Şu an için son durum bu şekilde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Babam 1993 yılında emekli oldu. Yaklaşık olarak 6 ay sonra (1993) yılı içinde vergi mükellefi oldu. Hiç aralık vermeden bugüne kadar devam etti.

Bir defa işyeri adresi değişikliği oldu son 18 senedir aynı adresdeyiz. Vergi numaramız bile değişmedi.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Şimdi şöyle bir durum var..Benim babamda bağkur emeklisi.Emekli olduğundan beri yine kendi işyerinde çalışıyor..Emekli olduğunda ilk 2 ay bildirim yapmamış.O dönem birisi neden bildirim yapmadın kesinti yapmaları lazım senden eğer bildirmezsen kesinti yapılmaz borç birikir demiş.Sonra babam bildirimde bulundu ben hala işyerimde çalışıyorum diye.2 aylık borcunu almışlar ve maaşından kesinti yapmaya başlamışlar.Şuanda %15 olarak maaşından bu kesinti yapılıyor..

Sizin babanız emekli olduktan sonra devam etmiş ve bildirimde bulunmamış.Devlet bildirimde bulunmayanları kendisi tespit ediyor ancak bu yıllar alıyor..Babanızda atıyorum mesela 8 yıl önce çalıştığı tespit edilmiştir.Kesinti uygulanmaya başlamıştır.Daha önceki yıllar içinde borç faizi ile birlikte maaştan ayrıca kesiliyor.Bu uygulamada yakın zamanda çıktı..Borcu toplu olarak alamayacaklarını düşündükleri için yine maaştan ayrıca kesiliyor.Birçok kişi bunu bilmiyor.Emekli olupta vergi mükellefi olanlar mutlaka bildirmeliler.Devlet beni bulamadı ben işyerimi 3 yıl açtım kapattım diye sevinenler vardı yakın çevremde onlarda aynı şekilde kesintiye uğradılar ..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Yani şöyle mi olmuş durum. Babam vergi mükellefi olduğunu sgk ya bildirmemiş. Sgk da bir süre sonra bunu tespit etmiş.

Tespit edildikten sonra 1. kesintiyi, tespit edilmeden öncekini ise 2. kesinti olarak tahsil edecek.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Yani şöyle mi olmuş durum. Babam vergi mükellefi olduğunu sgk ya bildirmemiş. Sgk da bir süre sonra bunu tespit etmiş.

Tespit edildikten sonra 1. kesintiyi, tespit edilmeden öncekini ise 2. kesinti olarak tahsil edecek.

Aynen öyle..Birikmiş borcu da parça parça tahsil edecek.Zaten normal şartlarda %15 kesinti emekli olup çalışanlarda mevcut.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Af çıkınca faizler falan alınmamıştı bir dönem ..

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bu konu aşağı yukarı açıklığa kavuştuğu için farklı bir soru sormak istiyorum bende.

Babam memur emeklisi. 3 ayda bir maaş alıyor şu anda.Biliyorsunuz memurlar çalışmadan maaş alıyor yani peşin olarak ücretini alıyor.Emeklilikte bu durum yine geçerli mi.Bunu birtürlü çözemedik.Babam maaşını aylık olarak almak için başvuru yapacak ama 3 ay bekleyip 1 ay mı maaş alacak bu durumda.Yani 1 şubatta normalde 3 aylık maaşını alacak ve başvuru yapacak aylık almak için.Mart ayında hemen 1 aylık maaş mı alacak yoksa Mart-Nisan-Mayıs ayının dolmasını bekleyip sonra 1 aylık mı maaş alacak.Biraz karışık bir konu oldu ama umarım anlatabildim. :)

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Emeklilerde maaşın peşin verilip verilmediğini bilmiyorum.

Babam ssk işci emeklisi ve bana maaşının peşin ödendiğini söylüyor.

Sizin sorunuzla ilgili tahmin yürütüyorum,

Atıyorum 3 aylık maaşını 1 şubatta peşin olarak aldıktan sonra müracat etse ve hemen sonuçlansa, 1 mayısta eski 3 aylık maaşının 1/3 ünü alır. Sonraki aylarda aynı şekilde devam eder.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...