İçeriğe Yönlendir

K1 Belgesi Hakkında Acil Yardım....

Nazım Yazıcı

Recommended Posts

Nazım Yazıcı

arkadaşlar abim için kango tarzı bir araç bakıyorduk. 15 gündür araştırmalar sonucu 2-3 kango arasında kaldık.yarın 1 tanesine karar verip alacağız inşallah.bugün baktığımız araç sahibi bu araçlar için K1 belgesi isteniyor 2.500-3000 arası K1 belgesi alınıyor.bende bu masrafı yapmak istemiyorum ve bundan dolayı aracı satıyorum dedi.bende bütün kangolar için geçerli mi dedim.evet geçerli dedi.bu güne kadar bunu duymamıştım.şaşırdım.

bende renault bağdatlılarda satış temsilcisine bunu sordum evet tüm kango sahipleri K1 almak zorunda eğer almaz ise poliste bagajda yük görürse ceza yazar dedi...birde yandaki citröen bayisine sorayım dedim.satış temsilcisi hayır gerekmiyor.eğer vergi levhan varsa gerekir.şahsa ait alıyorsan gerekmez dedi..kafam iyice karıştı...

şimdi K1 belgesini almak zorundamıyız nedir bu K1 belgesi..

niçin bu güne kadar baktığımız kango sahipleri bundan bahsetmedi.araç ruhsatta kamyonet(kapalı kasa) olarak geçiyor.panelvan değil.camlı van..araç sınıfı:N1 yazıyor..

şimdiden teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

Bizde doblo var...K 1 diye bir belgemizde yok...hususi kullananlara olacağınıda zannetmiyorum...

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Nazım Yazıcı

Bizde doblo var...K 1 diye bir belgemizde yok...hususi kullananlara olacağınıda zannetmiyorum...

hasan basri bey doblonun bagajına yük koyarsan poliste seni durdurursa o zaman ceza yazar deniliyor...bagaja yük koymassan veya koyupta poils görmezse cezaa yok deniliyor.???

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

K1 Yetki belgesi, ticari amaçla yurt içi eşya taşımacılığı yapacak, gerçek ve tüzel vergi mükelleflerine verilen belge türüdür. Örneğin sizin Kango'nuz var ancak ticari amaçlı mal taşımıyorsunuz o zaman K1 belgesi almanıza gerek yok. Ancak arabanızda faturalı ticari mal taşırsanız sıkıntı yaşarsınız.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Nazım Yazıcı

abim elektrikçi olduğu için bagaja kablodur matkaptır...vb birşeyler illaki koyar...bu durumda polis durdurursa ne olur?

Yorum bağlantısı
İbrahim Akkaya

Eğer K belgesi bulundurması zorunlu ise birde SRC alınması icap eder o zaman. K belgesi aracı yeterli kılarken SRC de sürücüyü yetkili kılıyor bildiğim kadarıyla. (Yani Türkçe olarak, aracı üretene üretim veya ithalat izni veren ve birde bu araca ruhsat düzenleyen devlet yine bunları beğenmiyor ücretine mukabil bu araca yetki veriyor. Yine aynı devlet kursunu aldırıp sınav yaparak verdiği ehliyeti yetersiz görüp birde SRC belgesi satıyor.)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdullah Talay

Ceza yazilir araciniz tescil belgesinde YUK NAKLI HUSUSI yazdigi icin K2* almaniz gerekiyorbu belge olmadan araci kullana bilirsiniz fakat aracta herhangi bir yuk tasidiginizda canta matkap elektirik kablosu vb.4925 sayili tasima kanununa gore islem yapilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Araç hususi ise K1 belgesi almanıza gerek yok ancak ticari mal taşıyorsanız araç hususi olsa bile K1 almanız gerekiyor. Eğer araç ticari ise belgeyi mutlaka almanız gerekiyor diye biliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

arkadaşım kasap bagajda sucuk götürürken kendi dükkanına ceza yedi k belgesi olmadığı için.araç doblo iidi

Yorum bağlantısı
Nazım Yazıcı

Ceza yazilir araciniz tescil belgesinde YUK NAKLI HUSUSI yazdigi icin K2* almaniz gerekiyorbu belge olmadan araci kullana bilirsiniz fakat aracta herhangi bir yuk tasidiginizda canta matkap elektirik kablosu vb.4925 sayili tasima kanununa gore islem yapilir.

abdullaj bey aracın ruhsatında kullanım amacı bölümünde (yük nakli-hususi) yazıyor.yani yük taşımadan husisi kullanımda problem yok ama bagajda yük varsa ceza var.(hatta satış temsilcisi bavulda olsa ceza yazmak isterse yazar demişti) öyle mi :angry:

arkadaşım kasap bagajda sucuk götürürken kendi dükkanına ceza yedi k belgesi olmadığı için.araç doblo iidi

serkan bey bizede bugün bu durumu söyleyen kişi kasaptı...demek onunda canı yanmış...

Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

Aracın kullanım şekli hususi olduğu sürece K1 veya başka bir belge almanız gerekmiyor.

Ticari olarak kullanacaksanız belge şart. Araç işletme adına ise belge yine şart.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Abinizin yaptığı iş için yazıyorum, vergi levhasındaki isim ile ruhsat sahibi aynı ise belge istenmiyor.

Sonuçta araba mevcut iş için kullanılacak malzemeyi taşıyor, satılmış bir malı sevk etmiyor.

Abiniz her ihtimale karşılık arabasında sevk irsaliyesi bulundurursa iyi olur.

En kötü ihtimal ambalajı açılmamış malzeme için sıkıntı çıkarsa o anda irsaliye kesebilir.

Yorum bağlantısı
Abdullah Talay

Satis temsilcinizin soyledigi kelimesi kelimesine dogru Almaniz gereken belge K2* ager aracta bavul dahil hicbirsey tasimiyorsaniz almaniz gerekmez

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Eniştemin camlı olmayan doblo marka aracı var, önde koltuk var arkası kapalı kasa kamyonet gibi. 2 ay kadar önce teyzem kullanırken, (araçta iğne bile yüklü değil) k1 belgesi yok diye ceza yedi, 1.000 yada 1500 tl gibiydi rakamı net hatırlamıyorum. Aracın ticari yada hususi olması ile alakalı sanıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nazım Yazıcı

sonuç olarak eğer araçta yük varsa (ki illaki olur) polis yakalarsa ceza...yük yoksa istediğin şekilde kullan polis molis hikaye...

Yorum bağlantısı
Alkan Koca

hususi olanlardan almanız sizin için daha iyi olur yük atacaksanız arka koltukları yatırıp kullanırsınız daha 1 hafta önce amcamın şöförü ceza yedi polis, iller arası yolda durdurur k1 belgen varmı diye direk sorar yük taşıyo isen basabilir cezayı

bizim ducato servislerimiz var servisler il dışında taşımacılık yapamaz yapacak olursa k2 belgesi istenir polis durdurur ailen dışında birisini taşırsan cezayı basar ceza 2800tl daha geçen hafta yenmiş ceza

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

K1 belgesi ticari amaçla yurtiçi eşya taşımacılığı yapanlar tarafından alınması gereken bir belgedir.. Önce bunu düzeltelim.. Hiç bir şekilde bir doblodana yada connectten K1 istenmez. Sizi ilgilendiren belge K2 belgesidir..

K2 belgesi alabilmek için vergi mükellefi olmak gereklidir ve zorunludur..

Abiniz elektrikçi ise ve inşaata giderken kablolarını borularını matkaplarını koyup gidiyorsa, kendisinden K2 belgesi istenir, almak zorundadır..

Ticari amaçla kullanılmayan araçların belge alması mümkün olmadığı gibi ticari bir yük taşımıyorsa belge de istenmeyecektir..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nazım Yazıcı

K1 belgesi ticari amaçla yurtiçi eşya taşımacılığı yapanlar tarafından alınması gereken bir belgedir.. Önce bunu düzeltelim.. Hiç bir şekilde bir doblodana yada connectten K1 istenmez. Sizi ilgilendiren belge K2 belgesidir..

K2 belgesi alabilmek için vergi mükellefi olmak gereklidir ve zorunludur..

Abiniz elektrikçi ise ve inşaata giderken kablolarını borularını matkaplarını koyup gidiyorsa, kendisinden K2 belgesi istenir, almak zorundadır..

Ticari amaçla kullanılmayan araçların belge alması mümkün olmadığı gibi ticari bir yük taşımıyorsa belge de istenmeyecektir..

mehmet bey abim elektrikçi ama vergi mükellefi değil.bildiğimiz taşören.dolayısıyla vergi mükellefi olmadığı için K2 belgesi almak zorunda değil. doğru mu anladım

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

mehmet bey abim elektrikçi ama vergi mükellefi değil.bildiğimiz taşören.dolayısıyla vergi mükellefi olmadığı için K2 belgesi almak zorunda değil. doğru mu anladım

doğru anlıyorsunuz da yanlış yorumluyorsunuz. :)

Abiniz kendi nam ve hesabına ticari bir iş yapıyorsa vergi mükellefi olmak zorundadır.. Vergi mükellefiyeti olma zorunluluğunu yerine getirmiyor olması, K2 belgesinden yırtacak anlamına gelmez..

Araçta marketten alınan poşetleri, yada tatile giderken valizleri taşımak ticari bir faaliyet değildir.. Ancak, marketçinin müşterilerinin poşetlerini taşıması veya valizcinin dükkanında satacağı valizleri taşıması ticari faaliyettir..

Aynı şekilde kablo ve matkap taşımak da ticari bir faaliyettir..

Abiniz bir işyerinin işçisi ise çalıştığı işyerinin K2 belgeli aracını kullanmak zorundadır..

ya ticari yük taşıyorsa? ya da şöyle sorayım; ticari araçta bahçeden satın aldığın bir torba portakal varsa? ;)adamlar bizim Mut'a gidip gelen servis aracımızla getirttiğimiz Yeşil zeytinin, Silifke'den arkadaşın tarlasından getirttiğimiz çileğin belgesini soruyorlar Mehmet.

Abi, yiyiciysen belge almak zorunda değilsin.. Ancak üretici veya ticaretini yapan biri isen belge almak zorundasın...

Mut'a gittiğinde bir teneke yeşil zeytini sen alıp gelirsen sorun yok.. Mutlu zeytini sana getirirse K2 belgesi olmak zorunda..

Çilek olayı da benzerdir abi..

Çilekçiden çilekleri alınca perakende satış fişini aldıysan sorun olmayacaktır.. Ancak perakende satış fişin yoksa, satıcı gözüyle bakmaları doğaldır..

Yani yiyici olduğunu ıspatlarsan sorun yok..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Nazım Yazıcı

her halükarda ticari araçta belgesi olmayan her ne olursa olsun, memurlar belgesini isteyebiliyorlar. bu nedenle eşinizin dostunuzun bir malını emaneten de taşıyor olsanız (örnek tv, çmş.mak.. vs) taşıdığınız emtianın varsa belgesini mutlaka yanınızda bulundurmanız menfaatinize olur...

aracın ruhsatında kullanım amacı:yüktaşıma-hususi olarak geçiyor...şimdi bu ticari mi.ticari mi değilmi nerden anlaşılır..yoksa hafif ticari dedikleri bu mu oluyor.yani tüm doblolar,kangolar ticari mi.(hususi olanlar hariç)

Yorum bağlantısı
Emin Önal

Bizim aracın ruhsatında da hususi-yük nakli yazıyor ancak araç şirket adına kayıtlı olduğundan ve zaten ticari amaçla kullandığımızdan yıldızlı K2* belgemizi aldık.

Müracaat için gittiğim esnada, aracı kendi adına kayıtlı, ruhsatı yük nakli-hususi olan emekli bir amca da yediği ceza yüzünden benimle beraber müracaat sırasındaydı..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

aracın ruhsatında kullanım amacı:yüktaşıma-hususi olarak geçiyor...şimdi bu ticari mi.ticari mi değilmi nerden anlaşılır..yoksa hafif ticari dedikleri bu mu oluyor.yani tüm doblolar,kangolar ticari mi.(hususi olanlar hariç)

Hafif ticariliğin bu konuyla uzaktan yakından alakası yok..

Bir araç, kamyonet ise ve şehir içi yada dışı yük nakliyeciliği yapıyorsa, ruhsatında ticari yazar..

Bir araç 40 tonluk tır da olsa, bir şirkete kayıtlı ve şirket işlerinde kullanılıyorsa ruhsatında hususi yazabilir...

Bir otomobil, özel amaçla kullanılıyorsa ruhsatında hususi yazar ama ticari taksi olarak çalışıyorsa ruhsatında ticari yazar..

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Araç hususi olsa bile ticari amaçlı mal taşınıyorsa belge sorulabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nazım Yazıcı

Bizim aracın ruhsatında da hususi-yük nakli yazıyor ancak araç şirket adına kayıtlı olduğundan ve zaten ticari amaçla kullandığımızdan yıldızlı K2* belgemizi aldık.

Müracaat için gittiğim esnada, aracı kendi adına kayıtlı, ruhsatı yük nakli-hususi olan emekli bir amca da yediği ceza yüzünden benimle beraber müracaat sırasındaydı..

peki bu yıldızlı K2 belgesinin maliyeti nedir.2.500-3.000 civarlardan bahsediliyor.hem abim vergi mükellefi değil.bu durumda nasıl alacak bu K2 belgesini.sanırım yukarıda K2 belgesi için vergi mükellefi olma şartından bahsedilmişti....

Yorum bağlantısı
Emin Önal

peki bu yıldızlı K2 belgesinin maliyeti nedir.2.500-3.000 civarlardan bahsediliyor.hem abim vergi mükellefi değil.bu durumda nasıl alacak bu K2 belgesini.sanırım yukarıda K2 belgesi için vergi mükellefi olma şartından bahsedilmişti....

Ben alalı 1 seneyi geçti.1270 TL ödemiştim.2500-3000 tl olanlar K2, benim aldığım,aslında sizinde almanız gereken yıldızlı K2*.Yıldızlı K2'nin farkı araçta sadece kendi iştirak konun ile alakalı ürün taşayacağını beyan ediyorsun.Yani fiyatı yüksek olan K2 bi nevi nakliyeciler için gibi düşünebilirsiniz.

Vergi mükellefi olma şartı doğrudur fakat bahsettiğim gibi emekli, aracı kendi adına kayıtlı ve hiçbir işi olmayan, aracını şahsi kullanan amcaya K2 belgesi olmadığı için kestikleri cezayı kendi gözlerimle gördüm.Bu belkide yıllardır konuşulan K belgesi uygulamasının hala standarta oturtulamadığını göstergesidir,bilemiyorum.. :unsure2:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...