İçeriğe Yönlendir

Şans Eseri Far Parlatma :)

Alkan Koca

Recommended Posts

Alkan Koca

Geçen aylarda fark ettim ki aracıımın farlarımın üst kısımı sararmıştı buzlanmıştı far parlatma konularını inceledim evimizdede yapabileceğimizi gördüm ama yarıyıl tatilinde yapayım diye düşünüyordum.Bügün aracı yıkarken bişey fark ettim şans cilalı carpex şampuan ve fileli sünger ile farları temizlerken sarı olan kısımların kaybolduğunu gördüm, süngere birazdaha şampuan alıp başladım ovalamaya ovaladıkça ovaladdım sarılar gitti parladı en son üzerinden normal carpex araç cilası ile cila ile geçtim sonuç güzeldi şans eseri kurtuldum öyle fevkalade olmadı ama esksi gibi güzel gözüküyordü inşallah kötü bişey yapmamışımdır :(

bu farın işlem yaparkenki hali buzlu sarı yapısı pek belli olmasada baya kötüydü

31475_111347405713318_225489427_n.jpg

buda işlemden sonra cilalı hali ice kılcal çizikler kaldı nedense

426384_111347435713315_1980744204_n.jpg

549401_111347379046654_314092018_n.jpg555823_111347399046652_1702357282_n.jpg

bunlarda komple yıkandıktan sonraki hali

69293_111347525713306_2103605748_n.jpg

538352_111347575713301_1049042140_n.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Onur Yeşil
(düzenlendi)

Plakanızı yenileyin,arabanın duruşunun değiştiğini farkediceksiniz... :rolleyes:

tarihinde Onur Yeşil tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alkan Koca

Evt onu yenilemek gerekli olmazsa arkayı öne alayım diyorum önde sırıtıyor

Yorum bağlantısı
Onur Yeşil

Krom olmasa da olur,ama plaka tampona yapıştırılmak istenmezse olabilir tabi.Şahsen ben krom plakalık kullanıyorum ama en kısa zamanda plakayı yapıştıracağım.Yapıştırmadan önce zemini folyoyla kaplayacağım ki sökerken sıkıntı çıkarmasın. :yes:

Arkada da sırıtacak,en iyisi verin bi plakacıya onları boyasını söküp yeniden boyasın.Hem app stayla bişeyler de yapılabilir. :tongue: İzmir'de vardır bu işi yapan yerler. ;)

Yorum bağlantısı
Mert Dinçol

Eskisinden çok daha iyi olmuş farlarınız aydınlatması da değişmiştir eminim. Acaba bu uygulamayı normal mutfak süngerinin yeşil tarafıyla yapsanız çok mu çizer farı?

Ya da klasik bir pasta uygulayıp sonra cila atmak çok mu ters bir iş olur?

Bu konuda bir arkadaşıma yardım edeceğim de pek anlamıyor bu işlerden.

Yorum bağlantısı
Alkan Koca

Eskisinden çok daha iyi olmuş farlarınız aydınlatması da değişmiştir eminim. Acaba bu uygulamayı normal mutfak süngerinin yeşil tarafıyla yapsanız çok mu çizer farı?

Ya da klasik bir pasta uygulayıp sonra cila atmak çok mu ters bir iş olur?

Bu konuda bir arkadaşıma yardım edeceğim de pek anlamıyor bu işlerden.

sert gelebilir dediğim gibi bende şans eseri gitti sarımsı özllelikte ise bu şekilde belki giderebilirsiniz

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

yanlız bir şey belirtmek isterim, UV koruma katmanı gibi birşey olmayabilir zira PC hammaddeye öyle kaplamalı enjeksiyon yapacak bir baba yiğit varmıdır bilemiyorum, biraz zor, samzung tvlerin eski kristal serisinde double enjeksiyon vardı ve patentli bir kalıplama türüdür, yani demek istediğim iki farklı maddeyi aynı kalıbın içinde enjekte etmek çok zor bir iş.

Muhtemelen hammaddede karışım vardır.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Far zımparalama sonrası muhakkak, sıfır toz ortamında ve profosyonelce akrilik vernik ile koruma sağlanmalı. Yoksa en fazla bir yaz görür farlar. Sonrasında çok hızlı deformasyon başlıyor.

Ve bir ilave. Köpüklü yıkama denen polikarbon katili yıkamadan uzak tutun farları ve stopları.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Far zımparalama sonrası muhakkak, sıfır toz ortamında ve profosyonelce akrilik vernik ile koruma sağlanmalı. Yoksa en fazla bir yaz görür farlar. Sonrasında çok hızlı deformasyon başlıyor.

Ve bir ilave. Köpüklü yıkama denen polikarbon katili yıkamadan uzak tutun farları ve stopları.

Bantlayalım gidelim yıkamacıya ozaman :rofl:

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Ayrıca farlara sık aralıklarlara UV koruması olan Wax ı iyice uygulayın, 10 sene sonrasında bile sararma olmayacaktır, bu arada aracın tüm camlarına (ön camın dışı hariç) iç-dış birkaç kat uv korumalı wax atın, cama uygulanmaz lafınada kanmayın, senelerdir uygularım, yazın uzun yolda araç sürerken kollarınızın çok daha az yandığını göreceksiniz :) su tutmaması da cabası...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alkan Koca

Ayrıca farlara sık aralıklarlara UV koruması olan Wax ı iyice uygulayın, 10 sene sonrasında bile sararma olmayacaktır, bu arada aracın tüm camlarına (ön camın dışı hariç) iç-dış birkaç kat uv korumalı wax atın, cama uygulanmaz lafınada kanmayın, senelerdir uygularım, yazın uzun yolda araç sürerken kollarınızın çok daha az yandığını göreceksiniz :) su tutmaması da cabası...

Teşekkür bilgiler için ali bey araba dış kaporta için önerebileceğiniz wax varmıdır yada siz hangisini kullanıyorsunuz:)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Collinite 915 katı wax kullanıyorum, 95 tl. gibi fiyatı vardır ama kalitelidir ve 4 sene yeter (3-4 ayda bir uygulayarak) pahalı dersen 30-40 tl. civarı turtle wax platinum serisi yada nano serisi wax larda güzeldir, az daha pahalı olsun dersen Meguiars Nxt 2.0 wax ta iyidir :)

collinite-915-marque-d-elegance-12oz-171-p.jpg

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alkan Koca

Collinite 915 katı wax kullanıyorum, 95 tl. gibi fiyatı vardır ama kalitelidir ve 4 sene yeter (3-4 ayda bir uygulayarak) pahalı dersen 30-40 tl. civarı turtle wax platinum serisi yada nano serisi wax larda güzeldir, az daha pahalı olsun dersen Meguiars Nxt 2.0 wax ta iyidir :)

collinite-915-marque-d-elegance-12oz-171-p.jpg

Bilgileriniz için Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Erdem Şimşek
Eskisinden çok daha iyi olmuş farlarınız aydınlatması da değişmiştir eminim. Acaba bu uygulamayı normal mutfak süngerinin yeşil tarafıyla yapsanız çok mu çizer farı? Ya da klasik bir pasta uygulayıp sonra cila atmak çok mu ters bir iş olur? Bu konuda bir arkadaşıma yardım edeceğim de pek anlamıyor bu işlerden.

Arkadaşlar yardımcı olmuşlar fakat bende bizzat deneme yanılma olarak başıma geleni anlatıyım :) Mutfak süngeri fena halde çiziyo bide üstüne cif sonra araba sonax pasta cilası kulandıkmı ohhh mis gibi mafediyoruz farı :D arkadaşımın 05 corolla sında bizat uyguladım far mumlu gibi oldu :) ki makja sız kasa fiestalar buzlu far yapısı var makyajlı kasada denenirse ki corolla farını burda eş değer tutabilirz sonuç çok kötü boyutları oluyo ama kirden eser kalmıyo :biggrin: neyseki far parlatan bir yerde prof işi bilen birine düzeltirdik farları..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alkan Koca

Arkadaşlar yardımcı olmuşlar fakat bende bizzat deneme yanılma olarak başıma geleni anlatıyım :) Mutfak süngeri fena halde çiziyo bide üstüne cif sonra araba sonax pasta cilası kulandıkmı ohhh mis gibi mafediyoruz farı :D arkadaşımın 05 corolla sında bizat uyguladım far mumlu gibi oldu :) ki makja sız kasa fiestalar buzlu far yapısı var makyajlı kasada denenirse ki corolla farını burda eş değer tutabilirz sonuç çok kötü boyutları oluyo ama kirden eser kalmıyo :biggrin: neyseki far parlatan bir yerde prof işi bilen birine düzeltirdik farları..

101ky.jpg

Mutfak süngeri kesinlikle kullanmayın! Özellikle yeşil kısmını, kaportayi çizmişliğim vardır bir ay uğraştım sonra çiziği giderecem diye kipada satılan yukarıdaki setten alın baya ucuzdu 4tl mavi bez özellikle çok süper birşey (nanoymuş) sarı olan eldiven gibi ele giyiliyor çok pratik bişey yeşil sünger fileli sünger bununla inatçı kirleri çizmeden çıkartabilirsiniz ben bu fileliyi kullanmıştım sarılığı aldı götürdü biraz uğraş gerektiriyor gerçekten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Ali Cihangiroğlu

Far sarardımı iş biter, zımpara+plastix te yapsanız ömrü uzun omuyor, farı sarartmayacaksınız, düzenli uv korumalı wax iyi iş görür, far birkere sarardımı, zımpara veplastixten sonra vernik atmakta zor olduğundan koruyamıyorsunuz, mecburen yenilemek gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

far değişmiş ise, eskisinin iç tarafının daha kararmış olması da bir fark yaratacaktır, meguiars plastix alın, dıştan bayağı işe yarıyor, yaptıklarımız 8-12 ay gibi dayanıyor

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...