İçeriğe Yönlendir

Motorun Birden Stop Etmesi Hk.

Huseyin Tunç
Çözüme git İsa Altunbay tarafından,

Recommended Posts

Huseyin Tunç

Merhaba,

2007 Dizel Otomatik cmax aracimda(65.000 de) yolda giderken birden gostergelerde tum uyari lambalari yanarak ekranda hatalar sırayla yazmaya basliyor.

Motor stop oluyor ve araba belli bir sure calismiyor. Aynalar, farlar, radyo ve silecekler bu arada calisiyor. Fakat mars basmiyor.

Anahtar i iki kere cevirip bıraktıgımda hata gosteren araba belli bir sure sonra normal haline donuyor ve araba calisiyor. Fakat araba calisirken tekrar aynı sekilde stop oluyor ve hata gostermeye devam ediyor.

İki farkli ozel servise goturdum. Biri sarj dinamosu sarj etmiyor degismesi lazim dedi. Ben hem yuksek maliyet hemde hatanın gercekten sarj dinamosunda olduguna emin olmak istemem nedeniyle bir kac yere daha sormak istedim. Bu arada ekranda ki hatalari silerek arabayi calisir sekilde bana verdiler. Bu arada goturdugum diger serviste akuyu kontrol ettiler ve sarj dinamosunun akuyu sarj ettigini sorunun sarj dinamosunda olmadigini farkli bir sorun oldugu soylediler.

Eger sorun sarj dinamosundaysa, tamamen degistirmek yerine komurlerin - diodlarin degismesi yeterli midir? Eger oto elektrikcisi sorunu tam olarak adresleyebilir mi? (Anadolu yakasinda onerebileceginiz iyi bir oto elektrikcisi var mi acaba?)

Fomoco marka sarj dinamosu yerine Demso model sarj dinamosu takilmasi bir sorun teskil eder mi? (Bu parcalari uygun fiyata alabilecegim onerebileceginiz yedek parcaci var mi acaba?)

Yardimlarinizi rica ediyorum.

Ekranda yazan hatalar : Yakıtta su var , Motor sistem arizasi, hidrolik direksiyon arizasi...

Gostergelerde aldigim hata : http://i.imgur.com/9FHpO.jpg

Not: Forum da arama yaptım fakat istedigim sekilde bir sonuca ulasamadim. Eger daha once bu sekilde bir konu acildiysa kusura bakmayin bu konuyu silmenizi rica ediyorum.

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar
(düzenlendi)

şarj sağlamsa kayışlara bakıldımı tamiri yapılıyor bi yılda garanti veriyolar ben yaptırdım kullanıyorum sıkıntı yok geçmiş olsun

tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
şarz --> şarj
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Merhaba,

2007 Dizel Otomatik cmax aracimda(65.000 de) yolda giderken birden gostergelerde tum uyari lambalari yanarak ekranda hatalar sırayla yazmaya basliyor.

Motor stop oluyor ve araba belli bir sure calismiyor. Aynalar, farlar, radyo ve silecekler bu arada calisiyor. Fakat mars basmiyor.

Anahtar i iki kere cevirip bıraktıgımda hata gosteren araba belli bir sure sonra normal haline donuyor ve araba calisiyor. Fakat araba calisirken tekrar aynı sekilde stop oluyor ve hata gostermeye devam ediyor.

İki farkli ozel servise goturdum. Biri sarj dinamosu sarj etmiyor degismesi lazim dedi. Ben hem yuksek maliyet hemde hatanın gercekten sarj dinamosunda olduguna emin olmak istemem nedeniyle bir kac yere daha sormak istedim. Bu arada ekranda ki hatalari silerek arabayi calisir sekilde bana verdiler. Bu arada goturdugum diger serviste akuyu kontrol ettiler ve sarj dinamosunun akuyu sarj ettigini sorunun sarj dinamosunda olmadigini farkli bir sorun oldugu soylediler.

Eger sorun sarj dinamosundaysa, tamamen degistirmek yerine komurlerin - diodlarin degismesi yeterli midir? Eger oto elektrikcisi sorunu tam olarak adresleyebilir mi? (Anadolu yakasinda onerebileceginiz iyi bir oto elektrikcisi var mi acaba?)

Fomoco marka sarj dinamosu yerine Demso model sarj dinamosu takilmasi bir sorun teskil eder mi? (Bu parcalari uygun fiyata alabilecegim onerebileceginiz yedek parcaci var mi acaba?)

Yardimlarinizi rica ediyorum.

Ekranda yazan hatalar : Yakıtta su var , Motor sistem arizasi, hidrolik direksiyon arizasi...

Gostergelerde aldigim hata : http://i.imgur.com/9FHpO.jpg

Not: Forum da arama yaptım fakat istedigim sekilde bir sonuca ulasamadim. Eger daha once bu sekilde bir konu acildiysa kusura bakmayin bu konuyu silmenizi rica ediyorum.

Dinamonuz için şurada açıklayıcı bilgiler mevcut.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/238133-en-sonunda-satacagim-artik-focus-1-yeter/page__view__findpost__p__1790596

Yorum bağlantısı
Huseyin Tunç

Teşekkür ederim cevaplariniz için.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

şanzımanı da kontrol ettirin,arıalı ise, bunlardaki şarj dinamosunun tamiri pek sağlıklı olmuyor.

Yorum bağlantısı
Huseyin Tunç

tesekkur ederım caglar bey, sizin mesajinizdan sonra ustaya sarj dinamosundan sonra sanzimandan olabilecegini belirttim, goturdugum usta sanzimanda bir sıkıntı olmadigini soyledi.

cumartesi umraniye'de bir oto elektrikcisine goturdum arabayi. Ilk once sarj dinamosunu kontrol ettirdim. Bir sıkıntı olmadigini soyledi.

Daha sonra yine c-max da yasadiklari bir sıkıntıya istinaden ısıtma bujilerinde sıkıntı olabilecegini sokup kontrol etmem gerek dedi. Soktu ve 4 ısıtma bujisini kontrol etti.

2 tanesinin bozuk oldugunu bu sorunun aracın beynını etkıledıgını soyledı. 4 tane ısıtma bujisi alip kendisine verdim. Isıtıma bujilerini degistirdikten sonra araba calisti ve hata basmadi.

Yaklasik 10 dakika arabayi calistirip hata basip basmadigini kontrol ettikten sonra arabayi stop edip soktugu yerleri takti.

Arabayi tekrar calistirmayi denediginde yine hata aldigimizi gorduk. Bu sefer araba hic calismiyordu. Mars bastigimizda motorun calismasi durumu olmuyordu.

Bilgisayarda cıkan hatalar bu sefer immobilizier, yakıt hatasi ve fren sistemi ile ilgiliydi.

immobilizier hatası nedenıyle bu hataların oldugunu anahtardaki cip in degismesi ve tekrar programlanmasi gerektigini belirtti usta.

Aradigim bir anahtarci, arabanın marsa basıp motor sesinden onceki sesi cıkarttigina gore immobilizier da sıkıntı olmadigini belirtti.

Araba suanda halen sanayıde. Usta bu sefer motorun ustunde yer alan elektrik aksamını kontrol edecegim sorun kesin elektrik aksaminda dedi.

Gelismeler oldukca buraya tekrar yazacagim. Benden baska bu sorunu yasayan olursa faydam olsun.

Yorum bağlantısı
Huseyin Tunç

aracın beynınde sıkıntı olmaz elektrik kısmında olabilir dedi ama tabii bilemiyorum. anlamayinca yorumda yapamıyorum. Insan gercekten soguyor boyle durumlarda.

bugun gidip bir bakacagim eger bir gelisme yoksa cekici ile bir arkadasın tavsıye ettigi bostancıda baska bır ustaya goturecegım.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

immobilizier hatası nedenıyle bu hataların oldugunu anahtardaki cip in degismesi ve tekrar programlanmasi gerektigini belirtti usta.

Aradigim bir anahtarci, arabanın marsa basıp motor sesinden onceki sesi cıkarttigina gore immobilizier da sıkıntı olmadigini belirtti.

herhangi bir araçta immo hatası olduğunda marş hiç mi basmaz yoksa marş basar da motor mu çalışmaz :unsure2:

ben marş basar döndürür ama motor çalışmaz diye biliyordum,yanlış mı biliyorum

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

aracın beynınde sıkıntı olmaz elektrik kısmında olabilir dedi ama tabii bilemiyorum. anlamayinca yorumda yapamıyorum. Insan gercekten soguyor boyle durumlarda.

bugun gidip bir bakacagim eger bir gelisme yoksa cekici ile bir arkadasın tavsıye ettigi bostancıda baska bır ustaya goturecegım.

dediğiniz de olabilir mesela elektrik kablolarında biri sıyrılsa şase yaptırır ondan bile sorun çıkartır iyi bi araştırma dan sonra sorun belli olur

Yorum bağlantısı
Huseyin Tunç

ben yanlıs anlatmıs olabilirim. arabayi calistirmak icin kontagi cevirdigimizde ilk once gırrrrr gırrrrr(kusura bakamayin tam olarak tarif edememis olabilirim) sesi ve daha sonra motor calisma sesini duyariz fakat ben kontagi cevirdigimde sadece gıırrrrr gırrrrrr sesi geliyor motor calismiyor.

bu durumun immobilizer ile alakası olabilir mi diye anahtarciya sordugumda alakasi yok demisti.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

ben yanlıs anlatmıs olabilirim. arabayi calistirmak icin kontagi cevirdigimizde ilk once gırrrrr gırrrrr(kusura bakamayin tam olarak tarif edememis olabilirim) sesi ve daha sonra motor calisma sesini duyariz fakat ben kontagi cevirdigimde sadece gıırrrrr gırrrrrr sesi geliyor motor calismiyor.

bu durumun immobilizer ile alakası olabilir mi diye anahtarciya sordugumda alakasi yok demisti.

ben de bu yüzden sordum yukarda.benim bildiğim immo hatasında marş basar (gır gır gır yapar) ama ateşleme olmadığı için motor çalışmaz.bu yüzden siz önce anahtara baktırın.

Yorum bağlantısı
Huseyin Tunç

Selamlar,

Arabayı ustadan aldım suan bir sıkıntı yok görünüyor.

Belki baskalari da bu hatayı alır ve bakacakları yer konusunda bu cevap onlara yardımcı olabilir.

Usta on camdan akan suyun sag onde yolcu koltugu önünde bulunan sigorta tablasini bozduğunu,

Sigorta tablasinin da on göstergeleri ve bozdugunu söyledi.

Isıtma bujilerini niye değiştirdiğini sorduğumda 4 parçanın ikisinin bozuk olduğunu onların zaten değişmesi

gerektiğini söyledi.

İmmobilizer da bir sıkıntı olup olmadıgını sorduğumda bir sıkıntı yok dedi.

İnşallah kimsenin basına gelmez.

İyi günler.

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...

Sigorta tablası dediğiniz şey GEM modülü ve fiyatı 1500TL +KDV.

Peki sizin usta nasıl halletti? Yeni modül mü aldınız, eskisni mi onardı?

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
İsa Altunbay

Arkadaşlar öncelikle selamlar, aranıza üye olarak yeni katıldım ancak forumu genelde takip edlyorum.

Yaklaşık bir hafta önce eşim aracı kullanırken motor sistem arızasi yazdığını ve stop edip tekrar çalıştırınca düzeldığini söyledi. Akşam eve gelince baktım kontağı çevirdim ve "motor sistem arızası'

,elk.direksiyon arizası,otomatok vites kutusu arızası,yakıtta su var" ikazları vardı. Tabii bu arızaları verince araç gitmiyor, devir düşüyor ve gaz yemiyor. İlk çalıştırmada bu arızayı verirse de marş bile basmıyor.Uzatmadan anlatacağım. Özel serviste bilgisayarda kontrol ettikten sonra verilen hatalardan yola çikarak yapılanları sıralıyorum ve bu lşlemler teker teker yani herbiri yapılıp bir müddet kuulandıktan sonra bir dığeri yapıldı.

1. Kızdırma bujileri değişti, üçü arızalıymış, aynı arıza yıne verdi.

2.Akü %39 çıktı bosh 72 takıldı aynı arıza yine verdi

3.Sigorta panosu kontrol edildi gevşeklik varmış ,aynı arıza yine verdi

4. Yakıt katkısı eklendi yakittan olabilir diye .aynı arıza yine verdi

5. Egr ve maf sensörü temizlendi .aynı arıza yine verdi

6.Fren şalteri hatası vermişti değişti yine olmadı.

Ne yapabilirim, yetkili servislere ne kadar güvenebilirim çünkü aracı bırakıp gidiyorsunuz şu parça değişti deyip yolluyorlar.

Ayrıca birşey tespit ettim, araç güneşin altında bekleyince kesin bu arızayı veriyor,

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mehmet Sezgin

bu arıza olduğu zaman gösterge panelinin üzerine yani göğüsün üzerine hafifçe vurun düzelme oluyor ise gösterge panelinin içinde lehim çatlağı olabilir. aynı sorunuları yaşadım.

Yorum bağlantısı
Serdar Toprakcı

2006 ford cmax otomatik dizel aracımda motor sistem arızası verdi aç çalıştır yaptım kullandım 1 hafta sonra motor sisitem arızası yine verdi yolda gaz basmamaya başladı tamircime götürdüm ısıtma bujileri patlamış dedi v e4 tannesini değiştirdi. bakalım daha ne süprizlerle karşılaşacağım 2010 da aldım hep süpriz yaşadım .

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Mustafa AYSAN

Arkadaşlar öncelikle selamlar, aranıza üye olarak yeni katıldım ancak forumu genelde takip edlyorum.

Yaklaşık bir hafta önce eşim aracı kullanırken motor sistem arızasi yazdığını ve stop edip tekrar çalıştırınca düzeldığini söyledi. Akşam eve gelince baktım kontağı çevirdim ve "motor sistem arızası'

,elk.direksiyon arizası,otomatok vites kutusu arızası,yakıtta su var" ikazları vardı. Tabii bu arızaları verince araç gitmiyor, devir düşüyor ve gaz yemiyor. İlk çalıştırmada bu arızayı verirse de marş bile basmıyor.Uzatmadan anlatacağım. Özel serviste bilgisayarda kontrol ettikten sonra verilen hatalardan yola çikarak yapılanları sıralıyorum ve bu lşlemler teker teker yani herbiri yapılıp bir müddet kuulandıktan sonra bir dığeri yapıldı.

1. Kızdırma bujileri değişti, üçü arızalıymış, aynı arıza yıne verdi.

2.Akü %39 çıktı bosh 72 takıldı aynı arıza yine verdi

3.Sigorta panosu kontrol edildi gevşeklik varmış ,aynı arıza yine verdi

4. Yakıt katkısı eklendi yakittan olabilir diye .aynı arıza yine verdi

5. Egr ve maf sensörü temizlendi .aynı arıza yine verdi

6.Fren şalteri hatası vermişti değişti yine olmadı.

Ne yapabilirim, yetkili servislere ne kadar güvenebilirim çünkü aracı bırakıp gidiyorsunuz şu parça değişti deyip yolluyorlar.

Ayrıca birşey tespit ettim, araç güneşin altında bekleyince kesin bu arızayı veriyor,

aynı durum şuanda bende var. şuana kadar sadece 4 numarayı uyguladım. ama bir değişiklik olmadı benim tahminim enjektörlerde sıkıntı olduğu yönünde. ama güneşin altında bekleyip de yapınca mehmet sezgin beyin de söylediği gibi gösterge panelinde oluşan bir lehim çatlağından kaynaklanma ihtimali var diye düşünüyorum.

bu arada gaza basarken sanki araçta tıkanıklık varmış gibi oluyor mu? Bu esnada siyah duman atıyor mu aracınız?

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
İsa Altunbay

aynı durum şuanda bende var. şuana kadar sadece 4 numarayı uyguladım. ama bir değişiklik olmadı benim tahminim enjektörlerde sıkıntı olduğu yönünde. ama güneşin altında bekleyip de yapınca mehmet sezgin beyin de söylediği gibi gösterge panelinde oluşan bir lehim çatlağından kaynaklanma ihtimali var diye düşünüyorum.

bu arada gaza basarken sanki araçta tıkanıklık varmış gibi oluyor mu? Bu esnada siyah duman atıyor mu aracınız?

Arızayı giderdikten sonra tekrar yazmamışım sanırım.

Gösyerge panelinden kaynaklanıyormuş. 100 liraya halloldu. :-)

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Alaaddin Mutlu

Arızayı giderdikten sonra tekrar yazmamışım sanırım.

Gösyerge panelinden kaynaklanıyormuş. 100 liraya halloldu. :-)

isa bey göğüste lehim çatlağı mı varmış? 05052134887 telefonum aynı sıkıntılar benim araçtada var.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...