İçeriğe Yönlendir

2001 Ghia Için Hangi Marka Lpg Taktırayım?

Murat_Durmaz

Recommended Posts

Murat_Durmaz
(düzenlendi)

arkadaşlar herkese merhaba, 2001 ford fiesta ghia aracım çok yakması nedeniyle LPG taktırmayı düşünüyorum. aynı marka aynı model aracına lpg taktıran arkadaşlar var ise (özellikle istanbulda), hangi markayı taktırdığını, nerede hangi işçiye ve ne kadara taktırdığını, aracının performansında herhangi bir azalma olup olmadığını ve  önerilerini buradan yazarsa çok sevinirim. çok kararsız kaldım taktırıp taktırmama konusunda, zaten 1.25 motor var , çekişi azalır performans düşer gibi sorunlarla karşılaşmak istemiyorum. işçilik de önemli diyorlar, fiyat konusunda ise şu an için en uygun fiyatı olan Atıker sanırım? şimdiden yorumlarınız için teşekkürler

tarihinde Murat_Durmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

1.25 lik motorda LPG nin ben çokta tasarruf sağlayacağını sanmıyorum..Bence lpg konusunu tekrar düşünün.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Aynı araç iş yerinde bir arkadaşımda var. Oda düşünüyor. Konu takibimde.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Forumda ağırlık BRC üzerine. Fiyat konusunda Atiker hep önde ama forumun ortak kanısı ustanın "ustalığı"nın iyi olması... Marka öneri olarak forumdaki arkadaşlarımızın tecrübelerine göre bir çok marka ortaya atılacaktır, ben kendimden örnekle başlayayım, benim aracım 1,6 100 ps c-max AKL marka sistem var mekanik parçalar atiker, beyin yazılım ve enjektörler(sanırım) İtalya'dan ithal. Yani kırma bir ürün yarı yerli-yarı italyan. Çok memnunum, benzinden LPG'ye geçiş derecesi 20 olmasına rağmen hiç bir tekleme, kasma yapmıyor hava -5 dereceyken bile 700-800 metrede(yada 2. viteste giderken yada durduğu yerde 2 dk.) geçiyor LPG'ye ve oldukça tasarruf sağlıyorum kısa mesafe(sabahları 3,5 km-akşam yine 3,5 km) kulllansam bile...

BU arada çok tasarruf sağlamazsın diyenler olacaktır bunun hesabını siz kendiniz yapmalısınız; ben daha önce başka bir konuda yaptım aşağıya ekliyorum;

"Yılda 4000 Km yapacak olursanız (tabi bunun ne kadarı şehir içidir bilemem ben şehir içi olarak %70 aldım yani 2800 km şehiriçi 1200 km şehirdışı) 2800 km de yaklaşık 100km/10lt dersek 280 litre + 1200 km şehirdışı 100km/7 lt'den 84 litre = 364 litre x 4,62 =1682 tl

LPG'de de yaklaşık litre rakamlarıyla(en son çıkan rakama %15 fazla litre eklemek kaydıyla) 364 x 1,15 =419 litre x 2,72 tl = 1140 tl Tabi Depo başına 2 litre benzin koysak ve deponuzun LPG deponuzun da 40 litrelik olsa (419/40) x 2 =21 litre benzin daha 21 x 4,62= 97 tl sonuç:

Benzin: 1682 TL

LPG: 1140 + 97(ilk çalışma için gerkli benzin)= 1237 TL Fark: 445 TL

Kit montajı + Fenni muayene masrafı yaklaşık 1500- 2000 TL. Yani sizin verilerle 3-4 yılda anca amorti edecek gibi görünüyor. Tabi bu günkü fiyatlarla. 1 yıl sonra benzin 6 TL LPG 3,5 tl olursa fark daha fazla olabilir.

Ayrıca işin bir de psikolojik tarafı var:

Benzinli Araçla:

-Benzinlik Çalışanı(Pompacı diyemedim): Abi ne kadar?

-...: 100 TL Yeter...

LPG'li Araçla:

-: Abi ne kadar?

-...: (Maksimum 40 litreden hiç boş olmadığını varsayarsak alacağı miktar en fazla 33-35 litredir) Doldur koçum!!!!"

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Hüseyin Yergin

Bende ''forumun ortak kanısı ustanın "ustalığı"nın iyi olması...'' katılıyorum

+1500

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Ayrıca şöyle bi hesap daha yapmışım;

"Ben de günlük işe gidiş geliş 7 km yapıyorum, LPG'li aracım sadece sabah ilk çalışmada 500-700 metre gibi bir mesafede benzinle gidiyor ve sonra geçiş yapıyor, 3,5 km'nin 3 km'sini LPG'ile gidiyorum. LPG sistemi takılalı 3500 km oldu( 5 ay). AKL marka takıldı ve yaklaşık(resmi işlemler dahil) 1500 TL'ye maloldu. Araç menüsünde ortalama 10,5 ile 13 litre görüyorum farklı güzergah ve hava şartlarında. Eğer LPG olmasaydı (10,5 + 13)/2 = 11,75 x 4,6 TL/litre = 54 kuruş/km 3500 km x 0,54 = 1890 TL.

LPG geçişi için hergün(fazla fazla yazdım) 1 km benzinle gittiğimi varsayarsak (5 ay= 150 gün) 150 km yapar 150 x 0,54 tl = 81 TL

3500 - 150 km benzin = 3350 km LPG. LPG'de 1 litre fazla yaktıoğımı var sayıyorum (12,75 x 2,60) /100 = 0,33 TL/km 3350 x 0,33 = 1105 TL

1105 + 81 TL benzin = 1186 TL Yakıt tüketimim.(Ki sadece şehir içi hesabıdır. Bu 3500 km'nin belki 700-800 kmsi şehirdışıdır)

Yani; 1890-1186 = 704 TL akr ettim yakıttan 5 ayda. O yüzden Günde "50-100 km'den az yapılan yolculuk için LPG mantıklı değil" diyenlere katılmıyorum. Her anlamda LPG avantajlıdır. Ki sizin Cizce gibi sıcak bir iklimde olduğunuzu göz önüne alırsak daha da avantajlıdır."

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersin Bahar

2000 Modelini kullandım aynı aracın. LPG kiti Atiker, yaklaşık 90.000 km yaptım, 115.000 km de taktırmıştım kiti. İki defa sıkıntı yaşadım, benzin pompası yandı ve sübaplarda sıkıntı çıktı. Atiker öneririm ama üstatlarında da dediği gibi usta çok çok önemli.

Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

Ayrıca şöyle bi hesap daha yapmışım;

"Ben de günlük işe gidiş geliş 7 km yapıyorum, LPG'li aracım sadece sabah ilk çalışmada 500-700 metre gibi bir mesafede benzinle gidiyor ve sonra geçiş yapıyor, 3,5 km'nin 3 km'sini LPG'ile gidiyorum. LPG sistemi takılalı 3500 km oldu( 5 ay). AKL marka takıldı ve yaklaşık(resmi işlemler dahil) 1500 TL'ye maloldu. Araç menüsünde ortalama 10,5 ile 13 litre görüyorum farklı güzergah ve hava şartlarında. Eğer LPG olmasaydı (10,5 + 13)/2 = 11,75 x 4,6 TL/litre = 54 kuruş/km 3500 km x 0,54 = 1890 TL.

LPG geçişi için hergün(fazla fazla yazdım) 1 km benzinle gittiğimi varsayarsak (5 ay= 150 gün) 150 km yapar 150 x 0,54 tl = 81 TL

3500 - 150 km benzin = 3350 km LPG. LPG'de 1 litre fazla yaktıoğımı var sayıyorum (12,75 x 2,60) /100 = 0,33 TL/km 3350 x 0,33 = 1105 TL

1105 + 81 TL benzin = 1186 TL Yakıt tüketimim.(Ki sadece şehir içi hesabıdır. Bu 3500 km'nin belki 700-800 kmsi şehirdışıdır)

Yani; 1890-1186 = 704 TL akr ettim yakıttan 5 ayda. O yüzden Günde "50-100 km'den az yapılan yolculuk için LPG mantıklı değil" diyenlere katılmıyorum. Her anlamda LPG avantajlıdır. Ki sizin Cizce gibi sıcak bir iklimde olduğunuzu göz önüne alırsak daha da avantajlıdır."

"Kit montajı + Fenni muayene masrafı yaklaşık 1500- 2000 TL" nedir bu? sistem 1000 TL , işlemleri de 1000 TL öylemi,?? yani bana toplam da 2000 TL ye gelecek, bu olmadı o zaman.. brc taksak 2000 TL + 1000 TL , bayağı uçtu rakam:)

bu arada arkadaşlar aracım km de 0,45 kuruş yakıyor. 100 km de 10 lt falan yani? önder arkadaşımdan bu rakamlara göre bir hesap yapmasını istiyorum :), birde istanbul içinde AKL takan yer neresidir. ön inceleme yapmak isterim orasıyla ilgili, şöyle içiliği falan iyi olan bir yer var mıdır?

Yorum bağlantısı
Önder Kuru
(düzenlendi)

"Kit montajı + Fenni muayene masrafı yaklaşık 1500- 2000 TL" nedir bu? sistem 1000 TL , işlemleri de 1000 TL öylemi,?? yani bana toplam da 2000 TL ye gelecek, bu olmadı o zaman.. brc taksak 2000 TL + 1000 TL , bayağı uçtu rakam:)

bu arada arkadaşlar aracım km de 0,45 kuruş yakıyor. 100 km de 10 lt falan yani? önder arkadaşımdan bu rakamlara göre bir hesap yapmasını istiyorum :), birde istanbul içinde AKL takan yer neresidir. ön inceleme yapmak isterim orasıyla ilgili, şöyle içiliği falan iyi olan bir yer var mıdır?

Olur mu öyle şey? Bu forumda takılan bazı sistemlerin ben ortalama fiyatını baz aldım yani 1200 TL (AKL marka mesela), 1700 TL (BRC mesela) gibi. Yani burada Balıkesir'de AKL ortalama 1200 TL'ye takılıyor ve fenni muayene, egsoz ölçüm, sızdırmazlık raporu vs. hepsi 1500 TL civarı tutuyor. Sen Atikerdersen 1000 TL montaj + 300 TL diğer masraflar = 1300 TL falan.

Hesap içinse şöyle basitçe bir işlem:

Benim aracım 12 litre yakıyor seninki ise 10 litre yani %20 gibi bi oran. Üstteki hesaplara göre sizin araç bende olsa bu güne kadar %20 daha az yakardım yani

3500 km x 0,45(sizin verdiğiniz rakam)= 1575 TL.

1186 /1,2 = 988 TL. 3500 km'de.( Bu rakama benzin tüketimi dahil.)

km başına ise;

Benim c-max 0,33 TL seninkiyse 0,33 / 1,20 = 0,27 TL. civarında yakması lazım.

tarihinde Önder Kuru tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

önder bey , peki şöyle bi soru sorayım size , benim araç km de 0,45 kuruş yakıyor, sistem taktıktan sonra ne kadar yakar? veya bir şey farketmez mi dersin?

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

önder bey , peki şöyle bi soru sorayım size , benim araç km de 0,45 kuruş yakıyor, sistem taktıktan sonra ne kadar yakar? veya bir şey farketmez mi dersin?

Yukarıda yazdım,

sizin aracınız sizin verdiğiniz rakama göre 10 litre yani 45-46 kuruş,

LPG'de ise 11 Lt civarında yakar yani 11 litre x 2,70 tl/LPG litre (orada LPG kaç lira bilmiyorum) = 28-29 kuruş olur km'de.

Yorum bağlantısı
Ahmet Dinçer

özel mesaj gönderdim ama formdaki arkadaşlarda faydalansın;

Sayın Murat Durmaz ;

Aracım 2001 Ford fiesta ghıa;

Lpg şiddetle öneririm,benzinin tam yarısını yakıyor,35-40 kr arası benzin ise, 18-20 kr lpg

adana - ankara arasını 90 tl lpg yaktı.mesafe adana - etimesgut ankara 525 km siz hesap edin eğer benzin olsa 200 tl den aşağı gidemezsiniz,

çekişte en ufak bir düşme yok gayet stabil,

yokuşlarda toroslarda pozantı ulukışla arası dağların arasından yılan gibi kıvrılarak sessiz sedasız kayarak gittik ,deneme amaçlı kullandım çekişte kesinlikle düşme yok,benim araçta Landi Renzo Sıralı sistem var

size lpg marka olarak bir şey söyleyemem,ama dikkat edeceğiniz bir husus servis olayı bir serviste

çalışan elemanların teknik yeterliliğine dikkat ediniz,benim şu garantisi yok. bitti ama hala ilgililer hala ücretsiz bakım yapıyorlar,her ay zengin fakir karışımı oranını ölçtürüyorum çok ilgililer bütün hortumalrımı ve kelepçelerimi değiştirdiler ama hiç bir üçret almadılar.Adana OLGUN LPG landirenzo bayi ve servisi

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz
(düzenlendi)

özel mesaj gönderdim ama formdaki arkadaşlarda faydalansın;

Sayın Murat Durmaz ;

Aracım 2001 Ford fiesta ghıa;

Lpg şiddetle öneririm,benzinin tam yarısını yakıyor,35-40 kr arası benzin ise, 18-20 kr lpg

adana - ankara arasını 90 tl lpg yaktı.mesafe adana - etimesgut ankara 525 km siz hesap edin eğer benzin olsa 200 tl den aşağı gidemezsiniz,

çekişte en ufak bir düşme yok gayet stabil,

yokuşlarda toroslarda pozantı ulukışla arası dağların arasından yılan gibi kıvrılarak sessiz sedasız kayarak gittik ,deneme amaçlı kullandım çekişte kesinlikle düşme yok,benim araçta Landi Renzo Sıralı sistem var

size lpg marka olarak bir şey söyleyemem,ama dikkat edeceğiniz bir husus servis olayı bir serviste

çalışan elemanların teknik yeterliliğine dikkat ediniz,benim şu garantisi yok. bitti ama hala ilgililer hala ücretsiz bakım yapıyorlar,her ay zengin fakir karışımı oranını ölçtürüyorum çok ilgililer bütün hortumalrımı ve kelepçelerimi değiştirdiler ama hiç bir üçret almadılar.Adana OLGUN LPG landirenzo bayi ve servisi

teşekkürler bilgi için, ne kadara taktırtınız sistemi acaba, ayrıca taktırmadan önce bu markayla ilgili olarak herhangi bir referansınız mı vardı. yoksa daha önce bildiğiniz bir markamıydı? yani bu markayı neden tercih ettiniz.

tarihinde Murat_Durmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Dinçer

Bütün sıralı LPG markaları aslında sistem olarak aynı,burda kullanılan malzemeler önemli,

kimi firmaların kullandıkları malzemeler çok adi ve kalitesiz hortum ve kelepçeler piyasa malı sıcak ve soğukta dayanıklılığı düşündürücü,LPG iyi bir marka olabilir ama kullandıkları malzemeler 3.kalite olabiliyor,montajı yapan elemanlar onun bunun yanında 2 yıl çalışıp iş yeri açarak vede ünlü markaları reklam ismi yaparak ticari kazanç sağlama peşimde olanlarda var,

şimdi özetlemeye gelirsek;

marka + kaliteli ve kalifiye işçilik ve montaj + kaliteli malzeme

bunları araştırın zaten fiatlar = 1.200 ile 2000 arasında değişkenlik yapıyor, bazı firmalar teknolojiyi takip ederek aracın içine gelen enjektör seslerini minimuma indirgemişler,sağdan soldan gelen duyumlar sizi şaşırtabilir,araştırmacı siz olun,

firmalara gidin ve taktıkları müşterilerin tel. isteyin ve memnuniyetlerini soracağınızı söyleyin korkusu olmayan firmalar size bütün dökümanı açar ve istediğiniz kadar kişilerle konuşabilirsiniz,bunu bütün firmalar için yapınız,

ben 1.400 taktırdım

Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

Bütün sıralı LPG markaları aslında sistem olarak aynı,burda kullanılan malzemeler önemli,

kimi firmaların kullandıkları malzemeler çok adi ve kalitesiz hortum ve kelepçeler piyasa malı sıcak ve soğukta dayanıklılığı düşündürücü,LPG iyi bir marka olabilir ama kullandıkları malzemeler 3.kalite olabiliyor,montajı yapan elemanlar onun bunun yanında 2 yıl çalışıp iş yeri açarak vede ünlü markaları reklam ismi yaparak ticari kazanç sağlama peşimde olanlarda var,

şimdi özetlemeye gelirsek;

marka + kaliteli ve kalifiye işçilik ve montaj + kaliteli malzeme

bunları araştırın zaten fiatlar = 1.200 ile 2000 arasında değişkenlik yapıyor, bazı firmalar teknolojiyi takip ederek aracın içine gelen enjektör seslerini minimuma indirgemişler,sağdan soldan gelen duyumlar sizi şaşırtabilir,araştırmacı siz olun,

firmalara gidin ve taktıkları müşterilerin tel. isteyin ve memnuniyetlerini soracağınızı söyleyin korkusu olmayan firmalar size bütün dökümanı açar ve istediğiniz kadar kişilerle konuşabilirsiniz,bunu bütün firmalar için yapınız,

ben 1.400 taktırdım

anladım. araştırmaya devam edeyim. teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Yukarıdaki bilgilere ek olarak sizdeki aracın aynısına daha kaç kez uygulamış bu dönüşümü bir araştırın, çünkü ilk olunca çeşitli sıkıntılar yaşanıyor montaj esnasında ama dha önceden tecrübesi varsa zaten motor aksamında sökülecek yerleri de LPG kitinin aparatlarını da ezbere yapıyor ve hem zahmetsiz hemde tabiri caize aracın canına okumadan işini tamamlıyor. Misal LPG regülatörünü yerleştireyim derken 3-4 defa aracın orasını burasını deliyorlar en sonunda iyi bir yer bulursa oraya takıyorlar, hortumları kabloları nereden geçireceğim derken olmadık yerleri kırıp döküyorlar e insan bunları görünce de içi acıyor tabi...

Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

aynen katılıyorum önder,bende onun için referansı olan daha ince orada taktırıp memnun kalmış kullanıcıları bulmaya çalışıyorum. bu arada landirenzo hakkında forumlarda pek çok olumlu yorumlar var. bilgisi olan varmı bu markayla ilgili ? italyan sanırım???

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...